توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 431748
بازار سهام هفته را مثبت به پایان رساند، اما بی رمق و کم حجم
بخش اقتصادی الف، 15 دیماه 95
شاخص بازار بورس تهران، در آخرین روز کاری و پایانی دومین هفته زمستان 95، با افزایش ۷ واحدی به ۷۸ هزار و ۹۹۱ واحد رسید، درعین‌حال معاملات بازار سهام روز کم‌حجم و بی‌رمقی را پشت سر گذاشت.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۶
به گزارش الف، بازار سهام، هفته را کم‌حجم و بی‌رمق به پایان رساند و در پایان معاملات امروز بازار سهام 501 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 518 میلیارد تومان در 36 هزار نوبت دادوستد شد که باعث افزایش 7 واحدی شاخص بورس شد و شاخص در ارتفاع 78 هزار و 991 واحد ایستاد. ارزش بازار را به 3 میلیون و 323 هزار و 841 میلیارد ریال رساند.

شاخص کل هم‌وزن با کاهش 49 واحدی به 15 هزار و 420 واحد، شاخص سهام آزاد شناور با افزایش 2 واحدی به 86 هزار و 713 واحد، شاخص بازار اول با افزایش 2 واحدی به 56 هزار و 30 واحد و شاخص بازار دوم با 33 واحد افزایش به 168 هزار و 328 واحد رسید.

سه شرکت فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس بیشترین تأثیر مثبت شاخص کل بورس گذاشتند و سه شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، پالایش نفت بندرعباس و گسترش نفت و پارسیان با بیشترین تأثیر منفی مانع بیشتر رشد شاخص شدند. امروز حجم معاملات در بورس با افت شدید و نگران‌کننده‌ای مواجه شد و این در حالی بود که بازار اوراق بدهی همچنان بارونق روبه‌رو است.

امروز هم بازار همانند روزهای اخیر باگذشت زمان دادوستدها شاهد افزایش فشار فروش در اکثر گروه‌ها بخصوص گروه خودرویی و نمایان شدن نوسانات منفی و درنهایت افت قیمتی اکثر گروه‌ها بود. در پایان معاملات امروز رشد شاخص کل متأثر از معاملات بلوکی و دوطرفه مثبت نمادهای فارس، وکار، فخوز و فولاد بود که دراین‌بین نمادهای وغدیر و شبندر بیشترین تأثیر منفی را ایجاد کردند. گروه ساختمانی اکثراً متعادل و منفی و گروه سیمانی اکثراً متعادل و مثبت دنبال شدند و در ساعات پایانی معاملات بازار افزایش تقاضا در گروه سیمانی محسوس بود.

در آخرین روز هفته شاخص خودرویی‌ها ۳۸ واحد دیگر نیز کاهش یافت و به رقم ۱۷ هزار و ۵۲۸ واحد رسید، بااین‌حال در میانه بازار تحت تأثیر رنج مثبت در نمادهای خودرو و خپارس شاخص به ۱۵ هزار و ۵۶۱ واحد رسیده بود. همچنین سهامداران خودرویی در این روز تعداد ۴۱ میلیون سهم به ارزش معاملاتی ۶ میلیارد تومان را در ۴ هزار نوبت دست‌به‌دست کردند.

در معاملات روز پایانی دومین هفته از زمستان 95، نمادهای خپارسح با 122.8 میلیون سهم، وساپا با 46.9 میلیون سهم، وکار با 25.4 میلیون سهم، فاذر با 23.7 میلیون سهم و کگل با 16.8 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دادند.
 
افت ۵ واحدی فرابورس در پایان هفته
در آخرین روز از هفته معاملاتی جاری، ارزش معاملات در بازار سهام فرابورس ایران به بیش از ۳۲۸ میلیارد ریال رسید. امروز چهارشنبه سهامداران فرابورس شاهد دادوستد ۱۶۹ میلیون ورقه در ۱۴ هزار و ۶۹۹ دفعه بودند که ارزش معاملات آن به یک هزار و ۴۹۱ میلیارد ریال رسید که شاخص کل فرابورس آیفکس با افتی نزدیک به ۶ واحد در ارتفاع ۸۴۵ واحدی قرار گرفت.

درمجموع بازارهای اول، دوم و پایه نیز ۹۸ میلیون سهم به ارزش ۳۲۸ میلیارد و ۸۳۰ میلیون ریال دست‌به‌دست شد که بالاترین حجم معاملات به نماد «غشهداب» که روز جاری در بازار دوم گشایش یافت، اختصاص داشت.

بررسی معاملات درمجموع این سه بازار همچنین نشان می‌دهد نمادهای «ذوب»، «خراسان» و «شاوان» به‌عنوان پربیننده‌ترین نمادهای معاملاتی بودند که نماد شرکت ذوب‌آهن با رشد قیمت و نماد شرکت‌های پتروشیمی خراسان و پالایش نفت لاوان با افت قیمت به کار خود پایان دادند.
 
 
کلمات کلیدی : بورس اوراق بهادار+بازار سهام+افت+دماسنج
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.