نظر منتشر شده
۲۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 164104
بازداشت عاقبت خیانت در امانت یک استاد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۴۸
استاد دانشگاهی که مقاله دانشجویش را در نشریه بین المللی به نام خود چاپ کرده بود به جرم خیانت در امانت دستگیر شد.

به گزارش فارس، رئیس پلیس آگاهی لرستان با بیان اینکه چندی پیش با شکایت فردی به نام محمدباقر پرونده‌ای تحت عنوان سرقت ادبی و خیانت در امانت پیشروی کارآگاهان برای بررسی گشوده شد گفت: این فرد در شکواییه خود مدعی شد که استادش که فردی به نام محمد ۳۹ ساله است پایان نامه او را ربوده است.

سرهنگ علی کبکی افزود: با ثبت این شکایت تحققات کارآگاهان برای بررسی زوایای پنهان این پرونده آغاز شد و آنان با بررسی اظهارات شاکی دریافتند که استاد این دانشجو بدون اجازه پایان نامه و مقاله وی را به نام خود ثبت و در یک مجله بین اللملی به ثبت رسانده است.

رئیس پلیس آگاهی لرستان با بیان اینکه پس از تایید اظهارات شاکی، مأموران اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری این یگان، اقدام به احضار متهم کردند که این استاد دانشگاه در اعترافات خود به بزه انتسابی اعتراف کرد.

وی افزود: این استاد دانشگاه به همراه پرونده تشکیل شده در اختیار مقام قضایی قرار گرفت.
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۲۴ ۱۲:۱۴:۰۵
مسئوليت پايان نامه دانشجو با استاد راهنما است. و استاد حق دارد كه از پايان نامه مقاله استخراج كند و اسم خود را اول بنويسيد. بارها اتفاق افتاده دانشجو پس از نوشتن پايان نامه علاقه به استخراج مقاله نداشته و استاد مجبور شده كه خود زحمت نوشتن پايان نامه را بكشد و بنظرم اين جرم نيست (913606) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۲۴ ۱۲:۵۷:۵۱
گر حكم شود كه دزدگيرند،درشهرهرآنكه هست گيرند!
باپوزش ازمرحوم شاعركه گفته بود:
گرحكم شود كه مست گيرند،درشهر هرآنكه هست گيرند...
واقعاكه زمانه ي عجيبي شده است؛استاد دزد،...دزد....دزد...دزدو...دزد!امازنده باد سوپوراني كه مال مردم را پيدا كردندوبه صاحبانشان باز گرداندند!راستي هم كه آزوطمع بد چيزي است ؛ انسان را بي ارزش مي كند... (913693) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۲۴ ۱۳:۰۲:۵۰
ظرفیت ارشد 100 برابر ظرفیت دکترا 10 برابر عاقبتش میشه همین دست هر کس و ناکس یک مدک تحصیلات تکمیلی میدین میفرستین تو جامعه (913703) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۲۴ ۱۳:۲۳:۵۶
کمتر استادی هست که زحمت دانشجو رو به یغما نبره. اقلیت ناچیزی از اساتید از این کارها نمی کنن. (913728) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۲۴ ۱۳:۲۵:۱۱
وای به روزی که بگندد نمک. ولی متاسفانه این رویه تقریباً عادی شده است. بسیاری دست به این کار می زنند که:
گر حکم شود که مست گیرند
در شهر هر آنچه هست گیرند! (913733) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۲۴ ۱۴:۲۴:۴۵
از اين موارد در بزرگترين دانشگاه هاي ايران فراوان است. فقط كسي جرات نمي كند پيگيري كند. (913825) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۲۴ ۱۴:۵۱:۱۵
خدا کند با همه انواع مفاسد با همین قاطعیت برخورد کنند که کشور هم احتمالا سر و سامانی بگیرد. (913873) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۲۴ ۱۵:۴۱:۰۹
متاسفانه این کارها رایج شده است (913973) (moderator22)
 
