نظر منتشر شده
۱۳۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 172727
سوء تفاهم فرهنگی؛ کشمکش مذهبی
"من مادر هستم" خیانت است یا خدمت؟
سارا زیباکلام، 20 آذر 91
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۰۰:۰۸
وقتی موضوعی ناگهان در بوق و کرنا می شود و همه جا از آن سخن به میان می رانند، ناگهان هم ایجاد حساسیت می کند. مدتی بود وقت نکرده بودم به سینما بروم اما تا خبرها را درمورد "من مادر هستم" خواندم، بلافاصله برای دیدن این فیلم در سینما اقدام کردم. تا لااقل برای خود تصمیم بگیرم "من مادر هستم" در حد این همه جنجال و قشون کشی بوده است یا خیر.

تصاویر خبری تجمع اعتراض آمیز روز شنبه، ۱۱، آذر، روبروی ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در میدان بهارستان، حقیقتاً ناراحت کننده بود. مثل صفوف جنگ. تصاویری از مردم یک کشور، یک نژاد، یک شهر، با یک زبان و اغلب یک دین؛ تصاویری از نماز خواندن هر دو گروه، از به حق بودن پاره ای از حرف های هر دو گروه... اما حیف که حتی در تصاویر هم می شد دید و فهمید که کمتر کسی برای مباحثه و تقابل اندیشه، برای چون و چرا و خوب و بد به نفع دین و فرهنگ آمده است.

فیلم را دیدم. خوشحال بودم که پیش از اِعمال "اصلاحیه"هایی بر آن، تماشایش کرده ام. بسیار گشتم بلکه مقاله، نوشته یا یادداشتی بیابم که در آن، یکی از معترضین، کامل و دقیق به ایرادات این فیلم از منظر خودش پرداخته باشد. اما متأسفانه چیزی نیافتم جز گفته های جسته گریخته ای که اغلب هم برگرفته از متن بیانیه گروه انصار حزب الله بود مبنی بر اینکه مثلاً درمورد قصاص از احکام اسلامی، سوء تعبیر شده و یا اینکه چرا مشروب خوری تا به این حد در سینمای اسلامی علنی نشان داده می شود. کاش به جای تجمع (یا لااقل در کنار آن) ۱۰ یادداشت هم نوشته می شد تا بدانیم دقیقاً به چه پاسخ می گوییم.

زمانی، چه در تلویزیون و چه سینمای کشور ما، اگر شیشه ای شبیه مشروب در گوشه صحنه ای وجود داشت، حتماً حذف شده و یا آن صحنه، مجوز پخش نمی گرفت. حال ناگهان، تقریباً برای نخستین مرتبه، زن ومردی نامحرم، شبی را تا صبح پشت درهای بسته می گذرانند و شیشه مشروب و گیلاس های آن ها، به وضوح نشان داده می شود. حال ناگهان در این فیلم، زن و مردی که هر دو مزدوج اند، از عشق سال های جوانی خود با هم سخن می رانند و رابطه ای که منجر به سقط یک جنین می شود. ناگهان مردی به رفیق اش می گوید که تو برو دنبال همسر من.

ناگهان رفیقی که بسیار صمیمی است، در اتاق خواب دختر رفیقش و روی تخت او می خوابد... این فیلم بیش از آنکه یک اشتباه باشد، یک شوک است. (فراموش نکنیم که ویژگی بارز فیلم های جیرانی هم اصولاً همین هنجارشکنی اوست؛ گستاخ و بی پروا و پیشرو- همانند "شام آخر" و جنجالی که شاید جلوتر از موعد، در جامعه راه انداخت). این وقایع در لایه زیرین پوسته شهر وجود و جریان دارند اما باید بااحتیاط زمان نمایش علنی آن ها را برگزید.

اگر به مرور زمان فیلم ها این مضامین را در چنین قالب هایی نشان می دادند، هر چند که باز شاید خوب نمی بود، اما شاید اصلاً چنین اعتراضاتی را شاهد نمی بودیم. می شود اینگونه برداشت کرد که این فیلم، بیش از آنکه ضد مذهب و ضد ارزش باشد، یک فیلم اخلاقی و ارزشی است. یک ایراد بزرگی که ما ایرانی ها دچار آن هستیم، ایرادی که تا به حال در فیلم سازی و نویسندگی و تعلیم و تربیت و همه اینگونه مسائل در فرهنگ مان داشته ایم، این است که همیشه مسائل اخلاقی و دینی را به صریح ترین شیوه ممکن ابراز داشته ایم.

"من مادر هستم" یکی از معدود دفعاتی است که می بینیم زشتی و تباهی های گناه، زیرکانه، عمیق اما غیر مستقیم به ما نشان داده شده است. چطور و با چه زبانی می شد بهتر به مخاطب فهماند که اختلاط زن و مرد چه عادی باشد و چه همراه با روابط نامشروع، می تواند ویران کننده زندگی ها باشد؟ اینکه یک مرد، مرد است، آدم است، هر چقدر هم که نزدیک و صمیمی و معتمد باشد، عشوه گری و لوندبازی های زنانه برای او هم گناه محسوب می شود. اینکه اگر ما پدر و مادر هستیم، اگر فرزند خود را قربانی اختلافات و خودخواهی هامان کنیم، او حتماً فراری می شود پس وظیفه اول و آخر ما، فرزندمان هستند چرا که دیگر او را به دنیا آورده ایم و همیشه مسئول او هستیم.

اما از طرف دیگر در این فیلم به خوبی دیدیم که آن هنگام که دنیا برایمان تیره و تار می شود، هر چقدر هم که پدر و مادر خود را بد و نامسئول و خطاکار بدانیم، اما در آخر فقط آن دو هستند که با تمام وجود، در آغوش بی ریای خود ما را می پذیرند- چه درس شیرینی. از یک منظر، بدبخت ترین فرد در این فیلم، همان راوی داستان (سیمین) است. کسی که علی رغم عشقی که از سالیانی پیش از آن به نادر داشت و اینکه حتی به خاطر او فرزند خود را سقط کرد و خود بواسطه این کار دیگر قادر به بچه دار شدن نبود، تازه در تمام این سال ها سکوت هم کرد تا آبروی نادر حفظ شود، باز نتوانست از قصاص در حق فرزند به ظاهر مظلوم واقع شده نادر بگذرد.

عبرتی دیگر که "من مادر هستم" بر جان مخاطب می نشاند اینکه انتقام گیری و قصاص، می تواند تازه اول بدبختی و ناآرامی باشد. "آوا" بدون شک خودش هم در اتفاقات پیش آمده مقصر است و به عنوان یک دختر بالغ و عاقل، حتماً می فهمد که گاه در روابط اش با "عمو سعید" زیاده روی می کند. وقتی سعید به او تجاوز می کند، بیشتر به نظر می آید که او از روی شوک و ناباوری سعید را می کشد و نه از تنفر و عصبانیت. پس از بارداری اش، نشانه ای از اینکه از آن بچه که در شکم دارد بدش می آید، در او نمی بینیم، بلکه از از دست دادن جنین، خیلی هم به هم می ریزد (البته تا حدودی طبیعت زنانه اینطور اقتضا می کند).

درست است که مستی و تبعاتش را به ندرت تا این حد علنی در سینمای پس از انقلاب دیده ایم، اما جیرانی بسیار خوب توانسته است خانمان سوز بودن مشروب خوری را نشان دهد. دو شخصیت مرد اصلی فیلم، سعید و نادر، هر دو به واسطه مشروب، زندگی خود و اطرافیانشان را به تباهی مهلک می کشند. بی بند و بار می شوند و بی مسئولیت. باید اعتراف کرد که اگر فیلم "من مادر هستم" متهم به تریج خیانت است، اما خیانت هم مثل سایر گناهانی که در آن نقش بسته شده، ظاهری است که به بهترین نحو، کثافات قی شده از روابط اینگونه را جلوه گر می نماید.

"من مادر هستم" اسمی با مسما است. درد یک مادر را پشت همه قضایا می بینیم و تا آخرین لحظه لمس اش می کنیم. مادری که به خاطر عشق دوران جوانی، بچه سقط می کند اما بیمار می شود تا زمانی که بستر مناسب برای بروز بُعد روحی این بیماری باشد، مادری که به زور مادر شده اما... مادری که دائماً دلواپس دختر نوجوان اش است، هر چند ظاهراً همدیگر را درک نمی کنند... تا لحظه ای که برای کشته شدنش، او را دلداری می دهد! مادری که دیگر مادر نمی شود اما انتقام آن را از بچه ای ۱۵ ساله می گیرد که به زور مادر شده است؛ تا دل مادری بسوزد که این بچه را از مرد رویاهای او به دنیا آورده است!!! مهلکه، مهلکه مادرهاست و بخاطر آن ها. هر چند که محوریت داستان با نادر است، اما همانند بسیاری از اوقات دیگر، پشت همه چیز یک زن ایستاده است!

بپذیریم که جامعه ما تغییر کرده است، چون دنیا تغییر کرده. مثل آب خوردن، در کشور ما مشروب خرید و فروش می شود و با نشان ندادن آن، مشکل حل نمی شود. سینما و هنر، آینه جامعه هستند. حداقل در زمینه اجتماعی (اصلاً کاری با مباحث سیاسی ندارم) اگر فقط فیلم های سانسور شده و ارزشی به اکران درآیند، آن وقت گندها و مشکلات، رشدی پنهان و دور از چشم ما خواهند داشت و ناگهان با حقایقی مواجه خواهیم شد که قادر به درک آن ها نیستیم. از این طریق که قضایا را پیش می بریم، راه کمال و انتخاب بین خوب و بد را بر خودمان و فرزندانمان می بندیم.

"من مادر هستم" متأسفانه شباهت بسیار زیادی با ایران اکنون ما دارد. حتی نفس اینکه سیمین برای تخلیه روانی، به یک روانشناس مراجعه کرده است؛ روندی که در سال های اخیر، در جامعه ما بسیار باب شده است. نکته آخر اینکه فیلم، در وقایع بد و بدبختی ها، افراط عظیمی داشت.

توانایی و گنجایش مخاطب اندازه ای دارد که در اینجا، این اندازه لحاظ نشده بود. شاید دیگر باردار شدن آوا زیادی بود. شاید تا پای طناب دار کافی بود و حتی بهتر بود مثلاً این هم می رفت جزو آن جرگه فیلم هایی که پایان شان را باید خودمان حدس بزنیم!! فیلم دیگری که از این لحاظ یعنی اشباعی رو به انفجار از بدبختی ها و تلخی ها در خاطر دارم، "میم مثل مادر" است. اینگونه فیلم ها به خاطر این خصلت ساختاری شان، نهایتاً غیرواقعی و لذا اعصاب- خوردکن به نظر می آیند.

هدف در این نوشته، بررسی میزان جنجال هایی بوده است که این فیلم برانگیخت با آن چه می توانست باشد: نقدهایی ساده، له یا علیه آن. نیز اشاره ای گذرا بوده است بر چند نکته مثبت وگرنه "من مادر هستم" هم مثل سایر آثار هنری، اشکالاتی دارد و جای نقدهایی دقیق تر.
 
