توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 473300
هدف ارتش ترکیه از ساخت پایگاه نظامی در الباب
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۲
یک کارشناس مسائل غرب آسیا اهداف ارتش ترکیه از ساخت پایگاه نظامی در شهر الباب استان حلب را تشریح کرد.

"حسن هانی‌زاده" کارشناس مسائل غرب آسیا در گقتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره ساخت پایگاه نظامی ارتش ترکیه در استان حلب و اهمیت ژئوتوپلیک این پایگاه نظامی عنوان داشت: هدف ارتش ترکیه و اردوغان از گسترش نفوذ جغرافیایی در  شمال سوریه کاملا استعماری و تجزیه طلبانه است. وی افزود: ارتش ترکیه به دنبال تجزیه بخش شمالی سوریه است که هدف اصلی آن جدا سازی استان "حلب" و "ادلب" و الحاق آن به ترکیه است.

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اقدامات مخرب ترکیه در سوریه گفت: ترکیه از سال 1938 به دنبال آن بوده که بخش‌هایی از شمال سوریه را به "اسکندرون" در ترکیه متصل کند. هانی زاده خاطرنشان  کرد: این اقدام ارتش ترکیه در راستای تجزیه سوریه و اقدام استعمار گونه و خطرناک است.
 
وی افزود: ترکیه با کمک عربستان و قطر یک مثلث تخریبی در بحران سوریه ایجاد کردند و در طول ماه های اخیر ارتباط تنگاتنگی براساس اهداف دراز مدت اردوغان ایجاد شده که اکنون با فراز و نشیب مواجه شده است.
 
کار‌شناس مسائل غرب آسیا با اشاره به نگاه نو‌عثمانی ترکیه و دیدگاه استعماری این کشور به سوریه و وجود ریشه تاریخی در این موضوع گفت: ترکیه به دنبال گسترش حوزه جغرافیایی چشم طمع به استان ادلب دارد و هدف ترکیه از اشغال خاک سوریه افزایش نفوذ خود در شرق دریای مدیترانه است.  
 
گفتنی است ارتش ترکیه پس از آنکه کنترل شهر استراتژیک الباب را در ماه فوریه (اسفند) به دست گرفت، از این منطقه به عنوان یک مرکز موقت فرماندهی استفاده می‌کرد. اما این کشور اکنون به دنبال احداث یک مرکز دائمی است.قیناق معاون نخست وزیر ترکیه اخیرا گفته است که از زمان اعلام پایان عملیات فرات، شمار نیروهای مستقر در این منطقه از 8 هزار تن به هزار و 500 نفر رسیده است.
 
 
کلمات کلیدی : الباب ، ارتش ترکیه ، پایگاه نظامی ارتش ترکیه در الباب ، حلب ، تجزیه سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.