ف. م.
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۲۴ ۱۶:۲۴:۲۲
اشتباه نشده؟! یک نسخه از پایان نامه ی یک دانشجو در اختیار استادش هم هست و نمی تواند ربوده شده باشد، اصلاً شرط فارغ التحصیلی یک دانشجو، تحویل یک نسخه از پایان نامه به استادش است. استاد راهنما، صاحب پایان نامه است و حق دارد آن را مقاله کند، دانشجو که مقاله نوشتن بلد نیست! استاد هم که نباید از دانشجو اجازه بگیرد. البته استاد باید اسم دانشجو را در مقاله بگذارد ولی بدون اجازه و ربایش بی معنی است.
پلیس در استان لرستان کار مهم تری ندارد!؟
وقتی که ثابت شد که دزدی صحت نداشته، آبروی این استاد و همه استادان را می توانید برگردانید؟ (914020) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۲۴ ۱۷:۵۶:۱۶
به نظر نمیرسد این شیوه جالبی برای مقابله با اساتید خلافکار باشد.
کاش مرجعی با قابلیت بررسی و تشخیص این موارد تشکیل می شد. (914143) (moderator22)
 
Japan
۱۳۹۱-۰۵-۲۴ ۱۸:۰۴:۳۶
واقعیت این است که با توجه به رشد معقولی (البته نه به آن بزرگی که سیاسیون می‌گویند) که در تولید علم داشته‌ایم، همزمان با آن آسیب‌شناسی‌های خاصی هم وجود داشته است که به عنوان scientific misconduct شناخته می‌شوند و همکاران پژوهشگر در ایران گاهی نام بداخلاقی علمی روی آن می‌گذارند. این بداخلاقی‌های علمی ممکن است توسط یکی از طرفین استاد و شاگرد یا بین دو همکار صورت پذیرد. واقعیت این است که این آسیب‌شناسی بخش اجتناب ناپذیری از فضای رشد علمی شده است و در اثر وجود رقابت بین اشخاص و دانشگاه‌ها به وجود می‌آید.

به لحاظ قانونی هم تعاریف مشخص و معینی از واژه‌هایی نظیر «سرقت علمی» که احتمالا ترجمه plagiarism باشد وجود ندارد. برخی دانشگاهها با ملاحظه برخی رفتارها از دانشجویان تعهدات سنگینی از آنها می‌گیرند که در صورت بروز بد اخلاقی علمی بتوانند اهرم فشاری در دادگاه‌ها علیه دانشجویان خاطی داشته باشند. برخی دانشگاه‌ها نیز کمیته‌هایی برای بررسی مواردی که منجر به رسوایی علمی می‌شود تشکیل می‌دهند. اما این اقدامات پراکنده، موردی و محدود، جای خالی یک قانون مناسب و تعریف دقیق و حقوقی از جرایم مرتبط با مالکیت علمی و معنوی را پر نمی‌کنند. امیدوارم مجلس با تصویب قانون مناسبی که صد البته نیاز به مشارکت انجمن‌های تخصصی نظیر انجمن ریاضی، انجمن فیزیک، انجمن شیمی، و انجمنهای مهندسی و علوم پزشکی دارد تعاریف و قوانین دقیقی در این مورد وضع نماید تا با کاستن از آسیب‌های رشد علمی، کیفیت کارهای علمی ما نیز همگام با کمیت آن رشد کند و هنجار شکنان به طریق مناسبی مجازات شوند. بدیهی است که قانون مربوطه بایستی طوری باشد که قاضی پرونده را ملزم کند تا حکم را بر مبنای نظر کمیته‌های مناسب‌ تخصصی انجمنهای مربوطه صادر کند.

