نظر منتشر شده
۱۶۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 318220
نامه سرگشاده علی مطهری به رئیس قوه قضائیه پیرامون نظارت مجلس خبرگان بر رهبری
بخش داخلی الف، ۲۷ آذر ۹۴
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۹
آیت الله صادق لاریجانی
رئیس محترم قوه قضائیه 
 
با اهداء سلام، اخیراً مطلبی فرمودید که موجب تعجب بسیاری از سیاسیون و حقوقدانان و اسلام‌شناسان شد. فرموده‌اید: «در قانون اساسی چیزی به نام نظارت بر رهبری نداریم.» روشن است که کلمه «نظارت بر رهبری» در قانون اساسی نیامده است اما آیا محتوا و مدلول و مفهوم آن هم نیامده است؟ آیا باید جمود به لفظ داشته باشیم؟!  این سخن شما، هم خلاف سیره امام خمینی و مقام رهبری، هم خلاف حکم عقل و علم سیاست، هم خلاف سیره پیامبر اسلام و امیرالمؤمنین و هم خلاف قانون اساسی و مذاکرات مجلس خبرگان قانون اساسی است و بهترین شاهد و مستمسک را به دست افرادی داد که همواره جمهوری اسلامی را به استبداد دینی متهم می‌کنند. 

سخن شما یادآور ادعای کلیسای کاتولیک در قرون وسطی است که می‌گفت حاکم در مقابل مردم مسئولیتی ندارد و فقط در مقابل خدا مسئول است اما مردم در مقابل حاکم مسئولیت دارند؛ چیزی که از نظر اسلام مردود است چنانکه علی علیه‌السلام فرمود همان مقدار که حاکم بر مردم حقوقی دارد، مردم نیز بر حاکم حقوقی دارند و اساسا حق همیشه دو طرفی است و اگر کسی باشد که بر مردم حقی دارد و مردم بر او حقی ندارند، او تنها خداست. 

به نظر می‌رسد از فرط علاقه به پاسخگویی به سخن آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مبنی بر ضرورت نظارت بر زیرمجموعه نهاد رهبری، عجله فرموده و پاسخی داده‌اید که شاید خودتان هم آن را چندان قبول ندارید. 

فرموده‌اید: «مطابق قانون اساسی تشخیص دارا بودن شرایط رهبری و یا فقدان این شرایط بر عهده خبرگان رهبری است و طبیعی است که مقوله تشخیص از نظارت جداست و این دو تلازمی با هم ندارند.»

اولا وظیفه خبرگان رهبری صرفا تشخیص دارا بودن یا فقدان شرایط رهبری در روز انتخاب رهبر نیست بلکه طبق اصل صد و یازدهم قانون اساسی تشخیص بقای این شرایط در مدت رهبری هم هست. ثانیا تشخیص بقای شرایط، بدون نظارت بر عملکرد رهبری امکان‌پذیر نیست و برخلاف نظر جناب‌عالی این دو با هم تلازم دارند. 

قیاسی فرموده‌اید که متأسفانه نادرست و قیاس مع الفارق است. گفته‌اید: «نظارت مجلس خبرگان بر رهبری مانند این است که بگوییم افراد در مقام تقلید از مراجع، چون باید شرایطی همچون اعلم بودن یا مجتهد مطلق بودن یا عدالت را در مرجع تقلید احراز کنند، پس بر وی نظارت دارند، سخنی که بطلان آن روشن است.» 

اولا بطلان این سخن روشن نیست چون حتی در اینجا هم مقلد وظیفه دارد بقای عدالت مرجع تقلید را رصد کند و این امر مستلزم نظارت بر عملکرد اوست و اگر آن مرجع عدالت خود را از دست داد، مقلد باید به مرجع دیگری رجوع کند. ثانیا فرضا نظارت در اینجا صدق نکند، دلیل نمی‌شود که در موضوع وظایف خبرگان رهبری نیز صدق نکند زیرا این دو موضوع متفاوت‌اند، مقلد اختیار عزل مرجع را ندارد اما مجلس خبرگان رهبری اختیار و وظیفه عزل رهبر در صورت زایل شدن شرایط در او را دارد و این اختیار و وظیفه جز با نظارت بر عملکرد و رفتار رهبری تحقق نمی‌یابد. به عبارت دیگر موضوع مقلد و مرجع تقلید جنبه فردی دارد و موضوع خبرگان و رهبری جنبه اجتماعی و قیاس این دو با هم خطاست. 

علاوه بر اینها مقام رهبری در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه امیرکبیر به تاریخ 9/12/79 فرمودند: «هیچ کس فوق نظارت نیست. خود رهبری هم فوق نظارت نیست، چه برسد به دستگاه‌های مرتبط با رهبری. بنابراین همه باید نظارت شوند. نظارت بر کسانی که حکومت می‌کنند، چون حکومت به طور طبیعی به معنای تجمع قدرت و ثروت است یعنی اموال بیت‌المال و اقتدار اجتماعی و اقتدار سیاسی در دست بخشی از حکام است. برای این که امانت به خرج دهند و سوء استفاده نکنند و نفسشان طغیان نکند، یک کار لازم و واجب است و باید هم باشد.»

همچنین ایشان در خطبه‌های نماز عید فطر سال 1385 در ارتباط با انتخاب رهبر فرمودند: «کار مهم خبرگان در درجه اول همین انتخاب است و در درجه دوم نظارت بر وضع رهبر موجود و حاضر.»
استاد شهید آیت‌الله مطهری در کتاب «پاسخهای استاد به نقدهایی بر کتاب مسئله حجاب» می‌گویند: «معتقد بوده و هستم که هر مقام غیرمعصومی که در وضع غیرقابل انتقاد قرار بگیرد، هم برای خودش خطر است و هم برای اسلام.»

امام خمینی در فرمان تأسیس اداره امر به معروف و نهی از منکر به شورای انقلاب، می‌فرمایند: «حتی اگر خدای نخواسته رهبر انقلاب یا رئیس دولت مرتکب چیزی شد که موجب حد شرعی است، باید در مورد او اجرا شود.» (صحیفه امام، جلد 9، صفحه 213) 

جناب عالی استحضار دارید که یکی از دلایل عصمت انبیاء این است که اگر پیامبر معصوم نباشد چون امر به معروف و نهی از منکر عمومیت دارد و شامل نبی هم می‌شود باید او را از منکر نهی کرد و در این صورت مردم از او پیروی نمی‌کنند و فایده بعثت منتفی می‌شود، پس نبی باید معصوم باشد. یعنی امر به معروف و نهی از منکر درباره پیامبران نیز باید انجام شود چه رسد به غیر آنها. 

خلاصه این که ما در جمهوری اسلامی مقام غیرپاسخگو نداریم و عظمت جمهوری اسلامی به همین است که ضمن این که یک حکومت دینی است،دچار انحرافات حکومتهای دینی در گذشته اروپا نشده و به سوی استبداد دینی نرفته است زیرا قانون اساسی این نظام و از آن بالاتر اسلام این راه را بسته است. 
برای جناب‌عالی آرزوی توفیق بیشتر دارم. 
با تقدیم احترام
علی مطهری
 
کلمات کلیدی : علی مطهری، آیت الله صادق آملی لاریجانی، قوه ی قضائیه، مجلس خبرگان رهبری، نظارت بر رهبری، ولایت فقیه
 
بختیاری
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۱:۴۹:۳۵
آقای علی مطهری بهتر است حد و اندازه خودش را نگه دارد و از خوشحال ساختن دشمنان و ضد انقلاب بپرهیزد. فریب آراء کسب شده برای نمایندگی مجلس را نیز نخورد چرا که اغلب کسانی که به ایشان رأی داده‌اند به حساب پدر فیلسوف و شهیدشان می‌باشد. قبل از ایشان افراد صاحب جایگاه و مقام در انقلاب وجود داشتند که ظرفیت نگه نداشته و از انقلاب جدا شدند و امروز به گوشه‌ای افتاده‌اند. ایشان بهتر است تا دیر نشده جبران مافات کنند و دشمنان را از خود و نقشه‌ای که برایش کشیده‌اند مأیوس نمایند. (3397944) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۲:۳۱:۲۷
جناب ابتدا متن اقای مطهری را خوب مطالعه کن بعد اظهار بفرمایید تازه ایشان نماینده مردمی هست که بحق به ایشان رای دادند ویکی از نمایندگان شجاع مجلس است که حرفش را بدون ترس میزند ایشان اگه ۱۰ بار دیگه نامزد انتخابات شوند مردم انسان شناس به ایشان رای خواهند داد . فقط بخاطر علم و منطقشان نه بخاطر پدر بزرگوارشان (3398025) (alef-13)
 
