نظر منتشر شده
۴۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 457678
بیانیه پایانی اجلاس سران عرب: امارات بر جزایر سه‎گانه حاکمیت دارد/ قاسمی: جزایر سه‌گانه ایرانی بوده و خواهد ماند
بخش سیاست خارجی الف،‌ ۱۰ فروردین ۹۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۰
بیست و هشتمین اجلاس سران عرب در اردن چهارشنبه شب به کار خود پایان داد و پس از آن بیانیه پایانی صادر شد.

در این بیانیه پایانی بر ادامه مذاکرات سازش بین فلسطینیان و اسرائیلی ها بر اساس راه حل دودولتی تاکید شده است.

کشورهای شرکت کننده در اجلاس سران عرب همچنین بر صلح عادلانه به عنوان یک گزینه استراتژیک و شرط پایان اشغالگری اراضی فلسطینی و عربی به شکل کامل تاکید کردند.

در این بیانیه آمده است که ملت فلسطین حق تعیین سرنوشت خود و برپایی دولت مستقل را دارند.

در بیانیه پایانی اجلاس سران عرب که در بحرالمیت اردن برگزار شد، به مساله سوریه نیز پرداخته شد. در این خصوص بر حل سیاسی بحران سوریه و وحدت سوریه و نابودی تروریسم تاکید شد و اینکه بحران سوریه هیچ راه حل نظامی ندارد. راه های امنیتی و نظامی به تنهایی برای شکست تروریسم کافی نیست.

اجلاس سران عرب همچین تحولات یمن مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در بیانیه پایانی آن بر حمایت از «دولت قانونی» یمن و ائتلاف عربی ضد یمنی تاکید شد و اینکه آغاز مذاکرات یمن باید بر اساس طرح شورای همکاری خلیج فارس و خروجی گفت‌وگوی ملی و قطعنامه‎های بین المللی باشد.

در بیانیه پایانی اجلاس امروز همچنین به مساله جزایر سه گانه ایران پرداخته شد و در آن آمده است که امارات بر جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی حاکمیت دارد.

سران عرب در ادامه بر ضرورت بازگشت امنیت به لیبی از طریق آشتی ملی تاکید کردند و خواستار گفت‌وگوی طرف‌های لیبیایی زیر نظر سازمان ملل شدند. 


واکنش قاسمی به بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه عرب/ دوست و دشمن را اشتباه نگیرید
قاسمی در واکنش به بیانیه نشست سران اتحادیه عرب با بیان اینکه ایران نیازی به دخالت در امور داخلی دیگران ندارد، گفت: جزایر سه‌گانه ایرانی بوده و ایرانی خواهد ماند و تکرار دروغ و ادعا در این باره واقعیات تاریخی را تغییر نمی‌دهد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه عرب، ضمن ابراز تاسف و ناخرسندی از باز تکرار برخی ادعاهای بی ثمر و واهی پیرامون جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است اساسا نیازی به دخالت در امور داخلی دیگر کشورها ندارد و همواره به حسن همجواری، احترام به حق حاکمیت دولت‌ها و عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها به عنوان اصول و قواعد مسلم و منطبق با قانون اساسی کشور و تمامی موازین بین‌المللی پایبند است.

وی افزود: نمی‌توانیم تاسف عمیق خود را از اینکه برخی سران عربی و اسلامی به جای پرداختن جدی به مهمترین معضلات منطقه و جهان اسلام و خطرات مشترکی که تمامی کشورهای اسلامی را تهدید می‌کند، به رغم همه تجارب و عبرت‌های پیشین به بیراهه می‌روند و در تشخیص دوست از دشمن به عمد یا به سهو دچار خطا می‌شوند، ابراز نکنیم.

