توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 272448
طرح شیرین‌سازی آب دریا برای ۵ استان
تاریخ انتشار : شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۰۰
نشست بررسی طرح های کلیدی وزارت نیرو با معرفی طرح شیرین سازی آب دریا برای آبرسانی به ۵ استان، تولید همزمان آب و برق از سواحل جنوبی و اجرای ۵۸ طرح مهار آب در غرب کشور؛ برگزار شد.

به گزارش مهر، اسحاق جهانگیری عصر امروز در جلسه بررسی نحوه تامین مالی طرح های کلیدی وزارت نیرو با تاکید بر لزوم ارزیابی طرح تولید همزمان برق و آب در سواحل جنوبی کشور گفت: وزارت نیرو به هر میزان ممکن، طرح های نیمه تمام خود در بخش آبرسانی و تولید برق را به بخش خصوصی واگذار کند.

معاون اول رئیس جمهور در این جلسه با اشاره به ابلاغ قانون مهم و راهگشای "رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور" در هفته گذشته و مجموع امتیازات مهمی که در این قانون برای رفع مشکلات پیمانکاران و سرمایه گذاران در نظر گرفته شده، یکی از اولویت های دولت را واگذاری طرح ها و پروژه های نیمه تمام به بخش خصوصی عنوان کرد و از وزارت نیرو خواست به هر میزان ممکن، طرح های نیمه تمام خود در بخش آب‌رسانی و تولید برق را به بخش خصوصی واگذار کند.

جهانگیری با اشاره به یکی از برنامه‌های وزارت نیرو برای احداث مجتمع های آبرسانی روستایی، آن را یکی از طرح‌های مهم دولت ارزیابی کرد و افزود: بهتر است برای اجرای این طرح اولویت بندی صورت گیرد تا شاهد اجرای هرچه بهتر آن در برنامه زمان‌بندی مشخص باشیم.

در این جلسه که رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی، مشاور اقتصادی رئیس جمهور و نمایندگان وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز حضور داشتند، وزیر نیرو با اشاره به مشکلات جدی تامین آب مورد نیاز بخش‌های شرب، صنعت و کشاورزی در جنوب کشور گفت: در این مناطق مشکلات جدی برای تامین آب وجود دارد اما با وجود دسترسی این مناطق به دریا می توان از طریق نمک زدایی و شیرین سازی آب بخشی از این مشکلات را برطرف کرد.

چیت‌چیان همچنین با اشاره به برنامه ریزی این وزارتخانه برای شیرین سازی آب جهت استفاده در ۵ استان واقع در محدوده سواحل جنوب کشور خاطرنشان کرد: در این طرح از بازیافت حرارت نیروگاه های برق، برای شیرین سازی آب استفاده خواهد شد.

پس از سخنان وزیر نیرو، نماینده این وزارتخانه گزارشی از برخی طرح های کلیدی در حوزه آب و برق را ارائه کرد که یکی از این طرح‌ها تولید همزمان برق و آب در سواحل جنوبی کشور بود و جزئیات فنی، اهداف طرح، اعتبارات مورد نیاز و الزامات اجرای آن مورد بحث بررسی قرار گرفت.

آبرسانی به مناطق پرجمعیت و دارای تنش آبی و آبرسانی به روستاها از دیگر طرح‌های کلیدی وزارت نیرو بود که در این جلسه بدان پرداخته شد و جزئیات مربوط به برنامه این وزارتخانه برای احداث ۹۲۴ مجتمع آبرسانی روستایی برای ۱۵ هزار روستا و تحت پوشش قرار دادن ۷ میلیون نفر از ساکنین این روستاها تشریح گردید.

در ادامه این نشست، گزارشی از برنامه زمانبندی و پیشرفت فیزیکی ۵۸ طرح مهار آب‌ در استان های غربی کشور شامل احداث سد و شبکه های سد ارائه و اعلام شد که با اجرای این طرح‌ها، آب مورد نیاز توسعه این مناطق استحصال خواهد شد.

بررسی نحوه تامین مالی، اعتبارات مصوب و برنامه زمان‌بندی تخصیص این اعتبارات برای اجرای طرح‌های کلیدی وزارت نیرو از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث و تصمیم‌گیری قرار گرفت.
 
کلمات کلیدی : آب شیرین کن