امیر حسین سلطان/تهران
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۲:۱۹:۳۸
پاسخ به ایراد گرفته شده توسط کامنت گذار محترم(بختیاری) : نیازی به تشخیص جناب آقای دکتر علی مطهری نیست بلکه هر انسانی که با الفیای منطق آشنا باشد نمی تواند در مقابل تشبیه سازی یا مقایسه به کار گرفته شده در اظهارات ریاست محترم قوه قضاییه سکوت نماید و یا آن را مردود نداند. همین و بس. لطقا اگر حرف منطقی دارید بیاورید و با زبان زور و تهدید با دیگر هموطنان تان سخن نگویید. (3398363) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۸:۱۵:۲۱
حقیقت این استکه رهبر معظم انقلاب، آقدر بزرگ منش و با انعطاف و متواضع هستند که با روی باز از هر تذکر دلسوزانه و منصفانه استقبال می کنند ... و این بحث ها تاثیری بر اصل موضوع ندارد

اما بعضی دوستان، بجای دقت در نظرات آقای علی مطهری مرتب از وی تمجید و تعریف می کنید... مثل همان رفتاری که نسبت به دولت محترم خصوصا جنابان ظریف و روحانی دارند
این شیوه خوب به نظر نمی رسد. (3398508) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۲:۳۴:۰۴
اتفاقا مطهری از آن افرادی است متکی به پدرش نیست و شخصیت و استقلال فکری اش است که موجب شده امروز محبوبیتش چندین برابر قیل باشد. (3398035) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۲:۴۱:۵۹
حرف حق را باید زد حال دوست خوشحال شود یا دشمن ، مهم نیست . (3398059) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۸:۱۷:۳۱
من مرتب از این سایت به آن سایت می روم و اخبار را دنبال می کنم
بعضی اواقات برای رفع خستگی به نظرات جناب اقای زیبا کلام و علی مطهری سری می زنم ...
دلیل جالب بودن نظرات آنها این است که آنها سر مبارک را پایین می اندازند و وارد هر موضوعی که به نظرشان جذاب است می شوند ... (3398514) (alef-13)
 
سرخسی
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۲:۵۴:۰۰
جناب اقای بختیاری هر ذهن بیدار وبی طرفی قبول دارد که نظرات آقای دکتر مطهری منطقی ومستدل است وسخنان رییس دستگاه قضا غیر قابل پذیرش،وقتی رهبری به نظارت قائل هستند سخنان آقای لاریجانی ماخذی ندارد.شما که میفرمایید اقای مطهری حد واندازه خود را بشناسند،همین حرف را به شما هم میشود گفت که بختیاری حد واندازه خودت را نگهدار وبه دکتر با سواد واهل منطق با کلی گویی ایراد نگیر.افتخار بزرگیست که بخشی از جامعه به خاطر پدر فیلسوفش به وی رای بدهندولی نظر جنابعالی درست نیست که کل رای ایشان به خاطر پدرشان میباشد نه خیر مردم این نماینده واقعی ملت را زبان قاطع وگویای ملت میدانند و ایشان مدرس مجلس است.اگر ایشان به خاطر پدرشان رای آورده است ایا همفکران شما مانندکوچک زاده ورسایی وزارعی هم به خاطر پدرشان رای آورده اند؟؟تفکرات طیف شما دیگر جایی در جامعه ندارد چون بسیاری از بزرگان مانند ایت الله مومن عقیده به نظارت دارند ولی کو گوش شنوا (3398087) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۲:۵۸:۵۰
شما بزرگوار اگر ميتوانيد نظر و استدلالهاي اآقاي مطهري را در باره پاسخ مستدل به قاضي القضات كشور رد كنيد و پاسخ و استدلال نماييد.من نفهميدم نطر شما چه ربطي به اين نامه داشت؟؟؟كمي از تنگ نظري و با عينك سياست بيني فاصله بگيريد (3398095) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۸:۲۰:۱۱
اشکال آقای مطهری این است بجای باریک بینی در موضوعات و کسب اطلاعات بیشتر در آن خصوص، نتیجه مطلوب خودش را می گیرد بی انکه متوجه تناقضات خود شود.
خوب شما دلیل خواستی
از آقای مطهری بپرس چرا وی در خصوص نظارت بر رهبری با اینکه رهبری شرح صدر آنرا به همگان ثابت کرده است اینطور رگ گردنش می زند اما چرا با نظارت با نمایندگان مجلس مخالفت کرد؟
مشکل این طور چیزهاست عزیز من ... (3398516) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۳:۴۱:۱۴
شما به جای تهدید اقای مطهری دلیلی بر رد صحبتهای ایشون بیارید (3398173) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۹ ۱۴:۰۲:۳۶
خدا رو صد هزار مرتبه شکر که مقام معظم رهبری کوچکترین لغزشی در اعتقاداتشان ندارند که اگر داشتند الان معلوم نبود که چه بلائی سر این مملکت آمده بود.

اگر از روز اول شورای بود که عملکرد آقای ایت اله رفسنجانی را که رئیس جمهور بودن نظارت می کرد و مانع از اشرافی گری ایشان می شدند و اجازه فعالیت اقتصادی به ایشان نمی دادند امروز ما آقا زاده های خلاف کار نداشتیم.

راستی آقای مطهری شما برای تهدید محافظ عروس ایت الله رفسنجانی که برروی پسر یک شهید هفت تیر کشیدن و عروس ایشان با الفاظی بد با پسر یک شهید نه بلکه با یک شهروند که هر چه دارند از همین مردم است چه کردید؟

آیا به آیت الله نامه نزدید که این چه عروسی است؟

آیا کمی خم به ابرو آورید که چرا فلان ماشین بی ام و با قیمتی خداد تومانی باید زیر پای عروس یک مسئول باشد، آیا از شورای نظارت خواستید پیگری کنند؟

بعد از سالیان دراز مصوبه نظارت بر دارائی های مسئولین بالاخره به تصویب رسید:
1- اولا که این نظارت عملا به نتیجه نخواهد رسید.
2- چرا باید مصوبه ای که مردم با اشتیاق دنبال آن هستند باید چندین سال از تصویب آن توسط نمایندگان مجلس بگذرد.

و در آخر سخنی با آیت اله رفسنجانی: گر اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی. (3402456) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۳:۴۵:۵۸
چه جبرانى حرف حق زدن اشكال دارد !! (3398181) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۱:۱۶:۴۸
برادر عزیز حضرت اقا در مورد یکشنبه سیاه فرمودند که کار احمدی نژاد غیر اخلاقی غیر قانونی و غیر شرعی بوده و در کسری از زمان سایت های بی بی سی و صدای امریکا این خبر و منعکس کردند !!! ایا این خرده هم می توان به حضرت اقا گرفت که شما دشمن شاد کن عمل کرده اید !!؟؟ بر طبق نص صریح اسلام ناب محمدی و نص صریح مولی متقیان و مومنان امام علی (ع) هیچ وقت نباید از گفتن حق کوتاه امد هر چند حتی به ضرر خود شخص باشد !! نباید یا اینگونه توجیهات راه را بر نقد و نصیحت و نهی از منکر گرفت . (3398322) (alef-13)
 
كامران
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۷:۰۲:۵۲
آقاي بختياري ازاين ديدگاه شما بسيار متاسفم بيدار شو !
از اين گفته مقام معظم رهبري(مد ظله العالي) چه چيزي برداشت مي كنيد كه بيان داشته اند:
كار مهم خبرگان در درجه اول همين انتخاب است و در درجه دوم نظارت بر وضع رهبر موجود و حاضر كه متوجه باشند و ببيند آيا صلاحيتها در او باقي است؟آيا علم او، تقواي او، مديريت او، تدبير او ،خلوص او ،و صدق او باقي است؛يا از حد نصاب پايين افتاده است؟بايد نظارت داشته باشند.اين كار مهم مجلس خبرگان است. (3398422) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۲:۴۱:۴۵
دوست عزیر بهتر است به فرافکنی کمی تامل بفرماید و اگر پاسخ منطقی و قانونی دارید بفرماید چرا که اقای مطهری سخنان کاملا منطقی و قانونی را اعلام کردند
گرچه مشخص است که هیچگونه جوابی ندارید جز فرافکنی و .... (3399288) (alef-13)
 
lمحسن
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۵:۱۰:۳۱
سلام. ببخشید به کدام بخش از صحبتهای ایشون شما ایراد وارد میدونید؟لطفا کلی گویی نکنید. ممنون (3399842) (alef-13)
 
امید
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۲۰:۰۳:۴۷
متاسفانه برخی با انتقاد مخالفند در حالیکه انتقاد تضعیف نظام نیست بلکه تقویت نظام است تا از تخریب واقعی نظام جلوگیری شود،علی مطهری صددرصد نظام را تقویت میکند (3400526) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۹ ۰۵:۱۶:۳۶
تو از کجا میدونی اونها که به ایشون رای دادن برای چی بوده؟ علم غیب داری؟ (3401173) (alef-13)
 
bitaraf
۱۳۹۴-۰۹-۲۹ ۰۸:۳۸:۴۳
کاش یه جواب منطقی برای صحبت های اقای مطهری می نوشتی بجای اینکه تهدیدش کنی (3401403) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۹ ۱۳:۳۲:۳۰
اگر منظورتان از دشمن افراد آزاد اندیش و حق گرایند پس خوشحالی این افراد باعث خوشحالی خداست و اگر غیر از این است از حرف حق عصبانی شدن رفتار ظالمان و کافران است این وسط موضعتونو روشن کنید . حرف مطهری عین عدالت و عین صواب است . (3402362) (alef-13)
 
یک دانشجو
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۲:۱۶:۲۷
اما دلواپسان پا را تا حدی از گلیمشان درازتر کردند که حکم کردند و پیش بینی نمودند آیت اله هاشمی رفسنجانی سرنوشتی شبیه منتظری خواهد یافت! ولی مردم می بینند و می دانند و می فهمند. (3397993) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۳:۳۹:۵۸
منتظری نه داداش.
آیت الله منتظری (3398169) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۸:۱۰:۳۸
قربان برم خدا را!

