نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 354806
روایت عجیب جان کری از روند مذاکرات با ظریف
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۶
جان کری خطاب به دیپلماتهای آمریکایی:به نوه های خود بگوئید که چطور با آقای ظریف در یک اتاق نشستید و چطور قدرت متقاعد کننده‌ای داشتید که موجب شد او تسلیم شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا متن اظهارات دیروز جان کری در جمع کارکنان سفارت آمریکا در وین که در هتل بریستول این شهر گردهم آمده بودند را منتشر کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا ضمن قدردانی از دیپلماتهای آمریکایی به ویژه ارنست مونیز وزیر انرژی، وندی شرمن معاون سابق وزیر خارجه و از همه اعضای گروه مذاکره کننده آمریکایی برای دستیابی به توافق هسته‌ای گفت شما هم بخشی از مسیری بودید که یک نتیجه تاریخی حاصل آن بود و آن چیزی است که شما می توانید همیشه به یاد داشته باشید و شاید با کمی آب و تاب دادن آن را برای نوه‌های خود تعریف کنید، به آنها بگوئید چطور با آقای ظریف در یک اتاق نشستید و چطور قدرت متقاعد کننده‌ای داشتید که موجب شد او تسلیم شود.

جان کری ضمن قدردانی از تلاش های دفتر سازمان ملل و سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت:« خیلی خوشحالم که این بار با چوب زیربغل به اینجا نیامده‌ام( همراه با شوخی و خنده) .

اکنون زمان ویژه‌ای در دیپلماسی است،بسیار قابل توجه است وقتی شما به دیپلماسی در رابطه با اوکراین، مینسک و قره باغ فکر می کنید. معمولا اتفاق نمی افتد که در سفری دو روزه دو رئیس جمهور بخواهند از بروز جنگی جلوگیری کنند، یعنی ارمنستان و آذربایجان و در عین حال بیش از بیست کشور با سازمان ملل و دیگر نهادها مانند سازمان همکاری اسلامی و غیره در تلاش‌اند تا در کشوری دیگر، سوریه، صلح برقرار کنند. همچنین شما با تعداد دیگری از ( مقامات ) کشورها دیدار داشتید، در مورد لیبی برای تشکیل دولت و نیز آنچه باید درباره داعش و برقراری نظم و قانون انجام داد، تلاش کردید. بنابراین مأموریت شما طی دو روز گذشته بعلاوه دیدارهای دوجانبه من، مهم و نتیجه بخش بوده است، مانند دیدار شب گذشته وزیر امور خارجه عربستان سعودی و دیدار با وزیر امور خارجه ایران و غیره.

کری افزود این امر چالش لجستیکی را مطرح می کند و خوشحالم که شما همگی در این زمینه حرفه‌ای هستید چون ما در سال گذشته و سال قبل از آن به سبب دیدارهای بیشماری که اینجا داشتیم شما را خیلی خسته کردیم . بنابراین شما هم بخشی از مسیری بودید که یک نتیجه تاریخی حاصل آن بود و آن چیزی است که شما می توانید همیشه به یاد داشته باشید و شاید با کمی آب و تاب دادن آن را برای نوه‌های خود تعریف کنید، به آنها بگوئید چطور با آقای ظریف در یک اتاق نشستید و چطور قدرت متقاعد کننده ای که داشتید موجب شد او کوتاه بیاید[ تسلیم شود] ( همراه با خنده و شوخی ). اما بدون شما ما نمی توانیم کار را از پیش ببریم. روز گذشته بعد از جلسه وزیر امور خارجه عربستان به اتاق بزرگی رفت تا تلفنی صحبت کند و من هم به اتاق دیگری رفتم تا با افرادم درباره کاری که داشتیم صحبت کنم. وقتی به اتاق بزرگ رفتم اطرافیان وزیر خارجه عربستان به من گفتند افراد تو کار جالبی انجام می دهند. اشاره آنها به جمع آوری وسایل اتاق مثل پرچم ها و پایه میکروفن ها و غیره بود. من همیشه به این نکته توجه می کنم مخصوصا وقتی برای جلسه مجمع عمومی سازمان ملل می رویم. وقتی برای دیدارهای مختلف به اتاق های مختلف می رویم همه اتاقها آماده است. تجهیزات برای ترجمه هم وجود دارد اما اکثراً کسی به آنها توجه نمی کند. دادن این جایزه به شما باعث افتخار من است. بر روی این لوح نوشته شده« تشکر فراوان برای حمایتی که از من، از ارنست مونیز وزیر انرژی ، از وندی شرمن معاون وزیر و از همه اعضای گروه ما طی بیش از دو سال برای اداره امور لجستیکی کردید و کمک کردید تا بتوانیم به نتیجه موفقیت آمیز برجام برسیم.»

