نظر منتشر شده
۸۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 412749
مشاور ترامپ: توافقنامه هسته‌ای با ایران بازبینی می‌شود
بخش خبری الف، 21 آبان 95
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۳
به گفته مشاور ترامپ، دولت آینده برجام را "بازبینی" و در مورد آن مذاکره خواهد کرد.

یکی از مشاوران دونالد ترامپ گفته است که دولت آینده آمریکا توافق هسته‌ای با ایران - برجام - را مورد بازبینی قرار خواهد داد.

ولید فارس، مشاور آقای ترامپ در سیاست خارجی، که در مصاحبه با بی‌بی‌سی سخن می‌گفت، در پاسخ به این سئوال که آیا رئیس جمهوری منتخب آمریکا برجام را "پاره خواهد کرد؟" گفت: "پاره کردن شاید واژه خیلی تندی باشد، اما او توافقی را که قبلا صورت گرفته بر می‌دارد و با اروپائیان و طرف‌های تماس، بازبینی می کند."

از آقای فارس سئوال شد که "آیا منظور بازبینی است اما نه لزوما توقف اجرای توافق؟"وی گفت: "آن را بررسی خواهد کرد، به کنگره خواهد فرستاد، و از ایرانیان خواهد خواست چند مورد را تغییر دهند و مذاکراتی خواهد بود و مذاکرات بسیار فشرده خواهد بود."

مشاور دونالد ترامپ افزود: "توافق به این صورتی که الان هست، یعنی فرستادن ١٥٠ میلیارد دلار به رژیم ایران بدون دریافت چیز چندانی در برابر آن، افزایش مداخلات ایران در چهار کشور دیگر منطقه، برای دولت ترامپ قابل قبول نخواهد بود." ظاهرا آقای فارس به مطالبات جمهوری اسلامی در قبال اموال مسدود شده ایران اشاره دارد.

روابط ایران و آمریکا در بخش دیگری از مصاحبه ولید فارس که به موضوع مبارزه با دولت اسلامی (داعش) ارتباط داشت نیز مطرح شد. آقای فارس گفت که اولویت اول سیاست خارجی دولت آینده آمریکا موضوع مقابله با داعش است. او گفت که برخورد دولت دونالد ترامپ با مساله مقابله با داعش با رویکرد دولت فعلی آمریکا متفاوت خواهد بود و برخورد دولت جدید را "غیر یکجانبه و قاطعانه‌تر" توصیف کرد.

ممکن است در مقام ریاست جمهوری، موضع تند انتخاباتی ترامپ علیه سیاست‌ خارجی اوباما تا حدودی تعدیل یابد.

آقای فارس گفت که دولت آینده آمریکا ائتلافی را با کشورهای عربی تشکیل خواهد داد و سیستم دفاعی اروپائیان را برای مقابله با تروریسم به کار خواهد گرفت و در مورد همکاری با روسیه نیز گفت: "البته که او با روس‌ها صحبت خواهد کرد اما این به معنی تقسیم دنیا با روسیه نیست." در مورد همکاری با روسیه علیه داعش، وی افزود که اولویت اول آمریکا "تشکیل ائتلافی با کشورهای میانه‌رو عرب است و ما به کشورهایی مانند کشورهای خلیج [فارس]، اردن، مصر نظر داریم."

مشاور دونالد ترامپ در واکنش به اظهار نظر مصاحبه کننده که یادآور شد که چنین ائتلافی در حال حاضر هم وجود دارد، گفت: "ای کاش چنین بود، اما بسیاری ازدیپلمات‌های عرب می‌گویند که مایل بوده‌اند یک چنین نیروی هوایی مشترکی را [با آمریکا] برای جنگ علیه تروریسم داشته باشند اما دولت اوباما گفت نه، ما نمی‌خواهیم شما در سوریه یا عراق باشید... به خاطر توافق با ایران؛ به همین علت هم بخش اعظم نبرد [علیه داعش] در عراق توسط شبه‌نظامیان طرفدار ایران صورت می‌گیرد."

ولید فارس، که دارای تبار لبنانی است، پژوهشگر آمریکایی و مفسر امور خاورمیانه و تروریسم جهانی است و در سال ٢٠١١، به عنوان مشاور میت رامنی، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات دوره قبلی ریاست جمهوری برگزیده شد. اوایل سال جاری، دونالد ترامپ او را به عنوان مشاور خود در زمینه مبارزه با تروریسم و مسایل خاورمیانه انتخاب کرد.

مواضع ترامپ درباره ایران تغییر می‌کند؟
در حالیکه تنها چند هفته به آغاز به کار دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا باقی است، سخنان ولید فارس نخستین اظهار نظر مشخص یکی از افراد نزدیک به رئیس جمهوری منتخب در باره برجام از زمان اعلام پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری است.

ظریف و کری - وزیر خارجه ایران گفته است که برجام یک سند بین‌المللی است و یک طرف توافق نمی‌تواند آن را پاره کند.
در جریان مبارزات انتخاباتی، دونالد ترامپ مواضع متفاوت و گاه متضادی را در مورد برخورد با برجام اتخاذ کرد. او در سخنانی در ماه مارس، گفت که اولویت او لغو توافق هسته‌ای با ایران است اما در یک مصاحبه تلویزیونی در اوایل ماه سپتامبر، ضمن انتقاد از ایران به خاطر بازداشت چند شهروند آمریکایی، و وعده اقدام فوری برای آزادی آنان، گفت که در مقام رئیس جمهوری، در برجام تجدید نظر کرده و با ایران وارد مذاکره مجدد خواهد شد. او در اشاره به توانایی چانه‌زنی خود به عنوان یک تاجر، گفت: "رئیس جمهوری آینده می‌داند باید چطور مذاکره کرد."