یک بام و دو هوا را!

آقای مطهری!
لطفا به حافظه مردم احترام بگذارید.
مگر شما نبودید که صریحا با قانون نظارت نمایندگان مجلس علیرغم توصیه رهبری حکیم انقلاب مخالفت فرمودید و دلیل عجیب انرا این بیان داشتید که چون نماینده مجلس باید بتواند در مورد همه چیز اظهار نظر بفرماید نباید با این قانون وی را محدود کرد!!!!

آقای مطهری
شما با این تناقضات و اظهار نظرهای کم عمق، شانیت نظر دهی در خصوص چنین مسائلی را واقعا از کف داده اید.. (3398499) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۷:۵۴:۳۶
با اینکه ازش خوشم مییاد ولی حرفش در این مورد کاملا منطقی و وزیرن بود (3398480) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۰۲:۴۳
با این بخش نامه خیلی موافقمبه نظر می‌رسد از فرط علاقه به پاسخگویی به سخن آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مبنی بر ضرورت نظارت بر زیرمجموعه نهاد رهبری، عجله فرموده و پاسخی داده‌اید که شاید خودتان هم آن را چندان قبول ندارید. (3397061) (alef-18)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۳۱:۲۰
نامه آقای مطهری حداقل در این مورد از نوشته آقای زیباکلام خیلی موثرتره. (3397124) (alef-3)
 
مبانی انقلاب
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۴۱:۳۶
دو سئوال بسیار ساده:

1- اگر "نظارت" لازم نیست، پس رای مردم چه معنائی خواهد داشت؟ چرا باید در روندی مشارکت کرد که "نظارت" را بی معنا میداند؟ ملت رای میدهند و سئوال می کنند.

2- اگر فردای روز، شخصیتی با روحیات و نگرشهای جناب هاشمی در مصدر ولایت قرار گیرد (فرض محال، محال نیست)، باز هم معتقد به عدم لزوم نظارت خواهید بود؟ (3397152) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۰:۳۷:۳۷
جناب مبانی انقلاب...
اولا خلط مبحث نکن .
دوما شخص هاشمی بیش از دیگران مقید به نظارتِ بر رهبری هستند که اگر شخصیتی با روحیات و نگرشهای ایشان در مصدر ولایت قرار گیرد (فرض محال، محال نیست) ، قطعا خواستار بازنگری در قانون اساسی خواهند شد برای سه قفله کردن این نظارت . (3397792) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۲:۳۵:۵۴
پیشداوری ممنوع، شما برداشت خود را حقیقت فرض می کنید و با توهم قضاوت می کنید،این ره که می روید به نا کجا آباد است. (3398043) (alef-13)
 
آلزایمر
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۴۸:۵۸
اتفاقا همه بخش ها مستدل و منطقی چیده شده الا همین جمله که نیت خوانی و صرفا نظر شخصی آقای مطهری است

فقدان آن نه تنها خللی به متن وارد نمی کرد که بیشتر به جنبه استدلالی متن کمک می کرد.
ا
دب مرد به ز دولت اوست (3397171) (alef-13)
 
هادی
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۶:۱۳:۱۲
انقدر پاسخ جناب "آلزایمر" از نظرم پسندیده و درست بود که حیفم آمد به یک تایید ساده اکتفا کنم. (3400009) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۵۲:۱۷
"جمهوری اسلامی، نه یک کلمه کمتر، نه یک کلمه بیشتر"
آیا معنای "جمهوری" و جایگاه "نظارت" در جمهوری را باید بازخوانی کرد و یا...؟ (3397177) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۸:۴۹:۰۴
این سخن بسیار ظریف و قشنگی است . مردم به کسانی که موافق نظارت نباشند رای ندهند چرا که رفتن و نرفتن شان بی تاثیر است (3398576) (alef-13)
 
برجعلی
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۶:۰۱:۰۰
نظارت بر عملکرد و اعمال همه مسئولان کشور باید وجود داشته باشد... (3397191) (alef-3)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۹:۲۷:۲۸
ممنون از دكتر كه خويشاوندي و هم حزبي بودن را مستمسك جواب ندادن نميكند و حرف حق را ميزند...متاسفانه اكثر اصولگرايان بجاي نقد منصفانه تاييد كور كورانه كردند كه مطمينا به صلاح مقام معظم رهبري و نظام نيست... (3397651) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۲:۴۰:۲۴
در مملکت اسلامی همه باید یکی باشند
ضمنا مطهری دومی نداره (3398057) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۰۸:۵۴
افرین
و دیگر هیچ (3397077) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۶:۰۱:۱۸
بهتره که بقیه افراد و چهره های کشور هم ماننتد زیباکلام و مطهری اقدام به نوشتن نامه کنند تا در امور مختلف کشور همه بار نامه نوشتن روی دوش این دو نفر نباشد (3397192) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۹ ۰۵:۱۹:۴۱
نامه نوشتن یک مقدار جرات میخواد که همه ندارند! (3401174) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۱۳:۱۵
سپاس از پاسخ مناسب. (3397087) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۰:۱۱:۳۷
بسیار پاسخ مناسبی بود...مضافا به اینکه چون تشخیص بقای شرایط رهبری وظیفه خبرگان است فلذا اذن در شی اذن در لوازم آن نیز می باشد و لازمه تشخیص بقای شرایط مستلزم وجود نظارت است...این یک حکم قطعی اصولی و عقلی است و مطمئنم رییس محترم قوه قضاییه به آن نیز اشراف کامل دارند (3397725) (alef-13)
 
عليرضا
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۱۳:۵۵
با سلام و احترام؛
به نظر من هم مهترين دليل صحبت جناب لاريجاني پاسخگويي به جناب هاشمي ه. ايشان مدتي ست كه احساس مي كنند وظيفه پاسخگويي به آقاي هاشمي بر عهده ايشان است (3397090) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۱:۰۸:۴۲
می ترسم اقای هاشمی از امام حسین دفاع کنند و آقای لاریجانی به فکر مخالفت بیفتد ... (3398315) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۱۴:۲۰
موافقم با اين بخش
سخن شما یادآور ادعای کلیسای کاتولیک در قرون وسطی است که می‌گفت حاکم در مقابل مردم مسئولیتی ندارد و فقط در مقابل خدا مسئول است اما مردم در مقابل حاکم مسئولیت دارند

الحق والانصاف كه خلف شهيد مطهري هستي (3397091) (alef-13)
 
مرادی
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۱۷:۱۷
آقای مطهری درود بر شما ولی کاش یکی از اغضای فعلی خبرگان جسارت به خرج میداد و جواب ایشان را میداد یا لا اقل اینهمه روحانی و استاد حوزه یکیشون جواب مستدل و اساسی به ایشون می نوشت باری به هر جهت ممنون هستیم که به تنهایی بار اینهمه استاد دین پژوه را به دوش میکشید. (3397096) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۸:۵۱:۲۷
در بسیاری از مقاطع تاریخ ، سکوت خواص به اسلام ضربه زده . (3398582) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۲۶:۲۲
دمت گرم ... (3397113) (alef-3)
 
سجاد
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۲۹:۱۱
احسنت به این دکتر عزیز و مسلمان (3397118) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۲۹:۲۲
باتشکر فراوان از فرزند خلف استاد مطهری بابت روشنگریشان یک نکته دیگر هم گفته شود پاسخ کاملتر میشود اینکه اگر نظارت و تذکر باشد شاید کمتر کار به عزل رهبر بکشد. (3397120) (alef-13)
 
