توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 417104
نفرین زنان جنوب عراق، دامن الشرق الاوسط را گرفت
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۵
نفرین زنان جنوب عراق که روزنامه سعودی 'الشرق الاوسط' به دروغ به عفت و شرف آنها افترا زده بود، دامن این روزنامه را گرفته و آن را به دردسر انداخته است.

به گزارش ایرنا، افترا و دروغ این روزنامه بر ضد زنان عراقی، باعث شده است که هم سردبیر چاپ بین المللی روزنامه و هم سردبیر و گزارشگر نسخه چاپی در عراق این روزنامه به دستور مقامات سعودی برکنار شوند، اما قضیه به همین جا ختم نشد. طبق گزارش 'الحیات' دیگر روزنامه بین المللی و منطقه ای سعودی ها، به علت رسوایی اخیر الشرق الاوسط، برای اولین بار بعد از 25 سال، یک شخصیت غیر سعودی در آستانه گرفتن پست سردبیری این روزنامه است.

روزنامه الشرق الاوسط که به نوشته رسانه های عراقی، سخنگوی سیاست های وزارت خارجه عربستان به شمار می رود و به مستقیم با شاهزاده 'محمد بن سلمان' ولیعهد و وزیر دفاع عربستان مرتبط است، 'سلمان الدوسری' را به دلیل گزارش دروغ علیه زنان جنوب عراق برکنار کرد. گفته می شود 'غسان شربل' لبنانی تبار و سردبیر سابق الحیات در آستانه گرفتن پست الدوسری است.

روزنامه سعودی الشرق الاوسط یکشنبه گذشته در آستانه زیارت اربعین حسینی با هدف قراردادن این زیارت معنوی، به حرمت و عفت زنان جنوب عراق در این آیین معنوی اتهام زد که واکنش های گسترده ای در عراق به دنبال داشت. این روزنامه حتی به دروغ از نام سازمان بهداشت جهانی در گزارش خود، یاد کرد که این سازمان معتبر بین المللی در بیانیه ای رسمی در همان روز، این گزارش را تکذیب کرد، امری که الشرق الاوسط عربستان سعودی را ناچار کرد تا اصل گزارش را از صفحه وب خود بردارد.

متعاقب آن، روزنامه الشرق الاوسط بدون عذرخواهی رسمی از مردم عراق، مدعی شد که در گزارش منتشر شده، اشتباهی رخ داده و اعلام کرد که سردبیر عراقی، نسخه چاپی عراق را به دلیل تهیه و انتشار این گزارش اخراج کرده است.

در همین راستا، گزارشگر عراقی الشرق الاوسط امروز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که برخی به دروغ نام او را به عنوان تهیه کننده گزارش هتک حرمت به زنان عراقی مطرح کرده اند در حالی که او اصولا در تهیه و انتشار این گزارش هیچ گونه نقشی نداشته است. 'معد الفیاض' گفت: چگونه به خودم اجازه می دهم که به زنان عراق و هم وطنم در زیارتی همانند زیارت مقدس اربعین اتهام بزنم، در حالی که در حال حاضر تعدادی از بستگانم در این زیارت معنوی شرکت کرده اند و جزو راهپیمایان زیارت اربعین هستند.

دولت عراق در اقدامی، هرگونه خرید و فروش این روزنامه را در عراق متوقف کرده و از اقلیم کردستان عراق نیز خواسته است که تنها دفتر این روزنامه را در اربیل ببندد.

به نظر می رسد که اتهام دروغ به عفت و شرف زنان مسلمان جنوب عراق آن هم در زیارت اربعین که جزو مقدس ترین آیین های دینی عراق و شیعیان است که به نام مبارک امام حسین (ع) گره خورده است، به این سادگی دامن روزنامه الشرق الاوسط را رها نخواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : زائران، اربعین، الشرق الاوسط
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.