نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 231542
صدا و سیما حرمت سردار را نگه دارد
بخش تعاملی الف - ناصر خادمی ماشاری
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۳
همین چند روز قبل بود که سردار سرلشکر پاسدار فیروزآبادی به عنوان یکی از دلسوزان نظام، از همه مطبوعات کشور بطور عام و خصوصاً آندسته از مطبوعاتی که به نوعی به نیروهای مسلح منتسبند دعوت نمودند تا در نقد دولت، وارد فضای بی انصافی و یا تخریب نشوند. بنده هم به سهم خودم به بعنوان یک شهروند نظام مقدس جمهوری اسلامی طی یادداشتی با عنوان «سردار متشکریم» از تذکر متین و بجای جناب دکتر فیروز آبادی تشکر نمودم.

علی القائده در این وانفسای بی اخلاقی برخی مخالفین منتقد نمای دولت، این توصیه و تذکر دلسوزانه می بایست مورد حمایت دلسوزان و منصفین منتقد و به تَبَعِ اولی موافقین و حامیان دولت تدبیر و امید قرار گیرد. آن بخش از رسانه هائی که از بیت المال مسلمین ارتزاق می کنند که بایستی بدون شک و حتی بدون نیاز به نصیحت و تذکر خیرخواهان هم بر مدار حمایت و نقد دلسوزانه دولت جمهوری اسلامی گام بردارند که در این میان، از صدا و سیمای جمهوری اسلامی بعنوان بزرگترین و تأثیرگذارترین رسانه کشور انتظار حمایت بیشتری می رود.

این معدود رسانه های نوشتاری مخالف اساس دولت تدبیر و امید که البته یکی از آنها هم متعلق به بیت المال می باشد، همانطوریکه انتظار هم می رفت به این توصیه دلسوزانه اعتنایی ننمودند و بر همان مدار و قرار همیشگی شان استوار ماندند. البته با توجه به مشی و مرام متولیان این دو سه رسانه خاص، انتظاری هم جز این نبوده و نیست ولی انتظار ملت از رسانه ملی، رعایت شئون و حرمت بزرگان است.

متأسفانه در برخی موارد، رسانه ملی از مدار حفظ حریم اشخاص عدول می نماید و البته شاید در عدم رعایت حرمت بزرگان سیاسی که شاید متولیان صدا و سیما موافق مشی و سلائق سیاسی آنان نباشند، جای گله هم نباشد کما اینکه در برنامه خبر ۲۰۳۰ پنجشنبه بیست و نهم خرداد سال جاری، گوینده به بهانه ائی واهی و با لحن تمسخر اقدام به بازخوانی برگی از خاطرات دو دهه پیش حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی راجع به احتمال وقوع زلزله در تهران نمود. گوینده خبر امّا بدون ملاحظه کسوت و شأن والای حضرت آیت الله و اینکه ایشان حدود یک ربع قرن از عمرشان را در دوران ستمشاهی و در مخالفت و مبارزه با حکومت خفقفان و وحشت طاغوت سپری نموده، زندانها دیده و شکنجه ها بر او رفته است، به نحوی به دنبال القای رفاه زدگی و فرار وی از خطرات موهوم، آنهم با بهره گیری از امکانات دولتی مانند هلی کوپتر و غیره بود.

جناب آقای هاشمی که البته در این سالها پای ثابت توهین و هجو تندروهای هر دو جناح بوده و هستند امّا صحبت در مورد شخصیتی محجوب است که پس از مقام معظم رهبری، عالیترین مقام نیروهای مسلح کشور است و به این واسطه در جرگه سیاسیون و مدیران اجرائی کشور هم قرار نمی گیرند، طبیعتاً نبایستی خبرنگاران و گویندگان جوان و جویای نام برنامه های پربیننده سیما به خود اجازه دهند تا از سخنان این مقامات آنهم در جمع نظامیان، دستمایه ائی برای طنازی خود استخراج کنند.

