توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 404306
چگونه چشم و قدرت بینایی را تقویت کنیم؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۰
چشم‌ها یکی از حساس‌ترین، پر کاربرد‌ترین، دقیق‌ترین و البته در معرض آسیب‌ترین قسمت‌های بدن هستند. روزانه به اشکال مختلف از چشم خود با هدف‌های متفاوت استفاده می‌کنید و در گذر زمان به دلیل استفاده نادرست و یا استفاده بیش از اندازه بر روی قدرت بینایی خود و سلامت چشم‌ها تاثیر منفی می‌گذارید که نیاز است کم کم به فکر تقویت و البته ترمیم بخش‌های آسیب دیده خود باشید.
 
به گزارش بلاغ، امروز به سراغ چشم ها و قوه ی بینایی خواهیم رفت تا به وسیله روش های علمی بتوانیم به هرچه بهتر شدن قدرت بینای شما کمک کنیم.
 
در این مقاله در قالب سه روش که هر کدام به روش های مرتبط تقسیم می شوند به شما به صورت مرحله به مرحله و تصویری آموزش خواهیم داد که چگونه می توانید بر روی قدرت بینایی خود اینبار تاثیر مثبت بگذارید. با ما همراه باشید.
 
 

چشم ها یکی از حساس ترین، پر کاربرد ترین، دقیق ترین و البته در معرض آسیب ترین قسمت های بدن هستند. روزانه به اشکال مختلف از چشم خود با هدف های متفاوت استفاده می کنید و در گذر زمان به دلیل استفاده نادرست و یا استفاده بیش از اندازه بر روی قدرت بینایی خود و سلامت چشم ها تاثیر منفی می گذارید که نیاز است کم کم به فکر تقویت و البته ترمیم بخش های آسیب دیده خود باشید. حتی اگر از سلامت کامل چشم ها بر خوردارد هستید با این روش ها به هرچه بهتر شدن و دقیق تر شدن قدرت بینایی شما کمک خواهد شد.

یک: روش های طبیعی تقویت چشم

۱) چشم ها را تغذیه کنید

چشم ها همانند سایر اعضای بدن به مواد معدنی برای ادامه ی کار احتیاج دارد. اما آیا شما نیاز های چشم را تمام و کمال را مهیا می کنید؟ اما چگونه چشم ها را تغذیه کنیم. بهترین رژیم برای چشم ها رژیمیست که سرشار از میوه و سبزیجات و خالی از قند ها باشد.
 
ویتامین های A E و C  هر کدام به تنهایی نقش مهمی در سلامت چشم ها دارند که در کنار آن ها مواد معدنی همچون مس و روی میتوانند این روند را تکمیل کنند. این ویتامین ها و مواد معدنی نقش بسیار مهمی در کار و سلامت چشم ها و قدرت بینایی دارند که می توانید آن ها را در در مواد غذایی همچون توت فرنگی، مرکبات، سبزیجات . ماهی سالمون و … برای ویتامین ها و البته گوشت بوقلمون و غذا های دریایی برای مواد معدنی مفید فایده هستند.
 آنتی اکسیدان ها همچون بتاکارتون ، لوتنین و … در محافظت از شما در برابر نور خوشید و اشعه های ان می توانند مفید باشند. این انتی اکسیدان ها در سیبزیجات با رنک تیره ، آلو ها و همچنین هویج و … به وفور قابل دریافت هستند.
مصرف روزانه هزار میلی گرم روغن های حاوی امگا ۳ می توانند تا حد بسیاری از مشکلات چشمش همچون خشک شدن چشم ها جلوگیری کنند. سیر و پیاز را از برنامه غذایی خود به هیچ عنوان حذف نکنید.

۲) چشمانتان را ورزش دهید

بله چشم ها هم به نوبع خود باید ورزش داده شوند. ولی احتمالا با ورزش های چشم آشنا نیستید. این ورزش ها تاثیر به سزایی در سلامت چشمان شما دارند و این ورزش ها باید هنگام بیدار شدن از خواب، قبل از خواب و هنگامی که احساس خستگی در چشمانتان دارید ان ها را انجام دهید.
 
