توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 491247
آخرین وضعیت از روند قانونگذاری طرح تحریم ایران و روسیه در کنگره
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۱
طرح تحریم ایران و روسیه بعد از تصویب با اکثریت قاطع آرا در مجلس سنا به دیگر شاخه قانونگذاری این کشور ارسال شده اما در آن مجلس با چالش‌های متعددی مواجه شده است.

به گزارش تسنیم، «باب کورکر»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا بامداد سه‌شنبه از نمایندگان دیگر شاخه قانونگذاری آمریکا، مجلس نمایندگان خواست اختلافات خود را حل کرده و طرح تحریم ایران و روسیه را پیش ببرند.

طرح تحریم‌های ایران و روسیه که روز 25 خردادماه با 98 رأی موافق و 2 رأی مخالف در مجلس سنا به تصویب رسید همان‌طور که کارشناسان قبلاً گوشزد کرده بودند، درگیر فرایندی مطوّل و حزبی در کنگره آمریکا شده است. طرح‌های قانونی در آمریکا برای اینکه به قانون تبدیل شوند بایستی ابتدا در هر دو شاخه قانونگذاری کنگره یعنی مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسیده و پس از آن به امضای رئیس‌جمهور آمریکا برسند. 

سنای آمریکا ماه گذشته پس از تصویب طرح تحریم ایران و روسیه آن را برای رأی‌گیری به مجلس نمایندگان ارسال کرد، اما قانونگذاران در این مجلس رأی‌گیری بر سر آن را به اصلاح یک مشکل آئین‌نامه‌ای مشروط کردند. قانونگذاران در مجلس نمایندگان گفتند این طرح یکی از بندهای قانون اساسی آمریکا موسوم به «ماده درآمد» (Revenue Clause) را نقض می‌کند. این بند تصریح دارد که تمامی طرح‌های حاوی مفادی درباره درآمد دولت آمریکا بایستی از مجلس نمایندگان آمریکا آغاز شوند.

در آن زمان، نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا، اما اعلام کردند که دغدغه اصلی نمایندگان جمهوری‌خواه در واقع این نیست و آنها به‌دنبال اعمال تغییراتی مطلوب رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه ایالات متحده در آن هستند. مصوبه سنا برای تحریم ایران و روسیه حاوی بندهایی است که اختیارات رئیس‌جمهور آمریکا برای کاستن از تحریم‌های وضع‌شده علیه روسیه را کاهش می‌دهد. نمایندگان دموکرات می‌گفتند جمهوری‌خواهان با تأخیر در فرایند رأی‌گیری به‌دنبال این هستند که این بند را به‌نفع کاخ سفید تغییر دهند.

مجلس سنای آمریکا، علی‌رغم این، پنجشنبه دو هفته پیش برای حل دغدغه مطرح‌شده مجلس نمایندگان دست به کار شد و با تصویب یک اصلاحیه مشکل آیین‌نامه‌ای مورد اشاره را رفع و طرح را بار دیگر برای رأی‌گیری به مجلس نمایندگان آمریکا ارسال کرد.

اما پس از آن، این بار نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا به اصلاحیه تصویب‌شده در سنا ایراد وارد کردند. آنها گفتند اصلاحات پیشنهادشده توسط سنا دست آنها در این مجلس برای محدود کردن اختیارات رئیس‌جمهور آمریکا جهت رفع تحریم‌ها علیه روسیه را کاهش می‌دهد.

روز دوشنبه (19 تیرماه) کاخ سفید علناً به محدود شدن اختیارات رئیس‌جمهور آمریکا در صدور معافیت‌های تحریمی علیه روسیه اعتراض کرد. «مارک شورت»، مدیر دفتر امور مقننه در کاخ سفید در جمع خبرنگاران گفت که کاخ سفید با بخشی از این طرح که دست کنگره را در اعمال سیاست‌های تحریمی بازتر می‌گذارد مخالف است.

شورت گفت: «نگرانی ما این است که این طرح، چنان که ما معتقدیم با محول کردن سیاست‌گذاری خارجی به 535 عضو کنگره از طریق حذف اختیار صدور معافیت‌های تحریمی رویه‌ای غیرمعمول پایه‌گذاری می‌کند».

همزمان رسانه‌های آمریکا گزارش‌هایی درباره لابی‌ مخفیانه کاخ سفید با اعضای ارشد کنگره برای ایجاد تغییرات در این طرح تحریمی منتشر کردند. به‌نوشته آسوشیتدپرس، مقام‌های وزارت خارجه و خزانه‌داری هفته گذشته در دیدار با اعضای ارشد مجلس نمایندگان، نگرانی‌های خود درباره موارد فوق‌الذکر را ابراز کرده‌اند.

«کورکر»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا که جمهوری‌خواه است، روز دوشنبه در جمع خبرنگاران از نگرانی‌های کاخ سفید درباره این طرح حمایت کرد و گفت که غیرمعمول نیست که کاخ سفید بخواهد بر فرآیند سیاست‌گذاری در عرصه سیاست خارجی نظارت بکند.

وی علی‌رغم این گفت که مفاد مربوط به نظارت کنگره بر رفع تحریم‌ها علیه روسیه یکی از الزامات اصلی این طرح است. «کورکر» از مجلس نمایندگان آمریکا خواست پس از رفع سریع اختلافات داخلی، طرح را پیش ببرند.
 
کلمات کلیدی : سنا، تحریم، کنگره، ایران، سپاه پاسداران، برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.