نظر منتشر شده
۲۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 422801
واکنش ها به اظهارات ضد ایرانی نخست وزیر انگلیس/جغرافيا قابل تغيير نيست ايران بزرگ منطقه است
بخش بین الملل الف، 20 آذر 95
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۰
ترزا می، نخست وزیر انگلیس در سخنرانی روز چهارشنبه خود در سی و هفتمین نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس؛ گفت: کشورش آماده است با کشورهای عضو شورا برای عقب راندن آنچه به ادعای وی «اقدامات تهاجمی ایران در منطقه» است، همکاری کند.

این اظهارات مداخله جویانه نخست وزیر انگلیس باعث واکنش ها و اعتراضاتی در ایران شد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

سفیر انگلیس به وزارت خارجه احضار شد
سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: سفیر انگلیس در تهران، در پی اظهارات مداخله‌جویانه «ترزا می» نخست‌وزیر این کشور در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس امروز به وزارت خارجه احضار شد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اعلام این خبر اظهار داشت: در پی اظهارات مداخله‌جویانه «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس، نیکلاس هاپتون سفیر این کشور در تهران امروز (شنبه) به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید دولت جمهوری اسلامی ایران به اظهارات نسنجیده نخست وزیر آن کشور، توسط معاون مدیرکل غرب اروپا به وی ابلاغ شد.

وی افزود: معاون مدیرکل غرب اروپا وزارت امور خارجه کشورمان در این دیدار به سفیر انگلیس متذکر شد که «اظهارات غیرمسئولانه، تحریک‌آمیز و تفرقه‌افکنانه خانم ترزا می در اجلاس مذکور، غیرقابل قبول و مردود و قویا انتظار می‌رود دیگر شاهد چنین اظهارات غیرقابل قبولی نباشیم.»

در این دیدار خطاب به سفیر انگلیس تاکید شد: «این اقدامات در تناقض با توسعه روابط اعلامی بوده و بیش از پیش موجب ایجاد خدشه در روابط دو کشور می‌شود.»

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین اظهار داشت: در این دیدار خطاب به سفیر انگلیس گفته شد «سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران بر برقراری صلح، ثبات و امنیت و با محوریت مبارزه با تروریسم شکل گرفته است، در حالی که سیاست برخی از کشورهای منطقه در حمایت از تروریسم روشن است، و این واقعیت از چشم مسئولان بریتانیا و نخست وزیر شما نادیده گرفته شده و این امر جای تاسف و تعجب بسیار دارد.»

«نیکلاس هاپتون» سفیر انگلیس در تهران هم در این دیدار با اشاره به اینکه سیاست کشورش مبتنی بر گسترش روابط با ایران  است، تاکید کرد: پیام صریح و روشن ایران را سریعا به وزارت خارجه و دفتر نخست وزیری آن کشور منعکس خواهد کرد.

علاوه بر موضع گیری سخنگوی وزارت امور خارجه، مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به اظهارات نخست وزیر انگلیس در بحرین، توسط حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، به وزارت امور خارجه این کشور اعلام شد.

نخست وزير بريتانيا را دعوت كردید تا از زبان او چند جمله عليه ايران گفته شود
اسحاق جهانگيري پيش از ظهر امروز (شنبه) در هفتمين اجلاسيه دوره ششم نمايندگان اتاق اصناف ايران با اشاره به اجلاس اخير كشورهاي حاشيه خليج فارس خاطرنشان كرد: در اين اجلاس نخست وزير بريتانيا را دعوت كردند تا از زبان او چند جمله عليه ايران گفته شود. آنها به اين فكر نمي كنند كه تحقير ملت خودشان تا چه حد؟ جغرافيا قابل تغيير نيست. ايران بزرگ منطقه است و اينكه يك نفر از آن سر دنيا به اينجا بيايد تا حرفي مداخله جويانه و بي ارتباط درباره ايران بزند آيا براي شما اميد درست مي كند؟ شما فكر مي كنيد حريف ايران هستيد و مي توانيد امنيت ايران را مخدوش كنيد؟
 
جهانگيري ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران ثبات و موقعيت خود را از طريق آگاهي، بزرگي، فرهنگ و تمدن و سابقه تاريخي ملت ايران كسب كرده و اين چيزي نيست كه كسي آن را به اين ملت داده باشد كه حالا بتواند از او بگيرد. ملت ايران در تاريخ منطقه ماندگار بوده و خواهد بود و به نقش تاريخي خود عمل خواهد كرد.

زوزه‌های روباه پیر بیانگر ماجراجویی جدیدی است
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است: پر کردن حضور آمریکا و شکست‌های پی‌درپی جریان‌های تکفیری آنان را به طمع حضور استعماری مجدد در منطقه انداخته است. متن یادداشتی که در صفحه شخصی رضایی در اینستاگرام منتشرشده، به این شرح است:

انگلیسی‌ها پس از پنجاه سال دوباره می‌خواهند به منطقه بازگردند؛ فرصت‌طلبی آن‌ها در پر کردن حضور آمریکا در خلیج‌فارس و نیز شکست تکفیری‌ها در سوریه و عراق و همچنین ناتوانی عربستان در جنگ‌های نیابتی، آن‌ها را به شیطنت جدیدی وادار کرده است. این سخنان گزافه و زوزه‌های روباه پیر، نشانگرِ دخالت و سیاست جدید انگلیسی‌ها در خلیج‌فارس است و بیانگر یک ماجراجویی جدیدی است. دولتمردان ما چشم‌های خود را باز کنند.

اظهارات نخست وزیر نشان از سیاست تفرقه‌افکنانه انگلیس است
علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: اظهارات نخست وزیر انگلیس در میان کشورهای «پیروِ منطقه» که هیچ گونه سنخیتی با واقعیت جمهوری اسلامی ایران ندارند نشان از سیاست تفرقه‌افکنانه انگلیس است.

وی تصریح کرد: اظهارات نخست وزیر انگلیس هیچ تناسبی با سطح روابط در حد سفیر ندارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: اگر انگلیس بخواهد این سیاست را در قبال جمهوری اسلامی ایران دنبال کند مجلس یک بار دیگر در جهت تنزل سطح رابطه اقدام خواهد کرد.

وزیر خارجه انگلیس از برجام و توافق هسته‌ای غرب با ایران دفاع کرد
بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس در سخنرانی خود در نشست گفت وگوی منامه در بحرین به شرح دیپلماسی کشورش در منطقه خلیج فارس پرداخت و از توافق هسته ای با ایران دفاع کرد.

به گزارش رسانه های انگلیسی، جانسون در سخنرانی خود در نشست «اندیشکده مطالعات بین‌المللی استراتژیک» در حمایت از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 موسوم به برجام، گفت که این توافق، ارزش 12 سال مذاکره داشته است. وزیر خارجه انگلیس، پس از تکرار ادعاهای ضد ایرانی نخست‌وزیر کشورش، در عین حال، همانند وی به دفاع از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) پرداخت.

وی گفت: «بله، من معتقدم که صرف 12 سال برای مذاکره درباره برجام - توافق هسته‌ای با ایران- ارزشش را داشت؛ به این معتقدم و فکر می‌کنم که این توافق دستاورد اصیل دیپلماسی بود که به تبدیل دنیا به مکانی امن‌تر کمک کرده است.»

جانسون در ادامه اظهارات ادعایی خود گفت: «من فکر می‌کنم که باید این بنیان را زیربنا قرار دهیم و برای توسعه روابط بهتر با تهران تلاش کنیم؛ اما این اتفاق تنها زمانی می‌افتد که ایران با پایبندی به همین قواعد بازی کند و نفوذش را با دیپلماسی و گفت‌ وگو اعمال کند.»

وی که پیش از این عربستان سعودی را به راه انداختن جنگ‌های نیابتی متهم کرده، این‌بار بر ضرورت حمایت از عربستان سعودی در جنگ یمن تأکید کرد و در عین حال «از درد و رنج‌های ملت یمن» ابراز نگرانی شدید کرد.

وزیر خارجه انگلیس این اظهارات را در حالی مطرح می‌کند که روزنامه «گاردین»، روز چهارشنبه ویدیویی از «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس منتشر کرد که وی در یک سخنرانی گفته بود عربستان سعودی در منطقه خاورمیانه درگیر «جنگ‌های نیابتی» است.

بوریس جانسون در یک میزگرد که هفته گذشته در ایتالیا برگزار شد، مدعی شد: «در منطقه خاورمیانه رهبری قدرتمندی وجود ندارد که از اختلاف موجود میان سنی و شیعه فراتر رود و به همین دلیل عربستان سعودی، ایران و همه کشورها به سیاست تشکیل گروه‌های دست‌نشانده و راه انداختن جنگ‌های نیابتی روی آورده‌اند.»

ولی دفتر «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرد که اظهارات بوریس جانسون، وزیر خارجه این کشور بیانگر نظرات شخصی وی است و نه نظر رسمی لندن.
 
کلمات کلیدی : شورای همکاری خلیج فارس+بحرین+ ترزا می
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۱:۴۲:۲۱
به عمل کار برآید به سخنرانی نیست ! (4060700) (alef-13)
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۰۷:۱۸:۴۶
آقای ظریف لبخند یادت نره! (4061023) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۱:۴۳:۰۸
وقتی آنها میبینند ما برای ایجاد رابطه و بازگشایی سفارت مشتاق خودمونو نشوند میدیم
تازه لطف کردن حرفهای ناجور تری نزدن!!!! (4060703) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۱:۴۴:۰۰
رفتار دولت روحانی غربی ها را نسبت به ایران گستاخ کرده (4060705) (alef-13)
 