قاسمی همچنین در مورد باز تکرار ادعای منسوخ و بی حاصل در خصوص جزایر سه گانه ایرانی تاکید کرد: این جزایر، ایرانی بوده و ایرانی خواهد ماند و تکرار دروغ و ادعا در این مورد، واقعیات تاریخی را تغییر نخواهد داد و ما اساسا طرح چنین ادعاهایی را در نشست‌های مختلف عربی دخالت در امور داخلی ایران دانسته و آن را قویا محکوم و رد می‌کنیم.

وی تصریح کرد: مایه بسی تاسف است که برخی با قلب واقعیت، درصدد جایگزین کردن ایران اسلامی به جای رژیم صهیونیستی به عنوان دشمنی موهوم و ساختگی هستند؛ اما باید دانسته باشند که اینگونه تلاش‌های  نادرست و تحمیل شده بر آنان راه به جایی نخواهد برد و جنایات ده‌ها ساله رژیم نامشروع، غاصب و کودک‌کش صهیونیستی علیه مسلمانان و اعراب هرگز توسط توده‌ها و ملت‌های منطقه و حتی وجدان‌های بیدار و آگاه در اقصی نقاط جهان فراموش نخواهد شد و «مقاومت»، «مبارزه» و «دفاع» در برابر متجاوز، همچنان امید جهان اسلام برای آزادی فلسطین و قدس شریف است و برای همیشه پویا و پایا خواهد ماند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان مجددا تاکید کرد که سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصلی لایتغیر در قبال تمامی کشورها، بویژه کشورهای اسلامی، عربی و همسایگان که همان احترام متقابل به حق حاکمیت کشورها و عدم مداخله در امور داخلی دیگران و رعایت حسن همجواری است استوار بوده و خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : اتحادیه عرب+ایران+جزایر سه گانه ایرانی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۳:۱۷:۱۰
از برکات دیپلماسی لوس لبخند. (4223434) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۵:۱۱:۵۹
بعيد ميدونم دستگاه ديپلماسى بتواند جواب شايسته اى بدهد
از امت ولايتمدار خواهشمندم بعد از نماز جمعه پاسخ گستاخى هاى نوكران اسرائيل و آمريكا را بدهند (4223608) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۵:۱۲:۱۸
سلام به همه ی ایرانیان
ما با این سیاست تدافعی درروز های آینده شاهد ادعا های جدیدی خواهیم بود
ما باید به جد در مورد باز گرداندن بحرین کار کنیم
وباز ادعای مالکیت بر امارت داشته باشیم طبق اسناد تاریخی
وباید رفراندوم در بحرین بر گزار بشه (4223609) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۵:۱۲:۳۸
نه‌ تنها جزایر سه گانه بلکه کل امارات و بحرین هم مال ایرانه‌‌ (4223611) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۷:۲۸:۰۰
دقيقاً منظورت چيه؟ يعني قبل از اين دولت اتحاديه عرب حاكميت ايران بر جزاير سه گانه را به رسميت شمرده بود و از ثمرات ديپلماسي دولت جديد اين است كه اتحاديه عرب از رأي قبلي خود عدول كرده است؟
از الف خواهشمندم رعايت شرم، حيا و انصاف را از شروط درج كامنت اعلام نمايد. (4223797) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۹:۴۹:۴۳
بعد برجام گستاخی ها چند برابر شده حتی تحدید نظامی میکنن (4223952) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۹:۵۱:۵۲
انتقاد ما به دولت همینه چرا ساکتند؟ (4223956) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۸:۲۹:۳۱
تا جایی که من یادم میاد بیش از 20 ساله اینها همین ادعا رو تکرار میکنند و الان هم به دلیل مسائلی که برای سفارت عربستان پیش امد باز رفتن به سمت تند کردن لحن لذا مربوط به این دولت نیست و ضمنا به اماکن دیپلماتیک هم باید احترام بذارید شما دوستان. (4223878) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۹:۴۹:۱۹
اینهمه به دولت قبل توهین میکنند اما یکی نمیگه زمان دولت قبل چقد این اعراب حاشیه خلیج فارس از ایران میترسیدند وجرات چنین جسارتهایی نداشتند!! (4223951) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۲۰:۲۶:۰۹
حاجی داستان از خودت نساز از زمانی که یادم میاد این ادعاهای جزایر رو اینها داشتن ضمنا دو ماه دیگه انتخابات لازم نیست این همه داستان سازی کنید اینها رای نمیاره برا شما همه جی دو ماه دیگه معلوم میشه (4223982) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۲۰:۳۸:۳۲
نیست تو دولت قبل از این ادعا هانمیکردن؟
تقوا خوب چیزی است
امیدوارم خداوند نصیب ما وشما گرداند (4223995) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۳:۱۸:۳۴
سپاه و ارتش بايد سايت نظامى و موشكى تو اين جزاير ايجاد كنند تا حساب دست اينها بياد
اين جزاير استراتژيك براى ما ايرانى ها حكم ناموس و داره و كسى چشم كج بهشون داشته باشه خاك كشورشون و با موشك هامون شخم ميزنيم (4223437) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۵:۰۹:۳۷
تا دیروز میگفتن مسئله سوریه رو باید از طریق راه حل نظامی کرد
اما حالا چون دیگه دست برتر رو اونجا ندارن میگن راه حل نظامی ندارد

