نظر منتشر شده
۲۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 294507
مگر قرار نبود افغان ها به مرور برگردند؟
بخش تعاملی الف - مریم اخوان
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۵۶


سال ها است که انبوهی از مردمان همسایه شرقی ما رهسپار ایران شده اند و در کشور ما زندگی می کنند. جنگ بود و طالبان و ما هم درک می کردیم که در آن برهه باید میزبان خوبی برای این عزیزان باشیم. این روند حالا هم ادامه دارد و هر روز ماشین پشت ماشین مهاجر غیر قانونی وارد کشور می شود. گرچه اکثریت دوستان همسایه هم در آن زمان و هم حالا ما را متهم به ظلم و ستم در حق خود کرده اما بی انصافی است که کسی بگوید ایران میزبان بدی برای افغان ها بود.

ایران شرایط خاص خود را دارد. کشوری است که در برخی نقاطش برخی از هم وطنان ایرانی چنان در محرومیت زندگی می کنند که غیر قابل باور است. کودکان ایرانی زیادی هستند که در مدارس فرسوده و بی امکانات تحصیل می کنند. خانواده های ایرانی زیادی هستند که به سختی امرار معاش می کنند. با همه این شرایط ما میزبانی کردیم از صدها هزار افغانی به امید روزی که کشورشان از آن شرایط نجات یابد و بتوانند به وطن خود باز گردند.

افغانستان هم اکنون از آن شرایط اسف بار دوران طالبان رها شده است و کشوری هست قابل سکونت و زندگی. گرچه مشکلاتی دارد همانطور که ایران هم مشکلات دارد اما مسلما شرایط جنگی را پشت سر گذاشته و رو به جلو حرکت می کند.

سوالی که پیش می آید این است که چرا برنامه بازگشت افغان ها به افغانستان اجرایی نمی شود. هم دولت افغانستان و هم دولت ایران اقدام عملی خاصی در این باره انجام نداده اند. اصلا معلوم نیست تکلیف ایران با این همه مهاجر قانونی و غیر قانونی افغان چیست؟ روز به روزهم مطالبات افغان ها از جامعه ایران و دولت ایران بیشتر می شود وتقاضاهای بیشتری را مطرح می کنند.

تعداد مهاجران افغان به علت مهاجرت های هر روزه ادامه دار و زاد و ولد بسیار زیاد این جامعه زیاد و زیادتر می شود. مردم ایران در این باره سوالات زیادی دارند. تکلیف مشخص نیست و اوضاع به شکل روز مره به جلو می رود.

دولت و مجلس درباره تشدید مجازات قاچاق انسان هنوز که هنوز است اقدام موثری نکرده است.

نیروی انتظامی برنامه جامع و مشخصی برای برخورد با مهاجران غیر قانونی ندارد و گاها موردی طرحهای برخوردی می گذارد.

وزارات کار و وزارت کشور با بیان اینکه مشاغلی که افغان ها در دست دارد خللی به بازار کار ایران نمی زند خود را تبرئه کرده اند و کنار کشیده اند.

وزارت خارجه طرح جامعی ندارد تا برنامه دادن ویزا به اتباع کشورهای مهاجر فرست را همراه با وثیقه های سنگین و ضمانت برگشت اجرایی کند.

برخی از مناطق ایران کلا افغانی نشین شده است. برخی شهرها بخاطر ازدیاد بیش از حد اتباع خارجی دچار معضلات فرهنگی و اجتماعی شدیدی شده است.

تعداد کودکان خیابانی افغانی در شهرهای تهران و کرمان و اصفهان زیاد شده است.

کسی پاسخ نمی دهد چرا برنامه بازگشت افغان ها اجرایی نمی شود؟ چرا دولت افغانستان مسئولیت اتباعش را به عهده نمی گیرد؟ چرا دولتمردان ما بطور جدی با طرف افغانی و سازمان های بین المللی وارد گفتگو در این باره نمی شوند؟ چرا دولت افغانستان با معضل قاچاق انسان در داخل کشورش برخورد جدی نمی کند؟ چرا ولایت نیمروز افغانستان به قطب قاچاق انسان تبدیل شده است و با آن مقابله جدی نمی شود؟ و هزاران چرا دیگر...