حسین رضایی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۱:۴۴:۲۰
چرا بعضیا بلد نیستن با منطق توام با ادب صحبت کنن ؟! (4060707) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۱:۴۵:۰۵
این همان دشمنیست که مورد اعتماد آقایان است (4060711) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۱:۴۶:۵۹
چشم پروفسور کواکبیان (رییس هیات دوستی ایران و انگلیس) روشن!!! (4060714) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۱:۴۸:۳۰
کوش تدبیری که ایران هراسی را دفع کرد؟ کوش تدبیری که شان و پاسپورت ایرانی را تقویت کرد؟ (4060716) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۱:۵۵:۱۳
چند صباحی امریکایی ها اعراب را دوشیدند، حالا می خواهند بدن انگلیسی ها. (4060730) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۲:۰۶:۳۳
زنده باد اقای جهانگیری (4060742) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۲:۱۵:۱۸
مایه شرمساری است که در بازگشایی سفارت انگلیس برای سفیر این کشور فرش قرمز پهن کردند اما اکنون نخست‌وزیر این کشور درحال تحریک کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس بر ضد ایران است! هنوز استوارنامه سفیر انگلیس در تهران دریافت نشده، روباه پیر در فکر توطئه‌گری منطقه‌ای علیه ایران است! (4060756) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۲:۱۵:۳۱
انگلیس با توهینی که به ملت ایران کرد باید در ایران حضور اقتصادی و دیپلماتیک نداشته باشد اگر غیر از این عمل شود یک توهین به ملت شریف ایران است و نمی‌توان با دشمن که هر بار درصدد نابودی این نظام مقدس است با ملایمت برخورد کرد. دولت به جای قرائت بیانیه باید اقدامی عملی انجام دهد تا اقتدار کشور حفظ شود. (4060757) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۲:۱۵:۴۲
چرا دولت و حامیان دولت جوابی به اهانت نخست‌وزیر انگلیس نمی‌دهند، ساکت شدن برخی نشریات زنجیره‌ای نسبت به اظهارات این مقام انگلیسی نیز حاکی از جیره‌بگیری برخی از این نشریات است. (4060758) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۲:۱۵:۵۳
موضع‌گیری‌های منفعلانه وزارت امور خارجه درمورد موضوعاتی مانند گزافه‌گویی‌های نخست‌وزیر انگلیس در مورد ایران اسلامی، نباید به‌گونه‌ای باشد که آنان مواضع ضد ایرانی خود را تکرار کنند، وزارت امور خارجه نماینده مردم ایران در روابط بین‌الملل است و ضعف در این وزارتخانه به پای مردم ایران در جهان گذاشته می‌شود. (4060759) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۲:۱۶:۱۵
سازندگان داخلی و بزک‌کنندگان برجام را به خدا واگذار می‌کنیم. چرا که ذهن مردم را به آینده نامفهوم و نامعلوم سرگرم کردند. (4060760) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۲:۲۹:۳۸
ادامه آثار آفتاب تابان برجام (4060776) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۲:۳۷:۲۸
متاسفانه برخی نابسامانی های داخلی سیاسی و رفتار سلیقه ای بهترین موقعیت برای کشورهای فرصت طلب ایجاد میکنیم که با هر ترفندی نقشه های خود را اجرا کنند.تعجبم از اینست که خارج از مرزها را میبینیم اما از داخل غافلیم و عده ای تیشه بدست گرفته اند و به ریشه این کشور میزنند.تاریخ چه خواهد گفت؟!!! (4060782) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۲:۴۵:۲۹
دست هایی در کار است که خدای نکرده این کشور را تکه تکه کنند.دیروز در استادیوم ازادی عده ای هموطن تحریک شده شعارهای ضد ایرانی سرمیدادند.راستی چرا؟چرا برخی مسوولان کشور چشم ها را بسته اند و به جان هم افتاده اند؟انوقت توقع دارید که از بیرون برایمان هورا بکشند؟نخیر، لاشخورها منتظرند تا با ضعف داخلی ما ضربه های خود را وارد کنند. (4060792) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۳:۰۷:۵۹
برای اینکه کسی زور نگه باید قوی بود اولین قدم اتحاد بعد کار و تلاش خوشبختانه در هردو مورد قوی نیستیم بیست درصد در جنگ حضپر داشتند ودر تنبلی هم نمونه نه مثل آلمانی ها یا انگلیسی هایا ژاپنی ها اتحاد داریم اگه اسلام عزیز نبود الان حداقل چهار تا ایران داشتیم (4060814) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۳:۱۰:۱۴
همین عراق که این همه از ایران برای مبارزه با داعش کمک گرفته و میگیره هم علیه ایران در موارد مختلف از جمله جزایر سه گانه و ... همداستانه. در کتابهای درسی عراق نام جعلی خلیج ... بکار میره. امروز هم ایاد علاوی (معاون نخست وزیر عراق) مدعی شده مداخلات ایران در کشورهای همسایه "غیرقابل پذیرش" است! اینها از نتایج سیاست خارجی اشتباه ماست. (4060817) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۳:۴۹:۲۶
مارگارت تاچر آلزایمر گرفت ومرد توجانشینش شدی بروبابا دلت خوشه تاچراسم خودشم یادش نمی آمد جنوب ایران که کلن یادش نبودکجای دنیاست .شمارئیس علی دلواری رایادتون رفته انگار . ما همه رئیس علی دلواری هستیم . (4060856) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.