نظر منتشر شده
۳۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 380349
ازدواجی که فرهنگ ایرانی را نشانه رفته است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۵
این روزها هشدارهایی در خصوص رواج مخفیانه ازدواج سپید در کشورمان می‌شنویم، اتفاقی که نه از نظر سنت و نه از نظر شرع، برای خانواده‌های اصیل ایرانی پذیرفتنی نیست.

هم‌خانگی بدون ازدواج یا ازدواج سپید، پدیده‌ای است که در آن، دختر و پسر به‌عنوان هم‌خانه بدون ‌آن‌که میان آن‌ها پیوند رسمی ازدواج و رابطه زن و شوهری باشد، با یکدیگر زندگی می‌کنند، تا حدی که رواج چنین پدیده‌ای در جامعه، صدای هشدار کارشناسان را به دلیل مخاطرات گسترده حقوقی، روانی و اجتماعی آن بلند کرده است.

«تقی جباری‌فر» عضو هیئت علمی دانشگاه در گفت‌وگو با ایسنا، در انتقاد به این سبک ازدواج، می‌گوید: فرهنگ‌های رایج اروپایی و آمریکایی هم‌چون ازدواج سپید که به اشتباه در فرهنگ ایران رخنه کرده و حالا در یزد هم دیده می‌شود، زیبنده‌ این فرهنگ نیست.

وی ادامه می‌دهد: این که وقتی واژه‌ «ازدواج سپید» در جامعه عنوان می‌شود، بسیاری نسبت به معنی این واژه نیز اظهار بی‌اطلاعی و شناخت می‌کنند می‌تواند بیانگر این باشد که این رسم غیر ایرانی، مشکلی از جوانان ایرانی برطرف نخواهد کرد.

جباری‌فر با بیان این‌که پدیده ازدواج سپید جامعه را نگران کرده و ریشه در فرهنگ غرب دارد، اظهار می‌کند: جوانان ما سادگی ازدواج سپید و فراغت از مسئولیت‌پذیری آن را پذیرفته‌اند، در حالی که تبعات آن حتی در خارج از کشور هم زیاد است و این سبک زندگی در اروپا و آمریکا دردساز بوده است و قطعاً در ایران و فرهنگ ایرانی تبعات به مراتب بدتری خواهد داشت.

وی عامل بروز چنین پدیده‌ای در کشورمان را سخت‌گیری خانواده‌ها در امر ازدواج و مرسوم بودن مخارج بالای آن ذکر می‌کند و می‌گوید: هنگامی که جوانان ازدواج سپید را ساده‌تر از مراسم‌ پرخرج و توقعات بالای والدین فرض می‌کنند قطعاً احتمال توجه آن‌ها به این سمت جلب می‌شود و نتیجه‌ آن نیز تبعاتی خواهد بود که آبرو و آینده‌ آنها را متأثر می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه یزد، سیستم آموزشی و والدین را در ایجاد این پدیده‌ی نابهنجار در جامعه ایران مقصر می‌داند و تأکید می‌کند: برای جلوگیری از بروز چنین ناهنجاری‌هایی به مشاوره نیاز است هرچند که مراکز مشاوره هم زیاد در این موضوع موفق نبوده‌اند.

به گفته‌ی وی، والدین در برقراری ارتباط منطقی بین زوجین جوان نقش اساسی دارند، چون همه آسیب‌های اجتماعی مانند کودک‌آزاری، قتل، خودکشی‌ و فحشا به روابط ناسالم در خانواده برمی‌گردد.

وی با ابراز تأسف از ناآگاهی بسیاری از والدین در خصوص مهارت‌های فرزندپروری هم‌چنین عدم آموزش مهارت‌های زندگی از سوی والدین به فرزندان، تأکید می‌کند: تا بیش از این تلاش نکنیم، فرهنگ و سنت‌مان به همین شکل نابود می‌شود و حتی مراکز مشاوره هم با وجود تلاش‌های زیاد، نتیجه‌ اندکی خواهند گرفت.

جباری‌فر با بیان این‌که سریال‌های خارجی مبتذل به‌دنبال دگرگونی فرهنگ ایران است، می‌گوید: چرا جوانان ما بی‌گدار به آب می‌زنند و چرا والدین برای ارتقای آگاهی‌های خود از فضای مجازی و اتفاقاتی که در جریان است، اقدام نمی‌کنند؟

وی در این رابطه نیز حوزه‌های مشاوره و دانشکده‌های علوم تربیتی و روانشناسی را مسئول می‌داند و با بیان این‌که آموزش تنها ابزار تغییردهنده است، عنوان می‌کند: قطعاً جلوی پیشرفت وسایل ارتباط جمعی و تبادل فرهنگ‌ها را نمی‌توان گرفت و نباید توقع داشت که آسیب‌های اجتماعی که در برخی از شهرهای بزرگ رخ می‌دهد، به یزد وارد نشود بلکه باید به والدین آموزش داد و آگاهی‌های آن‌ها را ارتقاء بخشید.

وی هم‌چنین معتقد است که باید به جوانان حیا و عفاف و ارزش‌های بومی را یادآور شد که البته در این رابطه آموزش و پرورش به‌عنوان یک عضو موثر، نابسامان بوده و هست.

جباری‌فر تاکید می‌کند: خانواده‌ها باید دوست فرزندان خود باشند و بر این نکته آگاه باشند که کودکان‌شان با تنبیه و مجازات، مهارت‌ها و ارزش‌های زندگی را فرانخواهند گرفت.

این عضو هیئت علمی دانشگاه، اساس ازدواج سپید را پنهان کاری و زندگی مشترک بدون اطلاع والدین و اقوام و به‌دنبال آن زیرپا گذاشته شدن همه ارزش‌های دینی و اخلاقی می‌داند و این سئوال را مطرح می‌کند چرا فرزندان باید پنهان‌کاری داشته باشند؟

جباری‌فر در پایان نیز سه اصل مهم را برای کنترل این پدیده یادآور می‌شود و می‌گوید: توجه به ارزش‌های خانواده‌ ایرانی، واقعیت‌نگری در جوانان و ارتباط سالم والدین با فرزندان و ارتقای آگاهی‌ها می‌تواند در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی موثر باشد.