و
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۳۱:۳۴
با اينكه موافق منش اقاي مطهري در مورد خيلي از مسائل نيستم ولي اين حرف و موضعشان را كاملا بر حق ومنطقي و اصولي مي دانم كه گفتنش رسالت و شجاعت مي خواست كه اين روزها خيلي ها ندارند
نگفتن اين مطالب كم لطفي به امام خميني و رهبر انقلاب است هرچند بقيه تصور ديگري را به غلط ترويج بدهند
و سوال ما هم از آقاي لاريجاني اين است كه اگر رهبر انقلاب و هر شخصيت بالاتر نظارت نمي خواهد چطوره كه حضرت امام خميني خودشان با فرستادن ليست دارائي هاي خودشان و اعلام عمومي كردنش براي همه به مسئولين تاكيد كرده اند كه بايد بر همه اركان انساني هر جامعه اي كه معصوم نيست نظارت باشد ؟
آيا فقط بخاطر تواضع و همراهي بات مردم بود كه امام چنين كاري كرده اند ؟
ما مردم عادي و كم سواد هم اين را متوجه شده ايم كه نظارت جز بر معصومين لازمه حقوق اجتماعي جامعه است حالا چطور آقاي لاريجاني با اين همه مراتب علمي به چيز ديگر رسيده اند براي ما معلوم نيست
پس خوب است آقاي لاريجاني هم مثل امام خميني خيلي ساده و با كلمات قابل فهم براي مامردم توضيح بفرمايند و منابع و سند هاي روائي و قراني را هم ذكر بفرمايند تا ما هم عادي متوجه شويم تا به اشتباه موضع نگيريم وموجبات توهم ما بر هم بخورد (3397126) (alef-13)
 
عباس
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۳۳:۴۳
با سلام این اقایان فامیل بهتر است از تفسیر قانون دست بردارند و بعنوان قانون گزار ومجری قانون اجازه دهند تفسیر توسط مرجع قانونی یعنی شورای نگهبان انجام شود (3397128) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۲:۳۸:۵۵
لطفا شما هم دستور صادر نفرمایید و در حد خود حرف بزنید، مطهری حداقل نماینده ی بخشی از مردم تهران است. (3398054) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۱:۱۶:۴۹
مطهری خودش قانون گزاره ... شما به قانون گزار میگی ساکت شو تا یکی دیگه تفسیرش کنه ،.. من فک کنم اسم این عمل تفسیر نباشه یه چیز دیگه باشه (3398323) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۳۵:۳۸
مقام معظم رهبری و حضرت امام که مبارزان راستین با استبداد بوده اند و همواره اکثر تصمیمات بزرگ خود را محدود و منوط به رعایت قانون مشورت با نهادهای قانونی و از راه و مسیر قانونی نموده اند که نمونه عینی بارز نفی استبداد می باشد.
نمونه اخیر آن تصمیمگیری در مورد موضوع هسته ای بود که علی رغم اینکه رهبری بر اساس تفسیری که هرکاری بخواهد باید انجام دهد، شاید می توانستند بدون ایجاد این همه سر و صدا موضوع را به تنهایی حل و فصل نمایند اما آن را ابتدا به نوعی به رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری سپس حمایت از رئیسجمهور منتخب مردم برای پیگیری امر سپس تاکید بر ضرورت مداخله مجلس به عنوان نمایندگان بلافصل مردم و سپس شورای عالی امنیت ملی و .... نمودند.
این یعنی چه دقیقا همان دموکراسی، و نظارت و حل و فصل موضوعات از طریق قانون البته با نظارت عالیه می باشد که ایشان به نحو احسن انجام دادند. حلال عده ای می خواهند این رویه مبارک را که دو رهبر بزرگوار انقلاب بنیان نهاده اند مخدوش سازند و نظام را در برابر آیندگان غیر قابل دفاع سازند. و همه چیز رابه یک فرد گره زنند. فکر نمی کنم به نفع انقلاب و اسلام و کشور و جایگاه رهبری باشد. خدارا شاکریم که انقلابیون اولیه و تدوین گران قانون اساسی همچون مقام عظمای ولایت زنده اند و می توانند جلوی این انحراف را بگیرند. (3397133) (alef-2)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۴۲:۳۷
اتفاقا اینجا حق با آقای لاریجانی است. نظارت به آن مفهومی که در قانون اساسی وجود دارد، به طور مثال نظارت شورای نگهبان بر انتخابات، یا نظارت رئیس جمهور بر اعمال وزرا در مورد رابطه مجلس خبرگان و رهبری وجود ندارد. آنچه قانون اساسی از نظارت مدنظر دارد بدین معنا است که به طور مثال اعمال وزرا بدون اطلاع و تصویب رئیس جمهور از لحاظ قانونی صحیح نیست. آنچه در رابطه بین خبرگان و رهبری وجود دارد، از جنس بازرسی است. (3397154) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۴۷:۰۷
اگر فردی به هر دلیل مرجع تقلید خود را مناسب نداند می تواند آن را رها کرده و دیگری را انتخاب کند و نیازی به تغییر ویژگی مرجع تقلید نیست. ولی رهبری شوخی نیست که اگر دلخواه فرد نبود آن را عوض کند. لذا ضرورت نظارت بر آن بیشتر است (3397167) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۵۶:۵۳
خداییش بنده هم از سخنان رئیس قوه قضائیه متعجب شدم. قانون اساسی درسته که کلمه نظارت را به کار نبرده ولی به صراحت و در معنی خواستار نظارت شده است و فرض کنیم چندین سال دیگر رهبری انتخاب شود که بعد از مدتی یکی از شروط را از دست بدهد تشخیص اینکه این شرط را ندارد با چه کسی است؟ مجلس خبرگان که بنا به فرموده ایشان وظیفه نظارت ندارد لذا چه نهادی باید در اینده این نظارت را انجام دهد؟ بعد خود دوستان میفرمایند ملاک حال فعلی افراد است این که دیگه خود سخن دوستانه . حال فعلی افراد را که در اینجا رهبر جامعه می تواند باشد چه نهادی باید تشخیص دهد؟
بعد اگر که قرار است مجلس خبرگان فقط انتخاب رهبر نماید خب چه لزومی دارد همیشه برپا باشد و هزینه های انتخابات و حقوق نمایندگان و...به جامعه تحمیل شود؟ در صورتی که مجلس خبرگان وظیفه نظارتی نداشته باشد به هنگام انتخاب رهبر این مجلس می تواند تشکیل شده و پس از ان منحل شود. (3397184) (alef-13)
 
راسخ
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۵:۵۹:۱۲
بنطر میرسد علی رغم میل رهبری عده ای از منصوبین ایشان فکر میکنند با افزایش تصنعی اختیارات و مقام معطم له دارند به ایشان خدمت میکنند ویا اینکه با این نوع غلو موجبات رضایت ایشان را فراهم میکنند در حالیکه این افراد با این کار موجب وهن حاکمیت میشوند و به ظن یقین مقام رهبری اصلا راضی به اینگونه اظهار نظرها نیستند (3397188) (alef-2)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۶:۰۶:۲۷
خوب موج سواری میکنیا دکتر.... (3397210) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۶:۴۸:۱۳
شما هي موج درست ميكنين دكتر هم سوار ميشن.
خوب موج درست نكن (3397298) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۸:۰۹:۰۵
موج سواری اونایی میکنن که چشم و گوش بسته و بدون منطق و دلیل، هر حرفی را برای حفظ منافعشان می پذیرند (3397472) (alef-13)
 
بابك
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۸:۱۷:۴۹
از كي تا حالا ارائه نظر شده موج سواري برادر ، قرار نيست هر مقامي هر نظري داد هيچكس جواب نده كه شما ناراحت نشي . طبق معمول دكتر مطهري با شجاعت هميشگي خودش و بر اساس منطق پاسخي بدور از حاشيه و منطبق بر منطق ارائه كرده كه جاي بسي مباهات است . (3397496) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۸:۴۹:۱۵
این موج سواری نیست (3397566) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۶:۰۸:۳۵
خود این نماینده نظارت بر خودش را قبول ندارد!! (3397217) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۰:۰۷:۳۲
غلط به عرضتون رسانده اند اخوی .
آنکه نظارت بر خودش را قبول ندارد آقایان ر.. و امثالهم در مجلس هستند . (3397715) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۶:۱۹:۳۸
دکتر مطهری از معدود سیاسیون است که در نظرات خود تنها رضایت خدا را وسپس مردم را لحاظ میکنند.امید دارم آراده مردانی چون ایشان افزون شوند و دیگر سیاسیون بجای مصلحت اندیشی بفکر اعتلای ایران و اسلام باشند (3397238) (alef-13)
 
