نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 283607
دعوت ایران از خطوط هواپیمایی خارجی
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۵۱
عباس آخوندی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه توافق هسته ای ورقی نو در تاریخ ایران است، افزود: قطعاً نظام امنیت منطقه تغییر بنیادین خواهد کرد چراکه پروژه رژیم صهیونیستی در منطقه که بعد از جنگ جهانی دوم تکیه گاه اصلی غرب برای تامین امنیت در منطقه بود، حتما با بحران مواجه شده و خواهد شد.

به گزارش مهر، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بحران موضوع داعش بیان کرد: شاید این پروژه هم از ترس مرگ اقدام به خودکشی و یا حرکت های تند کند ولی مهم نیست چراکه قطعاً ایران به عنوان لنگر ثبات منطقه با توجه به گفتگوهای مستقیمی که با قدرت های جهانی داشته است؛ حتما می تواند نظم امنیتی جدیدی در منطقه ایجاد کند که این نکته بسیار مهمی است.

آخوندی با بیان اینکه ما نیز در حوزه حمل و نقل از دستاورد توافق بهره کافی خواهیم برد، تصریح کرد: بعد از این در حوزه حمل و نقل می توانیم حمل و نقل مستقیم به ایران داشته باشیم و در حوزه دریانوردی هم کشتی ها که عمدتاً باید در جنوب خلیج فارس پهلو می گرفتند از این پس می توانیم خطوط کشتیرانی بین المللی را در سواحل ایران داشته باشیم که این امر کمک خواهد کرد تا قیمت حمل و نقل برای ایران کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به مزیت های حضور در رقابت های بین المللی هوانوردی، افزود: با پیوستن به بازار جهانی، سطح خدمات و سرویس دهی در حوزه هوانوردی افزایش می یابد و ما حتما می توانیم با توجه به اتفاقات بسیار مثبت اخیر امکان خرید مستقیم دست اول محصولات سازنده های بزرگ جهانی در حوزه هوانوردی به ویژه هواپیماهای کوتاه برد را که نیاز اصلی ماست داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نیاز بیش از ۶۷ فرودگاه شهرهای محروم و درجه دو و سه کشور به هواپیماهای کوتاه برد، ابراز داشت: در سفری که به فرانسه داشتم با دو شرکت بزرگ تولید کننده هواپیماهای کوتاه برد مستقیماً مذاکره کردم تا بتوانیم در این راستا ناوگانی برای هواپیماهای کوتاه برد در فرودگاه های کوچک ایران داشته باشیم چراکه حتما با توجه به مذاکرات اخیر ما با شرکت های عمده تولید کننده هواپیمایی اعم از بوئینگ و ایرباس می توانیم به تدریج این توافق های اولیه را تبدیل به توافق های عملیاتی و تجاری کنیم. وی افزود‌: سعی داریم در ماه های آتی واسطه ها را حذف کنیم تا قیمت هواپیما برای ما کمتر تمام شود.

اقدام برای نوسازی شرکت های هواپیمایی هما و آسمان

وزیر راه و شهرسازی استفاده از اعتبارات بین المللی را از دستاوردهای دیگر این مذاکرات خواند و ادامه داد: می توانیم با استفاده از سیستم های اعتبارات صادراتی که کشورهای غربی به سازندگان هواپیما می دهند و یا سیستم های اجاره خشک و تر هواپیما و نیز سیستم های اجاره به شرط تملیک، هواپیماهای دست اول را برای ایران تامین کنیم.

آخوندی گفت: در همین راستا ما قطعاً در جهت نوسازی و بازسازی ساختاری دو شرکت بزرگ هواپیمایی داخلی یعنی هما و آسمان اقدام خواهیم کرد تا بتوانیم به جایگاه اصلی که در منطقه داشتیم در حوزه صنعت هوانوردی دست یابیم.

وی حوزه ریلی را نیز خارج از این برنامه ندانست و افزود:امیدواریم بتوانیم در تامین لکوموتیو، واگن و ریل هم با حداکثر توان تولید داخلی با همکاری تولیدکنندگان داخلی و خارجی برای ارتقاء سطح فناوری، اقدامات لازم را انجام دهیم. آخوندی با بیان اینکه یک اتفاق بسیار مثبت و مهم نیز از لحاظ تجاری در این توافق هسته ای رخ داده است، اظهار کرد: آن اتفاق مهم این است که تمام شرکت های تابعه آمریکایی که در اروپا ثبت شده اند یا شرکت های اروپایی که پیش از این سهام شان را آمریکا خریده بود و به همین دلیل اجازه معامله با ایران را نداشتند از این پس مجوز معامله با ایران را دارند.

وی افزود: ما می توانیم برای افزایش رقابت بین المللی برای استفاده حداکثر ملت ایران از کیفیت و قیمت فرآورده های بین المللی، امکان جذب سرمایه بیشتری را در ایران داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی مجوز صادرات مستقیم تولیدات کشاورزی و کالاهای صنایع دستی به آمریکا را از دیگر دستاوردهای این توافق برشمرد و افزود: ما باید بتوانیم در حوزه حمل و نقل امکانات لازم را برای اجرایی شدن این موضوع فراهم کنیم که البته قاعدتاً بخش خصوصی و وزارت کشاورزی نیز در حوزه های تخصصی خود اقدامات لازم را خواهند داشت.

براساس این گزارش، رویترز پیش از این در گزارشی نوشت: در پی امضای توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت بزرگ جهان که فرصت‌های قابل توجهی را برای شرکت‌هایی مانند بوئینگ و ایرباس ایجاد می‌کند فروش هواپیما به ایران آماده اوج گرفتن است.

در این گزارش بوئینگ اعلام کرده است: برای فروش هواپیما به ایران که طبق گزارش موسسه انگلیسی آسانت فلایت گلوبال متوسط عمر ناوگان هواپیمایی آن ۲۳ سال است، بازاری برای خود می‌بیند. وزیر راه و شهرسازی ماه گذشته در سفر به فرانسه هشدار داد اگر این کشور مواضعش را در قبال تهران تغییر ندهد، در خطر از دست دادن بازار حوزه راه و شهرسازی به ارزش ۸۰ میلیارد دلار خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : هواپیما
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۶ ۲۲:۳۰:۲۰
اگر یک خط راه آهن سرتاسری در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان کشیده شود و بندر امام را به چابهار متصل کند، تحول اساسی در جنوب کشور اتفاق خواهد افتاد و زمینه جذب جمعیتی بیش از ده میلیون نفر در نوار ساحلی را فراهم خواهد کرد که بر مبنای اقتصاد دریایی می توانند تحولی در کشور ایجاد کنند. (3051060) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.