جعفر
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۰:۱۲:۳۴
این فیلم واقعیات جامعه رو بیان میکنه،تا کی میخوایم صورت مسئله رو پاک کنیم.خواهشا برادرا از تعصب بیجا بکاهید. (1044096) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۷:۵۰:۰۳
بچه های معصوم می سوزند دم بر نمی اورند اما برای یک فیلم صدایشان گوش فلک را پر می کند .......... (1044149) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۱۲:۴۷:۳۰
عالی گفتید (1045607) (alef-4)
 
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۴:۱۳:۳۲
این دلیل (=چون واقعیات را نمایش میدهد پس نباید سانسور شود ) به تنهایی درست نیست. شاید واقعیات بسیار کثیفتری در این کشور باشد، اما همه را نمیتوان نمایش داد. نه به دلیل اشاعه آن واقعیات کثیف. بلکه به دلیل امنیت فکری جامعه. فرض کنید نیمی از فیلم های سینمای این کشور به این دست واقعیات بپردازند، آیا جامعه دچار وحشت نخواهدشد؟
البته این فیلم نه امنیت فکری جامعه و نه اعتمادآن را خدشه دار نمی کند. (1044484) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۱۰:۴۶:۲۶
وحشت رو خوب گفتی ولی این وحشت یه جور هشدار هست که تا موقعی که دیر نشده فکری برای اصلاح این وضعیت بکنیم چون اگر دیر بشود و به خودمان نیاییم اون موقع دیگر وحشت نیست واقعیت عینی می شود برایمان اتفاق می افتد! (1045487) (alef-4)
 
راهی
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۱۵:۱۱:۲۸
از آمار سرعت سه برابری گسترش ایدز در جامعه مان نسبت به سایر کشورها مطلع هستید؟اوج سن ابتلا هم که بین 18-25 است.خیلی از والدین از شرایط و وضعیت فرزندان خود مطلع نیستند.خیلی اتفاقات و تغییرات داره در جامعه و در سطح روابط دختر و پسر رخ میده که تا زمانی که واقع بینی در موردشون نباشه، هیچ راه کاری هم تدبیر نخواهد شد. امنیت فکری؟! وحشت؟! کمی خنده دار بود! (1045744) (alef-4)
 
حامد
United States
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۲۳:۰۴:۲۸
کدوم واقعیت؟ اگر واقعیت عده ای مرفه بی درد در محدوده بالاشهر تهران و چند کلان شهر دیگر! آره درسته پس باید همونجا ساخته نشون داده بشه!

واقعیات اکثریت جامعه ما چیزهای دیگه ایه که بعضی کارگردانان و منتقدین به ظاهر روشنفکر سینما از اونا خبری ندارند و نمی خوان هم که داشته باشن.

قطعا واقعیات تلخ بسیاری در جامعه وجود داره اما در هر قشری و طیفی و ... یک نوع خاص از انحرافات وجود داره.

مضافا بر اینکه اگر کسی قصد اصلاح داشته باشه همیشه نشون دادن نمونه های خوب و راهکارهای واقعی متناسب با حل معضلات قطعا بهتر جواب میده! (1045143) (alef-4)
 
بهنام
United States
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۰۹:۵۸:۲۳
نه عزیزم ، شاید یه زمانی مال بالا شهر تهران بود، اما الان تو هر ده کوره ایی هم که بری مشروبات الکلی و مواد مخدر فت و فراوونه ، شما نمیبینید یا خودتونو زدین به ندیدن، تو انتخابات هم میگفتین فقط بالا شهر تهران به آقایون رای دادن... بالا شهر تهران هم من و امثال من زندگی نمیکنن خیلی هاشون آقازاده ها و کسایی هستند که دستی بر اتیش دارن و از این وضع اقتصادی مملکت حسابی جیباشون پر پول شده ، و عمرا مخالف این سیستم باشن.. من نمیدونم این آقایون که همه چی دستشونه چرا خودشون پا پیش نمیذارن یک فیلم بسازن، نهایتا فیلم سازیشون مسخره کردن بچه ههای جبهه بود که آقای ده نمکی انجام داد (1045437) (alef-4)
 
مصطفی
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۱۰:۴۸:۲۸
استاد و مرشد شما اقای کوشکی نیست؟!!! چون ایشان هم علاقه ی خاصی به تقسیم بندی بالا و پایین شهر اون هم فقط در تهران اون هم از ونک به بالا!!!! در استدلال های خودشون دارند (1045491) (alef-4)
 
رضا
Netherlands
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۱۱:۱۹:۳۲
با همین حرف شما تا الان آمار فساد پایین نیومده هیچ بیشتر هم شده (1045531) (alef-4)
 
United States
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۰:۴۲:۴۸
Hadeaghal mahdodiyate seni baraye namayesh taein mikardan! (1044106) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۰:۴۲:۰۱
دوست من محدودیت گذاشتن، زیر 16 سال ممنوع هستش (1044253) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۱:۵۶:۰۷
بابا يه دستي زده گفته واسه ديدن فيلم حداقل محدوديت سني تعيين ميكردند . (1044318) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۴:۱۴:۲۷
زیر 16 سال ممنوع است،ولی رعایت نمیشود. من به چشم خودم دیدم (1044487) (alef-1)
 
سینا از شیراز
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۲۰:۴۲:۲۱
والدین باید رعایت کنن. (1045001) (alef-4)
 
dovoud
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۱:۰۳:۲۴
خانم زیبا کلام خارج از خدمت یا خیانت بودن موضوع فیلم نحوه برخورد با فیلم تاسف بار است آنهم در مورد آقای جیرانی که کارگردان با قابلیتی هم نیستند. وقتی عده ای از همین اهالی سینما جایزه اسکار را بی اهمیت تلقی می کنند و آنرا می کوبند در چنین فضایی چگونه می شود فیلم ساخت ؟ و مضامین اجتماعی و دردهای اجتماع را به تصویر کشید ؟ خودمان را گول نزنیم تا وقتی عده ای برای اکران فیلم با ریختن به خیابان تعیین تکلیف می کنند صحبت از مضمون فیلم کاری مضحک به نظر می رسد شما با چنین افرادی به چه منطقی می خواهید صحبت کنید ؟ (1044108) (alef-4)
 
Malaysia
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۲:۳۷:۵۲
برای منم خیلی‌ جالبه که چرا این برادران اینقدر غیر منطقی عمل میکنند با توجه به اینکه تریبونهای رسانه زیادی در اختیار دارند (1044366) (alef-4)
 
United States
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۴:۴۶:۰۸
سینمای بی مخاطب و این همه جارو جنجال بابا تعطیلش کنید بره ... (1044536) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۶:۲۳:۰۳
سالهاست که همین جماعت با این تنگ نظریشان چهره انقلاب را تغییر دادند !! آنجا که باید فریاد می زدند سکوت کردند وآنجا که باید سکوت می کردند فریاد زدند !! خدمتی به دشمنان نظام کرده اند که در خواب هم نمی دیدند ! (1044680) (alef-1)
 
سینا
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۲۰:۴۵:۲۳
این برادران کاری به تریبون ندارن. هرچی هست کف خیابانه. (1045003) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۱۱:۱۱:۱۳
فیلمشون بود تا مردم حتما برن این فیلمو ببینند. از این سناریوها قبلا هم دیده بودیم. گول نخورید. (1045517) (alef-4)
 
آبدارچي سياسي
Russian Federation
۱۳۹۱-۰۹-۲۲ ۰۸:۴۷:۲۴
منم با شما موافقم مثل فيلم گشت ارشاد يا زندگي خصوصي كه كلا در زندگي خصوصي اصلاح طلبان رو ميكوبيد با جار جنجال باعث رونق فيلم در بين مردم شدند
اين دفتر ها رو ما خط خطي كرديم حالا اينا براي ما فيلم در ميارن (1046307) (alef-4)
 
افشين
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۱:۱۷:۲۰
حتما قرار نيست براي نشان دادن عواقب سوء وخانمان سوز شرابخواري ، اختلاط زن و مرد و ... عملا اين قبيل اعمال را نشان دهيم. هنر اين هست كه بدون علني سازي و قبح شكني و با حفظ شئونات اسلامي مخاطب را با اثرات مخرب اين اعمال آشنا كرد. اگر قرار باشد با به تصوير كشيدن صحنه هاي مستهجن و دور از شان مردم را به عبرت آموزي دعوت كنيم من نوعي هم مي توانم فيلم بسازم. هنر هنرمند مسلمان زماني نمود پيدا ميكند كه پيام خود را با رعايت حدود شرعي و اخلاقي جامعه به مخاطب برساند. (1044109) (alef-4)
 
صادق
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۳:۱۴:۲۳
ممنون خانم زیباکلام. یادداشت فوق العاده ای بود. از ادبیاتتون واضحه دلسوزانه به مورد نگاه می کنید. که همین غنیمته. (1044130) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۲۱:۴۲:۴۵
oooooooooooooooooooooooooo (1046106) (alef-4)
 
جلیل
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۹:۲۹:۴۰
سینما بعنوان هفتمین هنر یعنی ابراز ایده با تصویر است. اگر در این جامعه مضرات شراب و روابط نا مشروع در سینما نباید نشان داده شود پس اینگونه مسایل را باید با سخنرانی ابراز کرد. در این صورت در ایران باید سینما تعطیل شود. (1044202) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۹:۴۶:۲۸
افشین جون درست مقاله رو نخوندی و سطحی گذشتی همه که مثل شما با کنایه و استعاره دوزاریشون نمی افته. باید واضح نشون داده بشه تا بد از خوب تشخیص داده بشه. (1044210) (alef-4)
 
Malaysia
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۲:۴۰:۳۴
چشمات رو باز کن. جامعهٔ واقعی‌ خیلی‌ بد تر از اون چیزی هست که تو فیلم نشون داد. شایدم ایران نیستی‌ (1044370) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۴:۱۸:۱۶
آقای افشین
شمادر حال شعاردادن هستید. نمیدانم این تعریف هنر را از کجا آوردید ، اما اگر هنر آنگونه که شما تعریف کردید باشد، پس چرا نمونه موفق ندارد؟ (1044491) (alef-1)
 
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۴:۲۰:۱۱
دست این مخالفان فیلم و تجمع کنندگان درد نکنه. حداقل باعث شدند ما یک فیلم خوب تو این سینما ببینیم (1044498) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۴:۵۱:۴۶
بعضی ها میان فقط منفی کاسبی کنن. (1044546) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۶:۳۲:۲۵
آقا افشین به دانش آموز ابتدایی ( که مشروب در بطری نوشابه ریخته آورده مدرسه به دوستاش داده خوردن و وقتی بچه ها بعد خوردن از طعم عجیبش به ناظم مدرسه اطلاع دادن! این دانش آموز گفته نمی دونم چیه اما دیشب تو عروسی از این آبا ریخته بودن تو بیست لیتری وهمه می خوردن منم آوردم مدرسه تا با بچه ها بخوریم !! ) چه باید گفت ؟! حد اقل باید به خانواده بی تفاوت وسهل انگار او یه جوری مضرات مشروبخواری را فهماند ! (1044693) (alef-1)
 
Netherlands
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۱۱:۵۷:۵۲
با این تفکر باید آیات مربوط به حضرت یوسف را هم از قرآن سانسور کرد. (1045569) (alef-4)
 
حسین
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۲۰:۱۷:۲۲
جالب است پس چرا قران این کتاب الهی خیانت زلیخا را ذکر نموده نکند نعوذاً بالله از جانب خداوند غفلت شده ؟ بر اساس استدلال شما صفحات حوادث روزنامه ها هم باید سانسور شود . چرا برای درک و شناخت انسانها ما مجاز به نمایش خوبیها و دستورات قران مثل نماز ایثار شهادت وقف و.... هستیم ولی برای نمایش آخر و عاقبت و خطر و خسرانی که در پیروی از دامهای شیطان وجود دارد نباید آن را نشان دهیم ؟30 سال از زمان انقلاب گذشته و در این سی سال تعداد زیادی کارگردان و فیلمبردار و دیگر تخصصهای مختلف در دانشکده های هنر و حوزه هنری و ... تربیت شده اند پس چرا این هنرمندان مسلمان !!!!!!!نتوانسته اند فیلم تاثیر گذار بسازند ؟ (1046047) (alef-4)
 
حسین
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۱:۵۰:۳۰
"من مادر هستم" نه خدمت است و نه خیانت. یک ملودرام اجتماعی است. می شد البته کمی صحنه های مشروب خوری در آن را کم کرد و یا به شکل غیرمستقیم تری نشان داد. و در مورد صحنه قصاص که دعو ا بیش از همه بر سر آن است به نظر من این فیلم نه تنها قصاص را زیر سوال نمی برد بلکه با دهشتناک نشان دادن اعدام خیلی بیش از اعدام در ملاء عام می تواند کارکرد پیشگیرانه داشته باشد.
و اینکه قضاوت در مورد فیلم به منزله یک اثر هنری و یا یک رسانه مستلزم بهره گیری از نظر کارشناسان رسانه و یا سینما است. حضور در کمیسیون فرهنگی مجوز قضاوت فرهنگی نیست. (1044119) (alef-4)
 