یکی بگوید چاره چیست و با افغان های ساکن ایران که هر روز بیشتر و بیشتر می شوند و ماشین پشت ماشین وارد خاک ایران می شوند باید چه کرد؟
 
کلمات کلیدی : مریم اخوان
 
جونیور
۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۰۰:۵۲:۱۴
تازه تشریف ببرید صفحان اجتماعی افاغنه رو ببینید تصاویر کتک خوردن یا یک تبعیض در موردشون رو میگذارند بعد هزاران افغان به ایرانیها در کامنتهاشون توهین میکنند
ادعا دارند ایران بابت اونها از سازمان ملل پول میگیره
یا اگه اونها نباشند ساخت وساز میخوابه و اثیرانیها گرسنه می مانند
تازه میگن ما هزاران شهید در جنگ ایران و عراق دادیم (3182643) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۰۱:۵۱:۵۱
ظاهرا این ایرانیها هستند که باید ایران راترک کنند. مسولین محترم اگر وقت کنند وبه جنوب شهر از سه راه سیروس به طره مواوی م خراسان خیابان هفده شهریور را اگر جز تهران بدانند سری بزنند از هر ده نفر هفت نفر از برادرن افقان هستند.متوجه خواهند شد اینجا تهراناست یا کابل. (3182707) (alef-11)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۰۲:۳۳:۳۴
وقتی بیمه بشوند...وقتی حتی مهاجران غیر قانونی در مدرسه ثبت نام بشوند ...کجا برگردند .....یکی از اقوام ما توسط یکی از افغانهای مهاجر غیر قانونی که برایش کار میکرد کشته شد و چون هویتی نداشت هیچ وقت پیدا نشد (3182737) (alef-11)
 
ا.ر
۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۱۴:۲۳:۲۳
رسما آدم رو تهديد ميكنند، به يكي از اقوام ما گفته بودند سرت رو ميبريم و فرار ميكنيم كسي هم نميتونه ما رو پيدا كنه. (3184004) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۰۴:۲۴:۱۳
دو نفر ميان ظرف كمتر از يك دهه ده نفر ميشن. چرا يه شرايطي براي كنترل زادو ولد اينها در نظر گرفته نميشه؟ در حال حاضر خودمون هم با مشكلات عديده از جمله بحران آب روبرو هستيم. مضافا اينكه برخي از افغانيها تفكرات سلفي دارند و در آينده ممكنه براي خودمون دردسر بشن. (3182785) (alef-11)
 
بنده خدا
۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۰۵:۱۶:۰۸
با سلام.ای گل گفتی الف دقیقاحرف دل من یکی رو زدی .واقعا اکثر کشور افغانستان الان تو ایران ساکنن . خواهشا دولت محترم یه حرکتی از خودش نشون بده وگرنه دیر یا زود به دوران محمود افغان تو ایران برمیگردیم. (3182798) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۰۷:۲۱:۰۹
سلام نحوه رفتن اتباع بیگاه چه اففانی ، عراقی و... از کشور جای خود دارد،متاسفانه در ارتباط با دادن شناسنامه به اتباع بیگانه ،یا به دلیل عدم آگاهی مسئولین امر یا بطور عمد اقدام به صدور شناسنامه و اوراق شناسایی بدون ذکر طبقه بندی لازم(شهروند درجه یک ،دو و سه) همانند اقدام سایر کشورهای دنیا برای اتباع بیگانه، برای آنان اوراق قانونی صادر گردیده و این امر به مرور زمان باعث می گردد در بازه زمانی نه چندان دور ،دارای مقاماتی با تابعیت چند گانه چه در رده نظامی ،انتظامی ،امنیتی و..... در کشور باشیم هویت ملی خدشه دار گردیده و راه چاره ای وجود نداشته باشد . بنابر این تا دیر نشده تدبیری صورت گیرد. (3182852) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۰۷:۳۱:۲۵
کاملا واضح است که امکان معکوس کردن این فرآیند وجود نداره. کدوم کشور هست که تونسته مهاجرین رو برگردونه؟ (3182869) (alef-11)
 
شهروند
۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۰۸:۱۱:۱۴
....حرف نباشه آقا. روزانه شاهد چقدر بیکاری هم وطن خودمان هستیم . چقدر جنایت بدست این مهاجران انجام میشود وچه مشکلات بهداشتی امنیتی شغلی و غذایی و هزاران گرفتاری از دست این پناهندگان که یک ریال مالیات نمیدهند وراحت وآسوده خودرو ومنزل و.. میخرند و جا خوش کرده اند. مدرسه رایگان که در قانون اساسی ما بود امروز فقط مخصوص افاغنه است نه ایرانی . کم کم شک میکنیم دستی در کار است... اگر واقعا "الف " بی غرض هستی این متن را نمایش بده (3182959) (alef-11)
 
الهام
۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۱۹:۱۷:۱۴
الان اکثر افغان ها از ايران خارج شدن،حدود 3ميليون افغان تو ايران بود الان 800هزار نفر شدن،هم ماليات ميدن هم به مدارس شهريه ميدن (3184784) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۰۹:۳۰:۵۲
بعد این افغان ها در فیس بوک گروه میسازند تصویر منتشر میکنند ایران شیعه ها دارن با اون ها بد رفتاری میکنند من خودم شخصا با چند تا شون درگیر شدم با چت.... برید فیسبوک گروه افغان زیاده ببینید چی میگن اومدن داخل ایران نیرو کار به دست خودشون گرفتند مواد مخدر ناس تریاک غیره اوردن حالا بدبیراه به ما ایرانی ها میگن (3183151) (alef-11)
 