به گفته برخی ناظران، با وجود مواضع تند رئیس جمهوری منتخب در مورد برجام در جریان مبارزات انتخاباتی، نمی‌توان یقین داشت که موضع دولت او در عمل نیز چنین خواهد بود.

به گفته آنان، اولا به نظر نمی‌رسد که برجام برای دولت آقای ترامپ یا افکار عمومی آمریکائیان از اولویت خاصی در سیاست خارجی برخوردار و مستلزم موضعگیری تندی باشد، ثانیا، در جریان رقابت‌های انتخاباتی، عموما نامزدها با اتخاذ مواضعی متفاوت با مواضع طرف مقابل، به خصوص اگر طرف مقابل در قدرت باشد، می‌کوشند بر وجه تمایز خود تاکید نهند و چنین الغا کنند که در صورت پیروزی در انتخابات در رویکرد دولت، و در نتیجه، در شرایط و زندگی مردم تغییرات عمده‌ای ایجاد خواهند کرد. و بالاخره، اگرچه آقای ترامپ بر مخالفت خود با "تشکیلات فاسد" دولتی تاکید داشته و خود را فردی مستقل توصیف کرده است، اما در مقام رئیس جمهوری آمریکا، نیازمند همکاری و همفکری سیاستمداران و کارشناسان دولت در تدوین و اجرای سیاست‌های خویش خواهد بود و بعید است لفاظی های تند انتخاباتی به همان صورت به سیاست رسمی دولت آینده راه یابد.

 با انتخاب یک جمهوریخواه به ریاست جمهوری، شاید کنگره تحت تسلط جمهوریخواهان دیگر خود را ملزم به اتخاذ مواضع تند علیه سیاست‌های دولت نداند.

همچنین، با کنار رفتن دولت دموکرات باراک اوباما، که برخی از سیاست‌های داخلی او با مخالفت شدید جمهوریخواهان مواجه بود، این احتمال وجود دارد که موضعگیری تند کنگره تحت تسلط جمهوریخواهان علیه برخی دستاوردهای او، از جمله در زمینه سیاست خارجی، تا حدودی تعدیل یابد و این دستاوردها حتی تاحدودی تثبیت شود.

در عین حال، طبیعتا با انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا، ابهاماتی در مورد آینده برجام بروز کرده است به ویژه اینکه دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران عمدتا به رویکرد مسالمت‌آمیز آقای اوباما و وزیران خارجه او، به خصوص جان کری، نسبت داده شده است. روز گذشته، جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در واکنش به مواضع قبلی آقای ترامپ در مورد توافق هسته‌ای، گفت که برجام یک سند بین‌المللی است و افزود: "البته گزینه‌های ایران محدود نیست اما ما امیدواریم ، مایلیم و ترجیح می‌دهیم این توافق هسته‌ای به طور کامل اجرا شود. این توافق هسته‌ای، موافقتنامه‌ای یکجانبه نیست که یک طرف بتواند آن را پاره کند.
 
کلمات کلیدی : دونالد ترامپ+توافق هسته‌ای با ایران+برجام
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۱۸:۴۶:۱۲
به همین توافق یک طرفه هم راضی نیست! (4011450) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۲:۰۶:۵۴
فقط زیبا کلام واقعیت رو گفت که :
یه زمانی میرسه که با چراغ به دنبال اوباما و کری بگردیم (4011609) (alef-13)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۰:۲۱:۳۲
اونی که مدعی بود استاد دیپلماسیه باید فکر امروز رو میکرد.
مگر دستور ندادن یک تعهد کتبی محکم بگیرید؟
فقط برای چند تا کرسی بیشتر در مجلس حاضر شدند یک توافق بی بنیان رو اجرا کنن و امروز یک ملت 80 میلیونی رو گرفتار یک دیوانه کنند (4011741) (alef-13)
 
محمد
Spain
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۰:۲۸:۰۸
همون اوباما این توافق را به ملت غالب کرد
اگر شما اخبار را دنبال می کردید می دید هزار بار اوباما گفت
"ما توافقی را امضا کردیم که موقعیت رئیس جمهور بعدی را بالاتر ببرد" (4011746) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۷:۱۵:۲۳
جالب است همین حرف شما را ترامپ هم میزند متعجبم که مواضعتان چقدر به هم "نزدیک" است (4011892) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۲:۵۸:۱۷
اوباما ادم ضعیفی بود . هیلاری هم ادم قانون شکن و جنگ طلبی بود که مکارنه با راتجاع و صهیونیسم علیه مردم و ایارن بود و فمنیسم های عقده ای فقط می خواستند یک زن رئیس جمهور امریکا شود و کاری نداشتند او ادم ئجنگ طلب و قانون شکن و فاسدی است.
شکست هیلاری شکست عقده های فمنیستی هم بود و به همین بدجوری سوخته اند و هرگونه انتقادی را سانسور می کنند. (4011801) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۷:۰۵:۵۰
بازنگری در برجام یا برجام 2 و 3 در واقع یک راه حل هست اگر اضافه حقوق شما در همون فیش حقوقی اعمال بشه یا در قالب فیشهای 1و 2 چه فرقی می کنه نتیجه یکیه چون تیم فکری نظام سرمایه داری یکیه (4011884) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۷:۲۰:۱۹
حتی اگر به قول شما اوباما و کری ادم های خوب بانزاکت و منصفی بودند که نبودند وشاهدش تصویب تحریم های فلج کننده در زمان انهاست باز هم ما با با خود این اشخاص روبرو نبودیم بلکه با مجموعه ایی به نام امریکا روبرو بوده وهستیم که هر لحظه ممکن است کسی مثل ترامپ دیوانه رییسش شود.

