توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 440404
پندی از پلاسکو
بخش تعاملی الف - حمید نجف
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۱۳


حدود ده روز از حادثه دلخراش پلاسکو میگذرد، رخدادی که در میان بهت و حیرت ملت، رشیدترین فرزندان این مرز و بوم  را در کام خود کشید و داغی بس بزرگ و عمیق بر دل همه ما گذاشت. طی این مدت در کنار تلاش سربازان جان برکف آتش نشانی برای بیرون کشیدن همرزمان خود از زیر آوار، شاهد حرف و حدیث های فراوان و بعضا عذاب آوری بودیم.

هر کسی به نسبت جایگاه داشته و نداشته خود، تفسیری از این ماجرا داشت، گروهی مجدانه در پی مقصر بودند و دسته ای به دنبال توجیه و فرار از مسئولیت، عده ای مالک را مقصر می دانستند و بعضی مستاجران را ناتوان از حفظ ایمنی. سیاسیون هم  طبق معمول کاسه کوزه ها را بر سر هم می شکستند و  با پیاده نظام خود یا همان رسانه های محفلی به جان یکدیگر افتادند.

دسته ای بی درد این محشر عظیم را، به پس زمینه تصویر خود بدل کردند و گروهی شهرت طلب بر آمار سکانس های کذایی خود افزودند. در این شهر فرنگ هر کسی به کاری مشغول بود و نمدی برای خود می بافت. مردم هم صحنه ها آفریدند، بعضی زیبا و برخی تلخ  و زشت، این وسط کمتر کسی به فکر پلاسکوهای آینده بود، پلاسکوهایی که خطر در کمین آنان است.

ساختمان های بی شماری که چون قارچ سمی، ظاهری دل فریب دارند و طعمی کشنده و تلخ، اگر می خواهیم خون عزیزترین فرزندان وطن را پاس داریم، مجبور به پذیرش درسی تلخ هستیم. تجربه ای که به ما می آموزد، در مصیبت از جدل پرهیز و   با هم مدارا  کنیم, مسئولیت کار خود را قبول و در صورت اشتباه عذرخواهی کنیم.

درس از پلاسکو یعنی پیشگیری از حوادث بعدی، یعنی حرکت به سمت ایمنی با همراهی و خرد جمعی، یعنی اصلاح ساختارهای قدیمی و معیوب اداری. درس از پلاسکو یعنی تقویت اخلاق ، ایجاد محبت و پرهیز از اختلاف، باید از پلاسکو پند اولویت بندی پروژه ها را بیاموزیم. از آتش پلاسکو جسارت کارکردن صادقانه، از آوار آن استواری، پایداری و مبارزه  با مشکلات و از شهیدان پلاسکو  از خود گذشتگی، ایثار و فداکاری را بیاموزیم.

شاید این تجربه و درس پر هزینه و سنگین آغازی باشد، برای پایان اینگونه حوادث دلخراش در آینده ...
 
کلمات کلیدی : حمید نجف
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.