نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507005
تدبیر بانک مرکزی در مورد موسسات غیرمجاز
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۰۰
دبیرکل بانک مرکزی گفت: از نظر ما کارمزدی که در شبکه بانکی کشور دریافت می شود، نمی تواند مصداق ربا باشد.

به گزارش ایرنا، محمود احمدی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در مشهد افزود: در موضوع ربا در شبکه بانکی، باید متخصصان امر اظهار نظر کنند اما برداشت ما این نیست که هزینه خدمات و سودی که بر روی تسهیلات دریافت می شود، ربا است.

وی در خصوص خبر منتشره مبنی بر تشکیل بانک بدون ربا توسط آستان قدس رضوی گفت: تا کنون درخواستی در این رابطه دریافت نشده است. 
وی عنوان کرد: در عین حال تعداد بانک ها در شبکه بانکی به حد کفایت است و اگر قرار باشد اقدامی در این حوزه صورت گیرد باید در جهت فعال تر و پایدارتر کردن شبکه بانکی برای ارائه خدمت باشد. 

دبیرکل بانک مرکزی اظهار کرد: بر این مبنا افتتاح بانک جدید منوط به آن است که هزینه و فایده ایجاد آن دیده شده و مراحل پیگیری آن طبق قانون انجام گرفته و به شورای پول و اعتبار ارسال و در آنجا در این رابطه تصمیم گیری شود. 

احمدی در مورد موسسات غیرمجاز مالی و اعتباری هم گفت: هم اکنون سه موسسه فاقد مجوز، به دغدغه و چالش اصلی نظام پولی و بانکی کشور مطرح هستند. 

وی تصریح کرد: برای حل این مشکل برنامه های بانک مرکزی در شورای پول و اعتبار به منظور ادغام آنها با برخی بانک ها مطرح و مقرر شده، امکاناتی در اختیار بانک یا بانک های مربوطه قرار گیرد تا بتوانند مدیریت دارایی و بدهی های این موسسات را انجام دهند. 
وی اظهار کرد: این موسسات سودهای بالایی و بعضا تا 80 درصد پرداخت می کردند که برای تامین این سود از پول خود استفاده می کردند و از این رو امروز یکی از مشکلات عمده آنها کسری منابع است. 

وی گفت: بانک مرکزی در این راستا تدبیر کرده تا مردم به پول خود برسند چنانکه موسسه 'افضل توس' مشهد به یکی از بانک های خصوصی واگذار شده و یک سری امکانات و اختیارات از بانک مرکزی دریافت خواهد کرد تا بتواند کارمندان، شعب و دارایی و بدهی های آنها را مدیریت کند.
 
کلمات کلیدی : بانک مرکزی+موسسات مالی غیر مجاز
 
پروین
United States
۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۲۰:۳۱:۴۴
سلام.در مورد ثامن الائمه هم میشود تصمیم بگیریید؟؟خدا هیچ سپرده گذاری رو محتاج نکنه از چاله بدبختی زندگی افتادیم تو چاه بدبختی سپرده گذاری .ولی اینو همه میدونن زمین گرده.یا علی (4540399) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.