نظر منتشر شده
۳۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 380349
ازدواجی که فرهنگ ایرانی را نشانه رفته است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۵
این روزها هشدارهایی در خصوص رواج مخفیانه ازدواج سپید در کشورمان می‌شنویم، اتفاقی که نه از نظر سنت و نه از نظر شرع، برای خانواده‌های اصیل ایرانی پذیرفتنی نیست.

هم‌خانگی بدون ازدواج یا ازدواج سپید، پدیده‌ای است که در آن، دختر و پسر به‌عنوان هم‌خانه بدون ‌آن‌که میان آن‌ها پیوند رسمی ازدواج و رابطه زن و شوهری باشد، با یکدیگر زندگی می‌کنند، تا حدی که رواج چنین پدیده‌ای در جامعه، صدای هشدار کارشناسان را به دلیل مخاطرات گسترده حقوقی، روانی و اجتماعی آن بلند کرده است.

«تقی جباری‌فر» عضو هیئت علمی دانشگاه در گفت‌وگو با ایسنا، در انتقاد به این سبک ازدواج، می‌گوید: فرهنگ‌های رایج اروپایی و آمریکایی هم‌چون ازدواج سپید که به اشتباه در فرهنگ ایران رخنه کرده و حالا در یزد هم دیده می‌شود، زیبنده‌ این فرهنگ نیست.

وی ادامه می‌دهد: این که وقتی واژه‌ «ازدواج سپید» در جامعه عنوان می‌شود، بسیاری نسبت به معنی این واژه نیز اظهار بی‌اطلاعی و شناخت می‌کنند می‌تواند بیانگر این باشد که این رسم غیر ایرانی، مشکلی از جوانان ایرانی برطرف نخواهد کرد.

جباری‌فر با بیان این‌که پدیده ازدواج سپید جامعه را نگران کرده و ریشه در فرهنگ غرب دارد، اظهار می‌کند: جوانان ما سادگی ازدواج سپید و فراغت از مسئولیت‌پذیری آن را پذیرفته‌اند، در حالی که تبعات آن حتی در خارج از کشور هم زیاد است و این سبک زندگی در اروپا و آمریکا دردساز بوده است و قطعاً در ایران و فرهنگ ایرانی تبعات به مراتب بدتری خواهد داشت.

وی عامل بروز چنین پدیده‌ای در کشورمان را سخت‌گیری خانواده‌ها در امر ازدواج و مرسوم بودن مخارج بالای آن ذکر می‌کند و می‌گوید: هنگامی که جوانان ازدواج سپید را ساده‌تر از مراسم‌ پرخرج و توقعات بالای والدین فرض می‌کنند قطعاً احتمال توجه آن‌ها به این سمت جلب می‌شود و نتیجه‌ آن نیز تبعاتی خواهد بود که آبرو و آینده‌ آنها را متأثر می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه یزد، سیستم آموزشی و والدین را در ایجاد این پدیده‌ی نابهنجار در جامعه ایران مقصر می‌داند و تأکید می‌کند: برای جلوگیری از بروز چنین ناهنجاری‌هایی به مشاوره نیاز است هرچند که مراکز مشاوره هم زیاد در این موضوع موفق نبوده‌اند.

به گفته‌ی وی، والدین در برقراری ارتباط منطقی بین زوجین جوان نقش اساسی دارند، چون همه آسیب‌های اجتماعی مانند کودک‌آزاری، قتل، خودکشی‌ و فحشا به روابط ناسالم در خانواده برمی‌گردد.

وی با ابراز تأسف از ناآگاهی بسیاری از والدین در خصوص مهارت‌های فرزندپروری هم‌چنین عدم آموزش مهارت‌های زندگی از سوی والدین به فرزندان، تأکید می‌کند: تا بیش از این تلاش نکنیم، فرهنگ و سنت‌مان به همین شکل نابود می‌شود و حتی مراکز مشاوره هم با وجود تلاش‌های زیاد، نتیجه‌ اندکی خواهند گرفت.