بنده در یادداشت «سردار متشکریم» ضمن آرزوی لبیک همه اهالی مطبوعات دلسوز کشور به توصیه دلسوزانه ایشان، عرض نمودم که باید نگران اسائه ادب برخی تندروان به سردار فیروزآبادی بابت این توصیه خیرخواهانه بود لیکن از رسانه ملی که انتظار نیست حتی ناخواسته هم، این وظیفه را بر عهده گیرد و برای خالی نبودن باکس خبر و بالاتر از خبر و ... به حریم شخصیتهائی که در فضای رایج سیاسی و اجرائی کشور تعریف نمی گردند، تعرض نماید و این بزرگان را مورد اهانت قرار دهد، کاری که متأسفانه در خبر ۲۰۳۰ پنجشنبه ۲۹ خرداد اتفاق افتاد. انشاءالله که این خطا، سهواً و تنها به خاطر کج سلیقگی تهیه کننده ۲۰۳۰ اتفاق افتاده و رد پائی از گروههای تندرو دارای سلائق و آمال معلوم، در این هجمه ها وجود نداشته باشد.
 
کلمات کلیدی : ناصر خادمی ماشاری
 
حسین
۱۳۹۳-۰۴-۰۱ ۱۱:۵۶:۵۷
چه عجب بلاخره یکی پیدا شد دو کلمه حرف حق راجع به این رسانه مثلا ملی بزنه که به شیوه انگلیسی راست و دروغ رو با هم در قالب طنز به خورد مخاطب می دهند. (2216921) (alef-10)
 
بسيجي جانباز گمنام
۱۳۹۳-۰۴-۰۱ ۱۲:۳۷:۳۹
باسلام و احترام به همه دلسوزان نظام مقدس و همه خدمتگزاران به مسلمين حول محور "ولايت". 1- »نويسنده محترم متن فوق تذكر به كج سليقگي صدا و سيما كه بنظر بنده هم در رابطه با انتقاد مغرضانه يا بچگانه از سرلشكر فيروز آبادي، چه ربطي به دفاع از آقاي هاشمي در اين مطلب داشت؟ سرلشگر بسيجي فيروزآبادي يك بسيجي با همه خصوصيات و ويژگي‌هاي اصيل بسيج است. مورد وثوق مقام ولايت و مسؤلي بي ادعا و خدمتگذار است، واين برچسب‌هاي نا نچسبي كه سيما در روز پنجشنبه در 20:30 مي‌خواست به ايشان بچسباند، نمي چسبد.
وامّا در مورد آقاي هاشمي، هر چه سوابق درخشان در قبل و بعد از انقلاب از ايشان ذكر كرذيذ لازم بود با افعال ماضي بعيد باشد. هاشمي تحليل گر نماز جمعه ديروز، هاشمي قهر كننده نماز جمعه زمان ما نيست. قهر با نماز جمعه تهران _ آنهم منصوبينش از طرف "آقا" مي‌باشند _ بدون اذن آن مقام بزرگوار چه معني مي‌دهد. سكوت در برابر فتنه 88 و ... چه معني مي‌دهد. بگذاريد ما ساكت باشيم و شماهم انقدر سوابق افراد را كه در زمان گذشته بود. به رخ ما در "حال" و "استمرار" نكشيد، چرا كه امام راحا آن پير فرزانه و عارف خردمند فرمودند:"ميزان حال فعلي افراد است" (2217046) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۴-۰۳ ۱۸:۴۸:۲۶
نصف را خوب اومدی ولی وسط دنده معکوس کشیدی.مانوکر شما بسیجی جانباز هستیم.انشاالله به رابطه نزدیک رهبر معظم با آقای رفسنجانی واقفید. (2221630) (alef-10)
 
احمد
۱۳۹۳-۰۴-۰۱ ۱۲:۴۳:۳۲
رسانه ملی تمام وکمال در سیطره تندروان وافراطگرایان است بویژه برنامه های 20.30جهت اطلاع و پیک بامدادی و امثال اینها که پیداست مجری هیچ نقشی در آنها ندارد (2217066) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۴-۰۱ ۱۳:۰۴:۴۴
باتشکر ازمطلب بیان شده بنده هم ان شب با دیدن این صحنه از20و30خیلی ناراحت شدم مثل اینکه بعضی مجری ها بجای نقد درست ورسیدگی به مشکلات مردم فقط دنبال تخریب دلسوزان وزحمتکشان نظام هستند که این جای تاسف بسیار دارد متاسفانه تلوزیون فکر کرده مردم با پخش هر انتقاد بی معنی هم خوشحال میشوند اما این توهین به فهم وشعور مردم است وثانیه به ثانیه تلوزیون رونزد وجدانهای بیدارمان موردنقد عرفی وشرعی قرار میدهیم به امید خدا و برای همه دلسوزان و زحمتکشان آرزوی موفقیت وسربلندی داریم خصوصاسردار عزیز که به خاطر نزدیکی به رهبری صبور انقلاب بیشترمورد هجمه حاسدان وکینه توزان قرار دارد یا حسین (2217130) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۳-۰۴-۰۱ ۱۵:۴۴:۳۴
ما که مدتهاست بیستو سی نمیبینیم شما هم نگاه نگن چون شده شوی تلویزیونی بعضی آقایان (2217529) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۴-۰۱ ۱۶:۰۶:۱۸
متاسفانه مدیران خبر 20:30 در صدا و سیما بلندگوی جریان تند رو شدن
متاسفم برای ملتی که مجبورن این رسانه رو تحمل کنن (2217570) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۴-۰۱ ۱۶:۰۹:۵۱
این تیکه اش با حال بود...خبرنگاران و گویندگان جوان و جویای نام برنامه های پربیننده سیما.... (2217578) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۴-۰۱ ۱۶:۳۸:۵۷
اتفاقا من وقتی دیدم واقعا تعجب کردم خیلی عجیب بود. (2217647) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۴-۰۱ ۱۷:۵۵:۰۹
صدا و سیما که سال هاست بلندگوی یک جناح خاصه و 20:30 هم گل سرسبد این شیپور بزرگ و این طبل توخالی (2217780) (alef-10)
 
ماهان
۱۳۹۳-۰۴-۰۳ ۱۹:۰۱:۰۶
با سلام.اصلا خیلی وقته این برنامه تحریم هست.آقای ضرغامی هم که انگار نه انگار.من ماندم چه جوری ایشون میرند جلسه هییت دولت یا جلسه مجمع تشخیص.جدا تا حالا کدام برنامه در جهت تقویت دولت تدبیر یا دلجوی از. حضرت آیت الله هاشمی.خسته نشدین این همه سال این مرد رو کوبیدین.به خدا اینجور پیش بره مردم به کلی تحریم میکنند.اون از سریال ستایش تو سرگرمیهاشون.این از 30 20 .اقای زرغامی چه کردی برادر با این سازمان.این سازمانی نبود که آقا لاریجانی تحویل شما داد.خدا به داد رییس بعدی سازمان برسه از ویرانه گذشته.خرابات باید تحویل بگیره.الف جونم سانسور نکنییییییییا.عاشقتم (2221660) (alef-10)
 
کارمند
۱۳۹۳-۰۴-۰۴ ۰۷:۵۵:۲۸
الان کی گفته برنامه های این برنامه های صدا و سیما پر بیننده است ؟؟ ای کاش میدونستند بخش بزرگی از جامعه فقط برنامه های ورزشی تلویزیون را نگاه می کنند ولا غیر (2222213) (alef-10)
 
محسن
۱۳۹۳-۰۴-۰۴ ۰۸:۲۹:۰۴
1- تصور می کنم هنوز بسیارند مردمانی که تصویر سازی سریالی تلویزیون از دادگاه شهردار وقت تهران در سالهای نچندان دور را بخاطر داشته باشند. دادگاهی که مردم فارغ از حقانیت متهم یا دادستان( که البته قاضی نیز بود) به روند هتاکیهای متقابل قاضی و متهم توجه داشتند و بحثهای عمومی مردمی در فردای دادگاه بیانگر هیجاناتی بود که در اثر منازعات و کوری خوانیهای فی مابین ابجاد مب شد علی الخصوص لحظاتی که متهم می توانست دادگاه و قاضی دادستان را به بازی گرفته و حتی مورد تمسخر قرار دهد. حتما بینندگان آن ایام تکه کلامهای متهم مانند هنوز کلام منعقد نشده را فراموش نکرده اند تکه کلامی که هنوز هم در برخی ادارات و جلسات کاربرد دارد. دادگاهی که بر اساس نظر سنجیهای صدا و سیما از پر بینندترین برنامه های تلویزیون در روزگار خودش محسوب می شد. همچنین مردم به یاد دارند که با شنیدن اخبار مربوط به ایجاد حاکمیتی کوچک توسط متهم در زندان و رفع گرفتاری مالی بخشی از زندانیان تا چه حد هیجان زده می شدند از اینکه متهمی که شاید بسیاری متهم نمی دانستند توانسته دادگاه و زندان را به بازی گرفته و سخره کند.
2- جریان دادگاه مربوط به فردی که از سوی رییس جمهور وقت برای تصدی وزارت کشور معرفی و بدلایلی مانند استفاده از مدرک دکتری جعلی مورد مخالفت مجلس قرار گرفت. مدیر مذکور با تمام کم و خوبیهایی که قطعا داشت چنان توسط برنامه های مختلف هتک کننده تلویزیونی به تمسخر گرفته شد که در زمانی بسیار کوتاه بعد از برکناری دق کرده و فوت نمود. جالب توجه اینکه تا مدتها حتی مرگ مرحومی که نباید بی انصافانه بسیاری از خدماتش نیز نادیده گرفته می شد مانند موضوعی طنز بین گوشیها پیامک می شد و در بسیاری از نشست ها و جلسات موضوع تکه پردانی افراد و جامعه بود.
3- خداوند رحمان و جبار که بی هیچ تردیدی به اعمال بندگان اگر چه به اندازه ذره به عدالت رسیدگی خواهد کرد و فرموده که حفظ حریم و آبروی مردمان جایگاهی والاتر از حفظ کعبه قبله گاه مسلمین دارد و خدایی که غیبت را جرمی بسیار فراتر از زنا اعلام می کند و تهمت را سیاه تر از غیبت و گناهی مورد لعن خداوندی می داند در کجای برنامه های تلویزیونی که براحتی شخصیت فردی و اجتماعی افراد را مورد خدشه قرار می دهند قرار دارد؟ آیا سازندگان برنامه هایی که با طرح یک سوال یا طرح سوال با لحن و ممیکی قابل فهم عملکرد و سلامت یا فهم یک سازمان را که به فعالیت و حضور صدهها نفر زن و مرد قابل تعریف است چگونه باید تحلیل کرد؟ یعنی در طراحی و ساخت و اجرای برنامه هایی از این دست نیازی به لحاظ نمودن اراده و فرامین خالق هستی نیست؟ مگر پیر انقلابمان نفرمود عالم محضر خداست در محضر خدا گناه نکنید؟ شاید جای طرح این سوال نیز باشد که اگر فرد غیبت کننده به حرام خدا مبتلا است گناهی که بالاتر از زنا ، ریختن خون و خوردن گوشت بدن برادر مومن تعریف می شود تکلیف غیبت در رسانه ای مانند تلویزیون چیست؟