الماسی
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۶:۳۷:۳۳
قربانت برم اقای مطهری با این جواب کامل ،،جامع وتمامت الحق که فرزند صالح مرحوم پدر بزرگوارتان هستید،خداوند اقای علی مطهری را برای این مردم ومملکت از گزند روزگار حفظ کند همه بگین امین ،، (3397284) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۶:۴۶:۴۷
حناب رئیس قضا ! بخدا بهتره وقت و انرژی خود را صرف بهبود عملکرد دستگاه خود نمایید که در این صورت نه به زبان که به عمل از ولی امر اطاعت نموده اید! ضمنا رضای خدا هم که مهمتر از رضایت افراد است شرط اصلی است (3397297) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۶:۵۳:۵۳
آقای مطهری شما هم هم چیز را نگفتی!!! نظارت باید با گزارش دهی به مردم یعنی صاحبان این مملکت باشد نه در خفا و غیر علنی. مردم باید بدانند این نظارت چگونه انجام می شود و نتایج آن تا حالا چه بوده؟ (3397317) (alef-13)
 
محمد حسن
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۷:۱۸:۳۴
سلام برشما
استدلال جنابعالی بسیار عالی است امید است همچنان به روشنگری خود براساس عقل و منطق و قانون ادامه دهید (3397363) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۹:۴۵:۴۵
هم از ملت و هم از مقام معظم رهبری باید عذر خواهی کند . (3397686) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۷:۳۳:۵۵
بنظر میاد آقایان فقط منتظر هستن که آقای هاشمی مطلبی رو بگه تا سریع بر علیه ایشون موضع گیری کنن، (3397396) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۱:۴۱:۴۴
من که از جوابیه ها و تکذبیه ها رد اخبار رو می گیرم تا به اصل خبر برسم (3398348) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۷:۳۷:۵۸
چرا آقای مطهری نسبت به بی قانونی های آقای هاشمی موضع گیری نمیکنند؟ مگر فرزند ایشان محکوم نشده است؟ چرا یک نامه به ایشان نمینویسد که تذکر دهد شما که از ارکان انقلاب هستید، مراقب اطرافیانتان باشید مگر نه این است که آبروی شما با انقلاب پیوند دارد؟ الان آقای هاشمی چه سمتی در مجلس خبرگان دارد که سیاستهای مجلس خبرگان را ایشان اعلام میکند؟ برای سلامتی مقام معظم رهبری و عاقبت بخیری آقای هاشمی دعا میکنم (3397411) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۰:۲۰:۳۵
عزیز برادر بدان که فرزندان هاشمی پیش دیگر آقا زاده ها معصوم تشریف دارند.

فرزندان خیلی های دیگر هنوز محاکمه نشده اند که اگر بشوند پاسخ خود را خواهی فهمید ( دیکته نا نوشته که غلط ندارد !) . به قول معروف:
گر حکم شود که مست گیرند / در شهر هر آنکه هست گیرند! (3397749) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۰:۴۵:۳۴
فرزند هاشمی دادگاه رفته محکوم هم شده حالا اقای مطهری چه موضع گیری کنه؟ (3398281) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۱:۰۰:۱۸
تعدا موافقانت را بشمار (3398301) (alef-3)
 
هادی
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۶:۱۷:۳۳
اگر نکرده، واقعا چرا؟! شاید شجاعتش رو نداره، شایدم میبینه اونجا خیلیای دیگه بودن که اظهار نظر کنند، اون دیگه چیزی نگفته. نمیدونم. (3400022) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۷:۴۲:۲۱
به نظر من هم عجله در پاسخ موجب می شو د فهوای کلام از بین برود و پاسخ نتیجه عکس بدهد .
در حوادث 88 هم افتی که موجب شد آن اتفاقات تلخ رخ دهد همین امر بود. (3397426) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۷:۵۵:۱۱
آقای مطهری و زیباکلام وجه مشترکشان ژورنالیستی کردن هر مساله ای است، لذا هر شخصیت، علمی اگر سخنی بگوید این آقایان هم دست به قلم میشوند، با نوشتن یک نامه سرگشاده اظهار فضل می کنند، که در انظار عموم وانمود کنند که ما همتای علمی او و یا حتی بالاتر او هستیم، جناب آقای مطهری، اولا کشاندن اختلاف نظرهای علمی به رسانه کار اشتباهی است، ثانیا مخاطب شما کسی است که خود قبلا عضو فقهای شورای نگهبان بوده و اکنون هم عالیترین مقام رسمی حقوقی کشور است، علمیت و دانش او در زمنینه مسایل دینی و علوم اسلامی از قبیل اصول فقه و فقه، و همچنین فلسفه و منطق مورد قبول مراجع و بزرگان حوزه است، قطعا برای نظریات خود دلایلی دارد که به برخی از آنها نیز اشاره کرده است، و شما قادر به رد دلیل ایشان نبودید، زیرا دلیل را باید با دلیل رد کرد، اینکه معلوم نیست اینچنین باشد، یا قیاس مع الفارق است یا مقلدین باید بر مراجع نظارت داشته باشند اینها شعار است نه استدلال. ثالثا ایشان که از نزدیکان خانوادگی شماست، شما می توانید حضوری با ایشان در باره این موضوع گفتگو کنید ، چه نیازی به نامه سرگشاده بود، کار شما مثل کسی است که توی تاکسی نشسته و با دوست کنار دستی خود می خواهد با موبایل بلند بلند صحبت کند که راننده هم بفهمد. رابعا ، در مورد سخنان مقام معظم رهبری، دستور مقام معظم رهبری در حکم قانون و لازم الاتباع است، نظارت بر شخص رهبری طبق این دستور خاص ایشان توسط خبرگان لازم است، اما رد سخن آیت الله لاریجانی که نظارت بر رهبری از قانون اساسی استفاده نمی شود، به استناد کلام رهبری صحیح نیست. (3397445) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۹:۵۲:۴۵
جناب سعید شما ظاهرا متوجه نیستید که سخنان آقای لاریجانی رسانه ای شده بعد انتظار دارید که جواب آقای مطهری بعنوان نماینده مردم در محفل خانوادگی باشد؟؟؟ شما درک صحیحی از جمهوریت ندارید؟؟ (3397693) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۹:۲۶:۲۴
شما که بدون نام می نویسید، ولی شناسه شما به تبعیت از پیشتازانتان ،اهانت و نا سزا گفتن است از قبیل نمی فهمید، متوجه نیستید، درک صحیحی ندارید و مانند آن. شما که مدعی درک صحیح از جمهوریت اید، معنای جمهوریت این است که هر کسی یک اظهار نظر در حوزه تخصصی خود و لو به اشتباه کرد، درب گونی نامه سرگشاده حامیان سران فتنه باز شود، و یک نامه سرگشاده حواله او کنند؟؟!! آیا عجیب نیست که آقای علی مطهری در مورد نظارت بر رهبری به کلام مقام معظم رهبری استناد می کند، اما در مورد مساله حصر سران فتنه به کلام مقام معظم رهبری نه تنها استناد نمی کند بلکه صریحا با آن مخالفت می کند و به خیال خام و باطل خود به قانون استناد می کند؟؟!!! این تناقض و دوگانگی آشکار می تواند بی ارتباط با اهداف سیاسی باشد؟؟!! در مورد نظارت بر رهبری هم آیت الله لاریجانی و هم آیت الله سید احمد خاتمی که از فقهای مشهور و شناخته شده در حوزه علمیه هستند اظهار داشتند در قانون، اساسی نظارت بر رهبری نیامده و خود آقای علی مطهری هم معترف به این واقعیت است، اما ایشان اینجا خیلی ولایت مدار شدند و به کلام رهبر معظم انقلاب در این باره استناد کردند، اما در مورد حصر سران فتنه ولایت مداری را فراموش می کنند و به خیال خود قانون مدار می شوند، وبه طورصریح بر خلاف نظر رهبری عمل می کنند. در ضمن آن جمهوریتی که اصلاح طلبان و اعتدالی ها از آن دم می زنند آن جمهوریت را باید در امریکا و فرانسه سراغ بگیرند که در آن ارزش ها متضاد با نظام ماست اینجا جمهوری اسلامی است، نه جمهوریت منهای اسلامیت. (3398658) (alef-13)
 
