نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 397602
درخواست آموزش و پرورش از دولت و مجلس برای افزایش حقوق معلمان
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۱
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه معلمان قشر قانعی بوده و زیاده‌خواه نیستند و با حداقل‌ها زندگی می‌کنند، گفت: با این حال با توجه به شرایط اقتصادی کشور، حقوق معلمان باید بیش از این باشد و دولت و مجلس باید در این خصوص به آموزش وپرورش کمک کند.

به گزارش ایسنا، مهدی نویدادهم در گفت‌وگویی، درباره نقش سند تحول بنیادین در حفظ هویت در دانش‌آموزان و کاهش آسیب‌های اجتماعی در مدارس اظهار کرد: ویژگی‌های یک دانش‌آموز تراز انقلاب اسلامی در سند تحول بنیادین آمده است؛ اما آموزش و پرورشی که مسوولیت و مأموریت خود را صرفا دانش‌افزایی می‌داند نمی‌تواند حل کننده مشکلات باشد.

وی افزود: از سوی دیگر خانواده‌ها نیز تا زمانی که از آموزش و پرورش، آموزش را مطالبه کنند ما نمی‌توانیم در حل مشکلات اجتماعی سهیم باشیم. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یک تغییر رویکرد در آموزش و پرورش به وجود بیاید و شاهد چرخش از نظام آموزشی به نهاد تعلیم و تربیتی باشیم.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه عوامل بیرونی نیز در این امر موثر هستند، اظهار کرد: به عنوان مثال باید خانواده‌ها همراهی کنند و وقتی به مدرسه مراجعه می‌کنند تنها به دنبال قبولی فرزندانشان در کنکور نباشند. زمانی که این موضوع به یک تقاضای اجتماعی تبدیل شود و همه ما شرایط را باور کنیم و بر روی کاهش آسیب‌های اجتماعی سرمایه‌گذاری کنیم، می‌توانیم شاهد تحولات مثبتی باشیم.

نویدادهم به نقش معلمان به هویت‌بخشی دانش‌آموزان اشاره کرد و افزود: باید وضعیت معلمان مورد توجه قرار بگیرد و شرایط به گونه‌ای نباشد که یک حقوق معلم دبستان از معلم دبیرستان کمتر باشد و وی مایل به حضور در مقطع ابتدایی نبوده و بخواهد در دبیرستان تدریس کند. این مساله نیازمند وضع قوانین مناسب و توجهات ویژه است.

وی با بیان اینکه معلمان باید آمادگی داشته باشند تا زمینه تربیت‌پذیری دانش‌آموزان را فراهم کنند، ادامه داد: معلم باید به نظر، خواسته، انتخاب و اندیشه دانش‌آموز احترام بگذارد و در فضایی که وی می‌پسندد به گفت‌وگو و تعامل پرداخته و در او اثر بگذارد. این امر مهم زمانی اتفاق می‌افتد که معلم از محبویت لازم برخوردار باشد. معلم محبوب می‌تواند مقبول باشد. باید در انتخاب، توانمندی، آرامش درونی، حقوق و معیشت معلم در آموزش وپرورش دقت شود.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش به برخی مشکلات حوزه نیروی انسانی در آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: تخصص و شایستگی‌های معلمی متناسب با نیاز ما توزیع نشده و در برخی رشته‌ها شاهدتراکم معلم و در برخی دیگر شاهد کمبود هستیم. از سوی دیگر عدم توزیع متناسب با نیازهای منطقه‌ای باعث بروز مشکلاتی شده است و وزیر آموزش وپرورش برای حل آن، طرح پذیرش "از بوم برای بوم" را مطرح کرده است.