در ضمن مگه کم امتیاز به این اوباما جونتان دادیم چکار کرد؟!؟

تا کی میخواهید حرف غلطتان در زمینه حل مشکلات به کمک امریکا را تکرار کنید ایا تجربه خسارت بار برجام هم چشم های غفلت زده شما را بیدار نمیکند ؟!؟

چه ترامپ چه اوباما چه هر کس دیگری که رییس امریکا باشد نباید انتظار داشته باشیم با اراتباط با انها مشکلاتمان حل خواد شد تنها راه حل این است که ما با اتکا به خداوند و میدان دادن به جوانان با کار و تلاش شبانه روزی و بایک طرح جامع و هوشمند مثل اقتصاد مقاومتی مشکلاتمان را به دست خودمان حل کنیم و قطعا برای این کار به یک رییس جمهور انقلابی و دانا نیازمندیم. (4011898) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۲:۱۶:۰۴
خدا را شکر که پول‌های آل‌سعود و قطر برای تبلیغات انتخاباتی هیلاری کلینتون دود شد و به هوا رفت و این پلیدها عزادار شدند. البته ما به وعده‌های ترامپ درباره زندگی مسالمت‌آمیز با همه کشورها و عدم لشکرکشی به دیگر کشورها و مخالفت با آل‌سعود و گروهک‌های تکفیری دل نبسته‌ایم. ولی به نفع خودش است که آنها را عملی کند. (4011628) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۶:۴۶:۲۷
دل بسته اید واین روزها در جلد خود نمی گنجید و کم مانده مستقیم به کدخدا یتان تبریک بگویید ! (4011866) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۲:۵۳:۰۲
دائما مسئولین کشور می گن که عملا اوباما با وجود لغو اسمی تحریم ها تغییر خاصی در لغو عملی تحریم ها نداده. ولی اگه منظور ترامپ اینه که همین توافق نامه هم تغییر کنه و اندک امتیازات رو لغو کنن بهتره ما هم بمبی که اونها ازش می ترسن رو بسازیم. (4011665) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۵:۱۸:۴۰
حالا بر فرض ما اون بمبی که اونها ازش میترسنو ساختیم. بعد چی کارش کنیم. بگذاریم سر سفره جای نون و گوشت و مرغ بخوریم؟ شما متوجه نیستی اولویت اول نیاز ما در حال حاضر اقتصادی است نه نظامی. ما نیازی به بمب اتمی نداریم و نخواهیم داشت. ساختن بمب اتمی به جز هزینه هیچ دستاوردی برای ما نداره. (4011832) (alef-13)
 
ش میم ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۹:۵۶:۵۵
ساختن بمب اتم لزوما برای انداختن روی سر ملت های دیگه نیست. قدرت بازدارندگی داره برادر. همین قدرت بازدارندگی خودش میتونه باعث بهبود اقتصاد و روابط ایران با کشورهای دیگه هم بشه (4012112) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۱۸:۴۷:۲۹
نتانیاهو و ال سعود هم اول از توافق ناراضی بودند " اما وقتی نحوه اجرای ان را دیدند به طرفدران پر و پا قرص ان تبدیل شدند.! (4011452) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۲:۵۶:۲۳
عزیز من اینقدر با خودتون لجبازی نکنید وقتی رشد اقتصاد ما منفی و تورم 40 درصد بود و 6 قطعنامه داشتیم پیشنهاد دیگه ای که نداشتید لااقل بذارید دولت طرحش رو جلو ببره اخه کدوم کشوری اینقدر جناحی عمل میکنه؟ یه کم به مشکلات جامعه فکر کنید. پیشنهاد دارید مطرج کنید وگرنه از کسی که طرح و راه حل داره حمایت کنید مخالف هم هستید بفرمایید پیشنهاد ما اینه و اینطور میتونیم مشکلات رو حل کنیم فروش نفت ما به 900 هزار بشکه رسیده بود قیمت نفت ایران هم 30 دلاره با نفت 30 دلاری و 900 هزار بشکه صادرات بفرمایید چگونه میخواستید حقوق کارمندان رو پرداخت کنید؟ اون توافق هم نبود الان همین توافق هم مقدرور نبود و قطعا صادرات نفت 0 شده بود یه کم منطقی باشیم حتما نباید صادرات نفت به صفر برسه و جامعه دچار مشکلات اساسی بشه تا به فکر بیفیتیم.
از روی دلسوزی این حرفا رو زدم امیدوارم یه مقداری تفکر و تعقل بفرمایید. (4011668) (alef-13)
 
فراز مغان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۳:۴۸:۲۹
ممکن هست لطفا ساکت باشید و فعلا حرفی از طرح و تدبیر و امید نزنید ؟ خیلی عذر خواهی میکنم از جسارتم (4011718) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۷:۱۷:۵۰
شما هم ساکت باشید بگذارید "عقلا " کارشان را بکنند با شعار نمی توان مملکت را اداره کرد هشت سال سوخته و فرصت های از بین رفته گواه این حرفم است (4011895) (alef-13)
 
محمد
Spain
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۰:۳۲:۱۵
کدوم گره مشکل ما تو آمریکا ست که باید توافق باهاش بکنیم تا باز بشه؟
مسکن مهر؟
یارانه ؟
قیمت ارز؟
بیکاری؟
تورم؟ (4011748) (alef-13)
 
