نظر منتشر شده
۱۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 314441
نرخ دلار تا پایان سال چند می شود؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۳۰
اقتصاد نیوز به نقل از یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به نسخه برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه برای تعیین نرخ ارز نوشت: اگر بخواهیم طبق قانون پیش برویم، نرخ سه هزار و ۸۰۰ تومان نرخ مناسبی برای دلار است.

به گزارش خبرآنلاین، محمد لاهوتی در خصوص روند صعودی اخیر نرخ ارز گفت: به دلیل اینکه ما از سیاست‌های دولت آگاهی نداریم، پیش‌بینی نرخ ارز کار ساده‌‌ای نیست. چراکه در حال حاضر دلار، از فروش نفت تامین شده و کمتر از منابع دیگر تهیه می‌شود.

وی افزود: در خیلی از مواقع، زمانی که درآمد فروش نفت زیاد بوده و مازاد بر نیاز است، دولت‌ها قیمت ارز را به صورت تصنعی پایین می‌آورند. بنابراین تعیین نرخ ارز منوط به دخل و خرج دولت است و عملاً این به ما ثابت شده، در شرایطی که هزینه‌ها افزایش پیدا می‌کند، نرخ دلار هم برای جبران هزینه‌ها افزایش می‌یابد.

لاهوتی گفت: اگر به صورت کارشناسی به این موضوع نگاه کنیم، روند تعیین نرخ ارز در قانون برنامه چهارم و پنجم مشخص است. قانونگذار دولت‌ها را موظف کرده که نرخ ارز در هر سال متناسب با تفاضل تورم داخلی و خارجی افزایش پیدا کند، به این معنی که وقتی بانک مرکزی تورم ۱۵ درصدی اعلام می‌کند، اگر تورم جهانی را حدود سه درصد لحاظ کنیم، دولت بر اساس قانون مکلف است نرخ ارز را ۱۲ درصد در سال افزایش می‌دهد.

وی تاکید کرد: در شروع سال ۹۴ نرخ ارز آزاد در بازار سه هزار و ۴۵۰ تومان بوده، اگر آن تورم مورد اشاره را به نرخ ارز اضافه کنیم، آن وقت ماهانه باید یک درصد نرخ ارز افزایش یابد. ولی متاسفانه در برخی مواقع، دولت در سال این افزایش را که انجام نداده است.

لاهوتی در پایان خاطر نشان کرد: بر اساس قانون مصوب مجلس و برنامه چهارم و پنجم توسعه، در پایان سال ۹۴ باید قانوناً نرخ ارز تا سه هزار و ۸۰۰ تومان افزایش یابد. بنابراین این نرخ را قانون تعیین کرده ولی ما شاهدیم که دولت‌های مختلف نه فقط این دولت که به مراتب بدتر، نرخ تصنعی ارز را آنچنان پایین نگه داشتند که در نهایت باعث شدند یک شبه نرخ ارز سه برابر گران شود. به نظر من اگر بخواهیم طبق قانون پیش برویم نرخ سه هزار و ۸۰۰ تومان نرخ مناسبی است.
 
کلمات کلیدی : دلار+ارز+نوسان
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۲۱:۰۲:۵۳
اونایی که کلی دلار و اجناس خارجی انبار کردند باید رقم های بالا برای دلار بدهند چون عرضه ندارند با تولید درآمد کسب و فقط با همین دلالی ها و احتکارها به زیستشون ادامه میدهند. (3361396) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۰:۰۷:۰۰
با توجه به رتبه 18 تولید ناخالص ملی ایران در جهان قیمت واقعی دار زیر 1000 تومان هست اما خب حقوق های 30 میلیونی و پاداش های چند صد میلیون تومانی مقامات اجازه کاهش نمی دهد (3361661) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۹:۳۴:۵۸
اتفاقا گران شدن دلار به نفع تولید کننده داخلی و صادرات کشور است. (3362182) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۲۱:۰۸:۲۱
جناب اقتصاد دان بعد با دلار چهار هزار توماني تورم بازم ١٥ درصد (3361403) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۲۲:۳۹:۲۰
تا آخر سال دلار 4 تومن را رد می‌کنه. (3361493) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۲۲:۴۲:۰۵
وارد کننده کالا در ابتدای هر سال و بعضا به کرات در طول سال قیمت اجناس خود را افزایش میدهد
افزایش نرخ دلار موجب میشود که این وارد کننده مجدد نرخ خود را افزایش دهد
که عملا تورم بالا میرود و در نتیجه مججد با بالا رفتن تورم دلار هم طبق این تحلیل باید گران بشود و این سیکل همچنان ادامه داشته و مردم هر روز فقیرتر (3361496) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۲۲:۵۴:۰۷
4200 تومان (3361503) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۱:۴۷:۱۹
تا سال ديگه ريال سى درصد از ارزشش رو از دست ميده (3361816) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۵:۴۳:۰۸
آنقدر دلار را گران کنید تا فاجعه رخ دهد. (3361891) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۷:۱۹:۲۶
3300 (3361946) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۷:۲۱:۴۲
به نظرم 70 ریال قیمت مناسب دلاره (3361948) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۶ ۲۰:۴۳:۲۷
منظور از ٧٠ ريال حتمأ با حذف چهار صفره ديگه درسته ؟!!! (3567607) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.