توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 471249
بیرانوند در جمع 5 دروازه بان گلساز جهان
بخش ورزشی الف،22اردیبهشت96
روزنامه گاردین به بررسی دروازه بان‌هایی که در پاس گل دادن تخصص دارند پرداخته و علیرضا بیرانوند در صدر این فهرست قرار گرفته است.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۱
به گزارش "ورزش سه"، پرتاب دست های بلند علیرضا از ابتدای حضورش در نفت مورد توجه رسانه های ورزشی سرتاسر جهان قرار گرفته بود و توانایی او در خلق موقعیت، او را در صدر این فهرست قرار داده است. در زیر مطلب ویژه گاردین در این رابطه را می‌خوانیم.
 
 

 
 
1- علیرضا بیرانوند (نفت تهران)
علیرضا بیرانوند از همان ابتدای حضورش در فوتبال با نفت تهران، شناخته شده بود. او در فصل 15-2014 در تیم فصل لیگ برتر ایران قرار گرفت ولی او یک سلاح ویژه دارد. او می‌تواند توپ را با دست به اندازه ضربه با پا، بلند ارسال کند. هر چند که این کار تخصص اوست و بارها تیمش را با این پرتاب ها صاحب موقعیت کرده ولی در فصل 15-2014، دو پاس گل برای هم تیمی هایش ارسال کرده است، یک بار با ضربه پا و یک بار با پرتاب دست های بلند.
 
 

 
 
پاس گل اول او با ارسال بلندش با پا بود که برای امیر ارسلان مطهری فرستاده شد و این مهاجم جوان با یک ضربه سر دروازه حریف را باز کرد. شرایط لحظه ای که گل به ثمر رسید نیز باعث شد که این گل بسیار ویژه شود. یک بازی کلاسیک که به سمت تساوی پیش می‌رفت و با این گل سرنوشت آن عوض شد.
 
اما دیگر گل در دیدار مقابل تراکتور سازی بود. تراکتور صاحب یک ضربه کرنر شد که این کرنر کوتاه بازی شد و سانتری که در پی آن داشت خیلی راحت در اختیار بیرانوند قرار گرفت. بدون فوت وقت، بیرانوند با توپ به سمت کناره محوطه جریمه دوید و با یک پرتاب دست استثنایی، غلامرضا رضایی، مهاجم تیمش که تنها بازیکن نفت در موقعیت حمله بود را صاحب فضا کرد. رضایی نیز توپ را با شانه استپ کرد و با یک ضربه دیدنی، دروازه حامد لک را باز کرد. بیرانوند همان ماه اولین بازی ملی اش را انجام داد و پس از آن به گلر اول تیم ملی ایران در راه صعود به جام جهانی 2018 تبدیل شد.
 
2- دیو بیزنت (چلسی)
 
بیزنت شهرتش را برای پاس گل از دیدار مشهور چلسی و دربی کانتی دارد. در حالی که چلسی در بین دو نیمه، 3-1 از حریف پیش بود، 3 گل در عرض تا دقیقه 75 دریافت کرد و 4-3 عقب افتاد. با این حال دنیس وایز کار را به تساوی کشاند ولی چلسی به دنبال زدن گل پیروزی بخش بود. تمامی بازیکنان تیم جلو کشیده بودند و بیسانت نیز جلو بود. یک سانتر از سمت راست به روی دروازه دربی ارسال شد ولی توسط بازیکنان این تیم دفع شد. در گوشه محوطه جریمه، بیسانت صاحب توپ شد و آن را برای دیگر گوشه محوطه ارسال کرد تا گوردن دوری دروازه را باز کند. پس از آن له ساکس نیز یک گل دیگر برای چلسی زد تا آبی ها 6-4 پیروز شوند.
 
3- پیکی بونر و هانس فن بروکلن (جمهوری ایرلند – هلند)
 
تقابل مشهور هلند و جمهوری ایرلند در جام جهانی 1990، از این جهت که هر دو گلر نقش بسیار مهمی در گلزنی دو تیم داشتند همیشه در یادها خواهد ماند پیکی بونر، گلر ایرلند و فن بروکلن، گلر هلند، روی دو گل تیمشان نقش مستقیم داشتند تا بازی با تساوی 1-1 به پایان برسد.
 

 
 
4- ژوئل روبلز(اورتون)
 
در دیدار باکسینگ دی امسال، روبلز، گلر دوم اورتون تاریخ ساز شد و پاس گلی دیدنی برای هم تیمی اش ارسال کرد. در حالی که مالک باشگاه لستر، برای سال نو، یکی در میان صندلی ها را به صورت رایگان در اختیار هواداران قرار داده بود و لستر روزهای خوبی را تجربه نمی‌کرد، روبلز که به علت مصدومیت استکلنبرگ در درون دروازه تیمش قرار گرفته بود، تاریخ ساز شد. او در محوطه جریمه پا به توپ شد و با دقت، کوین میرالاس را دید که در محوطه حریف قرار دارد. وز مورگان و مارسین واسیلوسکی آفساید را پر کرده بودند و گلر اسپانیایی به حریف مجال نداد و با ارسال توپ برای میرالاس او را صاحب موقعیت کرد. نام او در بین 50 گلر لیگ برتر که حداقل یک پاس گل ارسال کرده اند قرار گرفته است.
 
 
5- یورگ اشماتکه (فرایبورگ)
 
 در روز پایانی لیگ آلمان، در حالی که دورتموند قهرمانی خود را مسجل کرده بود، به مصاف فرایبورگ رفت و 3-1 از این تیم پیش بود. با این حال سرمربی فرایبورگ دو تعویض انجام داد که یکی از این تعویض ها بسیار عجیب بود. او  سرتیس، مهاجم تیمش را به زمین فرستاد و تعویض دووم، یک گلر بود که با مدافع میانی تعویض شد ولی درون دروازه قرار گرفت و اشماتکه، گلر فرایبورگ، پیراهن تیمش را به تن کرد و جلوتر بازی کرد. در دقیقه 87، او در کناره های زمین پا به توپ شد و توپی را برای سرتیس ارسال کرد که این مهاجم توپ را به گل تبدیل کرد. هرچند بازی با پیروزی 3-2 دورتموند به پایان رسید ولی پاس گل دیدنی اشماتکه همیشه در ذهن فوتبال دوستان آلمانی به یاد مانده است.
 
کلمات کلیدی : علیرضا بیرانوند+باشگاه پرسپولیس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.