امانپور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۳:۴۴:۳۸
همه مشکلات بالا در صورت حل اختلاف و توافق با امریکا حل خواهد شد.البته بشرطی که ما در مذاکرات صداقت داشته باشیم و یکصدا باشیم. (4014021) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۱:۳۳:۳۵
خدمت شما عرض کنم برجام هیچ سودی نداره زیرا یو ترن در آن لحاظ شده وزمانی که برای مذاکره میرفتند ما به ایشان این مطلب گوش زد کردیم ولی به ما گفتند برید جهنم به علاوه 47صفتی که به ما زدند ما طرح خودمونو دادیم
لطفا نظرم گذاشته شود (4011777) (alef-13)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۶:۳۱:۲۵
دوست عزیز فکر نمیکنی همین قیمت نفت از دیپلماسی ضعیف دولت روحانی نشات گرفته وقتی که ما رئیس اوپک بودیم وقتی که ما رئیس گروه جنبش عدم تعهد بودیم چرا از این موقعیت استفاده نکردیم در ضمن شما که حرف از تعقل میزنید بفرمایید بعد از توافق هسته ای که علنا صنعت هسته ای نیمه تعطیل شده چقدر مشکلات مردم و جامعه حل شده و چقدر دشمنی ها با ایران کم شده؟ پس به نظرم شما بیشتر جناحی عمل میکنید (4011851) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۷:۰۱:۴۸
این قیمت نفت از سالهای پایانی دولت احمدی نژاد شروع شد زمانی که ایشان با نطق های آتشین خود جهان را با آمریکا واسرائیل متحد کرد وتحریمهای کمر شکن شکل گرقت وبازار جهانی رویش را از ما برگرداند وشرکتهای بزرگ نفتی قراردادها را با ما نیمه کاره رها کردند ورفتند ظاهرا جنابعالی فراموش کرده اید !!! دولت روحانی بر یک خرابه نشست که باید آباد می کرد! (4011878) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۷:۰۱:۳۶
ایا ما پول نفت را می گیریم یا به علت تحریم بانکی پولی به ما نمیدن؟ اگر اینطوری ما داریم نفت رو هدیه می دیم نه اینکه می فروشیم (4011877) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۱۸:۵۰:۲۷
برای مردم ایران "این که " تقریبا هیچ "در دوره اوباما به"تماما هیچ" دوره ترامپ تبدیل شود"فرقی نمی کند.حداقل تفاوتش این است که برجام که قرار بود برای اصلاح طلبان سکوی پرش در انتخابات 96 باشد" الان برای ان ها "تقریبا هیچ" شد. (4011454) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۳:۵۸:۲۷
در واقع معنی حرف این دوستمون اینه که خدا کنه زودتر تحریم‌ها برگرده و کشور محاصره اقتصادی بشه تا اتنخابات بعدی رو اصلاح طلب‌ها ببازن و ما ببریم.
حالا به اینکه بعدش چی می‌شه کاری ندارم! ولی داشته باشین که اینا همونان که صبح تا شب به پیشونی صد نفر انگ «وطن فروش»‌می‌چسبونن! (4011722) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۱۸:۵۱:۲۲
دزدان وداعش وغارتگران بیت المال تبریک (4011455) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۲:۲۱:۲۰
منظورت همان هایی است که سال 90 صرافی زدند؟ الانم ذخیره انقلاب هستند؟ (4011636) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۷:۰۴:۴۰
نه جانم شماها که از شادی تحریمهای مجدد با دمتان گردو می شکنید ! همانها هم که آن روزها صرافی زدند دقیقا از همان جو متشنج بهره بردند ! (4011881) (alef-13)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۰:۲۳:۲۴
از اینکه دیگه نمیتونی حقوق 700 میلیونی بگیری ناراضی هستی.
داعشی اختلاسگر 8500 میلیاردیه (4011742) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۱۸:۵۲:۰۶
ما مردم هم خواستار بازنگری هستیم"اما نه با تیم فعلی مذاکره که براساس توهم و رسیدن به اهداف جناحی امتیاز می دادند. (4011457) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۱۸:۵۴:۱۹
ضعف تیم مذاکره اعتدال را فهمیده و خواهان امتیاز بیشتر است. (4011458) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۲:۲۰:۵۶
دقیقا مخصوصا بزرگترین ضعف انتخابات سال 96 است (4011635) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۷:۲۱:۵۱
اولا که هنوز ترامپ درکسوت رئیس جمهوری قانونی آمریکا موضع رسمی در مقابله با برجام نگرفته در ثانی برجام فقط توافق بین ایران وآمریکا نبوده ضمن این که همین دیروز مجددا خانم موگرینی تاکید کرد که توافق هسته‌ای صورت‌گرفته میان ایران و ۱+۵ توافقی چندجانبه در قالب قطعنامه شورای امنیت است و گفت: دونالد ترامپ نمی‌تواند به‌صورت یک‌جانبه توافق هسته‌ای را برهم بزند.
از ظرف دیگر و برخلاف نظر نویسنده الان برای مقابله با هر نوع تصمیم ضد برجام توسط ترامپ کسی باید در مقام مقابله با آن برآید که خود در متن تنظیم این توافق نامه بوده واز تمامی نقاط قابل انتشار وغیر قابل انتشار که اعضا متعهد بر حفظ وعدم نشر آن شده اند آگاهی کامل داشته باشد تا در صورت هرگونه نقض توسط ترامپ به سرعت وآگاهانه با آن مقابله کند! کسی که بر ارزش بند بند این توافقنامه واقف وبرایش تلاش شبانه روزی کرده وقلبا به آن پایبند باشد وگرنه هرگونه بی اعتقادی یا بی علاقگی طرف ایرانی به این توافقنامه باعث تزلزل در دفاع ویا اجرای آن می گردد وبه نوعی ایران را به مسیری می برد که ترامپ می خواهد !! وباز از جانب دیگر در حال حاضر شاهدیم تقریبا تمام اعضای مذاکره کننده دلخوشی از حضور ترامپ ندارند وبر عکس شاهدیم که طی مذاکرات به دلیل رفتارهای معقول وآگاهانه تیم مذاکره کنند همگی بر قدرت سیاسی ایران ومنطق حاکم بر آن واقفند حفظ این متانت و شیوه دیپلماسی می تواند دیدگاه کشورهای اروپایی وجهان را در صورت تصمیم نا بخردانه ترامپ به سمت ایران متمایل کند وهرگونه تغییر در این دیدگاه سیاسی قادر است حمایت طرف اروپایی را از ما گرفته و به سمت آمریکا سوق دهد !! پس بر خلاف نظر نویسنده بزرگترین اشتباه در حال حاضرتغییر دولت فعلی وبه تبع آن تغییر در تیم وزارت خارجه است ! (4011902) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۱۸:۵۵:۴۱
احتملا متن توافق را نخوانده! و الا ان را قاب می گرفت. (4011459) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۷:۳۸:۵۱
-- ميگم محمد آقا ! انگار ترامپ از راه نرسيده دُم در آورده و برجام را زياد قبول ... !!
-- نگران نباش برادر ! از قديم و نديم گفتن كه يك دست صدا نداره !! ... حق هم داره ، اون اهل
اقتصاد است ... اهل سياست نيست !! به نظرم خيلي هم نميدونه كه چي داره ميگه ... تا آب بندي بشه وقت ميبره !! .... بايد مشاورانش به اون مشاوره بدن كه اوضاع از چه قراره !! ... زياد نگران نباش !! ... خيالت راحت !! (4011923) (alef-13)
 