شهرآشوب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۱:۵۷:۴۱
از نویسنده متشکرم که بالاخره برای ما نوشت که داستان فیلم در مورد چی هست. توی این چند وقت هر چی مطلب خونده بودم له یا علیه فیلم بود بدون اینکه حتی داستان فیلم به صورت تک خطی هم گفته بشود! انگار نویسنده ها فرض کرده بودند که همه فیلم رو دیدند. (1044120) (alef-4)
 
وحید
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۸:۳۵:۰۵
کاش می شد فهمید چند در صد از افرادی که نظر داده اند فیلم را دیده اند؟!
نظرات بیشتر در مورد مقاله زیبا کلام است تا خود فیلم!!!! (1044168) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۸:۵۳:۵۵
4000 تومن خرج میکردی و میرفتی فیلم را میدیدی (1044176) (alef-4)
 
شهرآشوب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۲ ۰۰:۴۳:۴۷
جهت اطلاع این دوست عزیز عرض می کنم. سیستم توزیع فیلم در سینمای ایران هنوز به گونه ای نیست که تعداد نسخه های سینمایی متعدد از یک فیلم برای شهرستان های مختلف فرستاده شود تا اکران به صورت همزمان انجام بگیره. وانگهی اگر هم بود آقایان "احساس تکلیف" در شهرستان ما از تهران هم پر زورتر هستند و مطمئنا اجازه اکران نمی دادند. (1046212) (alef-4)
 
...
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۱۱:۲۵:۵۴
به جای اینکه از زبون دیگران بشنوی خودت فیلم رو ببین !!!!! (1045539) (alef-4)
 
مرد ایرانی
United States
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۲:۴۶:۵۶
متاسفانه ( پاک کردن صورت مسئله ) +( تخریب و حذف شخصیت ) در کشور اسلامی ما ایران ؛ تبدیل به یک فرهنگ شده است . (1044125) (alef-4)
 
محسن
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۴:۰۰:۵۷
متن خیلی جالبی بود که البته بیشتر له فیلم و خیلی کمتر علیه فیلم نوشته شده بود. واقعا اظهار نظر نسبت به یک فیلم، یک اثر هنری، یک اثر فرهنگی باید بصورت فرهنگی باشد نه آشوب خیابانی. چنین متنی می‌تواند علیه فیلم هم نوشته شده باشد. من حتی با تجمع مسالمت آمیز و همراه با مجوز!!! صرفا جهت نشان دادن اعتراض به فیلم هم مشکلی ندارم ولی هیچ کس حق ندارد جلوی اکران فیلم را بگیرد، چه برسد که در تجمعی غیرقانونی خواستار لغو اکران فیلم شود.
مطمئنا همه عزیزان حق دارند نظر خود را در نقد فیلم بیان کنند ولی بیایید یک حداقل شعور برای مردم قائل شویم و به مردم اجازه دهیم که پس از بیان نظراتمان، خود تصمیم بگیرند که آیا فیلم را ببینند یا نه! (1044133) (alef-4)
 
صادق
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۴:۳۸:۰۵
گمونم یا امثال من که نصف عمرشونو به فیلم دیدن گذروندن کل قضیه رو اشتباه فهمیدن یا آقایونی که فکر میکنن هر فیلمی میتونه یه توطئه ی برانداز باشه. بعنوان کسی که هم به کشورم در خودم وفاداری احساس میکنم و هم به سینما، به هیچ وجه نمیتونم جریان مضحکی رو که مدتهاست بر سینما حاکمه برای خودم توجیه کنم. اصولا این موضعی نیست که در برابر هنری مثل سینما باید اتخاذ بشه.
برای مثال شما اگه بخواین توی فیلمتون تصویری از یک پلیس ارائه کنین، بخشنامه ای رسمی از طرف سازمان سینمایی ناجا صادر شده که بر اساس اون نمیتونین پلیسی رو نشون بدین که صورتشو کاملا تراشیده و هیچ پلیس بدی نباید نشون داده بشه. همه چی در سازمانهای انتظامی باید به شکل گوگولی مگولی و آرومی طبق ضوابط و قوانین نشون داده بشه. نه باید فسادی به تصویر کشیده بشه و نه هیچ حقیقتی که هر روز داریم توی خیابونا میبینیم. بر عکس این رفتارو توی هالیوود میبینیم. بیشمار فیلمای آمریکایی هستن که موضوعشون فساد در دستگاه پلیس فدرال یا ایالتیه. پلیسایی رو تو سینمای هالیوود میبینیم که به مجرم تجاوز میکنن. پلیسایی رو میبینیم که تمام زندگیشون با رشوه میگذره. پلیسای دائم الخمر میبینیم. پلیسای با مشکلات اخلاقی میبینیم. پلیسای خائن میبینیم. هر چیزی رو که احتمال وجودش در دنیای واقعی هست میبینیم.
خروجیش رو به سه شکل نگاه کنیم.
1. برای مثال فیلم محرمانه لس آنجلس و روز تمرین جذابتره یا کارناوال مرگ؟ سریال خواب و بیدار جذابتره یا بیست و چهار؟
2. الان اگه از فرزند پسر شما بپرسیم که دوست داره یه پلیس آمریکایی باشه یا یه پلیس ایرانی، چه جوابی بهتون میده؟
3. اگر فقط بر طبق تصویری که در دو سینمای ایران و آمریکا (که به قول برخی جبهه ی فراماسونرها و صهیونیست هاست) از مردم بپرسیم که دوس دارن امنیت و نظمشون رو پلیسای سالم و درستکار ایرونی بر عهده بگیرن یا پلیسای دائم الخمر و فاسد آمریکایی، راست و حسینی فکر میکنین چه جوابی بهتون میدن؟
فیلم unfaithful رو حتما دیدین خانم زیباکلام. نصف مدت زمان فیلم رو صحنه های روابط جنسی نامشروع گرفته. اما خروجیش چیه این فیلم؟ بعید میدونم کسی باشه که وقتی ریچارد گر اون جوون رو میکشه تو دلش احساس خوبی نکرده باشه.
یک اثر سینمایی برای رد یا تایید شدن نیاز به نقدهای فرامتنی مفصل داره. یک اثر سینمایی یک اثر هنریه. و یک اثر هنری موجودی دارای هویت محسوب میشه که برای فهمیدنش باید زبان و منظر خود همون اثر رو بلد بود.
سینما اینی نیست که ما داریم. اینکه ما داریم چیزی نیست جز تلاش بیهوده ی مردی که وقتی میافته توی باتلاق برای نجات خودش موهای خودشو میکشه بالا. یا تلاش بیهوده ی دریانورد تشنه ای که برای رفع عطش به آب دریا رو میاره. شاید فقط برای چند ثانیه تشنگی برطرف بشه، ولی... (1044136) (alef-4)
 
زهرخند
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۲۱:۴۷:۵۱
دوست عزیزم! شما یک فیلم باز حرفه ای هستی! از همون عبارت "نقد فرامتنی" می شه این رو فهمید. وقت خودت رو با کامنت دادن اینجا هدر نکن. تو این کشور سینما و فیلم سرگرمی است. هنر نیست. کارکردهایش هم که ... (1045075) (alef-4)
 
حمید
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۵:۵۲:۳۳
واقعا آفرین به آقا افشین که خیلی عالی بیان کرد . نه من و نه شما و نه هیچ کس دیگه ای نمی تونه این گفته رو رد کنه که نشان دادن گناه و فحشا ، اشاعه فحشاست و به مراتب گناهی بزرگتر از خود گناه اولیه و از گناهان کبیرست . به عبارتی صریح صحبت کردن در مورد زشتی ها باعث ریختن قبح گناه میشه و فضا رو آلوده تر و کارهای زشت رو عادی تر نشون میده. بارها هم مقام معظم رهبری فرمودند : که در آثار تلویزیونی و سینمایی ظاهر سازی عینی و موشکافانه نکنید و با رعایت حدود و موازین اسلامی اهدافتونو بیان کنید ولی متاسفانه یه سری ها برای داشتن گیشه خوب رو میارند به نمایش هرزگی ها و به اصطلاح بازی با خطوط قرمز که البته در مورد این فیلم می توان گفت پاره کردن خطوط قرمز یا استفاده از خواننده های معروف تو فیلماشون یا ورزشکارای محبوب و ... بعضی ها هم دست به دامن امثال آنجلینا جولی می شن و لابد فردا میرن گوگوشو میارن اگه این 5% نظارتم نباشه می رسیم به همون فیلمای قبل انقلاب . بازم صد رحمت به اون شوکران . این فیلمو قرار نیست بچه 7 ساله ببینه که اینقدر داره واضح همه چیو نشون میده و حرف می زنه اگه یکی دو بار شیشه مشروبو گذری هم نشون می داد بیننده خودش می گرفت لازم نبود اینجوری فحشا رو حجی کنه که . جالب تر از همه اینه که کسی داره از اینه فیلم دفاع می کنه که اگه بزرگترین آثار هنری کارگردان های بزرگ دنیا رو هم بهش نشون بدی میگه مقواست و درنیومده آره مسعود فراستی اینم واقعا برای من سواله البته شاید که بیش از شاید یقینا دوستی با جیرانی بی تاثیر نیست یه نونیه که اینجا داره بهش قرض میده تا بعدن پس بگیره . (1044138) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۲:۲۵:۰۱
اقایون اگر قراره مسلمانی با دیدن شیشه الکل ، الکلی بشه خوب بهتره که بشه چون مسلما اسلام نیازی به چنین مسلمانهایی نداره اگه قرار باشه به بچه هامون رو محدود کنیم که نباید اینو ببینی ، نباید اینو بخوری ، نباید اینو بپوشی و.... مطمعنا یک فرد عقده ای تحویل جامعه خواهیم داد بهتره که مسائل رو به طور واضح نشون بدیم و بچه هامون رو به سمتی سوق بدیم که خودشون قبح کار رو تشخیص دهند (1044351) (alef-4)
 
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۲ ۱۰:۵۵:۳۴
پس تأثیری که این نگاهها و لقمه ها روی روح ما میذاره چی میشه؟؟ این تأثیرات ثابت شده است.مثلاً اگه بخوایم به بچه مون بگیم آتیش دست رو می سوزونه باید دست خودمون یا کس دیگه ای رو بگیریم توی آتیش تا اون بفهمه؟؟؟؟؟؟نمیشه از راه غیر مستقیم فهموند که فساد بده؟؟ (1046449) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۴:۰۷:۰۸
صحبت کردن و آسیب شناسی زشتی و گناه باعث ترویج اون نمیشه بلکه عمل اون هم از نوع گسترده اون هست که باعث اشاعه فحشا و زشتی میشه همین شیوه ی که حمید و افشین می گویند باعث رواج فحشا شده چون می خواهند صورت مسئله پاک شود و هیچ کسی هیچ صحبتی از مشکلات و فسادهای جامعه نکند ولی در عمل گستره فحشا و زشتی هر روز بیشتر میشه چون نمی خواهیم اون ها رو ببینیم و راه حلی برای اون ها پیدا کنیم (1044479) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۴:۳۲:۱۱
اگر فراستی اهل قرض نون بود، بهتر از اینا گیرش میومد (1044516) (alef-1)
 
