نظر منتشر شده
۲۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 503729
کارشناسان سیاسی درباره جلسات رای اعتماد به کابینه:
مجلس نتوانست به لحاظ کارشناسی در رای اعتماد خوب ظاهر شود/ روحانی دفاع خوبی از بیطرف نکرد
گفتگو از معصومه پورصادقی، 29 مرداد 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۴
مجلس شورای اسلامی پس از ۵ روز بحث و بررسی برنامه وزیران پیشنهادی، امروز برای وزیران رأی‌گیری کرد و سرانجام کابینه دوازدهم با رأی اعتماد نمایندگان مجلس به ۱۶ وزیر تشکیل شد.

در این ارتباط عباس سلیمی نمین در گفتگو با خبرنگار سیاسی الف، در مورد رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزرای پیشنهادی رئیس جمهور اظهار داشت: از روند عملکرد مجلس در ارتباط با ارزیابی وزرا، خیلی خرسند نیستم و تصور میکنم که مجلس در این عرصه به جدیت و عمیق عملکرد نکرد چراکه برخی از وزرا قطعا می بایست باتوجه به عملکردشان در گذشته باید با سوالات جدی از سوی نمایندگان مواجه شوند.

وی تصریح کرد: مخالفینی که در مجلس سخنرانی کردند اصلا قوی ظاهر نشدند و تنها به عنوان به مخالف خود را مطرح کردند و ایرادات جدی که برخی از وزرا داشتند را مطرح نکردند که این موضوع بسیار نگران کننده است. به طور مثال، در مورد وزیر نفت آقای زنگنه مواردی که از گذشته در مورد قراردادهایی که وجود دارد مورد بی توجهی قرار گرفت که همراه با تبعات مالی بسیاری زیادی برای کشور بود که حتی اطلاعاتش را از مردم نیز دور کردند که نمایندگان به سادگی از روی این مسایل رد شدند.

این فعال سیاسی ادامه داد: قطعا نمایندگان مجلس باید به این موارد و مشکلاتی که در طول این چهارسال به وجود آمد توجه میکردند لذا به لحاظ کارشناسی و موضع استدلالی مجلس نتوانست خوب ظاهر شود.

وی با بیان اینکه به چه علت برخی از وزرایی که گرایش اصلاح طلبانه نداشتند، رای اوردند و بالعکس وزرایی که اصلاح طلب بودند اما رای عدم اعتماد گرفتند، گفت: برخی از وزرایی که گرایش اصلاح طلب نداشتند رای اعتماد گرفتند همانند آقای رحمانی فضلی، که این موضوع به عملکرد خود وزیر بر میگردد. وزیر کشور به لحاظ مدیریتی خوب عمل کردند به طوری که اصلاح طلبان هم نمیتوانند ایرادی از وی بگیرند لذا این رای بالا علیرغم مخالفت نیروهای تندروی اصلاح طلب، برای رحمانی فضلی کسب شد.

سلیمی نمین تاکید کرد: نیروهای تندرو اصلاح طلب مایل بودند که فردی در این جایگاه قرار بگیرد که مقطه نظرات آنها را تببین کرده و در مسیر ریل گذاری آنها حرکت کند که چنین امری مورد قبول اکثر نمایندگان نیست. نمایندگان مایل نیستند وزیری در وزارت کشور قرار بگیرد که موجب تنش زایی در کشور شود لذا انتقادات مورد قبول نبود که این موضوع خود دارای پیام سیاسی است.

این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: برخی از نمایندگان مجلس خیلی تمایل ندارند تا فضا حاد و تنش زا شود. چراکه همانطور که مشاهده می کنید برخی از نیروهای افراطی در بیرون مجلس سعی می کنند تا فضا را ناارام کنند. اما در حال حاضر آنها توانستند از طریق شکل دهی به کابینه دولت به اهداف خود برسند.

وی همچنین در مورد رای نیاوردن بیطرف، وزیر پیشنهادی نیرو گفت: رای نیاوردن بیطرف به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو که بالاترین محبوبیت را در میان اصلاح طلبان داشت اما کم ترین جایگاه را به خود اختصاص داد.

سلیمی نمین تاکید کرد: در اینجا می توان به این نتیجه رسید که نیروهای تندرو افراطی حاکمیت در مجلس را ندارند و می دانند که تنش زایی در کشور آنها را به جایی نخواهد رساند. و در واقع تنها ضربه به منافع عموم جامعه میزنند.