امیر
Denmark
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۱۹:۰۸:۴۰
درورد بر روحانی، ظریف و صالحی ...
بیشتر این حرفها، فقط در حد حرف باقی میونه ... دست این عزیزان درد نکنه که قبل از روی کار اومدن دیوانه ای چون ترامپ، کار مذاکرات رو تموم کردن. ایکاش در این مدت میتونستیم قراردادهای تجاریمون با دنیا رو بیشتر میکردم تا برهم زدن برجام رو سخت تر هم میشد:) (4011471) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۳:۳۰:۲۶
به برکت دولت روحانی ؛ ذخایر نظام در حال فزونی است . ما نگران نیستیم ! (4011698) (alef-13)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۶:۳۳:۱۱
دوست عزیز شما که تشکر میکنی از آقای صالحی لطف کن کلیپ سخنرانی ایشون در مورد برجام که گفت بعد از برجام ارتباطات ما بیشتر نشده هیچ کمتر هم شده در ضمن برای اولین بار امسال به ایران اجازه داده نشد در نمایشگاه دارویی جهان غرفه به نام ایران داشته باشیم (4011853) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۱۹:۰۸:۴۹
با این همه ذخایر انقلاب کشور برای نابودی نیازی به ترامپ ندارد (4011472) (alef-13)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۱۹:۱۴:۵۲
یاحق
مهمترین موضوع سیاست خارجی ترامپ داعش است. باید دید که ترامپ چه سیاستی را در این مورد اتخاذ میکند. اگر این سیاست همراهی با روسیه باشد، در مورد برجام دیگر نباید نگران بود. (4011476) (alef-13)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۱۹:۲۲:۲۴
با این حساب باید به تیم مذاکره کننده تبریک گفت که قراردادی را امضا کردن که اینقدر امریکایی ها رو عصبی کرده...افرین. (4011478) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۷:۲۲:۰۱
خیلی ها راهم در داخل عصبانی کرده برای عده ای جناح چنان مهم است که برایشان مهم نیست مواضعشان به ترامپ نزدیک باشد (4011903) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۱۹:۲۴:۳۳
اینم از آب پاکی که ریخت رو دست دولتمردان (4011482) (alef-13)
 
الف ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۱۹:۳۰:۰۵
نظر دلواپسان داخلي تامين شد (4011488) (alef-13)
 
