نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 443745
لابلاگ:
رکس تیلرسون تلفن را بردارد و به ایران زنگ بزند / تماس های تلفنی، امریکا را سر عقل خواهد آورد
بخش خبری الف، ۲۰ بهمن ۹۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۴
لابلاگ در گزاشی تحت عنوان «تیلرسون با ایران تماس بگیرد»، نوشت: باید به سرعت روابط بین وزرای خارجه ایران وآمریکا برقرار شود. کاخ سفید اخیرا ورود اتباع ایرانی را به آمریکا ممنوع اعلام کرد. ایران نیز آرمایشات موشکی داشته و متقابلا سفر اتباع آمریکایی به ایران را ممنوع اعلام کرد.

به گزارش انتخاب؛مساله افزایش تنش ها منجر به این شد که آمریکایی ها اعلام کنند ایران را تحت نظر دارند و تحریم های غیر هسته ای را علیه ایران تصویب کردند. رییس جمهور آمریکا توییت های متعددی علیه ایران داشت. در این شرایط رییس جمهور آمریکا در آستانه آتشی فاجعه بار علیه کشوری است که به لطف توافق هسته ای با دولت قبل رابطه خوبی داشته است. خط رابطه بین دولت ترامپ و ایران به شدت مورد نیاز است.

این برای آمریکا شرم آور است که کانال های ارتباطی ای که در دوران اوباماو با کمک جان کری و ظریف شکل گرفه است را دور بریزد. این شبکه ارتباطی اهرمی برای تضمین اجرای توافق هسته ای بوده که به طور صلح آمیز تهدیدات جنگ را در منطقه و درجهان از بین برده است. این ارزشمند است که برای مسائل غیر هسته ای نظیر آزادی زندانیان و خل و فصل اختلافات مالی طولانی مدت و برخی همکاریهای محدود با گروه بین المللی حمایت از سوریه بتوانند با هم در ارتباط باشند.

تاکنون در قدم های اولیه دولت ترامپ، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در مساله ایران بلند پابه ترین مقام به نظر می رسد. در خلال جلسه تایید صلاحیت او در مجلس سنا او به کمیته امور خارجی گفت که نمی خواهد توافق هسته ای با ایران را لغو کند اما در عوض از بازنگری و مذاکره مجدد در مورد این توافق استقبال می کند. برخلاف متیس وزیر دفاع ترامپ، مایکل فلین مشاور امنیت ملی و مایک پومپئو رییس سازمان سیا که همگی شخصیت هایی مخالف ایران هستند تیلرسون امیدوار است که بتواند توافق هسته ای را حفظ کرده و در این مورد با ایران مذاکراتی داشته باشد. همین مساله نشان دهنده از باز بودن او در مساله ایران است. او در مصاحبه تلویزیونی اخیرش گفته بود که به تجارت با ایران هم بی توجه نیست و قطعا نیم نگاهی به سرمایه گذاری در ایران دارد چرا که ایران کشوری با منابع طبیعی گستره است.

ایجاد تماسی بین تیلرسون و ظریف امری ضروری است و این تنها مسیر برای عبور از لفاظی ها و رویارویی های ایران و آمریکاست. در این راستا معاون رییس ستاد رییس جمهور ایران نیز در توییتی گفته آمریکا باید ضمن کاهش تنش ها با ایران تعامل داشته باشد به جای اینکه چالش ایجاد کند. یک تماس مقدماتی به هر دو وزیر خارجه این اجاره را خواهد داد که راه تفاهم را باز کنند. برای آمریکا این رویکرد می تواند آنها را در مورد روابط با ایران سر عقل بیاورد. خطراتی در مورد اینکه تیلرسون در رابطه با ایران در میان مخالفان ایران در کاخ سفید به حاشیه رانده شود نیز وجود دارد. این خطر که تیلرسون با مخالفان ایران همسو شود هم وجود دارد. اما همچنان ارزش امتحان کردن را دارد.

در مورد جنگ و صلح، هر قدمی در مسیر دیپلماسی ارزشمند است حتی اگر این دیپلماسی به معنای برداشتن تلفن و برقراری یک تماس تلفنی باشد.
 
کلمات کلیدی : رکس تیلرسون برجام،ترامپ
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۷:۳۷:۳۴
از ان تماس ها چیزی نصیب ملت نشد. (4157166) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۷:۵۶:۴۶
فقط غر بزنید دیگه هیچی بلد نیستید (4157202) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۸:۵۱:۱۰
از نظر شما فقط با جنگ چیزی نصیب ملت خواهد شد (4157258) (alef-13)
 
محمدي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۸:۵۲:۳۳
ديپلماسي صبر احتياج دارد ، خراب كردن اسان است اما ساختن بسيار سخت و زمان بر است، اگر صبر وتحمل نبود انقلاب به پيروزي نميرسيد. (4157260) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۹:۰۳:۵۷
حتما باید گلوله تبادل شود تا دل شما و امثال شما خنک شود؟! (4157276) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۷:۳۸:۵۷
اوضاع ظریف نزد افکار عمومی ایران ، وخیم تر از ان است که بخواهد مجددا کانال ارتباطی برقرار کند. ملت خواهان برکناری اویند. (4157171) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۸:۲۰:۳۳
اصولا"‌همين لفاظي ها مقدمه اي براي ورود به مذاكرات رسمي است ،

امريكايي ها سعي دارند ، قبل از شروع گفتگو ف شرايط را به نفع خودشان تغيير دهند ، تا در صحبت با ايران دست بالا را داشته باشند ،
به همين دليل است كه هيچ كس اظهارات جنجالي اين روزها را جدي نمي گيرد ، (4157227) (alef-13)
 
ناظری
United States
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۹:۱۴:۰۱
طریف تلقن بردارد انتصاب رکس تیلرسون را تبریک بگوید (4157297) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۹:۱۵:۴۵
از عدم تماسهای قبلی جز تحریمهای هر روزه چی نصیب شما شد؟ (4157301) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.