جباری‌فر با بیان این‌که سریال‌های خارجی مبتذل به‌دنبال دگرگونی فرهنگ ایران است، می‌گوید: چرا جوانان ما بی‌گدار به آب می‌زنند و چرا والدین برای ارتقای آگاهی‌های خود از فضای مجازی و اتفاقاتی که در جریان است، اقدام نمی‌کنند؟

وی در این رابطه نیز حوزه‌های مشاوره و دانشکده‌های علوم تربیتی و روانشناسی را مسئول می‌داند و با بیان این‌که آموزش تنها ابزار تغییردهنده است، عنوان می‌کند: قطعاً جلوی پیشرفت وسایل ارتباط جمعی و تبادل فرهنگ‌ها را نمی‌توان گرفت و نباید توقع داشت که آسیب‌های اجتماعی که در برخی از شهرهای بزرگ رخ می‌دهد، به یزد وارد نشود بلکه باید به والدین آموزش داد و آگاهی‌های آن‌ها را ارتقاء بخشید.

وی هم‌چنین معتقد است که باید به جوانان حیا و عفاف و ارزش‌های بومی را یادآور شد که البته در این رابطه آموزش و پرورش به‌عنوان یک عضو موثر، نابسامان بوده و هست.

جباری‌فر تاکید می‌کند: خانواده‌ها باید دوست فرزندان خود باشند و بر این نکته آگاه باشند که کودکان‌شان با تنبیه و مجازات، مهارت‌ها و ارزش‌های زندگی را فرانخواهند گرفت.

این عضو هیئت علمی دانشگاه، اساس ازدواج سپید را پنهان کاری و زندگی مشترک بدون اطلاع والدین و اقوام و به‌دنبال آن زیرپا گذاشته شدن همه ارزش‌های دینی و اخلاقی می‌داند و این سئوال را مطرح می‌کند چرا فرزندان باید پنهان‌کاری داشته باشند؟

جباری‌فر در پایان نیز سه اصل مهم را برای کنترل این پدیده یادآور می‌شود و می‌گوید: توجه به ارزش‌های خانواده‌ ایرانی، واقعیت‌نگری در جوانان و ارتباط سالم والدین با فرزندان و ارتقای آگاهی‌ها می‌تواند در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی موثر باشد.
 
کلمات کلیدی : ازدواج، ازدواج سفید
 
Germany
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۰۷:۰۷:۰۶
سلام
من جوون وقتی از نیاز جنسی شدیدا تحت فشارم و اگر در این حالا عجولانه ازدواج کنم دچار مشکلات بزرگ تر احتمالا میشم چیکار کنم؟
صیغه را هم که سخت بنظر کردید.
چرا به داد جوانان بشکل صحیح بنظر رسیده نمیشه؟ (3879052) (alef-11)
 
پرواز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۰۷:۰۸:۵۱
ازدواج کردن پول میخواهد شغل میخواهد امید میخواهدکه دراینمملکت اصلا پیدا نمیشودچرا علت یابی نمیشودگرایش نسل جوان به این نوع ازدواج (3879053) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۰۷:۱۵:۴۲
هر حاکمی مایل نیست ازدواج سفید رونق داشته باشد باید دست به جیب ببرد و نه دست به چماق. روابط خصوصی نه حق دارد و نه می تواند با زور کنترل کند. (3879055) (alef-11)
 
معلم
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۰۸:۱۶:۵۵
جامعه باید از دولت و نظام بخواهد تا به امور آموزش و پرورش توجه ویژه ای داشته باشند. سرمایه گذاری مادی و معنوی برای جنبه های مختلف مدارس از محیط مدارس و تربیت معلمان کارآمد گرفته تا محتوای سنجیده ومفید آموزشی ، آینده فرهنگ ایرانی را تضمین میکند . اما متاسفانه نگاه مردم و مسئولان به آموزش و پرورش نگاه درستی نیست. (3879082) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۰۸:۳۴:۰۴
من ازدواجی کردم کاملا دینی و عرفی ده سال پیش
هر آنچه داشتم به یغما رفت
استاد دانشگاهم و دانشجوی دکترا
زنم همه اموالم و امیدم را دزدید
دلایل آن هر چه باشد من متوجه نشدم ولی می دانم مهریه و یکشبه به نان و نوایی رسیدن برای بسیاری از زنان الان حربه تهدید و طمع هستش
الان دنبال هر آنچه که باشم دیکر به دنبال ازدواج سالم و شرعی پ عرفی نخواهم بود
یه چیزی هست که جوانان ما به این نوع زندگی گرایش دارند که علت آن تنها تبلیغات و آشنایی با فرهنگ بیگانه نیست
بلکه علت اصلی آن فرهنگ مافوق غلط خود ماست (3879092) (alef-11)
 
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۰۸:۵۱:۲۵
سلام ،

پیشنهاد شده بود اسم این رفتار "همباشی سیاه" باشد ، نه ازدواج سپید.