آبدارچی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۰:۲۴:۲۹
شما که حیلی سیاست میفهمیدید و بقیه بی سواد بودن فکر اینجا رو میکردید (4011745) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۷:۲۲:۲۹
حالا اتفاقی نیفتاده خودتان را باخته اید (4011904) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۱۹:۳۹:۱۱
برجامی های وطنی همین مخالفت ترامپ با برجام را نشانه درستی توافق می دانند ! در حالی که حاکمیت سیاسی امریکا ترامپ را روی کار اورده تا بعد از اجرای کامل تعهدات ایران " از زیر بار توافق خود کاملا خارج شود . (4011494) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۱۹:۴۸:۵۲
وعده های ترامپ در مورد خاورمیانه که دیروز توسط مشاور ترامپ بیان شد:
1. برجام را اصلاح و فشار را بر ایران بیشتر خواهد کرد. 2. کرانه باختری را به اسراییل ملحق خواهد کرد. 3.سفارت آمریکا را از تل آویو به بیت المقدس منتقل خواهد کرد و در واقع بیت المقدس را به پایتختی اسراییل رسمیت خواهد داد. 4. شهرک سازیهای اسراییل در اراضی فلسطینی را پشتیبانی خواهد کرد. 5. زندان گوانتانامو را دوباره فعال و از مسلمانان افراطی پر خواهد کرد.
تمام این کارها را برای دوستی و خوشایند نتانیاهو انجام میدهد بعد یک عده نادان و بی سواد فکر میکنند ترامپ به تقویت جبهه مقاومت علیه اسراییل در سوریه کمک خواهد کرد و از پیروزی ترامپ خوشحالی میکنند!!
امیرالمومنین میفرماید: لا مصیبت اشد من جهل (بدبختی بدتر از جهل و نادانی وجود ندارد). (4011497) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۳:۰۰:۳۵
به جز مورد اول بقیه چه ربطی به ایران و منافع ملی ایرانیان دارد؟!
مثلا اوباما و کلینتون بدتر از او، جز این می کردند؟> فکر کردید مکر دموکات کمتر بوده / ترامپ ادم صادق تر ی است و از روی بازی می کند/ اتفاق با او بهتر می شود کار رکد و دغل بازی دموکرات ها و هیلاری بت فمنیست ها نیست. (4011802) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۱۹:۵۵:۵۱
الان واسه اظهار نظر درباره اتفاقی که قرار بیوفته زوده ولی امید وارم در صورتی که چنین اتفاقی افتاد دولت بجای ماست مال از خودش اقتدار نشون بده ... انعطاف دیگه کافیه... واسه پول خودمون باهامون چونه میزنن (4011504) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۲:۵۷:۲۷
داداش من شما نفستون از جای گرم پامیشه .4سال پیش موقع تحریمها ایران خودرو خط تولیدش به خاطر نبود قطعه تعطیل میشد ماشین رو ناقص تحویل مشتری میدادند تو داروخانه ها داروی بیماریهای خاص پیدا نمیشد خدا میدونه چه قدر ادم به خاطر نبود دارو یا گرانی بیش از حد دارو زنده نموندند دلار از 1200 تومن تا 3700 تومن بالا رفت کارگرجماعت رفت کامل ته خط فقر چون میخواستیم سانتریفیوژهامون بچرخه اما کسی نپرسید و حق هم نداره بپرسه که میلیاردها دلار پول کشور رو تو انرژی هسته ای سرمایه گذاری کردین میلیاردها دلار هم به خاطر تحریمها ضرر کردین تاوانش رو من کارگر با دریافتی یک میلیون در ماه باید بدم .شماهایی که استخدامید و راحت حداقل بالای 4 میلیون حقوق میگیرین و کلی امکانات دولتی هم براتون مهیاست نفستون از جای گرم بلند میشه صاحب و وارث انقلاب شمایید ما هم پیاده نظام شماییم.خطر بزرگتر از امریکا سست شدن عقاید مردم و رانت ورشوه و حرامخوری و اختلاص و نزولخواری وربا هست به گمونم البته اینها برای شما جای دلواپسی نداره شما دلواپس منافع جناحی خودتون هستید و بس.اقای توکلی لطفا کامنت من کارگر رو هم منتشر کنید. (4011669) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۰:۱۵:۲۶
نبود برخی داروها رو تایید می کنم این دوستان متاسفانه وارد عملکرد جناحی و دعواهای جناحی شدن منفعت مردم از یادشون رفته پیشنهادی هم ندارن فقط میگن بد بود و مشکل داشت و...خب مومن مسلمون پیشنهاد شما چیه؟ پیشنهادت رو بگو خب اگر بهتر باشه مردم قبول میکنن سال 92 در مناظره ها نماینده شما اقای جلیلی بود که میخواست تحریمها بیشتر بشه و وضعیت رو وخیم تر کنه فقط این دولت فعلی می گفت تحریمها رو برمیدارم پیشنهادی که به نقغ کشور و در راستای رفع تحریم باشه والله و به جان خودم قسم بنده از شما ندیدم. هنوز هم دیر نیست پیشنهادت برای رفع کامل تحریمها و حل کامل مشکلات چیه به جان خودم پیشنهاد بهتری داشته باشی رای بهت میدیم ولی حرفی نداری جز شعار و...که برای مردم نون و اب نمیشه از سال 85 که فرمودین قطعنامه ها کاغذ پاره است پشت سر هم تا 87 قطعنامه گرفتیم و تحریم شدیم و اثرش رو سال 90 با رشد منفی و دلار 4160 نشون داد بین دو گوش ما مغز قرار داره یه کم ازش استفاده کنیم مثل ماهیچه نیست که بشه سریع و هر روز بکارش گرفت و نمایان باشه مستلزم اینه که حداقل 30 دقیقه با خودتون خلوت کنید سوالات اساسی اینها است:
1- چرا اقتصاد ما به این وضعیت دچار شد؟
2-چه کاری میتوانیم برای رفع مشکل بکنیم؟
3- ایا نیش و کنایه های غیر منصفانه ای که میزنم به نفع کشوره؟
4- طرح جناح من چیه؟ عاقبتش چیه؟
5- عاقبت تفکر جناحی من چیه؟ ایا به نفع کشوره؟ اگر دلال هستم و این چند روز سودی دارم ایا کل کشور سود داره و در درازمدت هم سود میبرم؟
6- چه کنیم بیکاری کم بشه؟ ایا با قطع رابطه با دنیا میشه موفق بود؟
و ده ها سوال دیگه
جر مسخره کردن و خوشحالی از اینکه ترامپ اومده دولت مشکل پیدا میکنه بنده که از شما چیزی ندیدم ادم با مردم خودش و منفعت خودش هم لجبازی میکنه؟ مگه اینکه دیگه از تحریمها کلی سود کرده باشید که اینطور خواستار باقی موندننشون هسنید اگر کسی هستید که دنبال تحریم برای نفع خودتون هستید نشاید که نامت نهند ادمی (4011735) (alef-13)
 