فضائلی: روحانی دفاع خوبی از «بیطرف» نکرد
مهدی فضائلی، کارشناس مسائل سیاسی نیز تصریح کرد: اصلاحات دنبال سهم‌خواهی از روحانی بوده و هست و هم اخبار پشت‌صحنه و هم مصاحبه‌های شخصیت‌های اصلاح‌طلب این مسئله را تأیید می‌کنند.

به گزارش الف، فضائلی در گفتگو با فارس با اشاره به عدم معرفی وزیر علوم توسط روحانی برای رأی اعتماد از مجلس خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین دلایل بی‌وزیر بودن وزارت علوم به‌عنوان یکی از مهم‌ترین وزارتخانه‌های کشور این است که اصلاحات همواره دنبال این بوده که این وزارتخانه را در اختیار خود داشته باشد و اکثریت قریب به‌اتفاق وزرای بعد از انقلاب اصلاح‌طلب بوده‌اند و حتی این مسئله در دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی نیز وجود داشت. هر زمان که وزیر علوم دولت اصلاح‌طلب بوده مشکلاتی در دانشگاه‌ها ازنظر سیاسی به وجود آمده و الان هم نیز عده‌ای همان وضعیت را دنبال می‌کنند.

وی در بخش دیگری از این نشست با اشاره به عدم رأی‌آوری حبیب‌الله بیطرف در جریان رأی اعتماد مجلس اظهار داشت:‌ به نظر من هم روحانی نتوانست دفاع خوبی از بیطرف کند و هم بیطرف ارائه خوب و موفقی به مجلس نداشت.
 
کلمات کلیدی : مجلس+دولت دوازدهم + کابینه روحانی +جلسه رای اعتماد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۹ ۱۹:۳۱:۰۴
واقعا موافقم نماینده ها اصلا این دوره صلاحیت ها را بررسی نکردند (4527883) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۹ ۲۲:۰۴:۱۴
متاسفم به خاطر رای دادنم به آقای روحانی (4528041) (alef-13)
 
خسته از عدالت و اعتدال دروغین
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۰۱:۱۶:۰۵
مفتخرم همانند 33 میلیون نفر از واجدین محترم به روحانی رأی ندادم . (4528150) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۰۹:۱۹:۰۴
اتفاقا آن 16 میلیون اگر می دانستند که روحانی چنسن وزرایی معرفی خواهد کرد مطمئنا رای می دادند (4528290) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۰۹:۲۸:۴۲
پس آن وعده و وعیدها چه شد؟! چرا وعده‌ها به فراموشی سپرده می‌شود؟ (4528299) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۹ ۲۲:۲۳:۵۱
من تقریبا 8 دوره مجلس را کاملا پیگیری کردم ، مجلسی بی خاصیت تر و ضعیف تر از این مجلس ندیدم ؛ نه از نظر سیاسی و نه از نظر کارشناسی و نه از محلی قابل دفاع نیستند (4528053) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۰۹:۲۶:۵۸
البته مجلس هفتم خیلی ضعیفتر بود (4528296) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۰۹:۲۷:۴۹
آقای رئیس‌جمهور چه معجزه‌ای از آقای آخوندی دیده‌اند که برای بار دوم ایشان را به عنوان وزیر راه و شهرسازی به مجلس معرفی کرده‌اند غیر از اینکه در جایگاه وزیر تا حال چندین مرتبه به مردم توهین کرده است؟ (4528297) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۹ ۱۹:۳۲:۳۳
کابینه همان کابینه قبلی است پس تاثیری در کشور ایجاد نخواهد شد (4527886) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۹ ۱۹:۴۵:۴۰
روحانی دیگر نیازی به اصلاح طلبان نداشت فقط ظاهرا بی طرف را معرفی کرد دفاع درستی هم از ایشان نکرد روحانی اصولا صادق نیست (4527894) (alef-3)
 
