توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 408843
صدور ویزای اربعین خارج از سامانه سماح!
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۱
بیش از ۶۷۰ هزار زائر اربعین تا به امروز در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند که برای حدود ۲۵ درصد این افراد روادید سفر به عراق صادر شده است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی‌عسکر - نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت - در نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت بر لزوم اطلاع‌رسانی شفاف به مردم درباره‌ی دریافت روادید و اعزام به مراسم اربعین حسینی تاکید کرد و یادآور شد: در مراسم اربعین امسال مسؤولیت‌های بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت آن هم با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای دیگر در کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین و اعزام زائرانی که در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند، خلاصه شده است.

در این جلسه همچنین اعلام شد؛ تعداد زائرانی که روادید سفر به عراق در ایام اربعین را دارند چند برابر زائرانی هستند که در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند واین امر معضلات و مشکلاتی را در خروج از مرزها ایجاد خواهد کرد.

حمید محمدی - معاون حج، عمره و عتبات سازمان حج وزیارت  - نیز اظهار کرد: تا امروز ۶۷۰ هزار مشتاق شرکت در پیاده‌روی اربعین، در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند که برای حدود ۱۷۰ هزار نفر آن‌ها ویزا صادر شده است، در حالیکه در خارج از این سامانه ۵۵۰ هزار نفر ویزا دریافت کرده‌اند.

در ادامه این جلسه سعید اوحدی - رییس سازمان حج و زیارت - با اشاره به این‌که معضل فعالیت دفاتر غیرمرتبط با این سازمان و صدور ویزا در خارج از سامانه سماح و حتی احتمال جعل ویزا از چند ماه قبل به وزارتخانه‌های ذیربط منعکس شده بود، اظهار کرد: سازمان حج درباره زائرانی که خارج از سامانه سماح ویزا دریافت کرده‌اند، اطلاعاتی ندارد.

وی افزود: این سازمان با هماهنگی ارگان‌های مختلف از جمله ادارات کل راهداری برای اعزام زائرانی که از طریق سامانه سماح ویزا دریافت می‌کنند، برنامه‌ریزی کرده است.

بنابر اعلام سازمان حج و زیارت، هم‌اکنون ۱۶ دفتر موقت و کنسولگری عراق که با هماهنگی سفارت این کشور در تهران و سازمان‌های ایرانی در نقاط مختلف کشورمان فعال و تجهیز شده‌اند در حال صدور ویزا برای زائران اربعین هستند. 

دراین جلسه همچنین از تلاش بی‌وقفه و خالصانه سربازان گمنام امام زمان (عج) در شناسایی و ضربه وارد کردن اطلاعاتی به چند شبکه از جاعلین ویزای کشور عراق خصوصا در ایام اربعین، تقدیر و به مردم هشدار داده شد در چارچوب‌های قانونی برای دریافت روادید سفر به عتبات عالیات اقدام کنند.

نماینده ولی فقیه در این جلسه با تاکید بر اینکه با اطلاع‌رسانی شفاف باید مسؤولیت‌های سازمان حج و نهادهای دیگر برای مردم بیان شود، افزود: باید ابهامات رفع و اشکالات منعکس شود و زائران از مسئولیت‌های هر دستگاه مطلع شوند.  

وی با بیان این‌که فرصت کمی تا آغاز سفر مشتاقان حضور در مراسم اربعین باقیمانده است، درخواست کرد؛ راهکارهای مناسب و استفاده از تجارب گذشته برای تسهیل سفر زائران اربعین حسینی به کار گرفته شود.

این جلسه با بررسی برخی معضلات در اعزام و تغذیه کاروان‌های عتبات و طرح‌ها و برنامه‌های حوزه حج ادامه یافت و مقرر شد با تشکیل کمیته‌های کارشناسی تا پایان آبان ماه درباره‌ی رفع اشکالات در حوزه عتبات و سند حج چاره‌اندیشی و گزارش آن به شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت ارائه شود.
 
کلمات کلیدی : اربعین+سماح+ویزای اربعین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.