وجود قوانین مناسب باعث خواهد شد که چنین افرادی پیش از آنکه به پست‌های حساسی نظیر وزارت برسند در مراحل پایین‌تری توسط همکارانشان متوقف شوند و اگر طالب رشد علمی یا عناوین دانشگاهی هستند، برای احراز آن به طور صادقانه تلاش کنند. (914164) (moderator22)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۲۴ ۱۹:۰۸:۱۴
سلام

آخر اين خبر مايه تاسف نیست که در اينجا اعلام می شود. بابا استاد که با مقاله دانشجویش هم همان امتیاز را می گیرد و خود نیز صاحب اثر تلقی می شود (هم در ایران و هم در جهان). پس برای جه باید این کار را بکند.؟ ثانیا خنده دار نیست که استاد پایان نامه را به نام خود ثبت نماید؟ مگر او استاد نیست؟ بعد هم پايان نامه در کجا ثبت می شود؟ آن هم به نام استاد! به خدا دست بردارید. به قول یکی حرف خوبی می زد و آن اینکه در گذشته دانشگاه ها نخبه گرا بودند و امروزه توده گرا هستند. در نتیجه دانشجویان بی سواد هر روزه در دانشگاهها تعدادشان زیاد می شود و این مسائل را ایجاد می کنند. کم کم با گذشت زمان خصوصا در دانشگاههای بی در و پیکر باید چشم همه به جمال اساتید بی سواد هم روشن شود. می گوييد نه با زمان وقايع را ثبت نماييد. دانشجوی ضعيف نمی تواند استاد خوب داشته باشد و داستان مرغ و تخم مرغ شروع می شود. به مرور با بازنشسته شدن اساتید با سواد، متعهد و قدیمی (که خميره علم را آموخته اند) خواهید دید چه خواهد شد. در نتیجه چنین خبرهایی معلوم نیست که چرا ظاهر می شوند و از کجا منشا می گیرند و این برخوردهای دو طرفه بی معنی در نشریات چگونه ظاهر می شوند. لطفا چاپ کنید و گرنه مراجعه به سایت شما نخواهم داشت. (914259) (moderator22)
 
یک استاد
۱۳۹۱-۰۵-۲۴ ۱۹:۵۴:۵۲
خود استاد هم مالک پایان نامه است در واقع استاد و دانشجو مشترکا مالک هستند! (914310) (moderator22)
 
یاسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۲۵ ۰۱:۲۱:۰۳
آفرین به مسئولین نیروی انتظامی که کار خود را در مورادی خوب انجام می دهند اما متاسفانه مسئولین قضایی برخوردی را که باید انجام نمی دهند (914581) (moderator22)
 
ف م
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۲۵ ۰۸:۱۷:۰۱
دانشجویی که پایان نامه ی خود را با یک استاد می گیرد، در ازای آن فارغ التحصیل می شود، طبق قوانین و قواعد آموزش عالی در همه جای دنیا، حقوق پایان نامه در اختیار دانشگاه مربوط است، زیرا آن دانشگاه هزینه پایان نامه و هزینه آموزش دانشجو و حقوق استاد را پرداخت کرده است، عموماً دانشجوها توانایی نوشتن مقاله را ندارند و اساتید این کار را می کنند. پس وظیفه و حق استاد است که مقاله بنویسد و لزومی به اجازه گرفتن از دانشجو نیست، البته به صلاحدید استاد، می تواند نام دانشجو را در مقاله بگذارد ولی اگر نکرد، نه خطایی کرده، نه جرمی مرتکب شده و نه خیانتی رخ داده است، اصلاً پایان نامه امانتی نیست که در آن خیانت شود، نسخه ای از پایان نامه در اختیار استاد هم هست.
آیا آن دانشجو بلد بود مقاله تزش را بنویسد؟ پس چرا زودتر ننوشت؟ اینجانب بعنوان یک استاد دانشگاه اکثراً اسم دانشجوها را در مقاله های ناشی از پایان نامه شان می گذارم ولی معمولاً آنها احتیاجی ندارند و مایلند زودتر فارغ التحصیل شده و از دانشگاه بروند.
در صحت خبر تردید می کنم، شاید هدف تخریب اساتید دانشگاه باشد.
حالا این خبر رسانه ای می شود و در همه جا گفته می شود و آبروی اساتید می رود و دیگر نمی توان آین آبرو را جمع آوری کرد.
از سایت الف که همیشه منطقی بود و عده ای تحصیل کرده و نخبه آن را می گردانند، بعید این خبر را اعلام کند. (914728) (moderator22)
 