پارسی
۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۰۹:۳۴:۰۶
مشکل ما اینکه شیعه هستیم وکشور ما شده محل عبور ومرور ادم های بی پناه ما خودمون کم بدبختی داریم اینها اومدن بابا برید کشورتون رو درست کنید ما ایرانی ها با این همه بدبختی کشور رو از چنگال ابر قدرت ها کشیدیم بیرون اینا اومدن ایران بعد به ما بدبیراه میگن بشکنه این دست نمک نداره شیطونه میگه بگیر همه رو ... (3183162) (alef-11)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۰۹:۳۷:۳۷
سلام خدمت دوستان ایرانی ام به مسولین خود بگین مرز های خود را باز کنند که مهاجریین به سمت اروپابرود تا مشکل بیکاری شما برطرف بشه. (3183176) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۱۰:۱۴:۱۰
یکی از راه های مناسب برای مدیریت این موضوع در پیش گرفتن سیاست های سختگیرانه برای مهاجران در شهرهای کشور است مانند معرفی ادورای خود به پلیس، شهرداری، وضع عوارض مختلف و اخذ ان از مهاجرین، تعرفه و نرخ گذاری های ترجیحی خدمات عمومی و شهری و ... (3183285) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۰ ۱۲:۲۳:۰۶
ب نظرت پس الان دارن چه کار میکنن؟؟ (3231341) (alef-11)
 
سعید روشن
۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۱۲:۳۴:۱۱
اکثرکشورهای ارو÷ایی وامریکا وکانادادر پذیرش مهاجران به نخبه بودن وارزش علمی و اقتصادی ویا وجهه فرهنگی وسیاسی فرد مهاجر توجه می کنند وبدینوسیله سهمی که اموزش وپرورش یا اموزش عالی کشورمبداصرف هزینه پرورش استعداد فرد متقاضی مهاجرت کرده راازان خود می کنند ..درایران به چه جنبه ای از مهاجران افغانی و یا عراقی توجه شد !؟ جوابگوی هزاران زن بیوه و کودکان رها شده توسط عراقی های فعال در سپاه بدر که پس از سرنگونی صدام زنان ایرانی خودرا رها وبه عراق برگشتند کیست !؟ جوابگوی مشکلات فرهنگی و حاشیه نشینی هزاران افغانی عموما بیسواد و درمعرض جرم سازی کیست حادثه تجاوز به زنان ایرانی درمقابل همسرانشان در اتوبان ...که فیلم ان درشبکه های اجنماعی ÷خش شد کیست !؟کدام نخبه علمی و فرهنگی دربین عراقی ها و افغای ها جذب شده اند !؟ ایا شایعه تشکیل لشکرافاغنه برای جنگ درسوریه که موجب هجوم مهاجران افغانی است درست هست !؟ اگر نیست این همه بنام شهید مدافع حرم که عموما افاغنه هستند از کجا سازماندهی و واعزام می شوند !؟ ترابخدا بحران جمعیتی خود ما ایرانی ها کم نیست با این اقدامات بیشترش نکنید (3183708) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۱۵:۵۴:۴۸
من ایرانیم ولی کدوم کار ما را افغانها گرفتن. جای کدوممون را تنگ کردن؟ غیر از اینه سختترین کارها را دادیم بهشون؟
جالبه واقعا
خلافکار همه جا هست اگر بهمشون اوراق هویت بدن مشخص میشه.
خوبه ما جای اروپاییها نیستیم اینهمه طلبکاریم. باعث تاسفه این افراد هموطن من هستند (3184216) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۲ ۱۵:۵۶:۴۷
من از افغانهای عزیز معذرت میخوام باور کنید همین افکار و هموطنان تندرو خود باعث ازار بقیه ما هم هستند و فقط شما را ازار نمیدهند. (3184219) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۵ ۰۸:۱۰:۰۵
هموطن تندرو چیه خواهر یا برادر افغانی ما فقط به شما افغانیا می گیم دیگه مهمونی بسه برین خونتون بد می گیم یعنی باید طور دیگه ای رفتار کرد تا متوجه بشین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ برید عزیزان دل بسه دیگه... (3191069) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۵ ۱۶:۵۴:۲۴
من یک ایرانی هستم. افغانستانی ها عموما افرادی پاک، صبور، کوشا و مودب هستند. اینها برادرها و خواهرهای ما هستند. شما حساب یک عده معدود را از حساب این همه انسان شریف جدا کنید. آیا در بقیه کشورها و نژادها افراد بزهکار پیدا نمی شود؟ آیا همه ما ایرانی ها همه رفتارهایمان موجه است؟ (3192699) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۱۰:۳۱:۵۶
شما بودید جای به ای گرم ونرمی را ترک میکردی؟ (3202234) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۷ ۲۰:۴۶:۳۸
سلام بله مااهل کوفه نیستیم امابرادران ما کلیه کارهای قشرضعیف جامعه رادردست گرفته اند وهم وطن ما مجبور به دوزدی است (3501745) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.