مخ
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۵:۰۸:۳۳
دقیقا چون قرار نیست این فیلمو بچه 7 ساله ببینه فکر نمیکنم یه آدم بزرگسال با دیدن مشروبخوری مشروبخور بشود البته اگه زمینشو نداشته باشه،اگرم داشته باشه که داره دیگه این فیلم تاثیر چندانی نداره (1044573) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۶:۴۰:۲۲
رساله ها رو بخونید برای کسی که گناهی کرده ضمن شرح میزان گناه راه توبه آن را هم نشان میده پس باید بگیم رساله ها ترویج فحشا می کنند ؟!! (1044702) (alef-1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۷:۳۸:۲۹
با دیدی سطحی نگر خیانت است ! (1044147) (alef-4)
 
l
United States
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۸:۱۱:۲۷
اخه چه فایده داشت ساختن ای فیلم.
ما کلی وقت گذاشتیم رفتیم دیدیم این فیلم رو.
اما واقعا پشیمون شدیم.
فیلمی که چیزی به ادم نده و فقط برای به گریه انداختن دختران جوون باشه فایده ای نداره نویسنده جان. (1044157) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۲ ۰۴:۰۲:۲۶
شما احتمالا اون وسطا خوابت برده...کنار دست من اقایی سی وهشت نه ساله نشسته بود والله ایشون هم گریه کرذ (1046250) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۸:۵۷:۳۴
چرا عده ای میخواهند خود را به خواب خرگوشی بزنند و بگویند کشور مابری از هر اشتباهی است . مگر فقر و فحشا را در جامعه نمی بینند . زنان خیابانی . کودکان خیابانی و هزاران مورد دیگر در جامعه (1044177) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۳:۰۷:۳۹
و مردان خياباني..... (1044403) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۱۵:۴۶:۲۸
که فکر کنم این یکی از زنان خیابانی آمارش بالاتر رفته (1045773) (alef-4)
 
مهدی
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۹:۰۵:۵۷
درسته که این مسئله از واقعیت های جامعه است و باید بهش پرداخته بشه ولی جامعه واقعیت های خوب دیگه ای هم داره ،که اگه در کنار هم آورده بشن این جارو جنجالها هم پیش نمییاد. (1044182) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۴:۲۹:۴۰
به واقعیات خوب هم میشود پرداخت. اما به واقعیات بد نباید پرداخته شود؟ (1044507) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۸:۵۳:۲۵
مثل اختلاس ، مثل فساد دولتمردان دیگه چی ... (1044859) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۸:۵۸:۳۱
شما ببینید این اقایان با چه کسانی مشکل ندارند ، مگر فیلم فرهادی مشکل شرابخواری داشت که حتی حاضر نشدید به ایشان یک تبریک بگویید مگر برای آزانس شیشه ای قشقرق به پا نکردید مگر مارمولک را جلویش را نگرفتید مگر برای ادم برفی کشور را به هم نریختید شما از اساس با هنر مخالفید این در مورد همه اصولگرایان حاکم است همان حرف هایی که استاد با بی بی سی زد را بیاد می اورم (1044867) (alef-4)
 
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۲ ۱۰:۵۸:۵۵
هنر؟؟؟
اگر هنر این است ما ازهنر بیزاریم. (1046454) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۹:۰۷:۰۰
با سلام خدمت نگارنده که با واسطه ی مستقیم پدری فاضل و دوستدار حقیقت سعی در کشف حقیقت دارد از ایشان میپرسم ایا در جمع دوستان شما که گاهی شاید کوتاه حقیقت ها را فدای مصلحت کردند توانسته اید از حقیقتهای جامعه و از انچه که در اطرافمان میگذرد دفاع کنند ؟ایا توجیهات محض پیرویهای محض دفاع کردنهای محض قداستهای محض یکی از افات زمانه ما نیست ایشان چقدر در این وانفسای کوبیدنهای محض اتهامات محض و.......در جهت کشف و دفاع از حقیقت قدم میزنند ایا دختر پدری انچنان بودن از شما انتظاری اینچنین داشتن بعید است چون پرورش در خانواده اصلی مسلم است با تشکر. (1044183) (alef-4)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۹:۰۷:۲۲
با خواندن مطالب مخالفین به طور قطع می شود فهمید که هیچکدامشان این فیلم را ندیده اند . بهتر و شوک برانگیزتر از این نمی شود تبعات گام برداشتن در خلاف مسیر ارزشهای دینی و اجتماعی را به تصویر کشید . فیلم اجتماعی باید به مشکلات اجتماعش بپردازد و " من مادر هستم " الحق و والانصاف که در ادای دِین خود به اجتماع سنگ تمام گذاشته است . (1044184) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۹:۱۳:۵۷
چرا عليه كلاه پهلوي تظاهرات نمي شود؟ در كلاه پهلوي هم گيلاس را نشان مي دهند و هم سيگار را. عليه حجاب هم به وضوح سخن به ميان مي آيد. لطفا آقايان ... پاسخ دهند. (1044189) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۴:۲۸:۱۹
سوال بسیار خوبی بود.آفرین. تازه مخاطب این سریال میلیونی است. (1044506) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۲ ۰۶:۲۱:۵۳
کلاه پهلوی چون مال زمان این اقایون نیست اگر درون فیلم تصاویر ..... هم استفاده بشه اشکال نداره ولی الان همه چی باید خوب تصویر بشه به مصلحت این است!!!!!!!!!!!!!! (1046256) (alef-4)
 
كورش
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۹:۱۹:۴۴
متاسفانه خيلي از اين معضلات است كه خذف كردم چون در شان جامعه اسلامي نيست (1044190) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۹:۲۲:۱۰
آقاي افشين ميشه فقط حرف نزنيد بفرماييد چطوري؟ (1044195) (alef-1)
 
وحدي
United States
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۹:۲۴:۰۳
لطفاً در مواقعي كه منافع حزبي تان تأمين نميشود از حضرت امام و شهداي مظلوم هزينه نفرماييد. ضمناً اگر قرار باشد با يك فيلم كه حقيقت جامعه را به تصوير كشيده است نبايد از شهدا شرمنده باشيم بلكه بايد بميريم و به زير زمين برويم به اين دليل كه بعد امام و شهدا عرضۀ مملكت داري نداشتيم و انقلاب را به بيراهه برديم. اصلاً چرا به متن فيلم و موضوع آن كه هيچ واكنشي نشان نمي دهيم اصلاً مگر كور هستيم واقعيت اجتماع آلودۀ خود را نمي بينيم.يك نكتۀ ديگر شايد بي ارتباط با موضوع نباشد روي چه حسابي اقلام و وسايل پيشگيري از بارداري از داروخانه ها جمع و يا در صورت يافت شدن با قيمت چندين برابر به فروش ميرسد؟ آقاجان با اين روشها به رشد جمعيت نه تنها كمكي نميشود بلكه منجر به فجايعي اجتماعي از جمله رشد سريع انواع بيماريهاي عفوني از جمله ايدز و..و همچنين تولد نوزادان نامشروع و تخريب بنيان خانواده و غيره خواهد شد.لذا با توجه به بي بندو باري ها و فساد موجو در جامعه و همچنين متأسفانه وفور مردان و زنان خياباني به شكل گسترده در سطح شهرها بخصوص تهران و ديگر كلانشهرها ،در صورت عدم مديريت و كارشناسي صحيح در بحث ازدياد جمعيت(كه ما هميشه براي خوشمزه گي خومان و خوشايند مسئولين رده بالا احساساتني شده و مملكت را در بسياري مواقع با بحران مواجه نموده ايم) در آيندۀ نه چندان دور شاهد جمعيتي 140ميليوني اما داراي 15 ميليون بيمار ايدزي و بيش از 2ميليون كودك بي سرپرست و جامعه اي مصيبت زده خواهيم بود.حال شما بگوييد آن موقع روي پلاكارتان براي شهدا چه خواهيد نوشت؟ (1044197) (alef-1)
 
8رود
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۹:۳۱:۱۸
جالب است از بین نظرات داده شده به این مطلب فقط دو نظر علیه فیلم هستیند بقیه به طرفداری از فیلم و نویسینده این مقاله نوشته شده اند.این خود نشانگر این است که مخالفین این فیلم بسیار بسیار اندک و از روی داشتن دیدی سطحی و غیر منطقی می باشند. (1044203) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۹:۳۲:۴۶
به همه دوستان توصیه میکنم به جای این فیلم مزخرف، فیلم " یه حبه قند" آقای میرکریمی را ببینید و کلی لذا ببرید. ( دی وی دی آن در بازار موجود است). به نظر من نمای صحیح ما ایرانی ها رو به درستی و به زیبایی نشون میده. (1044204) (alef-4)
 
اهورا.
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۴:۱۹:۴۷
با درود.
من یه حبه قند رو دیدم.شروع خوبی داشت.ولی در انتها انسان را افسرده میکرد.
بالاخره فیلمها باید با نقد و به چالش کشیده شدن ارزش خودشون رو نشون بدهند.نه با نمایش ندادن.و سانسور شدن.ما در قرآن هم داریم.که خبر را بشنوید.حتی اگر از فاسق باشد.بعد خودتان قضاوت کنید.و صواب را از ناصواب تشخیص دهید. (1044497) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۴:۲۷:۱۱
اصلا قرار نیست یک فیلم(و بطور کلی یک داستان)، نمای یک جامعه باشد. کی گفته "من مادر هستم" نمای جامعه ایرانی هست؟
مگر داستان قوم لوط در قرآن نمای یک جامعه اسلامی است؟ پس چرا در کتاب مقدس مسلمانان آمده است؟
باید در جامعه اسلامی فیلمی در مذمت شرابخواری ساخت و از نتایج آن عبرت گرفت. (1044504) (alef-1)
 
فروغ
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۲۱:۳۵:۳۵
یعنی بعد از 33سال برای جامعه اسلامی در مذمت شرابخواری باید فیلم ساخت؟اصولا چرا باید بعد از 33سال دغدغه یک ملت مسلمان در کشوری با حکومت جمهوری اسلامی مصرف الکل باشد؟ریشه کجاست؟ (1045067) (alef-4)
 
سینا از شیراز
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۰۰:۱۷:۴۰
فروغ گرامی ، پاسخت در این شعر خواجه شیراز نهفته!
واعظان كين جلوه در محراب و منبر مي كنند چـون بـه خلوت ميروند آن كار ديگرمي كنند (1045204) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۶:۴۵:۱۵
توصیه می شود هر دو را ببینند ومقایسه کنند بین دو زندگی یکی بر پایه گناه واثرات مخرب وعذاب آور آن ودیگری بر پایه ایمان وآرامش آن ! (1044706) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۶:۴۸:۴۵
نما ی واقعی ؟! ظاهرا جامعه را با عینک فیلمهای صدا سیمایی دیده ای !! نه عزیز یه سری بزن به محافل جوانان در باغ ها وکوچه باغ ها وخلوت گاه ها ببین زیر پوست شهر چه بسیارموریانه دویده !! (1044716) (alef-1)
 
سحر
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۹:۴۱:۴۶
فیلم فوق العاده مفهومی بود. دیالوگ ها ی نادر تو دادگاه واقعا آدم رو به فکر میبره .این فیلم ها واقیعت های جامعه هستند.و باید به نمایش گذاشته شود (1044207) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۹:۵۹:۲۴
با عرض سلام
خواهش میکنم تمنا دارم واقعبینانه عمل نماییم
اولا نمایش پلیدی ها خود میتواند آموزنده باشد و همچنین مگر سریال امام علی را فراموش کردید که آقای ولید با هنرمندی آقای شریفی نیا رسما شرابخواری میکردند و بعد از آن نماز صبح د. رکعت را سه رکعت میخواندند.!
امیدوارم متن بنده سانسور نشود. (1044215) (alef-4)
 
Yousef
United States
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۰:۲۲:۴۰
Salm. Mer. 30. Az. Babti. Naghdi. Khobitan. Motshakeram (1044236) (alef-4)
 
ابوالفضل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۰:۲۸:۳۴
وقتي كه به فيلم هاي بد حجاب گير ندادن و روي پرده ها نشان داده شدند حالا هيچ كس جرات انتقاد از فيلم هاي سينمايي كه پوشش مفتضحي را دارند به خود اين جرات را نمي دهند. حالا اين فيلم هم كه از واقعيت هاي جامعه است را اجازه نمايش بدهند ما كم كم شاهاد حضور اينطور فيلم هايي با سانسور كمتري خواهيم بود. (1044241) (alef-4)
 
کلامی
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۷:۰۶:۳۰
حرف شما متین و درست اما این جریانات در پشت پرده جامعه را جز در سینما در جایی دیگر نمی توان زد. (1044745) (alef-1)
 
