توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 447309
روسیه، ایران و ترکیه بازیگران اصلی در حل مسئله سوریه هستند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۸
برت مک گورک گفت: ابتکار آستانه که با حمایت روسیه، ترکیه و ایران آغاز شده بسیار مهم است زیرا آنها در سوریه از نفوذ بالایی برخوردارند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، برت مک گورک نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در ائتلاف موسوم به مبارزه علیه داعش در پنجاه و سومین کنفرانس سالانه امنیتی مونیخ که از روز جمعه آغاز شده است، گفت که روسیه، ترکیه و ایران بازیگران اصلی در حل مناقشه سوریه هستند.

وی افزود: من فکر می‌کنم ابتکار مذاکرات آستانه که با حمایت روسیه، ترکیه و ایران آغاز شده، بسیار مهم است چراکه در بسیاری از بخش‌های سوریه که جنگ در آن جریان دارد، آنها از نفوذ بالایی برخوردارند.

نخستین دور از مذاکرات صلح سوریه در آستانه پایتخت قزاقستان ۲۳ و ۲۴ ژانویه برگزار شد و در آن مسکو، تهران و آنکارا درباره ایجاد ساز و کاری سه جانبه برای نظارت بر اجرای آتش بس در سوریه توافق کردند. این گفت‌وگوها که با ابتکار عمل این سه کشور آغاز شد، نمایندگان دولت سوریه و گروه‌های مخالف مسلح را برای اولین بار از زمان آغاز جنگ داخلی از سال ۲۰۱۱ تاکنون، بر سر میز مذاکره آورد.

این اظهارات مک گورک در واکنش به سخنان استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در اجلاس مونیخ درخصوص نقش کاخ سفید در حل بحران سوریه بیان شد.

دی میستورا نقش رئیس‌جمهور آمریکا را در حل بحران سوریه زیر سؤال برده و گفته است که استراتژی آمریکا در حال حاضر برای وی مشخص نیست. سیاست‌های آمریکا درخصوص مسئله صلح سوریه از نظم خاصی برخوردار نیست و همچنین روابط آمریکا با روسیه روشن نیست.
 
کلمات کلیدی : ایران + روسیه + ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.