نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 311308
نوسان‌های ارزی از کجا آب می‌خورد؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۱
دو عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از علت اصلی نوسان‌های ارزی در چند وقت اخیر سخن گفتند و از ورود مجلس به موضوع بررسی نوسان‌های بازار ارز خبر دادند.

چند روزیست که بازار ارز کمی ناآرام به نظر می‌رسد و دچار نوسان‌هایی شده است. ناصر موسوی‌لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص علت نوسان‌های اخیر در بازار ارز به اقتصادنیوز می‌گوید: یکی از دلایل نوسان در بازار ارز عرضه و تقاضا در بازار است، علی رغم اینکه بعضی از دلال‌ها و صرافی‌ها اعلام می‌کردند که ما نمی‌توانیم تاثیرگذار باشیم اما قاعدتا بی‌تاثیر نیستند اگر در سال‌های گذشته بررسی کنیم کسانی که در بازار آزاد خرید و فروش ارز می‌کنند جزء تاثیرگذاران نوسانات ارز بودند.

او ادامه می‌دهد: در حال حاضر وقتی مقداری ارز از صرافی‌ها خارج کنند یعنی در اختیار متقاضیان قرار ندهند و دلالانی که بیرون صرافی کار می‌کنند این کار را انجام دهند و ارز مورد نیاز را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهند باعث این نوسانات می‌شوند و دلالان سود را از همین نوسانات ارزی می‌برند.

موسوی خاطر نشان می‌کند: اگر بگوییم بانک‌ها و دولت هیچ نقشی ندارند نظر اشتباهی است. بانک‌ها و دولت در این زمینه نقش دارند. وقتی دولت نتواند به کسانی که برای خریدهای خارجی به ارز احتیاج دارند خواسته‌ آنها را برآورده کند باعث نوسانات بسیار در بازار ارز می‌شود.

او تصریح می‌کند: نکته دیگر نقش کشورهای اروپایی است که در این موضوع بی‌تاثیر نیستند. با وضعیتی که در حال حاضر به وجود آمده و حادثه‌ای که در پاریس اتفاق افتاده‌است این موارد هم می‌تواند در نوسانات بازار ارز تاثیرگذار باشد.

موسوی تاکید کرد: مجلس قطعا در این زمینه ورود پیدا می‌کند. اخیرا جلساتی در کمیسیون‌های بودجه و تلفیق و اصل ۴۴ با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و بعضی از مسوولان بانک مرکزی، مدیران عامل بانک‌ها و مدیر عامل بانک سپه و ملی تشکیل شد.

عضو کمیسیون اقتصادی اظهار می‌کند: در این جلسه در رابطه با مشکلات صنعتگران صحبت شد، قطعا تنها مشکل صنعتگران مباحث ریالی و سرمایه در گردش نیست برخی از ماشین‌آلات صنعتی مدت‌هاست کار می‌کند و فرسوده شده‌اند، این صنعتگران نیاز به واردات ماشین‌آلات دارند، مسوولان برای توضیح به این مسائل دعوت شدند که در بحث بودجه قطعا نرخی که مشخص می‌شود، می‌تواند تاثیرگذار در این نوسانات باشد.

همچنین محسن صرامی فروشانی، دیگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این باره به اقتصادنیوز می‌گوید: چند سالی است که در ماه‌های آخر سال دولت کسری بودجه را با فروش ارز به مقدار مورد نیاز وارد بازار می‌کند و امسال نیز برای کسری بودجه نیز همین کار را می‌کنند.

صرامی فروشانی تصریح می‌کند: دولت مدعی بود که می‌تواند نرخ ارز و تورم را کنترل کند و مطمئنا اگر نرخ ارز افزایش پیدا کند آمارهای غلطی داده‌اند و ما آن را قبول نداریم به این مساله بیشتر دامن می‌زنند و باعث افزایش نرخ خدمات و افزایش سرانه قیمت‌ها در بازار می‌شوند.

او خاطر نشان می‌کند: اگر بنا بر آن است که ارز به بازار تزریق و مقدار مورد نیاز ارز بازار را تامین کنند باید هرچه زودتر این کار را انجام دهند تا افزایش قیمت پیدا نکنیم. از آن طرف شائبه‌ای برای تنظیم بودجه و تعیین قیمت ارز بالای سه هزار تومان شرایط را به‌گونه‌ای فراهم می‌کند که تفاوت نرخ ارز دولتی و آزاد را مدیریت کنند و سود همیشگی را داشته باشند.

عضو کمیسیون اقتصادی در پایان سخنانش بیان می‌کند: اگر بانک مرکزی معتقد است و ادعا دارد در یکی دو سال گذشته میزان افزایش نرخ ارز را کنترل کرده در برنامه ششم هم باید کنترل کند.به نظر بنده دولت کسری بودجه را تامین می‌کند و مانند همیشه پول به بازار تزریق می‌کند
 
کلمات کلیدی : دلار+ارز+نوسان
 
حامي
۱۳۹۴-۰۹-۰۶ ۱۴:۵۱:۲۱
با سلام و احترام
تصور ميكند يكي از راهكارهاي جلوگيري از إفزايش نرخ أرز كاهش هزينه هاي غير ضروري ازري دولت است (3350522) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.