شریف زاده از شیراز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۰:۵۸:۳۷
من برای اغلب نویسندگان و کارگردانان سینما و تلویزیون واقعا متاسفم .مادر کشوری زندگی می کنیم که مردمی بسیار خوب و رشید دارد در کشوری که مذهبی بسیار متعالی دارد در کشوری که فرهنگی و گذشته ای بسیار خوب دارد در کشوری که مردمش با اهدا جان جوانان شهیدشان کشور مارا از چنگال گرگان پلید دنیا ( در 8سال جنگ تمام عیار آمریکا اعراب و اروپا علیه ما) نجات داد در کشوری که رهبرش یک انسان بی مانند ، صالح ، متقی ، دانشمند و باگذشت است در کشوری که جوانان خوب و مستعد و توانمندی دارد و.... چرا در این 33سال بعد از انقلاب یک نویسنده و کارگردان سینما پیدانشد این همه خوبی ها را به مردم نشان دهد؟؟ چرا نقاط ضعف جامعه را اگراندیسمان می کنیم و به بهانه اینکه نباید چشممان را بر واقعیتها ببندیم فقط وفقط ناهنجاریها و پلیدیها را واقیعیت دانسته و فیلم می کنیم و به خورد مردم می دهیم هزینه های نومیدی وبی اعتمادی مردم و جوانان پس از تماشای چنین فیلمهایی را چه کسانی می پردازند بجز همین مردم مظلوم که اسیر فضای خفقان هنری وسینمایی شده اند؟؟ لطفا هنرمندان به این پرسش بنده جواب دهند؟؟ (1044270) (alef-4)
 
فروغ
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۲۱:۴۳:۱۱
اگر زحمت نیست لیستی از این همه خوبی را که در مملکت داریم ارائه بفرمائید تانویسندگان وکارگردان ها استفاده کنند .صواب دارد . (1045072) (alef-4)
 
زهرخند
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۲۱:۵۴:۰۸
شما دقیقاً کدوم محله شیراز می نشینید؟ ما هم نقل مکان کنیم بیایم اونجا! خیلی محله با حالی دارین! (1045082) (alef-4)
 
سینا از شیراز
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۰۰:۳۲:۰۵
همشهری عزیز ، آنچه در نیمه اول کامنتت آوردی درسته اما همه واقعیت نیست. سری به صفحه حوادث روزنامه ها بزنید یا روزی سرزده به دادگاهی بروید متاسفانه فجیع ترین جنایت ها هم در کشور ما انجام می شود. قتل های ناموسی ، کشتارهای خانوادگی ، تجاوزهای گروهی ، سرقت های مسلحانه و ... همچنین آمار مصرف سیگار و مواد مخدر ، طلاق ، خودکشی و... خیلی زیاد است. شاید یکی از مهم ترین دلایلش این است که ما همیشه خواسته ایم مشکل را مخفی کنیم نه حل!! اولین قدم یک معتاد برای درمان، این است که خودش بپذیرد معتاد است و تا وقتی که می گوید تفننی است و... هیچ کاری برای درمانش ثمربخش نیست. مشکلات ما هم تا شکافته نشوند ، راه حل پیدا نمی کنند . پنهان کاری مانند بردن ذغال گداخته به زیر خاکستر است . هرچند دیده نمی شود ولی همچنان سوزان است! (1045223) (alef-4)
 
سینا از شیراز
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۰۰:۴۰:۱۲
من فیلمو دیدم در واقع یک زنگ هشداره و در مجموع به نظرم فیلم خوبیه البته به شرطی که:
1) فیلم رو بدون غرض ورزی و جبهه گیری قبلی ببینید.
2) بدون بچه ها ببینید(گروه سنی را رعایت کنید).
3) فیلم را تا آخر ببینید. (1045229) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۱:۲۱:۳۸
من هم مثل نویسنده پس از سالها دوری از سینما و بدلیل موج مخالفتهایی که با این فیلم شد به تماشای ان در دومین روز اکران رفتم.اگر با دیدی سطحی و کم عمق فیلم را ببینی شراب خواری و روابط ازاد قبل از ازدواج و حضور زن ومرد نامحرم زیر یک سقف و قصاص دختری جوان به جرم دفاع از پاکدامنیش را میبینی ولی اگر عمیق به ان نگاه کنی تمام اینها حقایقی غیر قابل انکار است که نمتوان مثل کبک سر در برف فرو برد و انها را انکار کرد. بعلاوه فیلم کاملا مخرب و فساد اور بودن این رفتارها را با هنرمندی نشان میدهدو بیننده پس از خروج از سینما قطعا ترغیب به دوری از این رفتارهای گناه الود می شود فقط میتوان گفت فیلم برای مخاطبان کودک مفید نیست (1044294) (alef-4)
 
منوچهریان
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۱:۲۸:۳۰
سلام
با شما الفی ها که به اعتقادات دینی وایرانی بودن پایبندید چندکلامی را خدمتتان عارض می شوم.
قرارنیست هرکسی قلم بزند ومطالبی رااز راه روشنفکری مثل این خانم نویسنده شما بنویسد درست فرض کنیم چون ایشان یکطرفه خارج ازتعالیم اسلام قلم زده اند.
ایشان اگرصادق هستند :
اول جایگاه دین وسپس آداب رسوم اجتماعی ایرانی را نقد وسپس مشخص می کردند که آیا نکات منفی به اصطلاح متذکر شده دراین فیلم بیشتر درمیان جامعه سینمایی اتفاق می افتد یادرمیان عموم مردم متدین وخداجوی ایران اسلامی.
این جانب که درمیان قشرمتوسط وزیرمتوسط جامعه زندگی می کنم به هیچ عنوان این نقد وبرداشت خانم زیبا کلام را ازاین فیلم بی مورد را درمیان جامعه تعمیم نخواهم داد چون بنده همیشه بامردمی زندگی می کنم که به دین وایران خود پایبند هستند البته ناهنجاریهایی نیز درجامعه وجود دارد.اگر سینماگران ما عرضه دارند بیاییند برای الگو دهی به جامعه یک خانواده خوب را به تصویر بکشند البته روانشناسان نیز چنین می گویند. هی نشان دادن اختلاف هی دعوای خانوادگی ازاین فیلم ها خسته شده ایم. چرا محبت خانوادگی وآرامش درفیلم ها کمتردیده می شودتعدای از هنرپیشه ها هم که یک فیلم عاطفی یا تقریبا ارزشی هم که بازی می کنندخودشان درمنجلاب بداخلاقی دست وپنجه نرم می کنند مثل هنرپیشه ای که میم مثل مادررا بازی کرد...
خانم محترم یک نویسنده ونقاد باید مثل همه درجامعه زندگی نماید ونظرات مردم را کسب وسپس برداشت خودرا به جامعه تعمیم بدهد مشکل اکثر شما پایتخت نشینان این است که فقط ازآداب ورسوم اطراف خودتان با خبرید.
روزی آقای قرائتی درمورد حرف هایی که گفته می شد بی حجابی بی داد می کند فرمود:(نقل به مضمون ) خیر حرف درستی نیست مطمئن باشید افراد مقید به دین وحجاب به مراتب بیشترمی باشند چون آنان خودنمائی نمی کنند.
متاسفانه دوعامل متضاد درجامعه موجب فساد است.
الف- فقر
ب- ثروت
که البته استثنائاتی( مثل داشتن تقوا واعتقاد به خدا) هم وجود دارد چون هرفقیری فاسد وهرثروتمندی خوشگذران وباطل نیست.
خواهر محترم آیا به این راحتی که به سینما تشریف بردی وسریع فیلم را نقد کردی وتازه خدا راهم شکر کردی که قضاوت بی جا نکردی وجدانت راحت شد.
خیر لطفا درخلوت به وجدانت مراجعه نما.
سیاهی ها را هم دراین فیلم ببین این برکت وعظمت نظام مقدس جمهوری اسلامی است که این بزک کرده ها خودرا درصف مومنین جا می زنند وحتی خودرا برحق تر هم می دانند .
معاویه برای فریب مردم به سپاهش دستورداد قران ها را بالای نیزه بردند.
امام خمینی (ره) درمورد حرف های زیرکانه منافقین درحضورش فرمودند: اینها می خواستندبا آن حرف ها مرا بفریبند.
خانم محترم ابتدایی ترین احکام شرع مقدس اسلام ، چه درمیان بدان وچه درمیان حتی خوبان آن جامعه هنرمند مهجورمانده است بعد شما تمامی فیلم را مثبت ارزیابی می کنی واعلام رضایت هم داری؟
معترضین وسینما گران را به دوصفوف لشگر تعبیر می فرمایید. الله اکبراز این همه نقد الله اکبر مگرشما پایبند به شرع نیستی اگر خدای ناکرده نیستی که من با شما حرفی ندارم ولی اگر هستی نگاه می کردی ببینی حداقل کدام گروه ازلحاظ رفتار ی وظاهری به شرع پایبند ترهستند.
آیا احکام خدا قابل تغییراست؟
که بعضی رابپذیریم وبعضی را نپذیریم. (1044300) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۳:۱۳:۵۷
از لحاظ ظاهري......؟ مشكل شما دقيقا همين است. (1044411) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۴:۴۴:۰۶
جناب منوچهریان به نظرم شما با خانم نویسنده مشکل داشتی چون من که متن این خانم رو خوندم متوجه شدم از بدی های فیلم هم صحبت کرده واز انها هم انتقاد کرده ،پس این همه متن بلند بالای شما هر چند با بعضی جاهاش موافقم اما احساسی وآرمانی نوشته شده ،دیدگاه خانم نویسنده را معقولتر میبینم . (1044532) (alef-1)
 
مهسا
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۶:۳۹:۰۳
نمی تونم منکر بشم که قسمتی از حرفهاتون درسته.ولی تا کی؟تا کی بگیم جامعه ما سالم و پاکه؟نیست.خیلی لز لرزش هایی که الان در موردش حرف زدید دیگه ارزش نیست.منی که نسل جدیدم میگم دیگه خیلی چیزا ارزش نیست و ضد ارزش های دیروز امروز عادی شده. (1044701) (alef-1)
 