صادقی
۱۳۹۱-۰۵-۲۵ ۰۹:۵۴:۴۳
ایکاش با مقامات سرقت کننده و محکوم شده به جرم تقلب و خیانت در امانت " اختراع اتاق امن زلزله " نیز این چنین صریح برخورد می شد ، نه اینکه بالعکس شاکی و مالباخته پرونده و خانواده اش را تهدید و مرعوب نمایند و رای دادگاه را نیر اجرا نکنند !!؟ (914889) (moderator22)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۲۵ ۰۹:۵۶:۳۵
بالاي 90 درصد اساتيد دانشگاهي ايران مثل آب خوردن مقالات دانشجويان را به اسم خود ، ويا آوردن نام خود در اول و ده ها مورد ديگر از جمله ندادن حق دانشجويان از پاداش هايي كه دانشگاه به چاپ مقالات مي دهد بگير تا صدها ظلم ديگر كه متاسفانه اساتيد ايراني كه بدون هيچ زحمتي از حاصل دسترنج دانشجويان هر روز مقام علمي فربه تري پيدا مي كنند (914894) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۲۵ ۱۰:۰۸:۳۰
خبر جالبی بود. الف جان اگر به اون بالاها هم نگاهی کنی، کم نيستند که سرقت علمی انجام داده اند و پست ها را هم در اختيار دارند. البته چون اصولگرا هستند، شما بايد ساکت باشيد! (914919) (moderator22)
 
ترنج
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۲۵ ۱۱:۵۴:۱۲
تو سیستم آموزشی دانشگاه انقدر از این اتفاقها می اقته. که این یه نمونه بسیار کوچکیه. بیشتر اساتید از دانشجویان سو استفاده می کنند. مقاله یا پایان نامه رو دانشجو زحمت میکشه بعد استاد اونو یا کتاب میکنه یه به اسم خودش چاپ میکنه. بعد ادعای دینداری و مسلمانیت میکنن. نمی دونم اینها چجور سرشونو میذارن رو بالش عذاب وجدان نمیگیرن. دزدی و بیگاری که شاخه و دم نداره این به مراتی بدتر از دردی های دیگه است دارن عملا شخصیت دانشجو رو تخریب و به شعورش توهین میکنن. واقعا متاسفم. (915117) (moderator22)
 
سحر
۱۳۹۳-۰۸-۱۵ ۲۰:۳۴:۰۲
سه ماه دارم عذاب میکشم
زندگی من رو استادم به هم ریخت
هنوز نتونستم برم سرکار
دانشجوی دکترا هستم
برای تز دکترام دو تا مقاله خوب نوشتم
استادم با اسم اول و نویسنده مسئول فرستاد برای مجله ای اس ای
مردادماه اکسپت یکیشون اومد دومی هم مراحل اکسپت رو میگذروند
دقیقه نود اکسپت مقاله اول رو ریجکت زدند!!!!
من دنیام رو سرم خراب شد
چون حق دفاع با دو تا مقاله بود و من فقط دو تا رو نوشتم چون از چاپشون مطمیئن بودم
تا اینکه متوجه شدم استاد عزیزم تو اون مجله سال گذشته سرقت ادبی داشته و اونها موقع چاپش متوجه شدند
از شانس منه بیچاره دیر متوجه شدند
به ریس دانشکده اطلاع دادم در کمال ناباوری گفت کاری از دستشون برنمیاد!!!!!!!!!!!!!!
تازه مهرماه رفته حج
من موندم باید چیکار کنم
تو خونه نشستم و مقاله رو فرستادم جورنال دیگه
با یک جایی صحبت کردم برای کار میگن مدرک میخواد

انونقت اسممون رو میذراریم مسلمان و تاسوعا و عاشورا میگیریم که امام مون برای دفاع از حق همه چی رو نادیده گرفته (2472175) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته