توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 241640
«سفری در سفینه حافظ»؛ یداالله امینی (مفتون)؛ قطره
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۱۶
سفری در سفینه حافظ
نویسنده: یداالله امینی (مفتون)
ناشر: قطره، چاپ اول ۱۳۸۹
شمارگان ۱۱۰۰ نسخه
۱۷۲ صفحه، ۴۰۰۰ تومان

فروشگاه اینترنتی شهر کتاب، این کتاب را تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

****

بیش از هفتاد سال از زمانی که نخستين نسخه معتبر از ديوان حافظ، با تلاش و تحقيقِ جامع و روش‌مند ِ محمّد قزويني و دکتر قاسم ‌غني انتشار يافت، می‌گذرد. پس از آن و در سال‌های دور و نزدیک نیز کتاب‌های گوناگونی در این زمینه منتشر شده است که هر یک از نقاط ضعف و قوت خاص خود، برخوردار بوده اند.

مرحوم قزوینی، به عنوان فردی دانشمند، از سرآمدان مکتب دقت، معروف شده بود. کسی که اگر نوشتنِ کتاب یا تحقیق و پژوهشی را در دست می‌گرفت، با چنان سعی و دقتی کار را به انجام می‌رساند که به ندرت خلاء یا خطایی در آن یافت می‌شد. از این رو جای تعجب نیست که کماکان نسخه حافظ ایشان (با همکاری دکتر غنی) از دیگر نسخه‌ها (که آنها نیز نویسندگانی شاخص دارند) کامل‌تر باشد. با این حال نباید از نظر دور داشت که آن دیگران نیز همچون دکتر خانلری، خرمشاهی و... تلاش‌هایی ارجمند و در خور اعتنا در این زمینه داشته‌اند.

یدالله امینی (مفتون) که عمری را با شعر و شاعری و پژوهش (در حوزه‌ی ادبیات ) گذرانده در کتاب «سفری در سفینه حافظ» از منظر خود به سراغ اشعار حافظ رفته و کوشیده پنجره‌ای به سوی افق گسترده شعر و شاعری حافظ به روی خواننده بگشاید تا از این بحر عظیم، به مخاطبان خود جرعه‌ای بنوشاند.

امینی کوشیده با زبانی ساده تر مخاطب را به دنیای حافظ رهنمون شود. او در کتاب خود، با شماره گذاری اشعار حافظ و پرهیز از نشر مجدد آنها و بسنده کردن به مصرع آغازین هر شعر، از حجیم شدن کتاب خود پرهیز کرده و ذیل هر یک از این شماره‌ها، توضیحی درباره آن شعر از حافظ، آورده است و خواننده را به طور کلی، با محتوای آن آشنا می سازد. حسن کار مفتون در این است که فرصت مناسبی برای درک و ارتباط با حافظ و اشعارش، نزد مخاطبِ نه چندان حرفه‌ای این روزگار، فراهم آورده است.
 
کلمات کلیدی : سفری در سفینه حافظ + یداالله امینی (مفتون) + نشر قطره + حافظ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«سفری در سفینه حافظ»؛ یداالله امینی (مفتون)؛ قطره