زیباکلام
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۸:۲۳:۰۵
سلام. کم لطفی کرده اید و شاید برداشتتان اشتباه بوده یا اینکه حتی با پیش زمینه ذهنی، مطلب را خوانده اید. به هر حال مشخص است که دلسوزانه نظر داده اید که باز بهتر از توهین های بی اساس و پایه است؛ پس برایتان احترام قائل می شوم و پاسختان می گویم.
هر نوشته ای، موافقانی دارد و مخالفانی. درست گفته اید که "قرار نیست نوشته های بنده را درست فرض کنید" اما از این جهت که قرار نیست هیچ نوشته ای را صددرصد درست فرض کنیم و کاملاً پذیرای آن باشیم. هر نوشته ای منعکس کننده افکار و ایده های نویسنده آن است که آن هم خود بازتاب دیده ها و خوانده ها و تجربیات اوست. اما این را که فرموده اید یک طرفه و خارج از تعالیم اسلام قلم زده ام، نمی پذیرم، اشتباه می کنید. بنده حتی یک جای یادداشت ام هم، ولو گوشه ای از احکام اسلامی را زیر سوال نبرده ام. راستش را بخواهید شخصاً بسیار هم به احکام اسلامی قائل هستم. اینکه شراب خواری حرام و بد است را همه می دانند. این ها را دانسته فرض کرده ام و با توجه به محدودیت جا که برای نوشتن داشتم ، سعی کردم به آن بخش از فیلم بپردازم که کمتر به آن پرداخته شده بود. به همین خاطر است که خودم هم در پایان، اشاره کرده ام به این که خواسته ام این بار چند نکته "مثبت" را از فیلم بیاورم. مطمئن بودم که نکات منفی فیلم را همه شنیده اند.
چرا تا یک نظری مخالف نظر شما است، یا حتی مخالف بخشی از آن، فوری گوینده اش را به باد اتهامات می بندید و او را کافر و بی دین و بی تجربه و بی سواد و غرب زده می خوانید. شما از کجا می دانید که ایمان خودتان قوی تر است یا ایمان کسی که نظری مخالف شما را دارد. آیا در احکام اسلامی، چیزی نداریم تحت این عنوان که در مورد بنده های خدا نباید قضاوت کرد و آن ها را نهایتاً می توان با دعای خیر، به خدا سپرد؟ آیا غیر از این است که ارزش انسان ها را فقط خالق آن ها می داند؟ چه بزک کرده باشند و چه یک عارف، همه آخر کار سر و کارشان با خدای خودشان است.
حال اگر بگوییم گناهانی باعث مفسده در کشور می شوند و نشان دادن آن ها می تواند قبح شان را از بین ببرد، من هم با شما موافقم. این فیلم زیاده از حد تنش و سیاهی و تباهی داشت. این ها که دیگر نیازی به گفتن ندارد. هر کس که آن را دیده حتماً اعصابش هم به هم ریخته. شما درست می گویید که جامعه خوبی هم دارد و می شود آن ها را نشان داد. اما هر چیزی در جای خودش. من آقای جیرانی را تشویق نکردم که چه زیبا بود صحنه های گناهی کی می دیدیم، بلکه بسیار استقبال کردم از اینکه اگر بدون جهت گیری سیاسی (!) و بی تعصب آن را تماشا می کردیم، زشتی و تخریب آن گناهان را به بهترین وجه درک می کردیم. اما این گناهان در این فیلم مثال بودند. جامعه ما متاسفانه غرق در فساد و دورویی و دزدی و دروغ و چشم و هم چشمی و اعتیاد و... است و حالا هم که ایدز به سایر کثافاتی اضافه می شود (که بخش عمده ای از آن ها هم نتیجه همین بی اخلاقی ها و گناهان است) برای همین است که باید ببینیم و متذکر شویم، اما بله، می شد که رقیق تر و صرفاً با اشاراتی این صحنه ها را نشان دهند.
نمی دانم جایی که شما هستید کجاست که انقدر مدینه فاضله است و گندها را برای ما "پایتخت نشین "ها و هنرمندانمان گذاشته است. باور کنید با جان و دل خوشحال می شوم اگر چنین مدینه فاضله ای وجود داشته باشد اما من اطلاعی از آن ندارم. در پاسخ شما که آیا ما گناهکارتریم یا شما، بله اگر مردمی واقعاً متدین و خداجوی باشند آن هم نه فقط در شعار بلکه در عمل، به نظر من هم این گناهان اصلاً برایشان ایجاد نمی شود و جامعه سینمایی هم مثل هر جامعه دیگری اگر درش خطا و گناه باشد، خب بیشتر هم با این تبعات مواجه خواهد شد. چرا شما این جریان ها را از منظر خودتان نمی نویسید.
بنده اگر سریع به دیدن فیلم رفتم و خوشحال هم بودم که آن را دیده ام، از این باب بود که به مسائل روز جامعه اطرافم بی توجه نیستم و برایم مهم بود که به دور از تعصب و خارج از سیطره تأثیر حرف های دیگران، شخصاً در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشم. هدف من کوبیدن و مخالفت با هیچ گروهی نبوده است. اتفاقاً از شما چه پنهان، به دلایل شخصی، تا حدودی نسبت به انصار حزب الله، سمپاتی هم دارم و دقیقاً به همین دلیل است که نمی توانم از کنار حرکات آن ها به راحتی بگذرم. (1044808) (alef-1)
 
منوچهریان
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۱۳:۱۱:۲۸
سلام علیکم
خواهر محترم زیبا کلام
خدای راشاکرم که با بزرگوارانی مواجه شدم که عالمانه نظراتم را پاسخ دادند.( حرف که ازدل برخیزد بردل نشیند)
اخلاق ایجاب می نماید تا متقابلا اینجانب هم اشاراتی داشته باشم . حقیقتاهرگز نویسنده محترم را نمی شناسم واحتمال اینکه مطالبم کمی با احساسات آمیخته شده بود را قبول دارم آن هم به دلایل نداشتن فن نویسندگی است لذا باید دقت بیشتری می کردم که موجب ناراحتی نویسنده را فراهم نمی کردم . واما مهسا خانم دلیل قیام امام علی (ع) برای خلافت ، تغییر ارزش های دینی واجتماعی بود. وهمچنین قیام امام حسین (ع) نیزبرای احیای امربه معروف بود. نباید ارزش های شرعی وعرفی درجامعه صلیقه ای تفسیر واجرا شود.
واما خانم زیبا کلام ببخشید
بنده دراول اشاره به اعتقادات شما الفی ها کردم ودرآخرنیزبابیان (مگرشما پایبند به شرع نیستی...) تاکید برآن را داشته ام . شاید نداشتن این فن نوشتاری باعث برداشت ناصواب شده باشد که عذرتقصیرم رابپذیرید بنده کی هستم که بندگان خدارا خدای ناکرده ندیده ونشناخته ازروی عمد موردکم لطفی قراردهم.
اگر رعایت شرع وعرف درفیلم همزمان صورت می گرفت هرگز کاربه این بگومگوها نمی رسید. آنان دست روی معضلی ازجامعه گذاشته اند که خود به اعتراف خودشان بیشتر نیازمند هدایت گری هستند. رطب خورده منع رطب چون کند؟
یادآور می شوم مولوی هم درمثنوی داستان کنیزک ولوطی رابرای بیان همین معضلات اجتماعی بیان داشته است اگر این سینماگران که مدعی بیان واقعیت هستند نگاهی هر چند گذرا براین اثرارزشمند ادبی هم داشتند اینچنین موجب التهاب درجامعه نمی شدند .
قطعا اگرنوشته ای که براساس شرع وعرف وبه دور از تفسیر شخصی باشد با صلیقه هایی مثل شیوه های درست زندگی کردن که براساس انتخاب اشخاص صورت می گیرد فرق دارد. من ازانتقادات شما درمورد بیان حرف هایم پندهایی راگرفتم حال باید شما خواهرعزیزهم به مطالبتان لختی تامل نمایید.
لطفا مرابا آنهایی که چنین اتهاماتی را به مخالفین خود می زنند آمیخته نفرمایید من از جنس عوام مسئولیت پذیری هستم که توجهم به باورهای دینی واجتماعی است. ودرضمن به ولایت فقیه نیز دل خوش دارم.
آری ارزش انسان ها را فقط خالق آن ها می داند اما ما درمقابل اعمال خودبه طور عموم به خدا پاسخگو هستیم وبنابرمسئولیت اجتماعی نیز خواه ناخواه پاسخگوی مخلوق می باشیم.
نشان دادن گناهان به جامعه نیاز به خودسازی دارد وادبیات خاص خودش که درمرحله اول خودشناسی وخودسازی وسپس استفاده از کلمات خدا وائمه معصومین (ع) وبزرگان هنر که حداقل آن اشاره ای به کتاب مثنوی کردم.
نقد باید هردو زاویه رابررسی نماید تا آدمی مثل من دربرداشت دچارخطا نشود.خواهر محترم به خداوندی خدا قسم هیچ شهری مدینه فاضله نیست که من مدعی آن باشم مدینه فاضله ما زمانی است که درآن امام معصوم (ع) حاکمیت داشته باشد وما درآن جامعه تابع خوب ولایقی باشیم اما محترمانه به استحضار می رسانم که این جمله شما ( ما متاسفانه غرق در فساد و دورویی و دزدی و دروغ و چشم و هم چشمی و اعتیاد و... ) عمومیت ندارد .شاهد مثال آنهم حرکت ضریح مطهرامام حسین (ع) واین همه عشق وعلاقه مردم به پاکی ها وصاحب آن ضریح است . بدیها همیشه خودنمائی داشته اند. (حکایت سنگ ؛ آب وکف روی آب)
درضمن اعتقاد قلبی وواقعی بنده براین است که بهترین ها وبدترین ها درپایتخت شما رشد و نمو دارند که صدالبته مفتخرم که بگویم الحمدالله جماعت بهترین ها ، صالح وخادم درآن مکان زحمات ورهبری ما مردم را عهده دار هستند.
در خاتمه «الا ان حزب الله هم الغالبون» یک نگرش کامل وبرای دایره ایمانی بلامنازعه است هرکس که بتواند خود را براساس « ان اکرمکم عندالله اتقیکم» به آن نزدیک کند او ازانصار حزب الله است خواه نامش را به انصار حزب الله یا اخوان المسلمین درمصر نهاده باشد فرق ندارد. این اعمال ورفتار انسانها است که کسی می شود روح الله وکسی هم برخلاف آن یعنی اینکه من تبعیت ازهیچ گروه خاصی را نداشته ام وفقط بخشی از احساسات فردی خودرابیان کرده ام
باتشکراز سایت الف وحسن اعتماد شما (1045626) (alef-4)
 
زيباكلام
۱۳۹۱-۰۹-۲۲ ۰۰:۲۱:۱۸
سلام. ممنون جناب منوچهريان. چشم، سعي مي كنم باز هم بيشتر بر مواردي كه گفتم و گفتيد، تأمل كنم. انشاء الله كه نتيجه اي مبتني بر حق و حقيقت حاصل شود. (1046203) (alef-4)
 
وحيد ق
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۲۱:۴۶:۲۴
با سلام.خداوند در قران كريم ميفرمايد همه حرفها را بشنويد و از ميان آنها بهترين را انتخاب كنيد . در ماله خانم زيبا كلام به نكات خوبي اشاره شده بود .اما بعضي از كامنتها نشان از اين داشت كه عده اي اب قاطي كردن تمام مسائل سعي در كوبيدن جريانات سياسي مخالف خود را دارند .فكر كنم مناظره آقايان حسين الله كرم و فهيم به عنوان مخالف و جيراني و فراستي به عنوان موافق بسيار جالب است. آنجا حسين الله كرم اينطور كه عده اي عليه انصار حزب الله حرف زده اند به هيچ وجه بي احترامي نكرده و نظر خود و همفكرانش را گفته بر عكس برخي از كامنت هاي فوق كه مثلاً حادثه مدرسه پيرانشهر را به عنوان موضوعي عليه انصار حزب الله مطرح كرده و اينطور القاء مي كنند كه حزب اللهي ها توجهي به اين فاجعه ندارند و بيخود و بي جهت با فيلمها و هنرمندان مخالفت مي كنند . (1046108) (alef-4)
 
رضا
Netherlands
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۱۱:۲۴:۴۱
نظرات شخصیت رو به عنوان تعالیم اسلام بیان نکن که بدعتی سخت تو اسلام هست. (1045537) (alef-4)
 
زرشک
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۱:۴۱:۳۷
من فیلم را ندیدم..پس نظری درباره فیلم نمی دهم..اما مشکل اینجاست،دختری 10 ساله که می توانست در آینده همسری مهربان و مادری دلسوز باشد در کلاس درس و مقابل چشمان دیگر همکلاس هایش می سوزد و بر اثر شدت جراحات فوت می کند..این انصار حزب ا... حالا کجایند؟!برای فیلم اعتراض کردند..باشد..دوباره تشریف باورند و برای این فاجعه نه چندان غریب و غیر تکراری هم تجمع کنند و فریاد بزنند...وزیر محترم به یک عذرخواهی طعنه آمیز بسنده کردند و معلم را مقصر دانستند!! مجلس هم مثل همیشه............ (1044306) (alef-4)
 
مصطفی
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۱۰:۵۶:۰۶
افرین که شما فیلم رو ندیدی نظر نمی دی چون انصاری ها اصلا بعضا فیلم رو ندیدن فقط به صرف اینکه بهشون گفتن مشروب تو فیلم داره تحریک شدن اینجا یاد فیلم مکس با بازی امیر جعفری در نقش انصار افتادم (1045503) (alef-4)
 
محيا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۱:۵۰:۲۴
با وجود اينكه فيلم حشو و زوائد زياد دارد اما معتقدم كه كارگردان به خوبي توانست مسئله را طرح و تحليل كند و از اين نظر هيچ ايرادي به اثر وارد نيست. (1044314) (alef-4)
 
اميرعلي
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۲:۰۸:۳۵
خلاصه مي گويم.همه مي توانندنظربدهندچون اكران عمومي شده است.خودراكارشناسترازديگران ندانيم.مسلمان بايد كيث باشدوبدون شكستن قبح وبالطائف العيني مطلب رابرساند.شرح گناه شيوع گناه است.محدوديت رابه فرصت تبديل كرده وذوق هنري ايراني مسلمان راشكوفاكنيم تاازكارگردانان هالييوودي هم بالاتررويم. (1044336) (alef-4)
 
