نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 485848
دانشمند ایرانی دوربین بدون لنز ساخت
بخش دانش و فناوری الف،2 تیر96
یک دانشمند ایرانی در راس یک گروه تحقیقاتی دوربین بدون لنزی روی تراشه رایانه ای با ابعاد یک در یک میلی متر ساخته است که با استفاده از الگوریتم های مختلف عکس می گیرد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۴
به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان موسسه فناوری کالیفرنیا به رهبری علی حاجی میری یک پروفسور ایرانی، یک دوربین بدون لنز روی تراشه رایانه ای با ابعاد یک در یک میلی متر ساخته اند که با استفاده از الگوریتم های مختلف  عکس می گیرد.

این تراشه شبیه یک دوربین هوشمند طراحی شده و سیگنال های نور را به تصاویر تبدیل می کند. فرایند تبدیل نور به تصویر در تراشه درست مانند لنزهای دوربین انجام می شود.

به طور معمول عکسبرداری نیازمند لنزهایی با اندازه و شکل دقیق با طیف مسافتی خاصی است. همچنین لنزها اصولا خمیدگی دارند که نور ورودی را خم می کند و آن را روی فیلم یا حسگر تصویر (در دوربین های دیجیتال) می تاباند.

اما محققان  موسسه فناوری کالیفرنیا اکنون دوربینی طراحی کرده اند که جایگزین لنز با تراشه OPA می شود.

تراشه OPA نور ورودی را به کمک قابلیت های محاسباتی طوری دستکاری می کند که تصویر مانند لنزهای معمولی ایجاد می شود. تراشه مملو از حسگرهای نوری است که هرکدام می توانند تاخیر زمانی کنترل شده ای در زمان دریافت نور ایجاد کنند.  OPA با افزودن تاخیر زمانی دریافت نور در نقاط مختلف تراشه، می تواند بدون لنز نقطه تمرکز را تغییر دهد.

حاجی میری در این باره می گوید: این تراشه می تواند رفتار یک لنز معمولی را تقلید کند. علاوه بر آن می تواند همزمان از لنز فیش آی به لنز معمولی تغییر کند.

وی و گروهش یک دوربین بدون لنز ۲ بعدی ساخته اند که می تواند تصویری با وضوح پایین از بارکد بگیرد. هرچند این تصویر ناواضح است اما نشان دهنده گامی مهم در فناوری دوربین های بدون لنز است. این تراشه هم اکنون دارای ۶۴ حسگر است اما در آینده با افزایش تعداد حسگرها می توان کیفیت و وضوح تصویر آن را افزود.

 
 
کلمات کلیدی : دانش و فناوری+دوربین بدون لنز
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۲ ۱۳:۱۶:۴۱
آفرین به ایران و دانشمند ایرانی. کاش کشور ما می توانست از منافع اقتصادی چنین ایده های خلاقانه ای استفاده کند. نه بعنوان مصرف کننده تکنولوژی (4438959) (alef-11)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۲ ۱۴:۱۰:۵۴
تو کجای دنیا می گن دانشمند ایرانی این کارو کرده؟ طرف تو کالیفرنیا بوده و به اسم آمریکا ثبت می شه. اگه الان تو ایران بود احتمالا راننده تاکسی بود. (4439066) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.