من از دولت متعجبم . دولت باید با تمام قوا در جزایر تنب کوچک و زرگ و ابوموسی حضور پیدا کنه . و تا میتونه مراکز تفریحی درست کنه . تا بافت اونجا کلا عوض بشه و تبدیل بشه به منطقه توریستی . تا امارات بفهمه عددی نیست (4223604) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۵:۱۱:۳۷
اجلاس سران عرب صلاحيت تغيير خطوط جغرافيايي و مرزهاي كشورها را ندارد . (4223606) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۳:۲۰:۱۵
باید اعاده بحرین به بدنه کشور به جد پیگیری شود
ملت بحرین می توانند بین خود همه پرسی برگذار و بازگشت بحرین به ایران را به جد مطالبه کنند . (4223441) (alef-13)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۴:۲۷:۰۷
مطلب صحیحی است.
چنانچه تاریخچه جدایی بحرین از ایران را مرور کنیم، درمی‌یابیم که محمدرضا شاه پهلوی به توصیه انگلستان جدایی بحرین را پذیرفت تا از طرف دیگر انگلستان از حق حاکمیت ایران بر جزایر سه گانه دفاع کند، که نکرد، و محمدرضا شاه را در این منازعه علیه امارات، با وجود دریافت حق‌الزحمه‌اش و قول‌هایی که داده بود، تنها گذاشت.

حال، باید دید چقدر بازگشت بحرین به خاک ایران به صورت یک گفتمان عمومی در میان ملت بحرین درخواهد آمد. (4223533) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۵:۱۱:۴۸
باز همون حقه قدیمی محکوم کردن اسرائیل به زبان و حلقه کردن دستها با او در پشت!
چقدر وقاحت دارید.
مردم دیگر بیدار شده اند.
اگر راست میگویید از بحرین همه پرسی کنید تا میخواهد به ایران برگردد بانه؟ (4223607) (alef-13)
 
