توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 471509
آیا اثر انگشت روی لنز دوربین گوشی تأثیری بر روی کیفیت عکس می گذارد؟
بخش دانش و فناوری الف،23 اردیبهشت96
کاربران گوشی های تلفن همراه همواره با این سوال که آیا اثر انگشت مانده بر روی لنز دوربین گوشی بر روی کیفیت عکس اثر می گذارد یا نه مواجه اند. اگر شما نیز با این سوال مواجهید، توصیه می کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۹
به گزارش کلیک، زمانی که کاربران در مورد تأثیر اثر انگشت روی لنز دوربین بر روی کیفیت گوشی تلفن همراه سوال می پرسند گاهی با پاسخ مثبت و گاهی با پاسخ منفی مواجه اند. اما پاسخ درست به این سوال این است که بسته به نوع اثر باقی مانده بر روی لنز دوربین، کیفیت عکس نیز می تواند پایین بیاید. از این رو کاربران همواره باید به تمیز بودن لنز دوربین تلفن همراه خود توجه داشته باشند.

اما برای اینکه تأثیر این نوع آلودگی ها بر روی لنز دوربین گوشی بر روی ۴ نوع گوشی تلفن همراه آزمایش هایی انجام شده است. این ۴ نوع گوشی تلفن همراه عبارتند از آیفون ۷، گوگل پیکسل XL، سامسونگ گلکسی S8 پلاس و موتورلا موتو G5 پلاس بوده است. در این آزمایش با دوربین هر کدام از گوشی ها دو تصویر یکی با لنز تمیز و یکی با لنزی که اثر انگشت بر روی آن باقی مانده بوده است ثبت شده است.

نتایج حاصله از این آزمایش نشان دادند که تصویر ثبت شده با دوربین گوشی آیفون ۷ که لنز کثیفی داشته است به شدت کدر و تار بوده است. تصاویر ثبت شده با گوشی های گلکسی S8 پلاس و پیکسل که اثر انگشت روی لنز آن ها بوده است کمی کیفیت خود را از دست داده بودند. البته کارشناسان با تلاش زیاد موفق به تشخیص تصویر با لنز کثیف از تصویر با لنز تمیز ثبت شده توسط گوشی پیکسل شدند. اما نکته جالب در خصوص دوربین موتو G5 این بود که دوربین این گوشی با لنز کثیف قادر به فوکوس کردن بر روی تصویر نبوده است.

در واقع وقتی اثر انگشت بر روی لنز دوربین می ماند، یک لایه نازک از چربی بر روی دوربین قرار می گیرد که باعث ایجاد اعوجاج در لنز دوربین می شود. اما در واقع شرایط نگهداری از گوشی و متعاقباً دوربین آن بر روی میزان اثر گذاری اثر انگشت بر روی کیفیت عکس تأثیر گذار است. برای مثال گوشی آیفون ۷ ای که در این آزمایش از آن استفاده شده است از آن دسته گوشی هایی بوده است که ۷ ماه از عمر آن می گذشته است و در طول این مدت صاحب آن از این گوشی مرتباً استفاده می کرده است و به هیچ عنوان در هیچ پوششی قرار گرفته نشده است. از طرفی گلس یا همان محافظ صفحه نمایش قرار داده شده روی صفحه نمایش خراب شده بوده است و مسلما دوربین گوشی نیز بسیار کثیف بوده و اثر انگشت زیادی روی آن باقی مانده بوده است.

همین آزمایش با گوشی آیفون ۷ ای که کمتر استفاده شده بوده است و همیشه در پوشش مخصوص قرار داشته است انجام شده است. هر چند بر روی دوربین این گوشی نیز اثر انگشت باقی مانده بوده است. در واقع تصویر ثبت شده با این دوربین کمتر تار و کد بوده است.

اما سایر گوشی های استفاده شده در این آزمایش از آن دسته گوشی هایی بوده اند که از عمر آن ها تنها چند هفته می گذشته است و در شرایط مناسبی از آن ها استفاده شده است.

نکته جالب در خصوص گوشی گلکسی S8 سامسونگ این است که وقتی از این گوشی رو نمایی شد بسیاری از ظاهر زیبای آن استقبال کردند اما عده ای نیز از محل قرار گیری حسگر اثر انگشت آن که در پشت گوشی قرار داده شده بود انتقاد کردند. در واقع حسگر اثر انگشت این گوشی نه تنها در پشت گوشی قرار داده شده، بلکه درست در زیر دوربین این گوشی تعبیه شده است و این مسئله باعث می شود که احتمال اینکه دوربین به جای حس گر اثر انگشت اشتباه گرفته شود بسیار زیاد خواهد بود.

اما قابلیت جالبی که در این گوشی تعبیه شده است این است که هنگامی که دوربین کثیف باشد، بر روی صفحه نمایش پیامی مبنی بر تمیز کردن دوربین برای کاربر نمایش داده می شود.

اما به طور کلی نتایج این آزمایش نشان دادند که اثر انگشت موجود بر روی دوربین گوشی گلکسی S8 پلاس تأثیر کمتری بر روی کیفیت عکس ثبت شده با آن دارد.

نکته مهم دیگر این است که شاید این موضوع که دوربین گوشی کاملاً تمیز باشد، امری غیر قابل دستیابی باشد. یعنی نمی توان با اطمینان صد در صد گفت که دوربین گوشی تمیز تمیز است و عاری از هر گونه آلودگی است. اما می توان آن را به نحوی تمیز کرد که کمترین کثیفی و آلودگی بر روی آن باقی بماند. اپل و سامسونگ برای تمیز کردن دوربین گوشی های خود به کاربران توصیه می کنند تا از پارچه های بدون پرز استفاده کنند و هرگز از پاک کننده های شیمیایی مثل شیشه پاک کن و غیره برای تمیز کردن دوربین این گوشی ها استفاده نکنند. از طرفی برای تمیز کردن دوربین گوشی وقتی در پوشش مخصوص قرار دارد بهتر است آن را از پوشش در آورده و سپس دوربین را تمیز کرد.

 
 
کلمات کلیدی : دانش و فناوری+ لنز دوربین+ گوشی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.