زهره
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۴:۰۷:۴۱
شما می شه بفرمایید چطوری توی لفافه به مردم بفهمونیم که یه سری چیزا باید رعایت بشه . سالم زندگی کردن نتیجه خوب و بد زندگی کردن نتیجه بد داره. این برادرا روزی که صورت گل های زندگی خیلی ها می سوزه کجا هستن که صداشون رو بلند کنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (1044480) (alef-1)
 
رضا
Netherlands
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۱۱:۲۶:۳۵
باور کن تو قرآن هم از مسائل اینچنینی صحبت شده شیوع به اون میگن که طرف رو تشویق کنی نه انکه برای حلش بیان کنی. (1045542) (alef-4)
 
United States
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۲:۱۶:۴۵
بعضیا سرشونو مثل کبک کردن زیر برف ودوست ندارن حقایق زندگی وجامعه رابدونن.....چون این زندگی رو دوست دارن وفکرشون بیش از این کشش نداره ویاخودشون در رفاه وآسودگی کاملن!!!!!!! (1044345) (alef-4)
 
کیان
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۲:۵۲:۰۵
من این فیلمو هنوز ندیدم .معلوم هم نیست کی ببینم .اما یه بحث کلی دارم که چرا ما همیشه دنبال به کرسی نشوندن حرف خودمونیم چرا اینو نمیفهمیم که نظریات وسلیقه ها فرق دارن .به نظر من تعیین تکلیف راجع به همچین مسا ئلی که کی چی ببینه و چی نبینه توهین به شعور آدماست .باید واقع گرا بود عمری حذف کردیمو سانسورو تعطیلی که مبادا قبح از بین بره یا (دشمنامون )سوءاستفاده کنن خداییش چقدر تاثیر گذار بوده؟؟ (1044382) (alef-1)
 
سربداران
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۳:۵۸:۵۷
راستي يك چيز را يادآوري كنيم وآن اينكه ايا انصار حزب الله مجوزي براي تحصن واعتراض خود گرفته بودند يا بدون مجوز اين كار را كردند واگر بدون مجوز بوده باهاشون از طرف نيروي انتظامي هم برخوردي شده يا خير؟!!! (1044471) (alef-1)
 
علی موحد
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۴:۲۱:۳۲
واقعا که این سایت توکلی جان است دیگه توقع بیش از این نمیشه داشته باشی ! در جایی که هزاران نقد و یادداشت درباره این فیلم کذایی نوشته شده نویسنده ادعا کرده اند گشته اند و چیزی جز بیانیه های انصار یافت نکرده اند!! در جایی که کسانی که به قوانیین کشور آشنا هستنند نسبت به صحنه های مختلف فیلم از جمله نشان دادن سیکار کشیدن زنان با تمام زیر وبم آن و صحنه های مستی بازیگران و... که همگی خلاف قوانین مصرح در فیلم سازی است و حقوق دانه به آن اشاره کرده اند باز ایشان از قانونی بودن فیلم حرف می زند !!!درجایی که زنان این فیلم از زنا باردار شده اند و تنها زن به اصطلاح سالم فیلم شرعی صاحب فرزند شده ولی در فیلم دلبسته فرد دیگری است این عنوان آیابرازنده این فیلم است شاید نویسنده اینگونه مادران را مادرانی معقول میداند! در جایی که سناریوی فیلم یک نشر اکاذیب است و وقوع این داستان در عالم واقع به قصاص ختم نمی شود، آیا سایت آقای توکلی اشاعه این نشر اکاذیب را به جا و درست می پندارد!!! وجود دیالوگ های جنسی صحنه های متعدد ضدوخورد محرم و نامحرم بدحجابی وحشتناک و مشروب خواری و ترویج بسیاری از ضداخلاقی در فیلم آیامورد تائید سایت توکلی است!!! به کجا چنین شتابان آقای توکلی..... (1044500) (alef-1)
 
زيباكلام
۱۳۹۱-۰۹-۲۲ ۰۰:۵۸:۱۸
شما با آقاي توكلي مشكل داريد يا با سايت او، يا با خود فيلم يا با نوشته من؟ يا اينكه چنين فيلمي ساخته شده، بعد يكي مثل بنده چنين متني نوشته ام، بعد آن را در يك سايتي منتشر مي كنم و اين سايت هم مثل همه سايت ها، يك مدير دارد؟! اگر سانسور كنند و حداقل اين مطالب لب مرزي را منتشر نكنند كه مخاطب هميشه شاكي خواهد بود كه اين چه وضع يك سايت است... حالا هم كه ... باور بفرماببد آقاي علي موحد، كه اين مطلب آنقدرها هم مفتضح نيست. يك بار كه خشم و تعصبتان كمي خوابيد و آرام شد، با بي طرفي و آرامش بخوانيدش (اگر خواستيد) آنوقت مي بينيد كه فقط سعي كرده ام حقايقي را كه در ذهن داشته ام تحليل كنم.
من گفته بودم كه گشته ام تا يك متن در قالب يادداشت يا مقاله بيابم كه با منطق و استدلال، به جزئيات ايرادهاي وارده پرداخته باشد. خب نيافتم. هر چه بود شبيه اين نوشته شما پر از پيش داوري و خشم شما بود. بنده قوانين مصرح در فيلم سازي را بلد نيستم چون پيشه ام ربطي به فيلم سازي ندارد و بنابراين اصلاً در نوشته ام از قانوني بودن يا نبودن فيلم حرفي نياورده ام. شايد از عرفي ديني يا اخلاقي نبودن آن چيزي گفته باشم اما "قانوني" بودن را به خاطر ندارم.
آقاي علي موحد، مادر، مادر است!! شما هيچوقت اين را متوجه نخواهيد شد. مادر، چه بچه اش حلال زاده باشد و چه حرام زاده، باز مادر است. نيم بيشتر كره زمين متاسفانه نوزادان شان را از راه حرام ايجاد مي كنند، اما باز آن حس مادري سر جايش است. بله،‌ما مسلمان ها اعتقادات خودمان را داريم مبني بر اينكه اين قضيه، از بدترين، بزرگترين و غيرقابل بخشش ترين گناهان است. حتي فكرش هم كافيست تا ما را آشفته كند. اما آقاي موحد، اين قضيه دامنگير جامعه ما هم شده است. ما هم فراوان سقط جنين داريم و به دنيا آوردن فرزندان حرام! خب با اين ها چه كنيم؟ از كنار اين معضل با بي تفاوتي بگذريم و فكر كنيم كه سكوت، تا ابد پنهان شان مي كند؟!
خير، بنده اينجور مادرها را معقول تر نمي دانم و اصلاً‌چنين چيزي نگفتم. چرا لااقل پيش از اينكه حمله كنيد، يك بار با دقت متن را نمي خوانيد تا اين همه برداشت هاي شخصي خودتان را از زبان نويسنده بيان نكنيد؟؟ آقاي موحد، يك بار ساعت 12 شب به بعد، به خيابان ولي عصر برويد و كمي پياده روي كنيد. ببينيد چند نفر را مست و تلوتلو خوران خواهيد ديد! چند دختر را مي بينيد كه آن وقت شب ايستاده اند تا سوار ماشين ها شوند؟ زن ها و دخترها مدت هاست كه در خيابان ها ي شهرمان سيگار مي كشند. حالا الآن تمام جنجالي كه شما اينجا ايجاد كرده ايد اين است كه توكلي اين چه وضعيه سايت شما پيدا كرده؟! اين سايت از همان ابتدا سعي در گفتن هر چه صريح تر حقايق را داشته است. مشكل اين است كه حقايق اطراف ما روزبه روز وخيم تر و سنگين تر و تيره تر مي شوند. اگر نتوانيم جامعه خود را يك بار در يك آينه عظيم ارزيابي كنيم (با همه زيبايي ها و زشتي هايش) پس چگونه توقع داريم كه بدي ها خوب شوند؟! (1046219) (alef-4)
 
maryam
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۴:۳۰:۳۷
من مادر هستم!
در پی نمایش فیلم من مادر هستم لازم دونستم این نکاتو برای روشن شدن اذهان عمومی بیان کنم
لطفا نشر دهید
نمیدونم کیا این فیلم رو دیدن و چه برداشتی کردن
من از هیچ سمتی دفاع نمیکنم و نظرات شخصی خودم رو مینویسم
به نظرم این فیلم یک فیلم بسیار عالی مخصوصا برای جوانهای بالای 20 سال که شور جنسی فراوانی دارند حرف نداره
نکته هایی که در این فیلم هست رو میگم
حزب الله میگه باید بیاد پایین بقیه میگن نیاد یسری هم میگن سانسور بشه
آخه واسه چی؟
مگه غیر از واقعیت ایرانه؟
تو ایران تمام اینا دیده میشه و دقیقا هم اجرا میشه
مگه دختر پسرا رابطه آزاد ندارن؟
مگه ما دخترا پسرا رو ساعت های پایانی شب تو خیابون نمیبینیم؟
نکته اصلی این فیلم اینه که تمام اتفاقات در یک لحظه رخ میدهد و اگه انسان غافل از این لحظات بشه تمومه میشه آوا
میخواد قتل باشه میخواد تجاوز
بعضی ها میگن آوا مقصر بوده چون خودش مشروب خورد
گناه مشروب خوری شکی توش نیست اما اگه بریم تو سکانسی که پدرام و آوا باهم تنها بودن آوا از ترس چشمهای پدرام از خونه ای که دوتایی تنها بودن و هرکاری میتونستن بکنن نزد بیرون؟
پس دختره اگه خلافکار بود اینجا خودشو نشون میداد
اونجا هم عموش در حالت مستی به آوا تجاوز میکنه حتی از ترس اینکار یکبار از خونه میره بیرون اما دلش نیماد و بر میگرده
یه نکته مهم دیگه که میشه برداشت اینه که باباش تقاص کاری که کرده بود رو دید
از هر دستی بدی از همون دست میگیری
اما این وسط مادر آوا چه گناهی داشت که به این درد دچار شد؟
بعضی ها میگن اخرش با احساسات بازی کردن؟
اما مگه غیر از اینه که در ممکت ما بی قانونی داد میزنه و قوه قضاییه هیچ کاری نمیکنه جز حق کشی؟
خیلی میشه توضیح داد اما هم میدونم شما حوصلشو ندارید هم بقیه جنبشو ندارم
یا علی (1044510) (alef-1)
 
کوثر
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۴:۳۲:۰۸
سلام

همه بزرگوارانی که متفق این نظر هستند که هرآنچه در جامعه هست همون باید نشون داده بشه،یه سوال ازشون دارم:

فحشایی که همه ازش دم میزنید و در جامعه رواج داره از کجا ایجاد شده؟جز رسانه های بیگانه و غربی؟اونها چیزی رو که در جامعه شون عیانه و به اون آلوده ان و ارزش هم میدونن رو در قالب برنامه و فیلم به دنیا پخش میکنن.

اونوقت وقتی در خانه خانواده های مسلمان ؛پدر،مادر،خواهر و برادر به پای تماشای این فیلم ها میشینن،چه انتظاری میشه ازشون داشت؟

نتیجه میشه همین فحشا و وضعیتی که همه تون اذعان دارید بهش.بعد فیلمسازای ما هم فکر میکنن هنر کردن که میان همینا رو فیلم میکنن،به اکران می رسونن.اگر خیلی دلسوز هستند و هستید و هستیم یه فکری برای بهتر کردن اوضاع کنیم نه این که با نشان دادن زشتی ها،مردم رو مایوس و ناامید و دلشون رو ریش کنیم.

در ضمن اگر بنا به نشون دادن واضحات هر رابطه مشروع و نامشروع و منکراتی باشه،همون ماهواره برای مردم کافیه.نمیخواد فیلمسازای ایرانی هنرشون رو در این عرصه به نمایش بذارن و شان خودشون رو پایین بیارن.

