توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504403
سیستم شناسایی صدای مایکروسافت به اندازه انسان ها هوشمند شد
بخش دانش و فناوری الف،31 مرداد96
فناوری هوش مصنوعی به کارگرفته شده در سیستم تشخیص صوت مایکروسافت به اندازه خود انسان ها هوشمند شده و می تواند با دقت بی سابقه ای صدای افراد را شناسایی کند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۸
به گزارش خبرگزاری مهر، محققان شرکت مایکروسافت بعد از ۲۵ سال تحقیق و بررسی میزان خطای سیستم تشخیص صدای انسان تولیدی این شرکت را به رقم حیرت آور ۵.۱ درصد کاهش داده اند؛ رقمی که برابر با میزان خطای ذهن انسان در زمان تشخیص اصوات شنیده شده است.

مایکروسافت موفق شده بود سال گذشته این درصد خطا را به ۵.۹ درصد کاهش دهد و امسال این رقم را به ۵.۱ درصد رسانده است. انتظار می رود از این سیستم به زودی در گوشی های هوشمند و در طیف گسترده ای از برنامه های موبایلی و نرم افزارهای مختلف استفاده شود.

اولین تلاش دانشمندان برای ابداع سیستم های شناسایی صوت انسان در سال ۱۹۷۱ آغاز شد و آی بی ام اولین شرکتی بود که در سال ۱۹۷۵ یک سیستم اولیه را به همین منظور ابداع کرد. مایکروسافت هم اولین بار در سال ۱۹۹۵ و همزمان با عرضه ویندوز ۹۵ توانست یک سیستم تشخیص صوت اولیه را در این سیستم عامل بگنجاند.

در سال های بعد نمونه های پیشرفته تر این فناوری به کنسول بازی ایکس باکس مایکروسافت، دستیار صوتی کورتانا و مترجم زبان های مختلف برنامه تلفن اینترنتی اسکایپ اضافه شد. همچنین دامنه لغات قابل تشخیص این سیستم هم از ۳۰ هزار به ۱۶۵ هزار لغت رسیده است.

سیستم جدید از توانمندی بیشتری برای درک عبارات و اصطلاحات و ترجمه درست آنها برخوردار است و می تواند به خوبی گفتار انسان را در محیط های پر سروصدا یا در شرایطی که فرد بسیار آرام سخن گفته نیز درک کند.
 
 
کلمات کلیدی : دانش و فناوری+مایکروسافت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.