دانشجو
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۰:۵۴:۰۱
کامنتهای سعید آقا در حمایتهای غیر موجه از بعضی تفکرات غلط ونادرست در همه جا خود نمایی میکند وگرنه اینکه نشد منطق چون فلان کس در گذشته این پست را داشته والان بالاترین مقام حقوقی است پس نظراتش درست است ودیگران حتی حق نامه نوشتن را ندارندونباید نقد شود. پیغمبر فرمودند اختلاف امتی رحمه ولی شما میگویید چرا رسانه ای شده است؟نباید در تاکسی این مسائل بازگو شود نه خیر اگر بازگو شود در مسیر مردمسالاری واندیشه آزاد حرکت کرده ایم .مگر آقای لاریجانی این مساله را در خفا مطرح کرده اند که آقای مطهری در خفا وخویشاوندی جواب دهند؟؟شما وهمفکرانتان یک مقام ماورایی برای بعضی افراد قائل هستید که تیشه به ریشه میزنید.پیامبر فرمودند انا بشر مثلکم ولی شما نقد عالمانه ومنصفانه را برنمیتابید.این همان تفکر استبدادیست که بلاشک مردود و مذموم است.حضرت امیر فرمودند انظر الی ما قال ولا تنظر الی من قال آنجا که کسی لب به سخن باز کند گفتار ببین نظر به گوینده مکن.جناب استاد سعید خان نباید افراد وپست ومنصبشان معیار سنجش باشد بلکه حق معیاری برای سنجش است تفکرات خطرناک شما میگوید چون این حرف را فلان مقام زده پس درست است وچون آن حرف را یکنفر عادی زده است پس نادرست است.اعرف الحق تعرف اهلها.بنده دانشجویی هستم در بالاترین دوره واکثر همکاران ودوستان به حقیر لطف دارند و از نظر علمی این شاگرد کوچک را قبول دارند در صورتیکه یک مساله ای را که به رشته بنده وتخصصم مربوط میشد نادرست تشریح میکردم ودانش آموزم حقیقت را به من یاد داد.این استبدادفکریست چون من دکتر هستم درست میگویم وشاگردم نادرست.ان شاالله خداوند همگان را به راه راست هدایت فرماید.آمین (3398292) (alef-13)
 
سیدمحسن حیدری
۱۳۹۴-۰۹-۲۹ ۰۰:۱۳:۰۶
سلام
پیشنهاد میدهم به سه نکته ای که عرض میکنم از هر طیف و جناحی که هستید با محوریت عقلانیت و زضای خدا و فقط به درون خودتان پاسخ دهید.
1-فرمایش بسیار صریح،شفاف و بدور از هر گونه تاویل و تفسیر حضرت امام(ره) که: میزان رای ملت است اساس انتخاب را به عهده مردم گذاشته است و هر تضییع حقی در این خصوص با تاکید مقام معظم رهبری حق الناس است.
2- ملت فهیم، آگاه ،
هوشیار و شجاع ایران ، قدرت درک و تشخیص لازم را برای اینکه به چه افرادی باید رای دهند را دارند و قطعا در پای صندوقهای رای، از حق انتخابشان بخوبی بهره جسته و رایشان را خواهند داد.
بتا به هر نظر و دیدگاهی سلب این حق از ملت ضدیت با آرمان حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری است.
3- از آنجائیکه ریاست قوه قضائیه ( خارج از مبحث شخص) انتصاب از طرف مقام معظم رهبری صورت میگیرد، به نحوی جزو زیر مجموعه های رهبری محسوب میشوند و این پاسخ آیت الله لاریجانی ، بیشتر از اینکه دفاع از رهبری باشد، دفاع از جایگاه خودشان است.
4- بحث شخص آیت الله لاریجانی و بضاعت علمیشان در علوم حوزوی که ارجاع نموده اید به نظر مراجع و علما حوزه، بد نیست نظرات حضرت آیت الله وحید خراسانی را (با توجه به نسبتی که بینشان است )را بررسی نمائید. (3401021) (alef-13)
 
رضا معاشری
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۸:۰۳:۳۴
باسلام و احترام
جناب آقای لاریجانی فک نکنید با این صحبت های باعث تقویت جایگاه رهبری میشید صحبت های شما به جایگاه رهبری لطمه وارد میکنه. دشمنان منتظر همچین سخنان نی هستند که موج سواری کنند . (3397457) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۸:۰۷:۴۷
تمامی نکات مطروحه و استنادات دکتر مطهری قابل قبول است اما نکته ای را که از نظر دور داشته اند در لا بلای مطالب ایت الله لاریجانی نیز مستتر است وان تشخیص نهائی ولایت امر است که در فرایند مسئولیت های شرعی وقانونی وحقوقی مصداق حکم نهائی را دارد (3397470) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۸:۰۷:۵۷
جناب دکتر توکلی
از این که باب اظهار نظر در این مورد را باز کردید متشکرم اما:
جناب مطهری
1- لب مطلب به درک دینی بر می گردد. اندیشه دینی بعضی از فقیهان معطوف به تعیین تکلیف برای دیگران است و از دیدگاه آنان افراد جامعه مکلفینی هستند که راه صواب را نمی دانند و می بایست انشای دیگران را بخوانند و عمل کنند. معتقدند افراد جامعه قبل از آنکه محق باشند مکلفند و باید حتی اگر حقی از آنها هم ضایع میشود به تکلیف عمل نمایند. اینکه چه کسی مرجع تعیین تکلیف است سوالی است که این فقیهان با ارجح تر و اعلم تر دانستن خود دیگران را مکلف به اجرای دستور خود می دانند.
2- نظارت خبرگان بر رهبر چه در قانون اول و چه در بازنگری ابهام دارد و حقوقدانان و فقیهان برداشت خاص خود را ارائه می دهند از این حیث آقای لاریجانی درست می گویند و قانون اساسی نظارتی را بر رهبری مشخص نکرده است اما رهبری فعلی و برخی دیگر از فقیهان نظارت بر رهبری را لازم می دانند و به آن توصیه می کنند. آیت الله خامنه ای خودشان معتقدند که “هیچکس فوق نظارت نیست. خود رهبری هم فوق نظارت نیست چه برسد به دستگاههای مرتبط با رهبری” .
3- مسائل پیش امده در مورد نظارت تنها نیست بلکه برداشتهای فقها خصوصاً شورای نگهبان و خبرگان در اموری که به شکلی به انتخابات ربط می یابد در جاهایی معارض دارد و برخی دیگر از فقیهان مستقل تعریف و تشریح شورای نگهبان و خبرگان را مغایر قانون اساسی می دانند. نظارت استصوابی، تحقیق محلی از نامزدهای مجلسین و اکنون نظارت بر رهبری و اختلافات دیگر در قوانین نشان دهنده نوع بینش و گرایش سیاسی افراد است که قانون اساسی را در ابهام قرار می دهد. .
4- آنچه که در مورد نظارت بر رهبری از زبان آیت الله صادق لاریجانی بیان شد خلاصه نظر بخشی از کسانیست که نگاه خاصی به مسئله نظارت بر رهبری دارند مثل ایات خاتمی مهدوی کنی صدیقی لاریجانی و علم الهدی ... بعید است که آقای لاریجانی بدون سابقه فکری آنرا مطرح کرده باشد هر چند بسیار با عجله بیان شد ولی ایشان خود را در قامت نماینده یک جناح خاص فکری معرفی نمود و متاسفانه در قامت رئیس دستگاه قضا پسندیده نبود که موضعگیری جناحی و سیاسی شود تا اینگونه به نظر آید که آقای لاریجانی منتظر است تا آقای هاشمی سخنی بگوید و یا نظری دهد و ایشان فی الفور نقد نماید. مگر آقای هاشمی چه گفته بود که مخالفتی این شکلی و یا شاید معاضدتی علنی با وی اعلام گردد. هاشمی تنبه دادند که بر رهبری و زیر مجموعه نظارت صورت پذیرد.
5-آیت الله مهدوی کنی نظارت را موکول به حراست کردند و برخی از فقها نظارت را صرفاً معطوف به شرایط رهبر نمودند و به جز معدودی از خبرگان سایر فقهای خبرگان معتقد شدند به آنچه که در تحلیل آیت الله علم الهدی آمد که “نظارت بر رهبری، نظارت بر رهبر نیست، نظارت بر اصل ولایت است که معنای آن صیانت از ولایت است. یعنی نظارت بر این است که آیا ضوابط جامع الشرایط بودن این مجتهد برای رهبری تداوم دارد یا ندارد.
این نوع نظارت، نظارت بر رهبری است و نظارت بر رهبر نیست، و نظارت بر ولایت است، که آیا ولایت محفوظ است با وجود این رهبر یا نه.
اما بر عملکرد مقام ولی امر، کسی نمی‌تواند نظارت کند، چراکه خبرگان مولّی علیه ولی امر هستند، و هیچ مولّی علیه ناظر بر اعمال ولی خودش نیست. همان مثال مقلد و مرجع تقلید ایت الله لاریجانی .
ولی فقیه بر همه ولایت شرعی دارد؛ از جمله بر مجلس خبرگان، و مولّی علیه نمی‌تواند بر ولیّ خویش نظارت نماید.
این نظارت به معنی نظارت بر بقاء رهبر در شرایط است که به معنای صیانت از ولایت است. آن مقام رهبری و ولایت در یک صیانتی قرار می‌گیرد و با سقوط شرایط در رهبر بالفعل، رهبری از فرد سلب می‌شود.”
6- خلاصه اینکه جناب مطهری
در تصویب قانون اساسی اول و هم در شورای بازنگری آیت الله هاشمی رفسنجانی حضور فعال و تاثیر گذار داشته در حالی که آیت الله صادق لاریجانی و امثالهم هیچگونه حضور و مدخلیتی نداشته اند. البته نمی توان این را امتیازی برای آقای هاشمی دانست ولی می توان مدعی شد که آقای هاشمی از اختلافات و تفاوت دیدگاهها و لزوم بازنگری و شرایط زمانی آن روز مطلع بوده و بهتر می توانند در مورد وضع قوانین نظر دهند. اگر قانون در مورد نظارت بر رهبری و عملکرد ان صراحت ندارد بهتر است مجدد بازنگری شود و قانون مناسب وضع گردد تا همه مردم تکلیف خود را بدانند (3397471) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۰:۲۴:۱۱
اگر قانون در مورد نظارت بر رهبری و عملکرد آن صراحت ندارد بهتر است مجدد بازنگری شود و قانون مناسب وضع گردد تا همه مردم تکلیف خود را بدانند . (3397760) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۸:۱۵:۴۳
جناب دکتر مطهری خود شما قید کرده اید که در قانون اساسی نظارت وجود ندارد مگر حضرت آیت الله لاریجانی غیر از این جمله چیز دیگری گفته اند؟ ودر جایی دیگر نوشته ایید : از فرط علاقه به پاسخگویی به سخن آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مبنی بر ضرورت نظارت بر زیرمجموعه نهاد رهبری، عجله فرموده و پاسخی داده‌اید که شاید خودتان هم آن را چندان قبول ندارید. آیا خود شما به خاطر شیفتگی به آیت الله هاشمی تما م قد از از ایشان دفاع نمی کنید، حتی اگر در رابطه با پسر ایشان که مجرم باشد ؟ نمی دانم چرا شما که فرزند آیت الله استاد شهید مطهری هستید وبه جای دفاع از اسلام که مشی پدربزرگوارتان بود همیشه مطالبی را می نویسید که فتنه گران از آن خوش حال می شوند ؟ وهمیشه سعی دارید که رئیس قوه ی قضاییه را زیر سوال ببرید تا فتنه گران خوش حال شوند.جناب آقای دکتر مطهری شما نیز می دانید که دشمنان اسلام هم اعتقاد دارند که در نظام اسلامی ایران آزادی بیان واظهار نظر وجود دارد وحتی برخی از اساتید منحرف دانشگاه به مراجع تقلید وآرمان های دینی ودست آوردهای نظام اسلامی ایران توهین ودهن کجی می کنند اما کسی مزاحم آنان نمی شودحتی خود شما به آیت الله ایمانی نماینده ی رهبری درشیراز توهین نمودید اما کسی معترض شما نشد اگر در ایران آزادی نیست پس این گونه اظهار نظرها نتیجه ی چیست؟ اینجانب به عنوان عضو کوچکی از مردم ایران که طرفدار انقلاب اسلامی و آرمان های بلند آن هستم به شما توصیه می کنم که حرمت خون پدر شهید خود را نگه دارید وکم تر به دلسوزان نظام اسلامی بتازید. (3397487) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۰:۲۵:۳۳
سفسطه نکن اخوی .

روشن است که کلمه «نظارت بر رهبری» در قانون اساسی نیامده است اما آیا محتوا و مدلول و مفهوم آن هم نیامده است؟ (3397764) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۰:۵۸:۰۷
[جناب امیر بهتراست که نظر خودت به دیگران تحمیل نفرمایید مثل اینکه شما تومملکت تشریف ندارید (3397839) (alef-13)
 
حسن س
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۸:۲۱:۳۴
تعجب من از پوشش وسیع رسانه ملی بود که مطالب اقای لاریجانی را به صورت کاملا جهت دار در اخبار پخش کرد

جناب سر افراز چرا مطالبی را بزرگ می کنید که مطمعنا رهبر انقلاب خودشان هم فرمودند :

کار مهم خبرگان در درجه اول همین انتخاب است و در درجه دوم نظارت بر وضع رهبر موجود و حاضر.
سپاس از الف (3397504) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۸:۲۶:۲۵
عزیزانی که قائل به "نظارت" نیستند رای مردم را نخواهند داشت. ملت خبرگانی را برخواهند گزید که به وکالت از طرف آنها بر عالیترین مقام ساختار سیاسی نظارت داشته باشند و این به خیر و صلاح کشور است. (3397512) (alef-13)
 
اسدی- انزلی
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۸:۳۱:۵۷
به این میگویند سخن با دلیل و برهان (3397527) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۸:۳۲:۲۵
باسلام،اکثریت ملت ایران جایگاه و شخصیت بالای مقام معظم رهبری قبول دارند. اگر خدای ناکرده بعد از 120سال اتفاقی برای ایشان بیفتد آیا دیگر شخصیت بزرگواری همچون ایشان پیدا می شود؟پس برای آینده ،آینده نگری شود خوب است. (3397529) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۱:۰۶:۱۲
ببخشید ، منظور از اکثریت ملت که آن 4 میلیون کذائی نیست . بله؟ (3397857) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۸:۳۴:۳۵
سخن شما یادآور ادعای کلیسای کاتولیک در قرون وسطی است که می‌گفت حاکم در مقابل مردم مسئولیتی ندارد و فقط در مقابل خدا مسئول است اما مردم در مقابل حاکم مسئولیت دارند.

زنده باد مطهری عزیز
اگر اقای مطهری فقط همین یک نامه را نوشته بود ،سزاوار هزار بار تقدیر بود. (3397535) (alef-13)
 
دانشجو
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۹:۰۷:۳۹
باسلام وادب.استدعای حقیر به عنوان یک دانشجو از رییس دستگاه قضا این است که در اظهار نظراتشان به مسائل علمی و منطقی وواقعیات بیش از پیش عنایت بفرمایند زیرا شخصی در جایگاه ایشان با این موضعگیریهای سقیم ونادرست که دقیقا بر خلاف نظرات رهبری میباشد بیشتر باعث تضعیف هستند تا باعث تقویت.بسیاری از بزرگان عالم فقاهت اعتقاد به نظارت بر رهبری دارند همان بزرگانی که سمت استادی رییس دستگاه قضا را دارند. (3397601) (alef-13)
 
ولی اله خ
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۹:۱۷:۰۷
اتفاقا اقای مطهری شما عجله کردیده اید و خود را متخصص در اظهار نظر و دادن فتوا در تمام موارد میدانید اولا من نمیدانم انهایی که مسبب و ریشه ایجاد تنش فکری و..در جامعه ما هستند در مقابل شهدا و امام شهداچه پاسخی دارند دوما شما مراجعه کنید به بحثهای فقهی شورای بازنگری قانون اساسی سوما انهایی که فکر میکنند با طرح چنین مسایلی در رسانه ها می توانند کینه و بغض تاریخی خود راخالی کنند کور خواندند ارزوی داشتن چنین رهبری حکیم فرزانه بی نظیر را دشمنان ما دارند انگاه ما ........ (3397626) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۲:۳۶:۲۹
رهبری برای ما عزیزند اما صحبت های اقای مطهری کاملا صحیح است و این دو منافاتی باهم ندارند و رهبری هم نظارت را حق خبرگان و وظیفه ی آنها می دانند. (3398046) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۹:۲۲:۵۳
عالی بود درود بر مطهری شجاع (3397638) (alef-13)
 
بسیجی ناب
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۹:۲۹:۴۸
مقام معظم رهبری ؛ خودشان نیز با این حرف که نباید بر رهبری نظارت داشت ، مخالف اند .
بعضیا میخوان از رهبری هم جلوتر باشند !!!!! (3397656) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۳:۳۹:۵۹
اگر جناب رهبری < با این حرف که نباید بر رهبری نظارت داشت ، مخالف بودند > زمانی که مجلس مصوبه معروف ممنوعیت تفحص از زیر مجموعه ایشان را تصویب میکرد با آن برخورد میکردند و از شورای نگهبان میخواستند آن مصوبه را مردود اعلام نماید .
یک چیزی می گیا ! (3398170) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۲:۳۳:۳۴
زیر مجموعه با خود مجموعه تفاوت دارد (3399256) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۳:۱۵:۵۶
زیادی خوش باور هستی اخوی جان. (3399413) (alef-13)
 