سعيد
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۰:۱۰:۱۱
وليد فارس تا سال ١٩٩٠ كه به أمريكا مهاجرت كرد جزو كادر رهبرى گروه فالانژهاى لبنان بود و دستش به خون بسيارى إز شيعه هاى لبنان الوده است و إز سال ٢٠١١ إز امفسرين ثابت شبكه نژاد پرست و شديدا زِد ايرانى فاكس نيوز ميباشد (4011512) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۳:۳۶:۰۴
تمام تیم ترامپ ضد ایرانی هستند. الان شایعه شده جان بولتون وزیر امور خارجه میشه که نیاز به معرفی هم نداره.
تعجب از اونایی هست که تو ایران برای این ترامپ خوشحالی میکردند. (4011703) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۰:۱۹:۳۱
از خود ترامپ خوشحال تر مخالفان دولت روحانی در داخل هستن که دوست دارن دولت روحانی زمین بخوره براشون هم اینکه اقتصاد ضربه ببینه اهمیتی نداره (4011521) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۳:۱۳:۵۴
البته شما تیتر روزنامه شرق و خبر جنوب می دیدید می فهمیدید که الان از خود کلینتون ناراحت تر حامیان دولت هستند. آقای روحانی همه تخم مرغ ها در سبد برجام گذاشت حالا باید جواب بده... (4011683) (alef-13)
 
Sweden
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۰:۲۲:۱۵
ما باید دنبال منافع ملی باشیم در رابطه با آمریکا. البته داشتن رابطه با آمریکا به معنی تایید کارهای اشتباه اون نیست. مثلا آیا ما همه کارهای روسیه رو قبول داریم؟ (4011523) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۰:۲۶:۲۹
چیز خواستی نمیشه فقط پراید میشه 60 میلیون . تورم 50% . امار بیکاری هم میره بالا (4011529) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۱:۰۹:۱۵
لابد یکی از بنداش که تغییر میکنه اینه که به جای بوئینگ و ایرباس ؛ توپولف میدن بهمون (4011559) (alef-13)
 
مسافر پروازی
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۲:۱۱:۵۹
نه بابا توره خدا توپولوف روسی نگیریدا
با پاراگلایدر پرواز کنیم بهتر از توپولوفه
توپولف اگه خوب بود که پوتین سوار میشد (4011617) (alef-13)
 
جسمانی
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۲:۱۴:۱۹
با این تفاسیر اون 2 میلیارد $ هم که آمریکا از حساب ایران برداشت کرده بود هم از حلقومشون به راحتی رفت پایین
روحانی مچکریم (4011622) (alef-13)
 
کاکاوند از لرستان
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۲:۳۶:۰۱
نه بابا
روحانی بمون قول داد نذاره از حلقوم امریکا بره پائین
من مطمئنم روحانی در این 6 ماه باقی مانده اون پول رو از حلقوم آمریکا میکشه بیرون (4011648) (alef-13)
 
Ukraine
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۴:۱۳:۱۰
پس اون 20 میلیاردی که بابک جونتون خورد چی شد؟! (4011819) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۱:۳۷:۳۱
اینا خیلی پررو هستن، این همه امتیاز گرفتن و به تعهداتشون هم عمل نکردن و حالا یکطرفه بیشتر هم می خوان !!! (4011580) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۱:۴۲:۲۱
ولید فارس همین اسم و فامیل عربی اش کافیست که نشان دهد در مشاورها و کارهای ضد ایرانی دخیل شود. (4011583) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۱:۴۴:۳۴
برخلاف برخی پیش بینیها، بنظر حقیر تصور اینکه غرب و بویژه آمریکا در آینده نزدیک هژمونی خود بر جهان را از دست بدهند و یا دچار فروپاشی شوند، تصور درستی نیست. ما باید بپذیریم که فعلا مجموعه نیرومندی در جهان بنام غرب وجود دارد که پایانی بر آن حداقل در آینده نزدیک متصور نیست و بنابراین باید روابطمان را با آن مدیریت کنیم. دیر یا زود به این نتیجه خواهیم رسید که باید در تمامی مسائل عمده، مشکلاتمان را با غرب حل کنیم و استخوان لای زخم باقی نگذاریم. توافق هسته ای فقط بخشی از مسائل ما با آمریکا را حل کرد و بقیه را بحال خود باقی گذاشت.

شخصا امیدوارم که برای اقتصاد نحیفمان که تازه دارد جان میگیرد اتفاقی نیفتد. امیدوارم بازگشت کاغذپاره ها (تحریمها) را شاهد نباشیم و شاهد بالارفتن هر روزه نرخ ارز، تورم 40 و 50 درصدی، رکود تورمی، کاهش فروش نفت و پیدا شدن دوباره سر و کله دلالان تحریم مثل بابک زنجانیها و ... محدود شدن روابط اقتصادی و سیاسی به چند کشور منفعت طلب و فرصت طلب یا کشورهایی که باید با ذره بین آنها را بر روی نقشه پیدا کرد و ... نباشیم. خداوند خودش به کشور و مردم ما کمک کند.
خدایا حداقل باران رحمتت را از کشور تشنه من دریغ نکن.... (4011584) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۳:۰۵:۳۶
این هژمونی ناشی قدرت اقتاصدی و تولیدات فرهنگی و البته دموکراسی و ازادی ها و حریم خصوصی... است. غرب نباشد مثل چین جایش می گیرد / خیال نکیند چین وروسیه بهتر از عرب هستند؟ /با حرف و شعار و اتش زدن پرچم هزمونی بدست نمی یاد /باید کار کرد/ جلوی فساد و رشوه و رانت را گرفت و فعالیت اقتاصدی سالم باشد. (4011804) (alef-13)
 
amin
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۱:۴۹:۴۳
باشه حتمااااااااااااااااااااااااااااااا