مردم الان به چیزی نیاز دارن که بهشون آرامش بده و ذره ای دور خانواده از خستگی هاشون کم کنه. (1044515) (alef-1)
 
فروغ
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۲۲:۰۶:۲۱
اگر فحشا حاصل کار رسانه های بیگانه وماهواره است باعث زور گیری واختلاس وارتشا وحوادثی نظیر تجاوز دستجمعی در خمینیشهر اصفهان وفقر واعتیاد وجعل مدرک وزن ها ودختر بچه های فال فروش وگلفروش درنصفه شب سر چهار راه ها و.... چیه؟این ها که دیگه فیلم نیست. (1045089) (alef-4)
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۵:۰۴:۳۱
بنده این فیلم را ندیدم ولی موجی که این فیلم پدید آورده باعث شده که چشم باز کنیم و ببنیم آنچنان که در صدا و سیما نمایش داده میشود جامعه سالم و عاری از گناه نداریم متاسفانه امروز در این جامعه شرب خمر ، اعتیاد ، روابط نامشروع و منکراتی که ذکر آن از حوصله این متن خارج است رواج فراوان پیدا کرده و ما باید این فیلم را به فال نیک بگیریم که دست به تابو شکنی زده و ایینه شده برای نشان دادن جامعه ما و ما باید از این فرصت استفاده کرده این معذلات را ریشه یابی کنیم (1044565) (alef-1)
 
امید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۵:۱۲:۲۰
وقتی پایان فیلم در سینما همه به احترام فیلم بلند می شوند و دست می زنند باید به کارگردان و عوامل تبریک گفت!

مردم خودشان بهتر خوب و بد رو تشخیضص میدهند! نیازی نیست کسی جای انها فکر کند!

هر کسی موضوع را نمی پسندد می تواند تماشا نکند نباید در جامعه جمهوری ناخواسته ها را محکوم کرد و تنها می توان نقد نمود. (1044580) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۲۳:۵۹:۲۱
دست زدن همیشه نشانه فمیدن نیست. می تونه نشانه اعتراض هم باشه. (1045194) (alef-4)
 
کاوه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۶:۲۷:۳۳
این فیلم یا خدمت باشه یا خیانت، یه بحثه. ولی مطمئنن سانسور کردن و خفه کردن صدای قشر فرهنگی جامعه خیانته. این یکی کاملن معلومه (1044686) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۶:۵۷:۲۴
جواب تیتر شما :
بستگی داره به خیلی چیزها مثل :
جهت وزش باد
جهت وزش منافع
ابراز ارادت
مصلحت
جریانها
پردازش ایده ها و خط مشی ها
لزوم بررسی یک مسئله برای ندیدن دیگر مسائل
و .... (1044732) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۷:۱۷:۱۵
ببخشيد مگه ما تو تعزيه ها صحنه شراب خواري يزيد و شمر و عمر سعد رو نداريم
معمولا تو پياله چايي ميريزند كه شبيه باشه.
اينها هم كه مشروب نخوردن شيشه شبيه بكار بردن
اگر اين حرومه جلو تعزيه رو هم بگيريد. (1044758) (alef-1)
 
حسین آقا
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۲۳:۵۸:۰۰
تو چقدر از غافله پرتی! خوب معلومه که اونی که تو فیلم خوردن شراب نبوده دعو سر نشون دادن مشروب خوریه. (1045191) (alef-4)
 
گيلان
United States
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۷:۵۸:۰۶
من هم فيلم من مادر هستم را نديدم ولي از قراين نشان ميدهد كه بايد فيلم خوبي باشد مخصوصاً كساني كه در اين باره اين فيلم خصمانه نقد كرده اند را توجه كنيد كه چقدر منفي خورده اند انصار جان دخترهاي بيگناهي در يك مدرسه جان داده اند آن را نمي بينيد آن وقت به اين فيلم گير ميدهيد بابا ايوالله (1044786) (alef-1)
 
United Kingdom
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۸:۱۴:۳۳
چرا وقتي مواد مخدر راكشف ميكنند يااسلحه را نشان ميدهندچرا مسولان به مسافرت فرنگ ميروند انجا تا چشم كار ميكنه از اين چيزهاست (1044805) (alef-1)
 
United Kingdom
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۸:۲۰:۲۱
با با 30 نفر عوامل بعضي جريان سياسي يك رفتاري را نشان دادند براي بهره برداري كه خودشان ميدونند براي چيست شما هم هي مقاله بذاريد اين اقايان بروند جلوي رياست جمهوري واز ريس دولت بخواهند كه به چه حقي وضغيت معاش ملت را به اين روز اوردند (1044806) (alef-1)
 
سعید (خورزوقی)
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۸:۳۵:۵۶
سلام.این فیلم اصلا خیانت نیست.برادران فقط بلدند همین کارها رو بکنند.اگه راست میگید بیایید حادثه پیرانشهر را محکم کنید که یکی از بچه های اون مدرسه مرده.روحش شاد.{{{{آیا حادثه پیرانشهر ارزش محکومیت نداشت یا ندارد؟؟؟}}}} (1044821) (alef-4)
 
saeed
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۱۸:۴۳:۲۴
انصار حزب الله با واقعیت های جامعه کلا مشکل داشتند و دارند.چون به ضررشونه. مگه قضیه فیلم زندگی خصوصی را فراموش کردید؟؟؟؟؟ (1044844) (alef-1)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۲۰:۰۳:۴۶
من نمیدانم آخر با این مدعیان صد آتشه مسلمان نما باید چه کرد. یک روز در هیات مداح روز دیگر کفن پوش و...جلو هر کاری را که از صد سد دولتی و غیر دولتی رد شده را میگیرند و شعار میدهند و مردم را بدنام و متنفر از خودشان میکنند. (1044959) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۲۰:۳۰:۲۸
واسه 5 درصد از این تندروها صدا و سیما به فنا رفت و کار به ججایی رسید که مخاطبشو از دست دادددددد
آقایون
خانوما
صدا و سیما مخاطب ندارد!!!!!!
من و تو
شبکه های جم
و ...
بیدار شید تا دیر نشده (1044988) (alef-4)
 
عشق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۰۳:۵۰:۴۷
این فیلم رو اگه کسی دید ( عمیق ) دیگه نیازی نیست که در موردش توضیح بدیم !!
ولی واقعا راحت میشه فهمید که مردم ایران ( میدونن خودشون کی ها رو میگم)
چقدر عقده ای ان !!!! خنده های بیجای زنا و دخترا و مردا و پسرا که آزار دهتده و مزاحم بود ناراحتت کننده هم بود !!!!
انقدر عقده ای که به مثال وقتی پانته آ به وکیل گفت تو زن داری همه هرهر می خندیدن و پچ پچ می کردن !!! اگه کسی عمیق می فهمید این صحنه رو به نظرتون می خندید یا درگیر قصه بود و زن رو درک می کرد!!!
خیلی خیلی جاهای فیلم همه یا پچ پچ کردن یا هرهر خندیدن !!!!
باز به مثال صحنه ای که باران کوثری با عشقش تنها توی خونه بودن !!!!!
خیلی صحنه ها که گفتنش صفحه ها میشه..
(خطاب به اون شخصی که گفته بود باران کوثری از چشای عشقش ترسید )
این صحنه ترس نبود دختره جلوی خودش رو گرفت که میشه توی اون خیلی چیزا رو گفت که یکی این بود که نمیخواست خیانت کنخ به عمو یا همون دوست پدرش که حالا که خونه رو به اونا سپرده اون سو استفاده کنه و یا عشق خودش به پسره که عشقش بود نه جنس نری که بخواد بهش تجاوز کنه و بترسه !!!
اونا عاشق هم بودن ! اون جلوی عشقش رو گرفت نه اینکه بترسه !!! (1045282) (alef-1)
 
ناشناس
United States
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۰۸:۴۴:۰۱
برادران خودجوش و زود جوش کمی تند رفته اند.آهسته و پیوسته.... (1045347) (alef-1)
 
عشق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۱۲:۰۶:۰۶
مشکل همین جاست وقتی که باید فیلم رو می دیدن نشستن به هرهر خنده و پچ پچ !!! بعدش میگن نه ما توی کشور مذهبی هستیم !!!!
ما فلانیم ... ما بهتریم ....
خوب تا کی میخواین نقاب به صورت بزنید که عادی هستین !!!!
همه جای مملکت رو عقده گرفته !!!!
حالا از اینا که بگذریم با همه هرهر ها و خنده ها ، صحنه ای که فرهاد اصلانی توی دادگاه با بغض بینهایت درد رو گفت همه سالن میخکوب شدن !!!! (1045576) (alef-4)
 
elham
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۱۲:۲۱:۱۹
moshkalat ma nabayad to film biad nabayad to rozname biad nabayad to manbar o majlsa biad aghayon lotf konan began koja ma fesad o badbakhti in mamlekato dad bezenim???????????????????/hamin raftara maro aghab monde kard (1045585) (alef-4)
 
آزاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۱ ۲۱:۲۶:۵۱
دیشب بعد از خواندن این مطلب تصمیم گرفتم فیلم را ببینم و امروز موفق شدم.بسیار زیبا بود و تاثیر گذار...
هرچند من و همسرم در پایان فیلم خیلی گریستیم چون شاید باید پدر و مادر بود که فهمید آنها چه میکشیدند.فیلم پیامهای زیادی داشت:
1- نتایج اعتیاد به الکل و مصرف بی رویه ان
2-عدم اعتماد و اطمینان کامل به افراد ی مثل عمو سعید در فیلم که به هرحال نامحرم بود و اوردن انها در حریم خانواده
3-نادر بلایی بر سر دخترش اورد که خودش سالها قبل بر کس دیگری اورده بود
4-عشقی واقعی آوا و پدرام و حفظ خط قرمزها توسط آنها
5-انتقام نه تنها مشکلی را حل نکرد بلکه سیمین را اشفته و بیمار کرد
و دراخر نمیدانم چرا در صحنه های پایان فیلم یاد بهنود شجاع افتادم ...شاید نیاز باشد قوانین جزایی ما بازنگری شود. (1046092) (alef-4)
 
م:-)پیروی
۱۳۹۱-۰۹-۲۲ ۰۰:۴۱:۴۴
جناب اقای توکلی یادم میاید اول دولت اقای خاتمی یکی از اطباء کشور در روزنامه مطلبی در باره بیماری ایدز ولزوم اگاهی خانواده ها وجوانان نوشته بود ودرست در نماز جمعه همان هفته اقای جنتی صدای وا اسلاما سرداده و عین این عبارت را فرمودند که این بیماری برای غرب است نه جامعه وجوانان با ایمان ما ولی درحال حاضر انواع سریال وسالگرد روز ایدز می گریم اما چه فایده ، اقای توکلی به خدای احد قسم فقط کافیست در مناطق مختلف تهران با یک ماشین خارجریچرخی زده انوقت ببینید چقدر فساد زیاد شده،و چقدر زن شو،،،،،،پس به نظر من فیلم اقای جیرانی کمی هم دیر ساخته شده (1046211) (alef-4)
 
سيد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۲ ۱۰:۲۲:۵۰
بنظر من نشون دادن مشكلات و معضلات مشكلي رو حل نميكنه.بايد راه حل نشون داده بشه.اينكه يكي بياد و مشروب خوردن و عوارضش رو نشون بده خوبه.ولي كجاي كار رو حل ميكنه.هيچ جا رو.يه عده اي خوششون مياد ميگن عجب فيلماي تابو شكني. يه عده اي هم ميريزن تو خيابون و هوچي بازي درميارن و پرده سينما رو پايين ميكشن.اين بده كه يه عده بخوان با تجمع و داد و بيداد حرف خودشون رو به كرسي بنشونن.قبول.اما فيلم آقاي جيراني طرح مسئله ست.راه حل چي ميشه پس؟؟ كي بايد بياد راه حل رو نشون بده.وقتي بازيگرا و سينماگراي ما خودشون انتهاي مشروب خوري و افراط گري در بي ديني و لاابالي گري هستن.كسايي كه عمق فاجعه رو زيادتر ميكنن بهتره راجع به فاجعه فيلم سازي نكنن. (1046404) (alef-4)
 
"من مادر هستم" خیانت است یا خدمت؟