معلمی که آموزش نبیند نمی‌تواند معلم موفقی باشد

نویدادهم ادامه داد: به روز آوری اطلاعات معلمان نیز کار سخت و پیچیده‌ای است زیرا افراد در مقابل تغییر مقاوم هستند و احساس نیاز نمی‌کنند. در سال‌های اخیر به علت کمبود منابع مالی دوره‌های ضمن خدمت برای معلمان محدود شده و اغلب دوره‌های ضمن خدمت برای معلمان کتب جدیدالتألیف برگزار می‌شود،‌این مشکل باید با همراهی دستگاه‌های مربوطه حل و فصل شود. معلمی که آموزش نبیند نمی‌تواند معلم موفقی باشد.

وی افزود: از سوی دیگر معیشت معلمان دچار مشکلاتی است هرچند در این دولت تلاش شده تا حقوق معلمان افزایش یابد و رتبه‌بندی معلمان تا حدودی به اجرا در بیاید، اما با توجه به شرایط اقتصادی کشور، حقوق معلمان باید بیش از این باشد.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه معلمان قشر قانعی هستند و زیاده‌خواه نیستند، گفت: معلم‌ها با حداقل‌ها زندگی می‌کنند و این فرهنگ معلمی در همه جای دنیاست و منحصر به ایران نیست. با این حال دولت و مجلس باید به آموزش و پرورش کمک کنند تا بتوانیم شاهد ارتقای جایگاه معلمان در کشور باشیم.
 
کلمات کلیدی : مدرسه+-معلم+آموزش و پرورش
 
محمد
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۱۲:۰۲:۳۷
سلام الف جان من کارمند بانک هستم و به طبع شغلم از اکثر حقوق سازمانها و ادارت مطلع هستم خداو کیلی بندگان خدا معلم ها و بعد بانکها جز کمترین حقوق بگیران دولت هستند دولت باید یک کاری کند برای همسان سازی. (3957568) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۱۲:۳۳:۴۹
علرغم تمام تعطيلي ها و مسايلي كه برخي مطرح ميكنند واقعا كار معلمين الحق سخت است من يك پسر دارم و نميتوانم كنترلش بكنم 30 40 تا پسر بچه (يا دختر بچه) را اينا چطور كنترل ميكنن خداييش كار سختيه چه برسه بخواهي بهشون چيزيم ياد بدي!!! (3957613) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۱۴:۵۶:۲۴
معلم و بازنشسته فرهنگی اگر حقوبش زیاد شود بعضی ها ترس برشان می دارد حالا چرا از خودشان بپرسید که چرا یک عمری معلم را زیر خط فقر نگه داشته اید؟ وتا کی می خواهید این وضع را ادامه دهید (3957850) (alef-11)
 
یک معلم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۱۶:۱۹:۳۹
حقوق خوب پیشکششان. لااقل فکری به حال مدارس تخریبی بکنند. به خدا فرزندان این کشور گناه دارند در چنین به اصطلاح کلاس های درس علم آموزی کنند. در ها و پنجره ها شکسته و زنگ زده. سقفها دچار چکه و لک دیوارها فاقد رنگ آمیزی مناسب. نور و تهویه نامناسب . حیاطها و محوطه ها اکثرا خاکی یا حاوی علف هرز و سنگلاخی . تخته سیاه های شکسته و سوراخ سوراخ و لکه دار . دفترهای مدرسه تنگ و شلوغ حاوی کمد های فایل و بایگانی که امکان نشستن چند والدین را بصورت یک جا ندارند.

خواننده محترم به چند مدرسه شیک و پیک محل خود نگاه نکنید و بگویید چرند می گوید.
از یک صد هزار کلاس درس در سراسر کشور 10٪ به ظاهر مدرن و نوسازی شده می باشند.

کافی بود آن فرد مهرورز از حدود 700 میلیارد دلار عایدی 100 میلیارد دلار آن را صرف باز سازی آموزش و پرورش و تامین فرهنگیان می کرد...... (3957980) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۱۸:۵۵:۴۲
همه بازنشستگان بایدحقوقشان اضافه شود (3958151) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.