نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 508905
کمالوندی در گفتگو با الف مطرح کرد
فعالیت های هسته ای ایران به هیچ عنوان تعطیل نشده است/ راکتور را سیمان نریختند
گفتگو از معصومه پورصادقی، 15 شهریور 96
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۴
علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی چندی پیش در واکنش به برخی اخبار مبنی بر این‌که فعالیت‌ها در سایت‌های هسته‌ای متوقف شده است، به رسانه‌ها قول داد که شرایط فراهم شود تا آن‌ها بتوانند از نزدیک فعالیت‌های هسته‌ای را مشاهده و رصد کنند.

در همین چارچوب سازمان انرژی اتمی روزهای شنبه و یکشنبه هفته جاری میزبان تعدادی از رسانه‌های داخلی بود.

در این بازدید دو روزه در جریان فعالیت‌های دو سایت هسته‌ای اراک (مجتمع رآکتور آب سنگین اراک و کارخانه تولید آب سنگین) و نیز سایت غنی‌سازی نطنز قرار گرفتند.

در همین راستا، الف گفتگویی با بهروز کمالوندی داشته است که بدین شرح است:

بهروز کمالوندی سخنگو و معاون بین‌الملل سازمان انرژی اتمی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی الف در پاسخ به این سوال که علت بازدید خبرنگاران از سایت فردو و نطنز به چه منظوری بوده است، اظهار داشت: این بازدید به منظور این بود که  رسانه ها و افکار عمومی بدانند که فعالیت های هسته ای ایران به خوبی جلو میرود، یک بخش کار سانتریفیوژها بود و  اینکه دو سوم سانتریفوژهای ما که قبلا کار می کردند در حال حاضر نیز کار می کنند.

وی ادامه داد: بخش دیگر برای دیدن کارخانه اب سنگین بود که نشان دهیم کارخانه با تمام ظرفیت در حال کار کردن است و اینکه فرآورده های آب سنگین مثل اکسیژن و اکسیدها علاوه بر استفاده دارویی، استفاده تحقیقاتی  هم دارد که کشور ما توانسته وارد این حوزه شود که از تکنولوژی بالایی برخوردار است.
 
کمالوندی افزود: محموله های کوچک ولی در حال صادر شدن است. یک عکس هایی هم فوتوشاپ بود که کل راکتور را سیمان ریختند که در حال حاضر بازطراحیش به خوبی پیش میرود که به هر حال مال 40 50 سال پیش بوده و اگر هم بخواهیم روزی این را مجدد درست کنیم به این دلیل که متخصصین و نقشه هاش وجود دارد یک و سال نیم طول میکشد ولی ما قصدمان این نیست که به سراغ راکتور قدیمی برویم چراکه به گفته متخصصین راکتور  مزایا و امتیازاتی بالایی نسبت به رآکتور قدیمی دارد که مهم ترین ان فشار نترونی بالاتر است. هدف ما از راکتور این است که نترون بالاتری را تولید بکند که بتواند برای استفاده بهداشتی و کشاورزی و غیره استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: کلیت این سفر این بود که رسانه ها متوجه شوند که برخی اطلاعات غلطی که داده میشود صحیح نیست و اینکه گفته میشود فعالیت های هسته ای ایران تعطیل شده درست نبوده و کارا به خوبی در حال پیشروی است.
 
 
کلمات کلیدی : بهروز کمالوندی؛ هسته ای
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۵:۴۸:۵۹
اگر ظریف بگویید راست است و مثل مجلس قسم بخورد کافیست
یا چرا عکس راکتور اراک را انتشار نمی دهد که سیمان نریخته است (4548520) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۷:۵۲:۲۵
چرا دروغ!!! فعالیت های هسته ای به پایین ترین سطح ممکنه رسیده فقط مراکز تعطیل نشدند خیلی از پژوهشگران بیکار شدند، کارهای تحقیقاتی آنچنانی انجام نمی شود (4548720) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.