چگونه این اساتید به خود اجازه می دهند اسم این کار را اساسا ازدواج بگذارند ، حال چه سفید ، چه هر رنگ دیگر.

کم کم به همه و خودمان داریم می قبولانیم که این هم نوعی ازدواج است ؟؟

با احترام (3879106) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۰۹:۱۳:۰۱
ایا منظور همان صیغه است (3879127) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۱۲:۴۷:۲۹
چرا همش مردم و خانواده هارو مقصر بحرانهای جامعه میدونید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

به نظر شما نوجوانان و جوانان کشورمون کجا درباره مسائل جنسی اطلاعات بدست میارن؟

به نظرتون مسائل مالی توی ازدواج چقدر تاثیر داره؟

الان یه جوون که بخاد تشکیل خانواده بده چقدر درامد باید داشته باشه؟

پس بیاییم به جای پاک کردن صورت مسئله و مقصر جلوه دادن مردم منطقی تر به مسائل نگاه کنیم (3879375) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۱۳:۲۹:۳۶
خیلی از این ازدواجهای سفید اگر تعصب و نادانی را به کنار و عقل و منطق را در خواسته های خود از طرف مقابل در نظر بگیرند به ازدواج دائم تبدیل میشود ازدواجی در کشورهای دیکر به اثبات رسیده شاید مسئولان ما هم به این نتیجه رسیده اند که بیخیال موضوع شده اند (3879431) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۱۴:۰۱:۰۶
مگر صیغه فرقی با این دارد ؟ من را روشن کنید. اصل صیغه بر توافق دو طرف میباشد. مگر اصل ازدواج رسمی غیر از این است. روابط و زندگی مشترک و سالم و با محبت با جنس مخالف . هزینه های زندگی هم با هم قسمت میکنند. حالا اگر ما دلمان میخواهد که گوسفند سر ببریم و شاهدآن زیادی را برای وصلت دعوت کنیم و از لحاظ اقتصادی ضمانت نامه دریافت کنیم که دلیل بر موجه و منطقی بودن آن ندارد. بله امکان آسیب دختر بیش از پسر هست ولی مگر ازدواج های امروز تضمینی در این مورد میدهد ؟ لطفا من را روشن کنید. (3879474) (alef-11)
 
سید جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۱۹:۰۴:۰۶
مبنای ازدواج رسمی یا موقت بر ثبت آن است. یعنی می توان ازدواج رسمی کرد اما هیچ تجملاتی را به کار نبرد و مهریه بسیار اندکی در نظر گرفت یعنی همان چیزی که در اسلام توصیه شده. (3879727) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۱۹:۲۲:۰۳
دوست عزیز
در ازدواج به اصطلاح سفید ،حتی صیغه محرمیت خوانده نمیشود و طرفین با داشتن رابطه حرام ،مشغول به اصطلاح زندگی میشوند و به قول خودشان هر وقت احساس کردند که با هم ناسازگارند همدیگر را ترک میکنند.به نظر شما این نوع زندگی با صیغه برابر است (3879735) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۲۰:۴۲:۳۴
صیغه مراسم حقوقی دارد مقدمات و موخرات دارد و بار حقوقی دارد مسولیت ایجاد می کند قابل ثبت و پیگیری است اما آن طور که شمال دروغ می گویید نیاز به قربانی کردن گوسفند و شاهد و مانند اینها ندارد از طرف دیگر به خاطر آ« چیز هایی که گفتم با ازدواج سفید متفاوت است. از یک طری دیگر هم اسلام تمام روابط زن و مرد را مشخص کرده و حدود آن را روشن نموده است. (3879791) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۲۱:۵۴:۴۴
برا پسر ها خیلی هم خوبه، ولی در فرهنگ ایرانی کسی با یه دختر دست خورده ازدواج نمیکنه!مثلا خودت، بخوای ازدواج کنی اگر بفهمی طرف قبلا عقد کرده نظرت بر میگرده چه برسه به اینکه رابطه خارج از ازدواج داشته! البته خودت ممکنه با صد نفر بوده باشی ولی دلیل نمیشه مادر بچت با کسی غیر تو بوده باشه!
بله برادر! اینجا ایرانه
مرد ها دوست دارن زن صیغه کنن ولی با زنی که صیغه کسی بوده ازدواج نکنن! (3879860) (alef-11)
 
موسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۲۲:۵۴:۵۶
چراغ سبز با چراغ قرمز چه فرقی دارد؟..هر دوتاشون چراغند..مگه نه؟ (3879912) (alef-11)
 
سروش
Canada
۱۳۹۵-۰۵-۲۲ ۰۰:۰۰:۰۹
فرقش در همان گفتن دو جمله است و اذن گرفتن از خدا. شما آن دو جمله را بگو (و اگر دختر است اذن پدرش را هم بگیر) کسی جرات دارد بیاید در زندگی شما دخالت کند. (3879980) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۱۴:۳۰:۲۲
حیای جامعه فروریخته کسی به کسی نیست. (3879501) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۱۵:۳۸:۱۰
پایه تربیتی افراد در خانواده شکل میگیرد
وقتی نگاه به سریالهای ماهواره ،جزء لاینفک خانواده ها شود تأثیر خود را اینگونه در خانواده ها خواهد گذاشت.البته تأثیر کم کاریه مسئولین و خانواده ها در تسهیل ازدواج نیز قابل توجه است (3879568) (alef-11)
 
سقراط حکیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۱۹:۲۵:۲۷
مهریه چند هزار سکه ای قیمت سرسام اور مسکن بیکاری و مراسم پرهزینه عهد بوقی و.... چه ربطی به سریال ماهواره ای دارد؟؟؟
در کدام سریال ماهواره ای دیدید که عروس!! بخاطر مهریه داماد نگون بخت را روانه زندان کند؟؟
بله...سزیالهای ماهواره ای اغلب مملو از ابتذال است ولی مشکلات اقتصادی و فرهنگی جامعه ماربطی به ان ندارد و ربط دادن ان تنها فرافکنی و چشم بستن به روی واقعیتهاست. (3879739) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۱۵:۵۱:۱۵
اینگونه ازدواج ها راهکار شرایط سخت امروزی ازدواج های رسمی بین جوانان است. (3879582) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۱۹:۳۱:۳۹
ازدواج سفید اصلا ازدواج نیست ،ازدواج بدون صیغه محرمیت معنیش چی میشه؟
یعنی هر دختر و پسری از هم خوششون اومد به صورت رابطه حرام و به اصطلاح با هزینه کم برن زیر یه سقف.
این زندگی چه ارزشی داره
خداهم که ناراضیه
بچه دارم بشن میشه ...زاده.
یه مقدار اطلاعاتمونو از مسائل ببریم بالا تا حرف گوش کن شیطون نشیم (3879745) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۱۷:۳۳:۵۱
سلام
ایا خودتون می دونید از جامعه سالها فاصله دارید (3879661) (alef-11)
 
رضا
Australia
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۱۷:۴۰:۵۸
بهتره اسمشو به ازدواج سیاه تعییر بدهند (3879665) (alef-11)
 
وحید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۱۸:۱۰:۴۸
شاید چون تدارکات دست و پاگیر ازدواج های رایج رو نداره رواج پیدا کرده! (3879689) (alef-11)
 
نخود همه آش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۱۹:۰۴:۰۳
سن بنده از آن گذشته که به دنبال چنین چیزی باشم؛ اما، فرزندان ما با کدام امکانات ازدواج کنند؛ کو کار؟ کو مسکن؟ کو پول؟ اگر این نوع ازدواج گناه باشد (که هست)، تمام مسئولان در آن گناه سهیمند. نمی دانم مسئولان چگونه می خواهند جواب خدا را بدهد. ما بندگان خدا که حق پرسش نداریم؛ اگر هم پررویی کنیم و بپرسیم توی دهان مان می زنند. (3879726) (alef-11)
 