مصدق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۲۰:۱۲:۳۴
لطفا تاریخ را دقیقتر مطالعه کنید! با شروع خروج بریتانیا به جهت کاهش مخارج نظامی٬بریتانیا با ایجاد شورش و بلوا کار را به دیوان لاهه کشاند و دادگاه لاهه رای به نظر سنجی و نه همه پرسی در بحرین داد!شاه چه خوب چه بد٬تصمیم گرفت سریعا به سه جزیره مذکور که مانند بحرین و امارات و...تحت قیمومیت بریتانیای کبیر(از زمان جنگ جهانی دوم) بودند٬لشکر کشی کند و با دادن ۵۰کشته و درگیری با نیروهای انگلیسی این جزایر را که هزاران سال تحت حکومت ایران بوده را به مام میهن بازگرداند.
حکومت ایران پس از جنگ جهانی در واقع در زعامت متفقین بوده و آنها اجازه عرض اندام به شاه نمی دادند.مردم ما به اجنبی باج نمی دهد و آنها در محاسباتشان اشتباه کرده اند.
(4223971) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۲۰:۱۵:۵۰
خیلی مسخره س فقط جزیره کیش و قشم برای مردم بازه و سایر جزایر یا مال محیط زیسته یا رفت و آمد بهش ممنوعه.
پیشنهاد می کنم رفت و آمد با کشتی به جزایر رو تسهیل کنند و تور ارزان بذارند.این کارها می تواند کلا قضیه رو عوض کند (4223974) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۸:۵۳:۲۸
همین عرب های ایران بالای 95 % خود را ایرانی نمی دانند.بعد انتظار دارید عرب های یک کشور دیگه بیان به ایران رای مثبت بدهند.یکم از میدان ونک تهران پایین تر بیایید تا ببینید مملکت چطوریه. (4223895) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۳:۲۴:۴۰
من از دولت متعجبم . دولت باید با تمام قوا در جزایر تنب کوچک و زرگ و ابوموسی حضور پیدا کنه . و تا میتونه مراکز تفریحی درست کنه . تا بافت اونجا کلا عوض بشه و تبدیل بشه به منطقه توریستی . تا امارات بفهمه عددی نیست (4223447) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۵:۱۷:۵۳
برعکس من معتقدم سپاه باید اونجا حضور پیدا کنه ومنطقه بشه نظامی ، منطقه تفریحی بشه چه جوری در مقابل تهدید و حمله پیش بینی نشده میتونه مقاومت کنه ؟ (4223618) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۳:۳۱:۴۷
بهترین کار این هست که یک بازی دوستانه بین استقلال و پرسپولیس در جزیره ابوموسی برگزار بشه یا تیم ملی ایران یک اردوی تدارکاتی در آنجا برگزار کنه (4223459) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۳:۴۹:۰۸
ظاهرا اعراب قصد دوستی با ایران کشور مقتدر منطقه را ندارند اما ما باید کماکان نشان بدهیم قدرت بلا منازع خلیج فارس هستیم تا بدانند نه تنها جزایر سه گانه بلکه کل خلیج فارس تحت کنترل چشمهای تیزبین نیروی دریایی و هوایی ایران مقتدر می باشد (4223482) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۶:۰۰:۳۵
اعراب دشمن اصلی ایران هستند ، به خاک کشور هم نظر دارند (4223685) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۴:۵۵:۲۶
بحرین باید برگرده به ایران (4223576) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۵:۵۹:۵۹
چرا در خصوص بازگرداندن دو جزیره تحت اشغال ما توسط کشور جعلی امارات اقدامی نمیشود (4223683) (alef-3)
 
محمد
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۶:۰۹:۵۸
درخواست دیپلماتیک تکرار همه پرسی استقلال بحرین از ایران در مجامع بین المللی که به گفته تاریخ نویسان به طرز مشکوکی انجام شد بهترین جواب برای اینگونه ادعاهای اعراب منطقه است. (4223698) (alef-13)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۶:۱۴:۴۹
ایران همیشه ایران هست و با اقتدار میماند (4223701) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۶:۳۷:۵۰
رفتار دولت ایران و عدم حضور و رفت و آمد مردم ایران به این جزایر بنوعی این جزایر را از نظر روانی از مردم ایران دور نگاه داشته و از همین جهت این جزایر بیشتر حالت متروکه را دارند و آنقدر که از کیش و قشم گزارش میخوانیم و میبینیم از جزائر تنب و ابوموسی خبری نیست و همین سانسور خبری باعث میشود که امارات واقعا دچار توهم شود و فکر کند که حتما حق دارد که حکومت ایران در آنجا و مردم ایران حضور چشمگیری ندارند . از این جهت کستاخ شده و ادعای پوچی را مطرح میکند . در ضمن باید مراقب جاسوسهای امارات در ایران هم بود . (4223727) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۷:۱۴:۳۰
حتما این جزایر را لازم دارند تا درانجا ملخ بگیرند (4223780) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۹:۴۷:۲۵
این حرفها بیخود است اگر جنگ بشود به جز وبرانی و خسارت دادن چیری برای اعراب نخواهد داشت چون اسناد زیادی در حاکمیت ایران وجود دارد.

