توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 382004
تفاوت اقتصادی ایران با دیگر کشورهای صادر کننده نفت در خاورمیانه به روایت وب سایت آمریکایی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۴
اوپک و کشور های غیر عضو به دنبال کاهش تولیدات و یا فریز کردن آن با هدف افزایش قیمت نفت هستند.

به گزارش نامه نیوز، به نقل از وب سایت یو پی آی، بدون احتساب سهم نفت ایران، این کشور در چهار ماهه نخست سال جاری شاهد رشد اقتصادی ۴.۴ درصد بوده است. مرکز آمار ایران اعلام کرد که با استفاده از قیمت ثابت نفت از سال ۱۹۹۷، با احتساب و بدون احتساب فروش نفت ایران تولید ناخالصی داخلی این کشور افزایش داشته است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سخنرانی اخیر خود گفت: به لطف مردمی که به دولت خود اعتماد داشتند و با اتحاد ملی، دولت من مدیریت رشد اقتصادی ۴.۴ درصدی را رقم زده اند و این در حالی است که دشمنان ماتلاش می کنند قیمتنفت را به یک سوم و یک چهارم کاهش دهند.

در نتیجه سیاست های عربستان سعودی، دشمن ایران، آژانس بین المللی انرژی هفته گذشته گزارش داد که تولیدات نفت خام همه اعضا اوپک در سطح بی سابقه ای قرار دارد و این در حالی است که روند تقاضا نیز کمتر شده است.

ایران یکی از اعضای اوپک است، کل تولیدات نفتی ایران در ماه جولای بالاتر از ماه های گذشته بود و در بالاترین سطح از ابتدای سال ۲۰۱۴ بود.

کاهش تقاضا و افزایش تولیدات نفت یکی از دلایل عدم تغییر قیمت نفت از سال گذشته تاکنون و کاهش ۵۰ درصدی قیمت آن از سال ۲۰۱۴ است.

با وجود اینکه برداشته شدن تحریم ها به معنای نفت بیشتر ایران در بازارها است، دولت ایران تلاش می کند وابستگی اقتصاد خود را به درآمدهای نفتی کاهش دهد. خدمات سرمایه گذاری مودی نیز اعلام کرد که اقتصاد ایران از دیگر صادرکنندگان نفت در منطقه خاورمیانه تنوع بیشتری دارد.

شایعات منتشر شده از ژانویه گذشته نشان می دهد که اوپک و کشور های غیر عضو به دنبال کاهش تولیدات و یا فریز کردن آن با هدف افزایش قیمت نفت هستند. این در حالی است که پیشنهاد فریز کردن تولیدات نفتی در ژانویه گذشته پس از مخالفت ایران رد شده بود.
 
کلمات کلیدی : اقتصاد ایران+نفت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.