سجاد
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۹ ۲۱:۴۸:۳۲
جانا سخن از زبان ما میگویی ، بنده به دلیل عدم صداقت با ایشان با افتخار به آقای رییسی رای دادم ؛ وفکر کنم دوستان اصلاح طلب نیز به مرور زمان به عدم صداقت ایشان بیشتر پی ببرند. (4528029) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۰۹:۲۰:۰۶
متاسفانه بقیه هم چندان صادق نبودند (4528291) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۳:۰۴:۰۹
شما مطمئني اقاي رييسي ميشد كابينه از اين بهتر ميشد؟؟؟ تو اين كابينه 3 يا 4 تا ادم حسابي لااقل هست! (4528563) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۹ ۱۹:۴۶:۳۹
دست دکتر روحانی و نماینده ها درد نکند. ژنرالهای دولت آقایان هاشمی، زنگنه، ظریف، آخوندی ربیعی، شریعتمداری ، فضلی و علوی خوب رای آوردند.
(4527897) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۹ ۱۹:۴۹:۳۰
تا کی میخاهید همه چیز را تفسیر سیاسی کنید
اگر وزیری دوباره رای آورده یعنی مخالفت مستدل و قاطعانه ای وجود نداشته است (4527900) (alef-3)
 
عضو هیات علمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۹ ۲۰:۱۷:۴۰
از نطق های آتشین خبری نبود. نمایندگان فقط شعر خواندند . گروهی هم فقط از روی برگه متن خوانی کردند. کارشناسی و خبرگی مجلس خیلی فراتر از اینها باید باشد. (4527946) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۰۱:۱۲:۰۰
وقتی وزیری خوب است باید رای بیاورد . حتما باید جنجال بشود تا نمایندگان را به خوب یا بد عمل کردن متهم کنیم . هم وزرا خوب بودند و هم نمایندگان خوب عمل کردند به نظر من فقط این تعداد رای ممتنع برای مجلس جالب نیست این نشان دهنده بی تفاوتی یک عده نماینده است که قبول مسئولیت نمی کنند (4528147) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۰۹:۲۸:۵۸
باید رای ممتنع ار آرا مجلس حذف شود (4528300) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۰۷:۲۳:۰۱
در مجلس به جای لابی گری،زدو بند و خرید و فروش رای جریان دارد. هر که امتیاز بیشتری بدهد بدون مشکل تایید می شود. ضمنا این جمله آقای زنگنه که گفت من به نمایندگان اسبق در وزارت نفت افتخار می کنم جای بسی تاسف دارد. چرا در این مملکت کسی که یک مرتبه به هر علتی مدیر یا نماینده شد باید تا ابد مدیر و نماینده بماند. (4528215) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۰۷:۲۹:۴۱
از نظر من وزیری خوبه که در این ساختار مجلس رای نیاره چون اساسا وزیری رای میاره که باج به نمایندگان می ده. خواسته های منفعت نگرانه کارشناسی نشده و حتی قومی قبیله ای نمایندگان پدر این مملکت را در آورده (4528221) (alef-13)
 
مودی
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۰۹:۲۶:۲۹
مجلس دهم مجلس لابی ها و توافقات پشت پرده ی لاریجانی و روحانی ست و بقیه چه اصولگرا و چه اصلاح طلب نقش بسیار کمی در این مجلس دارند. دقت کنید که رحمانی فضلی که اصلاح طلبان بیشتر از همه به او انتقاد داشتند 250 رای آورد و بیطرف که یک اصلاح طلب کامل و شناسنامه دار است رای نیاورد. و حتی حجتی هم رای لرزان و کمی نسبت به سایرین آورد.
4 سال آینده را لاریجانی و روحانی نقش اصلی را ایفا میکنند و بقیه باید ماست شان را کیسه کنند. مگر اینکه نمایندگان مجلس از این وضعیت انفعال عجیب و غریب و بازی کردن در نقش سیاهی لشگری بیرون بیایند.
الف جان تو هم سانسور خودتو بکن و کامنت رو طبق معمول حذف کن. (4528295) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۰۹:۵۴:۰۷
انتخاب لیستی وزرا...رویه بدی در کشور حاکم شد (4528326) (alef-13)
 
ولی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۳:۵۸:۲۹
آنکه در حال خشکاندن ریشه اعتماد و امید است حزب اعتدال و توسعه است ؟
مگر فراکسیون امید چند عضو دارد 103عضو چه انتظاری دارید؟
مستقل ها که عموما طرفدار اعتدال و توسعه هستند و آقای جلالی به توصیه حزب اعتدال وارد این لیست شد و معرکه گردان مستقل هاست باید پاسخ گو باشد.؟نه آقای عارف! (4528646) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.