در عجبم که برخی اعراب را مردمانی ابتدایی یا همانند صدر اسلام تصور میکنند و فکر میکنند که یا ملخ میخورند یا مانند اصحاب رسول الله با مردم خودشان و یمن و دیگران رفتار میکنند؟
باور کنید زمانه عوض شده است تا جایی که ترامپ هم سه شرکت در عربستان دایر کرده کی میخواهید از خواب بیدار شوید (4223950) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۷:۳۷:۴۷
این لبخندها کار دست مون میده (4223809) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۸:۴۶:۰۳
ایالت شارجه.عجمان.راس الخیمه امارات وبحرین خاک ایران است وبقیه امارات هم خاک عمان است.
در ماجرای بحرین بدون ارجاع به بحرین فرمان رفراندم صادر شد که خلاف قوانینبین الملی است.
ودر بحرین هم رفراندم بر گزار نشد بجای ی آن آل سعود تظر خواهی شد که این امر به دلیل اصرار انگلیس بود (4223889) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۲۰:۵۸:۱۷
زشیر شتر خوردن وسوسمار (4224018) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۲۲:۰۰:۴۲
بیشتر به بیانیه ی یه مهد کودک میخوره..جزایر سه گانه رو میخواید؟؟ خب منم جزایر هاوایی رو میخوام..خواهر زادمم الان اینجاس میگه بنویس منم جزیره ی قناری رو میخوام (4224064) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۱ ۰۰:۵۳:۱۶
دشمنی اعراب با ملت بزرگ ایران ریشه تاریخی دارد و بر کسی پوشیده نیست این دشمنی به حدی جدی هست که حتی با اسراییل بر علیه ایران متحد شده اند. و این موضوع از دوران بهار عربی که ایران از تغییر در نوع حکومت کشورهای عربی ابراز خوشحالی کرد و در سوریه و عراق مستقیم وارد میدان شد و در بحرین و یمن هم تمام قد از تغییر حمایت کرده حکومتهای دیکتاتور عربی هم جهت حفظ قدرتشان راهبرد حمله به ایران را در پیش گرفتند و ارتباطی به لبخند و اخم دولت ندارد (4224179) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۱ ۰۱:۲۱:۴۹
خنده دار مورچه چی که کله پاچه ش باشه. حالا امارات خودش خیلی بزرگه (4224204) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۱-۱۱ ۰۱:۴۰:۳۹
شنیدم در ابوموسی آزادی زیادی به اعراب اماراتی داده اند و تا حدی خود مختارند بهتره در جواب این گستاخی همه اخراج بشوند. (4224214) (alef-13)
 
باباعلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۱ ۰۱:۴۲:۴۲
باید از آن دوستان نادان سوال کرد که در بحبحه ضعف عربستان به سفارتخانه اش حمله کردند و غارتش کردند و اوضاع را به نفع عربستان عوض کردند ، واقعا که دشمن نادان به از نادان دوست . (4224216) (alef-13)
 
امین
United States
۱۳۹۶-۰۱-۱۱ ۰۱:۴۷:۳۴
خب ایرانم شرط بزاره که حاظره به این شرط این سه جزیره رو بده که اماراتم دبی و ابوظبی و شارجه رو به ایران بده (4224220) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.