سکوت اختیارکن پسر (4011592) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۲:۱۶:۳۶
آآآآآآآی اوباما کجایی ؟ (4011630) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۲:۴۵:۱۹
مثل اینکه اینا ول کن نیستن
ای کاش کلینتون رییس جمهور میشد (4011660) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۷:۳۰:۲۸
هیلاری کلینتون یک قانون شکن بود/ خودتان باشید حاضرید یک رئیس جمهور بر کشورمان حکومت کند که قوانین را زیرپا بگذارد و امنیت کشورتان به خطر به اندازد. هیلاری که نمادفمنستیهای عقده ای شده بود و بخاطر زن بودنش حاضر شدند بر فساد و قانون شکنی و جنگ طلبی چشم بپوشند /هیلاری و دموکرات از بوجود اوردنان داعش و تکفیری هستند انها با اهمال شیوخ مرتجع عرب رها کردند رد سوریه که ویرانی و کشتار به بارو بیاورند.
حالا یک رئیس جمهور امرکیا پیدا کرده که می گیود اولیت سرکوب تکفیری ها تروریست و ادم کش است و حاضر است با روسیه همکاری کند.
بن بست سوریه را چگونه می شود شست بجز کوتاه امدن طرفیت و حالا رئیس جمهوری امرکیا پیش قدم می شود و این خواست جبهه مقاومت یعنی ایران و اسد است تا مردم سوریه از این درد و الام نجات پیدا کنند. بایتس قدر این فرصت دانست. (4011911) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۲:۲۵:۰۸
اون 4 میلیارد دلاری رو که اوباما یواشکی با هواپیما فرستاده بود ایران رو ترامپ پس نگیره ؛ شانس اوردیم (4011639) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۲:۲۶:۰۱
من میگم همین فردا تنگه هرمز رو ببندیم (4011641) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۷:۲۷:۴۷
نشستی کنار گود و دستور میدی چطوره بیایی از خارج از مملکت دفاع کنی (4011908) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۷:۲۹:۴۰
اگر یک قراداد بین المللی در این دنیا چنان بی اعتبار است که هر رییس جمهوری می تواند آن را لغو کند و یا در آن تغییرات ایجاد کند باید گفت تقصیر دولت روحانی نیست (4011909) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۱۲:۳۷:۳۲
این حرفها مال دوره اوباما بود. این ترامپ گفته به ناوهای آمریکایی در خلیج فارس دستور آتش میده. (4012347) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۲:۲۷:۳۲
روحانی دیگه گزارش 3 ماهه نمیده ؟!
الان 13 ماهه که گزارش 3 ماهه ! نداده (4011642) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۲:۴۷:۵۰
ترامپ عددی نیست الکی گندش نکنید
وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد ارتش دنیا نتواند که جوابم دهد (4011663) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۱ ۲۳:۲۶:۵۷
بذارید با ادبیات خود ترامپ صحبت کنم ! ( با عرض معذرت )
ترامپ !
کاری نکن که بیائیم کاخ سفید و سیفون رو بکشیم (4011694) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۷:۴۸:۱۱
دوستان زيادي بخصوص از طيف اصولگرا ارزوي لغو برجام را داشتند كه الحمد و لله دارد ارزويشان براورده مي شود ولي يك سوال اساسي بي پاسخ مانده كه فرداي لغو برجام چه كارهايي مي خواهيم انجام بدهيم كه برجام مانع آن فعاليتهاي است و با لغو برجام ان موانع رفع مي شود و اين فعاليتهايي كه بناست با لغو برجام انجام دهيم كدام يك از مشكلات بحرانزاي جامعه امروزمان را مرتفع خواهد كرد اگر كسي توضيح بدهد ممنونش خواهيم بود! (4011936) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۸:۰۸:۵۰
شعار و جناح بندی راکنار بگذارید. الویت اول حفظ منافع کشور باشد. هنر دیپلماسی را نادیده نگیرید. همه دولت ها بفکر حفظ منافع اشان هستتند چرا مانباشیم.این به معنای فراموش کردن ارزش ها نیست.بلکه تدبیر است. (4011972) (alef-13)
 
موسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۰۷:۴۷:۰۵
سلام
آقای ولید فارس را می شناسم. یک لبنانی مارونی مخالف ایران!
ایشان معلوم نیست سمتی در کاخ سفید آینده داشته باشد. ایشان عرب است و آرزوهای عرب ها را بیان کرده است.
حرف های ایشان محل اعتنا نیست. تا تشکیل دولت آقای ترامپ و اولین اظهارات وزیر خارجه آینده اظهار نظر در رابطه با برجام حرف مفت است. (4013378) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۵:۲۴:۱۴
ترامپ کسی که نزدیک اون نباشه که مشاور انتخاب نمیکنه و اینها 24ساغت از نظرات همدیگر آگاه میشند. اولین نتیجه ای که حرفهای انتخاباتی ترامپ داره اینه که شرکتها حداقل 7 تا 9 ماه دیگه ضبر میکنند تا موضع ترامپ رو متوجه بشوند و در این فاضله متاسفانه فرصت سرمایه گذاری خارجی کم میشه (4020249) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.