نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 321704
تحریم پتروشیمی عملا شکسته شد
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۵۱
تحریمها علیه صنعت پتروشیمی ایران تقریبا پس از ورود به توافق هسته ای ملغی شده بود، اما با توجه به موانع اجرایی در نظام بانکداری بین المللی، امکان انتقال درامد ناشی از فرروش محصولات پتروشیمی به حساب های ایرانی وجود نداشت.

مهدی شریفی نیک نفس گفت: برای اولین بار پس از گذشت ۵ سال از تحریمهای اقتصادی، ایران توانست هزینه تحویل یک محموله پتروشیمی را از یک بانک بین المللی در اسپانیا تحویل بگیرد.

به گزارش تابناک مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران افزود: تحریمها علیه صنعت پتروشیمی ایران تقریبا پس از ورود به توافق هسته ای ملغی شده بود، اما با توجه به موانع اجرایی در نظام بانکداری بین المللی، امکان انتقال درامد ناشی از فرروش محصولات پتروشیمی به حساب های ایرانی وجود نداشت.

این در حالی است که صنعت پتروشیمی پس از نفت، دومین منبع درامد خارجی جمهوری اسلامی ایران است که در سال گذشته قریب به ۱۴ میلیارد دلار درآمدزایی داشته است.

البته این انتقال بر اساس یک قرارداد مالی که در تابستان امسال منعقد شده بود ممکن شد. این قرارداد در آغاز برای تراکنش های مالی مربوط به خریداری و انتقال تجهیزات لازم برای صنعت پتروشیمی تدوین شده بود، اما این بار برای انتقال درامد ناشی از فروش محصولات پتروشیمی به کار گرفته شده است.

شایان ذکر است ایران هم اکنون در حال تولید ۶۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی سالانه است. اما مدیران این صنعت در صدد هستند تا سقف تولید را طی ۲ سال آتی به ترتیب به ۱۲۰ و ۱۸۰ میلیون تن ارتقا دهند.
 
کلمات کلیدی : پتروشیمی+تحریم
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۲ ۲۲:۵۴:۱۴
خیلی هم عالی (3433660) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۲ ۲۳:۲۳:۱۲
قبل از این هم در پتروشیمی عملاً تحریم نبودیم، چون بازار فروش پتروشیمی ایران شرق آسیا بود که مشکلی با خرید از ایران نداشتند. (3433747) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.