4- مسلمانان بنابر سیره نبوی(ص) و ائمه اطهار(ع) مکلفند از موضع شنیدن غیبت خارج شوند که شنونده غیبت هفتاد مرتبه گناه کارتر از گوینده غیبت و تهمت مرتکب گناه شده است سوال این است تکلیف مردم با رسانه تصویری که بطور اجتناب ناپذیری در تمامی ابعاد زندگی فردی و خصوصیشان نیز پهن شده و حضور متکلم وحده دارد چیست؟ آیا هم سنگ غیبت کننده و تهمت زننده از تلویزیون باید بعنوان مستمع در انتظار عقوبت الهی باشیم؟
5- آثار تخریبی عمومی غیبت و تهمت از دیدگاه روایات خروج از زمره مومنین و ولایت الهی و نابودی دین مداری اعلام می شود. شاید این سوال مهم باشد که آیا غیبت و تهمت در صدا و سیما نیز تابعه همین حکم است؟ غیبت و ایراد اتهامی به پهنای تمامی کشور و یکایک آحاد مردم با یکایک ما و جامعه چه کرده و چه خواهد کرد؟ چرا امر به معروف و نهی از منکر برای پرهیز صدا و سیما از ابتلا به غیبت و تهمت دیده نمی شود؟
6- براساس آمار و گزارشهای نظرسنجی سازمان صدا و سیما پر بینندترین برنامه های تلویزیون بطور مستمر و پایداری مربوط به تولید برنامه های روتینی است که از محتوای جنجالی برخوردارند. برنامه هایی که می توانند خطاب به هر شخص ، گروه و سازمانی با عنوان نمایندگی افکار عمومی و صدای مردم هر چه مایلند و خود مجاز می دانند بگویند. 20.30 ، 20 شبکه خبر ، کوله پشتی ، مناظره ، هفت ، نود و اخیرا اضافه شده حرف حساب ، پا تو کفش دیگران ، حساس نشو و بسیاری از این دست که طی تمام ساهای قبل و علی الخصوص دو دهه گذشته از چنین وضعیتی برخودار بودند برنامه هایی که خود را مجاز یا فراتر از این محق می دانند که هر چیزی به هرکسی و سازمانی بگویند. خود را افکار عمومی ، دادستان ، قاضی و البته مظلوم همه صحنه ها می بینند.
7- دروغ ، غیبت ، تهمت ، حسادت ، شهادت ناحق از جمله گناهان کبیره هستند که مبتلای خود را به سمت هلاکت سوق می دهند ابتلا به گناهانی که رهایی از آنها برای افراد و جامعه و البته سازمانهایی از جنس صدا و سیما به سادگی میسر نبوده و نیست. صدا و سیمایی که به فرمان حضرت امام خمینی(ره) و تأکیدات موکد مقام معظم رهبری باید که دانشگاهی پویا و پاکدست باشد به جایی نرسد که مقام عظمای ولایت در سخنرانی دو سال پیش ابتدای سال مشهد مقدس بفرمایند انتصاب مدیر این سازمان به معنای تأیید عملکرد و برنامه ای مجموعه نبوده و نیست.
8- توصیه این بردار به تمامی عزیزان شاغل در پستهای مدیریتی ، تولیدی ، خبری و اداری این سازمان چیزی جز تذکر فرمان حضرت باریتعالی نیست که با مهربانی به اخلاق تکیه کنیم که جامعه سوق داده شده به بی اخلاقی و بد اخلاقی هرگز توان و شایستگی تعالی و دیدار روی مبارک و نازنین حضرت ولی صاحب الزمان(عج) را نخواهد داشت. باور کنیم که ما باید به اماممان و رهبر عزیزمان اقتدا کنیم. (2222240) (alef-10)
 
مهدی
۱۳۹۳-۰۴-۰۵ ۱۱:۵۳:۰۳
سدا وصیمای ملی
ملیت ومنافع ملی را خودش تعریف میکند وبه بهانه های مختلف به مسئولین ارشد اهانت میکند فقط تریبون افراد خاصی است اخبار ملل مختلف را خودش تحریف میکند همین است که مردم دنبال ماهواره میروند (2224836) (alef-13)