نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490842
صدور 15 روزه کارت ملی هوشمند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۵
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: مردم کارت ملی را تنها به عنوان کار شناسایی در نظر نگیرند بلکه در صورت تامین زیرساخت ها با این کارت خدمات بانکی، سلامت، انتخابات و غیره انجام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، سیف‌اله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه تا پایان امسال اعتبار کارت های ملی قدیمی به پایان می رسد، گفت: بر این اساس ما با دو گروه کارت ملی مواجه هستیم نخست کارت هایی که از سال 80 تا 89 صادر شده اند و دیگری کارت هایی که بعد از سال 89 صادر شده اند.

وی افزود: قانون جدید برای کارت هایی است که بین سال های 80 تا 89 صادر شده اند لذا این کارت ها در آغاز سال 97 از درجه اعتبار ساقط می شوند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه تا کنون برای 24 میلیون نفر از ایرانیان کارت ملی هوشمند صادر شده است گفت: برای 36 میلیون نفر از ایرانیان هنوز کارت ملی هوشمند صادر نشده است.

او گفت: ثبت احوال تفاهمنامه ای را با پست و دفتر پیشخوان دولت منعقد کرده که براساس آن در 500 نمایندگی پست و 1200 دفتر پیشخوان برای متقاضیان دریافت کارت ملی هوشمند خدمات لازم ارائه می شود.

ابوترابی با اشاره به اینکه در هر دفتری سیستم عکاسی وجود دارد افزود: متقاضیان نیازی به ارائه عکس ندارند زیرا عکس به صورت آن لاین از متقاضیان گرفته و صادر می شود لذا متقاضیان تنها با اصل شناسنامه خود به این مراکز مراجعه و نسبت به دریافت کارت ملی هوشمند خود اقدام کنند.

او با اشاره به مبلغ پرداختی برای دریافت کارت ملی هوشمند افزود: مبلغ پرداختی برای دریافت کارت ملی هوشمند سه قسمتی است، نخست پرداخت 20 هزار تومان که براساس مصوبه مجلس است، مرحله دوم حداقل 7000 و حداکثر 9000 تومان برای تکمیل خدمات و درنهایت 2000 تومان هم هنگام دریافت کارت ملی هوشمند از متقاضیان اخذ می شود که مجموعا 31 هزار تومان می شود.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به کوتاه شدن مدت اخذ کارت ملی به 15 روز گفت: پیشتر فرآیند تعویض کارت ملی 4 ماهه بود که امروز این مقدار به 15 تا 30 روز کاهش یافته است، مردم بدانند که الزامی به تعویض شناسنامه نیست مگر آنکه آسیب دیده باشد که در صورت تعویض، حداقل یک و حداکثر سه روزه تحویل متقاضیان می شود.

او با بیان اینکه برای عکس دار شدن نوجوانانی که به 15 سال رسیده اند با وزارت آموزش و پرورش تفاهمنامه ای امضا شده گفت: برای الصاق عکس زمان محدودی نداریم و هرفردی که 15 سال تمام دارد می تواند برای عکس دار شدن شناسنامه خود اقدام کند لذا خانواده ها باید در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

صدور 15 روزه کارت ملی هوشمند

ابوترابی با بیان اینکه سازمان ثبت احوال قصد دارد تا پایان سال 97 همه ایرانیان را صاحب کارت ملی هوشمند کند افزود: این امر نیازمند زیرساخت ها و بودجه است که به لطف همکاری همه دستگاه ها این امر را محقق می کنیم.

او گفت: سازمان ثبت احوال در حال حاضر 15 روزه کارت ملی را برای متقاضیان صادر می کند، برای کسانی که مدارکشان دچار مشکل است هم پیامکی ارسال می شود که فرد متقاضی باید نسبت به رفع نقص اقدام کند که در صورت تاخیر در این امر یقینا دریافت کارت ملی هوشمند نیز 15 روزه نخواهد بود.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور افزود: بعضا مردم نسبت به این پیامک های ارسالی از سوی سازمان بی توجه هستند و همین امر پروسه دریافت کارت ملی هوشمند را با تاخیر روبرو می کند.

او با اشاره به اینکه به زودی کارت ملی، کارت مادر برای همه ایرانیان خواهد بود افزود: ما در تلاشیم تا دستگاه ها با کمک این کارت خدمات گوناگونی را به صاحبانشان ارائه دهند، توصیه ما این است که مردم این کارت را تنها به عنوان کارت شناسایی درنظر نگیرند بلکه در صورت تامین زیرساخت ها با این کارت می توانند خدمات زیادی از جمله خدمات بانکی، سلامت، انتخابات و غیره را دریافت کنند.

ابوترابی در خاتمه سخنانش در شبکه خبر  گفت: در قم و خوزستان طرح عدم اخذ مدارک بدون کپی را دنبال می کنیم که به زودی این امر در کل کشور اجرایی می شود.
 
کلمات کلیدی : سازمان ثبت احوال + کارت‌ ملی
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۳:۳۷:۴۴
بزک نمیربهارمی آید... (4466957) (alef-11)
 
شهروند درجه 2
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۵:۰۱:۱۰
صدور کارت ملی هوشمند و هر نوع کارت دیگری نظیر کارت سوخت و ... با اجبار دولت انجام می گیرد و نباید برای متقاضیان هزینه ای داشته باشد بلکه باید رایگان انجام گیرد اما متاسفانه دولت نه تنها هزینه آن را می گیرد بلکه به فکر سود هم هست!!! (4467120) (alef-11)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۸:۱۰:۱۴
همین الان بعضی از دفاتر در هنگام گرفتن نوبت بجای بیست هزار تومان سی هزار تومان می گیرند ورسید بیست هزار تومانی می دهندوروز عکس وانگشتنگاری هم 10 هزار تومان دریافت می کنند (4467438) (alef-3)
 
بی پناه
Canada
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۲:۰۹:۵۱
اینها همش کلک پوله. من پارسال همه مراحل رو رفتم 30 هزار تومن هزینه ام شد چون گفتند سه ماه طول میشکه من برای دریافتش وکالت دادم . اما بعد از سه ماه جهت دریافت با وکالت نامه رفتند. اما ثبت احوال گفتند با وکالت تحویل نمیدیم باید شخصا بیاید. . اصرار هم فایده نداشت. بعدش هم که گفتند تا یک ماه نیایید کارت باطل است . شما اسم این کارو چی میگذارید.؟ اصلا مردم برای چی باید پول بدهند... (4468024) (alef-11)
 
فلاح
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۳:۴۵:۱۶
والا شش ماه پیش به اداره پست میدان ولیعصر تهران مراجعه کردم ولی تا کنون خبری نشده...
پانزده روز بعید است که صحیح باشد
مسئولان( ثبت احوال) بهتر است در نظرات خود واقعیات را در نظر بگیرند.
نه آنچه که بخش نامه میشود. (4468051) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.