سید علی حجازی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۲۰:۵۷:۲۵
باسلام
اگرچه خیلی ازنوشتجات مرا اهالی الف تایید نمی کنند وبنوعی گله دارم از شماها که بماند بوقتش
این حس در من هست که وجه غالب تایید و تقسیط نظرات خیلی اوقات سیاسی است و خیلی هایش متاثر از ارجح و اصلح دانستن برد سیاسی یا تبعات و تبلیغات سیاسی ناشی از آن برای سایت و افراد مرتبطه .
از آنجا که علی رغم این حس در شلوغ بازار مملکت ما این سایت درصد بالای از خوبی ها را نسبت به دیگر رسانه ها دارد و دارای مخاطبینی وزین است ( که یکی از دلایل اش می تواند شخصیت محترم اقای توکلی باشد می نوسیم این مطلب را امیدااست که تایید شود)
در جایی فرموده بودند که من خودم صاحب نظر هستم پس این نوشته را اگرممکن شد آقای توکلی لطفابخوانند و خود در این رابطه نظر بدهند
واما مطلب من یا نظر :
شاید نقد و سئوالی که در نظر دهی فردی بنام علی (اولین نظریه یا پانوشت مطلب بالا برای شروع خوب باشد)
به این آقا باید گفت فرق ذبح موجودات حلال گوشت با گفتن بسم ال.... یا نگفتن بنوعی عین همین مقوله است
ابیان نام خدا در وحله اول اعلام نظر و بیان نوع نگاه و ایدئولوژی فرد یا جهان بینی شان می باشد
اینکه همانندحیوان نباشی یا نوع رفتار وگفتارت در خصوص ارزش ها از نوع تابع یا تبعیت از عرف و عادت و مقبولیت زمانی و مکانی و... نباشد تا تابع قانون وقوانینی الهی دو مقوله است یا دو نگاه
در نگاه غیر توحیدی اش :
امکان دارد فرد بگوید که کسانی که ازدواج سپید می کنند افرادی تابع قانون , گاها دارای شغل ,و مقید به راعایت قوانین اجتماعی واضطلاحا مدنی هستند , وخود را تابع قانون و قوانینی که امروزه در جوامع سکولا رموجود است دانسته و اینکار را با توجه به حقوق بشر موجود !مصوب معقول منطقی بدانند (گاف این مهم در همان عدم تقید یا اعتقاد به خدا و دین است و به طبع آن عدم رعایت شرع و شریعت و مراتب مترتب از آن است )
حقیقت این است آن کسی که با حکم صیغه و با توجه به باید ها و نباید های این مهم که :رعایت اصل و اصولی شرعی علاوه بر اعلام نظر در خصوص نوع نگاه و اعنقادش به دین بیانگر تقبل واحساس مسئولیت ناشی از دین و دینمداری افراد است ,افرادی که از طریق صیغه با هم تشکل زندگی داده و بر مشکلات ناشی از مجرد بودن و یا محروم بودن های از موانع و خلا های خاص در زندگی شان که ازدواج را براب آنان مشگل و گاها غیر ممکن کرده است غلبه می کنند
مشکلاتی که در زندگی یک فرد چه زن و چه مرد بعلت نبود و نداشتن همسر همدرد و همدل وجود داشته یا دارد
اما مرد و زن معتقد به صیغه با توجه به بهره گیری از این راه وره تاکید تاییدی بر دین داری و دینمداری خود دارند وقطعا به خاطر رضایت خدا و یا ترس از عذاب خدا به بچه و بچه هایی که در این رابطه بدنیا می آیند توجه داشته و اهل تقبل و تبعیت از وظایف خانوادگی هستند و خواهند بوداگر چه در در قانون دیده نشده باشد
توجه و تدبر دین و شریعت و به تبع آن افرادی که به دین مقید هستند اصلی مهم است دینی که حمایت ,هدایت و مسئولیت را بر پدر یا مادر حتی در دوران باداری و قبل از تولد بچه واجب دانسته و صدمه زدن به آنان را قبل از تولد قتل نفس وگناهی بزرگ می داند قطعا پس از تولد این امرمهم , ارجح تر و قابل توجه تر است و این خیلی فرق دارد با معتقدین ومقیدن به ازدواج سپید که نه تنها به بچه داخل شکم مادر توجه نداشته حتی برای زندگی پس از تولدشان هم کمترین ارزشی به هر دلیل قائل نیستند
نمونه اش آزادی سقط جنین در خیلی ازکشورهای غربی و شرقی سکولار ورها کردن بیشمار بچه ها پس از تولد در خیابان ها و حتی در مکان ها و محل های بد همانند شطل آشغال و ...
