توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 242800
«افسانه‎های روس»؛ مهرداد افتخاری؛ نشر دات
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۱۴
افسانه‎های روس
برگردان و بازنویسی: مهرداد افتخاری
ناشر: دات، چاپ اول ۱۳۹۳
شمارگان ۱۰۰۰ نسخه
۱۶۰ صفحه، ۷۰۰۰ تومان

فروشگاه اینترنتی شهر کتاب، این کتاب را تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

****
افسانه‎های هر قوم و ملتی، یکی از بهترین منابع برای شناخت آن ملت‎ها محسوب می‌شود؛ چراکه از طریق این افسانه‎ها با آداب‌ورسوم و باورهای آن قوم آشنا می‎شویم؛ آداب‌ورسوم و باورهایی که در تاریخ، فرهنگ و مذهب آن‌ها ریشه دارند و توسط توده مردم، سینه به سینه، نسل به نسل پیش آمده و به روزگار ما رسیده‌اند.

نویسنده کتاب حاضر نیز کم‌وبیش از چنین نظر‌گاهی به سراغ افسانه‎های روس رفته است. مهرداد افتخاری اهل موسیقی است و هنگام حضور در روسیه برای تحصیل موسیقی، تصمیم می‌گیرد به یکی از علایق دیرینه‎اش که همانا به فارسی برگرداندن و انتشار افسانه‎ افسانه‎های روسی بوده جامه عمل بپوشاند. با این باور که افسانه‌های هر ملتی به‌عنوان نمادی از فرهنگ و هنر سرزمین‌شان، با دیگر نماد‎های آن دیار همانند موسیقی ارتباط دارد. به‌خصوص که داستان‌های  فلکلوریک و بومی‎ اغلب بر مفاهیمی کلی و گاه همانند، که ریشه در فطرت انسانی دارند، تأکید می‎کنند.

کتاب حاضر شامل ۹ افسانه روسی‌ست با عناوین: اسباب آشنایی، ملکه مارینا، اشک و زخم، اسب طلایی، جادوگر ، کوهستان بلورین، اقامتگاه تابستانی، پسر بندانگشتی واسیل خردمند و فرمانروای دریاهای. مهرداد افتخاری  آن‌ها را از روسی به فارسی برگردانده و با زبانی ساده بازنویسی کرده است. افسانه‎های روس کتابی‎ست جذاب به‌خصوص برای آن‌ها که به قصه‎های فلکلوریک و افسانه‎های ملل علاقه‌مند هستند.

 
کلمات کلیدی : ادبیات فولکلوریک + افسانه‎های روس + مهرداد افتخاری + نشر دات
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«افسانه‎های روس»؛ مهرداد افتخاری؛ نشر دات