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد من امیدوارم روند به جریان افتادن وجوه و مسائل بانکی تسهیل شود اما این چالشی است که ایران به طرق مختلف برای خود ایجاد کرده و گزینه‌های دیگری که می تواند درباره آن تصمیم بگیرد، از این رو کار کردن بر روی این موضوع به کمی زمان نیاز دارد. اما این کار، نتیجه بخش است و ما توانستیم مانع دسترسی این کشور به سلاح هسته ای شویم و یک گشایش تاریخی با کشوری ایجاد کردیم که از سال ۱۹۷۹ هیچ گفتگوی رسمی با آنها نداشتیم. به همین دلیل است که این جایزه [ لوح ] به شما داده می شود چون بدون وجود شما ما نمی توانستیم این کار را انجام دهیم. من می خواهم از همه شما عمیقا و صادقانه تشکر کنم.
 
کلمات کلیدی : جان کری، ظریف
 
سید مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۱:۱۵:۱۵
از نوع اظهارات کاملا معلومه که برد برد نبوده ونیست (3714907) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۸:۴۹:۲۵
یه سیاستمدار باخت رو هم برای مردمش برد تعبیر میکنه (3715545) (alef-13)
 
چشم روشنی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۱:۳۳:۴۶
چشم دلواپسان طرفداربرجام روشن (3714928) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۳:۰۹:۴۳
عمیقاً تردید دارم که کری در مورد ظریف کلمه «تسلیم» رو بکار برده باشه.
به نظر میرسه با یکی دیگه از شیطنتهای رسانه‌ای دوستان اصولگرا مواجهیم! (3715043) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۲۰:۵۰:۱۸
از بس کارهای دولتیان را توجیه کرده‌اید، واقعیات را هم که می‌بینید منکر می‌شوید. کری دقیقاً کلمه give in (به معنی کوتاه آمدن و تسلیم شدن) را به کار برده.
متن اصلی در سایت وزارت خارجه آمریکا:
http://www.state.gov/secretary/remarks/2016/05/257331.htm (3715711) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۱ ۰۶:۰۷:۱۸
بله وقتی کت 300 هزارتومانی را 200 هزار تومان با چانه می خری و فروشنده را وادار به تسلیم و کوتاه آمدن می کنی نمی دانی که این کت کلا به قیمت 40 هزار تومان توسط فروشنده از ترکیه خریداری شده است... (3716194) (alef-3)
 
بصیری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۲۲:۴۴:۵۸
سلام دوستان
فراموش نکنیم که هیچگاه نباید با گفته های دشمن احساس شکست یا پیروزی کنیم هر کسی چه دوست باشد چه دشمن ، خود را پیروز میدان قلمداد میکند .
البته بجز دلواپس ها که ترجیح میدهند ثابت شود که بازنده ایران است.
متاسفانه با پدیده ای روبرو هستیم که زل میزنند و دروغ می گویند. (3715876) (alef-13)
 
Switzerland
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۷:۰۱:۴۱
عزیزم بلاخره در انتها انسان متقاعد و تسلیم نتیجه مذاکره می شود.
این گزاره بر کری هم صادق است. وی هم تسلیم نتیجه مذاکره شد.
در تمام مذاکرات در انتها باید دو طرف تسلیم آنچه که توافق شده است شوند تا توافق اجرایی شود. در غیر این صورت اساسا مذاکره معنی ندارد اگر تسلیم نتیجه آن نشوند.
ضمن اینکه ترجمه عبارات به هیچ وجه رساننده مقصود گوینده نیست. از سوی دیگر هر طرف مذاکره کننده ای دوست داره چنین وانمود کنه که برد با اون بوده وقتی که برای خودی ماجرا رو تعریف می کنه و وقتی می خواد با طرف مقابل صحبت کنه چنین وانمود می کنه که امتیازات زیادی داده و چیز مناسبی دریافت نکرده نمی دونم چرا این بدیهیات را برخی نمی فهمند.
شما خونه هم می خواهید بخرید در صحبت با طرف معامله مدام می گویید که گران خریده اید و پول بیشتری داده اید ولی می خواهید برای زن و بچه خود تعریف کنید دوست دارید بگید که خوب خریدید. (3715415) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.