البته این مهم را نباید از نظر دور داشت که خیلی از مذهبیون ما علی رغم اعتقاد و انقیادشان به دین بنوعی همانندسکولار عمل و رفتار می کنند و همانند کسانی که تابع ومروج ازدواج سپید هستند اینان متاثر از عرف (تکرار می کنم متاثر و مرتب از عرف) اعتقاد و انقیاد به تجرد سیاه دارند و این نه تنها بر افراد مجرد که بر اقوام خصوصا اناث طلم کرده و دختران جوان را نه عمدتا به دلخواه که با زور و تحت نام غیرت سالهای سال درخانه مطرود و محبوس کرده و بنوعی آنان را از نظر روحی به زندان روحی محکوم کرده و محبوس می کنند و این جدا خلاف سیره و رویه بزرگان و اصحاب دینی بوده و ماها با عملکرد خود بنوعی اعمال و رفتار این بزرگان را که هدفشان رفع مشگلا روحی و روانی افراد و به تبعیت اش معضلات اجتماعی است می باشد نادیده می گیریم
البته کسانی که نه تنها با نادیده گرفتن مسائل شرعی و حتی شرایط بحرانی کنونیجامعه اقدام به تشکیل زندگی با رویه مذموم ازدواج سپید می نمایند براین مهم توجه ندارند که در بعضی از کشورهای سکولار که اینگونه زندگی درآن رایج است نوع قانون و نوع ضوابط اجتماعی به بچه های متولد از این نوع زندگی توجه دارند و ازآنان مواظبت می کنند
درست برعکس مردم کشورهای نظیر ما و شرایط اجتماعی که به این نوع بچه ها بشدت منفی و بد نگاه کرده است و جامعه هم از نظر اقتصادی نمی تواند بچه های ناشی از این نوع خانواده های آوانگارد را تحت پوشش قرار دهد و این یعنی فاجعه و این یعنی بی مسئولیتی و.... افرادی که در جوامع یا جامعه های نظیر ما اینگونه عمل می کنند با ژست گاها اونور آبی متوجه نیستند که جدا از نادیده گرفتن مسائل شرعی چه مشگلی را درجامعه ایجاد می کنند
: با وجود نظر بزرگان دینی همچون آقای مطهری که بنوعی معلم انقلاب است حتی ما معتقدین و مقیدن به دین متاثر از عرف و رویه های جوامع عقب افتاده راه و راهکارهای دینی را نادیده گرفته و خیلی موارد همانند هندوها که زنان را پس از مرگ با شوهرانشان زنده بگور می کردند ماها هم اناث اقوام اعم از دور و نزدیک خود را مجبور و محکوم به تجرد اجباری و غیر عادلانه کرده واصلا و ابدا به مسائل ومشکلات روحی آنان توجه نداریم ماها هم اینان را اط نظر غرایز و نیازهای روحی زنده بگور می کنیم
ممکن است خیلی ها به طبع از ارزش ها و مسئولیت های ناشی از ازدواج قبلی علاقه مند و مقید به عدم ازدواج نباشند این البته با موضوعی که عرف غلط جامعه برآدمی تحمیل می کند فرق دارد و نباید مسائل را باهم مغالطه کرد
آخر کلام اینکه:
اسلام دین سادگی است
اسلام دین عشق است واختیار
اسلام دین فهم غرایز و خلقیات افراد است البته یا نگاه ونظر دینی
خیلی سالها پیش اسلام ,ناهنجاری ها و نابسامانی های جنسی امروزین را پیش بینی کرده وبا طرحی استادانه و دقیق از آیات قرآنی و احادیث والبته مترتب از تفسیر و تعبیر علمای دینی در شکل چند همسری و صیغه البته در موارد و مراتب خاص حل کرده است وموارد سوء استفاده را بشدت و بدقت مواطب بوده و بیان کرده است و اگر مشگلی هست ازماست و برما (3879809) (alef-11)
 
مسعود سعیدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۲۲:۰۳:۱۵
چرا سپید
این کار صد البته اسمش ازدواج نیست و کاملا سیاه و پلید است پس باید همه نام آنرا رابطه سیاه بگذارند نه ازدواج سپید که این اسم فعلی هیچ تناسخی با این عمل کریه و زشت ندارد (3879865) (alef-11)
 
پارسا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۲۲:۵۸:۰۹
این رابطه ازدواج نیست.در فرهنگ دینی زنا و در زبان فارسی رابطه جنسی نامشروع نام دارد (3879916) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۲۳:۴۹:۵۳
کجا چنین چیزی هست به جز سایت ها ؟ (3879964) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۲۳ ۱۳:۱۹:۵۱
خداوندا تمام دختران وزنان ما را از دست این پسران ومردان شیاد حفظ فرما ویک همسر خوب ویک زندگی دائمی حتی خیلی ساده با فرزندانی سالم به انها عطا فرما (3881884) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.