  • چشمانتان را به صورت دایره وار ۱۰ بار در جهت حرکت عقربه های ساعت بچرخوانید و سپس این کار را ۱۰ مرتبه دیگر در جهت عکس تکرار کنید.
  • انگشت شست را در فاصله ۱۲ تا ۱۸ سانتی متری بینی خود نگه دارید و سپس سعی کنید به ان خیره شوید و پس از چیزی حدود ۵ ثانیه خیره شدن به ان به اجسام پشت شست نگاه کنید و این کار را ۱۰ مرتبه در چیزی حدود دو دقیقه تکرار کنید.
  • کف دستان خود را به یکدیگر مالش دهید تا دمای ان ها بالا رود و سپس کف دستان را به ارامی بر روی چشمان بسته برای ۱۰ ثانیه نگه دارید و این عمل را ۵ بار تکرار کنید.
  • اطراف چشم از قبیل پیشانی، زیر چشم ها، و گیج گاه را با انگشت شست به صورت دایره وار ماساژ دهید.

۳) به چشمان خود آرامش دهید

یکی از مهم ترین موارد در این زمینه خواب کافی برای دادن استراحت کامل به چشمان است که باید با دقت ساعات خواب خود را برای داشتن خواب کافی زیر نظر داشته باشید. همچنین در حین کار هم می توانید به چشمان خود این استراحت را بدهید.

در حین کار گهگدار چشمان خود را برای ۳ تا ۵ دقیقه ببندید
  • به یک جسم که فاصله دوری از شما دارد برای مدتی نگاه کنید
  •  برای هر ۵۰ دقیقه کار در جلوی تلویزیون، کامپیوتر و یا گوشی و … سعی کنید با تکنیک های بالا ۵ تا ۱۰ دقیقه به چشمان خود استراحت دهید.
دو: از چشمان خود مراقبت کنید

۱) مرتب چشمان را بررسی کنید

اگر بنا به هر دلیل احساس می کنید که دید شما با گذشته متفاوت شده است یا تصئیری را واضح نمیبینید و یا هر مورد دیگری بهتر است هرچه سریع تر به یک چشم پزشک برای بررسی قدرت چشمان مراجعه کنید. برای این موضوع حتی به صورت مرتب باید قدرت بینایی خود را بدونه دلیل هم تست کنید و آن ها را بیازمایید.
 
  • در صورت مواجه با هر مشکلی در دید بهتر است زمان را به عقب نیندازید و در سریع ترین زمان ممکن به پزشک خود مراجعه کنید. زمان را از دست ندهید.

۲) از عینک با لنز مناسب استفاده کنید

چنانچه شما  تصمیم به استفاده از عینک گرفته شد می بایست لنز عینک را پزشک متخصص شما برای شما تجویز و انتخاب کند و به هیچ عنوان از عینک های دیگران صرف این که چشم ها شما با ان خوب میبیند استفاده نکنید.
 
 
سه: یک محیط مناسب بسازید

 ۱) نور محیط را تنظیم کنید

نور را باید ملایم کنید که در این زمینه استفاده از نور لامپ ها فلورسنت به تنهای تا حدودی بر چشمان شما تاثیر منفی می گذارد.
 
  • هنگام مطالعه منبع نور باید در پست سر شما قرار بگیرد و مساقیما به کتاب و… بتابد
  • در روی میز خانه یا کامپیوتر از چراغ های مطالعه یا چراغ های سایه دار استفاده کنید. باید به صورتی باشد که نر به میز کار به خوبی بتابد و لی با یک محافظ از برخورد مستقیم نو به چشمان شما جلوگیری شود.
  • از تماشای تلویزیون یا کار با کامپیوتر و گوشی در نور کم و تاریکی جدا پرهیز کنید.

۲) هوای محیط را بهبود ببخشید

خشکی چشم عواقب بران ناپذیری دارد که درصدی از این خشکی به محیز و هوای اطراف شما مربوط می شود که تا چه اندازه مرطوب است و پس وجود هوای مرطوب بر عملکرد چشمان شما تاثیر مطلوب دارد
 
 
کلمات کلیدی : چشم+قوه ی بینایی+مواد معدنی+تغذیه+ویتامین ها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.