رزمنده جنگ تحمیلی
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۳:۳۳:۰۴
دوست بسیجی من ....
اینجا بحث بر سر این نیست که نظر رهبری در باب نظارت بر جایگاه رهبری چیست ، بلکه سخن اکثریت ملت انجام وظیفه خبرگان محترم مطابق شرح وظائفی است که قانون تعیین کرده است ، لذا:
مردم میگویند خبرگان محترم نسبت به وظیفه خویش در باره نظارت بر رهبری « به دلیل تجمع قدرت در آن جایگاه » بایستی بسیار دقیق و مستمر عمل نمایند و این خواسته ، مطالبه به حقی است که ماحصل آن نفع همه را در پی دارد . (3399488) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۴:۱۴:۱۹
هر « مقام » غیرمعصومی که در وضع غیرقابل انتقاد و یا دور از نظارت قرار بگیرد، هم برای خودش خطر است و هم برای اسلام. (3399663) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۹:۳۲:۳۳
آقای علی مطهری
داداش ، دمت گرم .
ما که نمیتونیم موضع گیری کنیم .
شمایی که نماینده ما هستی ، از زبون ما صحبت کن و حرف دل ما رو بزن (3397661) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۹:۳۳:۰۰
واقعا فرزند خلف مرد بزرگی هستی که اسلام شناس واقعی بود.پاسخت بسیا رمستدل ،متقن ودر چار چوب قانون اساسی بوده .اما نمی دانم چرا بعضی ها استناد وتفسیر شان از قانون مقداری........دارد.خود حضرت امام ومقام مظم رهبری بارها در جلسات مختلف فرمایش نموده اند که باید نظارت وانتقاد صحیح وجود داشته باشد.تازه در زندگینامه امام علی (ع) نیز آمده که این امام بزرگوار از مردم زمان خود می خواستند اگر اشکالی دربنده ویا کار گزاران دیده شد به من گوشز دکنند وانتقاد نمایند.اما نمی دانم چرا بعضی ها از واقعیتها فرار می کنند وبعضا حرفهایی می زنند که خیلی....است (3397662) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۹:۳۵:۱۹
زنده باد آزاد اندیشی و منطق (3397667) (alef-13)
 
شرهانی - دزفول مقاوم
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۹:۴۲:۰۲
الف جان
سلام گرم مرا از سرزمین دلاور پرور خوزستان ، به دکتر مطهری برسانید . (3397679) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۹:۵۱:۴۷
واقعا" ما در کشورمون چند تا مسئول دلسوز و واقع بین مثل علی مطهری داریم ؟! (3397692) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۹:۵۵:۵۷
آقای"الف " چه خوب شد این نامه را چاپ کردی .چون کامنت بنده را با همین مضمون در نقدی که اقای لاریجانی در رابطه با نظرش ارائه کرد،چاپ نکردی.دستت درد نکنه که نامه آقای مطهری را چاپ کردی. (3397696) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۲:۲۵:۱۵
چرا در قران مجید به "قلم" سوگند خورده شده.چون قلم باید راست به پوید وراست بنمایاند وبر حقیقت روشنی بتاباند.جناب مطهری قلمت جاودان باد. (3399211) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۰:۰۹:۴۷
کاسه های داغتر از آش وکاتولیکهای کاتولیک تر از پاپ:
کار مهم خبرگان در درجه اول همین انتخاب است و در درجه دوم نظارت بر وضع رهبر موجود و حاضر
اصلا این بیان روشن وواضح رهبر انفلاب، دیگر جای چه تفسیری دارد (3397721) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۰:۲۲:۲۷
این قانون است که ملاک و ارجح است و بیان افراد در راستای قانون سنجیده میشود و نه بر عکس. بعبارت دیگر افراد با قانون و معیارها سنجیده میشوند و نه قانون و.معیارها بر ملاک افراد. (3397754) (alef-13)
 
رزمنده دفاع مقدس
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۰:۴۵:۱۱
بنابرین اگر قانون ناقص باشد یا تأکیدات آن « در باب نظارت بر رهبر » شفاف نباشد باید بازنگری و کامل شود . (3397810) (alef-13)
 
صفا
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۰:۴۲:۴۴
جناب آقای مطهری حرف شما درست است که در جمهوری اسلامی مقام غیر پاسخگو نداریم . ولی در مورد رهبر فرق میکند اولا مقام معظم رهبری که اصل ولایت فقیه است باید یک قداستی واحترامی داشته باشد که این قداست باعث شود تمام ملت ایران و هم بیگانگان به این قداست احترام بگذارند دوما بنا باشد هر کس باسواد وبیسوادی عمدی ویا غیر عمدی باسوال های مغرضانه مقام رهبری را زیر سوال ببرند . که دیگر سنگ روی سنگ بند نمیشودآنموقع است که شما وامثال شماجایگاهی پیدا نمیکنید که تا سخن رانی و نامه سرگشاده بنویسی (3397806) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۲:۳۳:۱۳
پرسش که ایرادی ندارد البته با حفظ احترام ، در ضمن رهبری احترام دارد اما قداست ندارد. جایگاه بزرگ و ویژه ای دارند اما مقدس نیستند. (3398034) (alef-13)
 
الف ر
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۰:۵۷:۳۱
آقای مطهری تنها کاری از دستم بر میاد از همین جا فاتحه به روح پدرت میفرستم که چنین فرزند شجاع وبا تقوی به این جامعه تحویل داد برای شادی شهید مطهری فاتحه مع الصلوات (3397836) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۱:۰۴:۳۴
جناب لاريجاني
متاسفانه ، ارا مردم جامعه در اين موضوع را مشاهده ميكنيد جقدر با نظر شما متفاوت است؟!
شما جقدر با افكار جامعه فاصله داريد؟! (3397850) (alef-13)
 
على
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۲:۳۸:۳۴
از رئيس قوهء قضايئه انتضار بيشترى مى رود ايشان ابتدا مشكلات عديده موجود در قوه قضايئه را حل كند بعد به اين مسائل ببردازند (3398049) (alef-13)
 
معلم
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۲:۴۴:۱۲
با سلام. وقتی معظم له خودشان مروج و مشوق نقد و نظارت هستند چرا برخی اینگونه اظهار نظر می کنند.باور کنید این اظهارنظرها محبت به ایشان نیست.کاش به جای این همه تهدید و وارد شدن به همه موضوعات که شاید مرتبط با وظایفشان نیست، به وظیفه اصلیشان که اجرای عدالت است رسیدگی بیشتری می کردند.چشم به هم بزنید دوران مسئولیت شما تمام شده و در قیامت باید پاسخگوی مسئولیتهای انجام نشده باشید. (3398061) (alef-13)
 
عبداله
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۳:۰۵:۳۹
درود بر انسانهای شجاع که برای آگاهی مردم تلاش میکنند ودر این را چه هجمه خای از طرف انسانهای متحجر به آنهای میشود ولی تاریخ قضاوت خواهد کرد مطهری حق بوده خواهد بود سلام بر مطهریها (3398111) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۳:۴۲:۴۳
«معتقد بوده و هستم که هر مقام غیرمعصومی که در وضع غیرقابل انتقاد قرار بگیرد، هم برای خودش خطر است و هم برای اسلام.» (3398177) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۲۳:۴۹:۳۷
خداوند شهید مطهری را رحمت فرماید که چنین فرزند اگاه وشجاعی تربیت کرد که در حالیکه همه مدعیان واسلام شناسان در مقابل نظریه شخصی واشتباه اقای املی لاریجانی بدلیل مقام ایشان سکوت کردند وخود سانسوری نمودند ایشان با شرح کامل ودفاع از قانون اساسی یکبار دیگر شجاعت در انجام وظیف نمایندگی خودرا به اثباط رساند (3398188) (alef-13)
 
بانو
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۰:۲۶:۴۶
جناب توکلی، به نظرم حالا که این بحث پیش اومده، اگه مساله ی نظارت بر رهبری تو قانون اساسی نیومده، پیش نویس اصلاحیه قانون اساسی تهیه بشه تا روز انتخابات مجلس و خبرگان، همه پرسی اون هم برگزار بشه و مردم به این مساله هم رای بدن تا قانون اساسی در این زمینه شفاف باشه. (3398250) (alef-13)
 
هادی
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۲:۲۸:۱۵
به نظر میرسد در مساله نظارت بر رهبری میان دو مطلب خلط میشود.یکی اینکه آیا مردم حق دارند که از رهبری در مورد اعمالش و اعمال نهادهای تحت مسئولیتش سوال کنند یانه؟ که پاسخ آن رو شن است.همانطور که درسخن علی مطهری آمده،شرع، قانون وسیره امامان و نیز سیره و قول وفعل خود رهبری آنرا مجاز میشمرند ونظارت به این معنی منعی ندارد که پسندیده و عقلایی هم هست.اما گاه منظور از لزوم نظارت پذیر بودن رهبری و اعمال وافعالی که به وی برمیگردد این است که چون همه باید نظارت پذیر باشند و نظارت کننده هم مردم اند، پس رهبری موظف است آنچه مردم میخواهند و آنگونه که آنان می پسندند عمل کنند و این را معنای سخن امام راحل میگیرند که فرمودند میزان رای ملت است.روشن است که این نطر دوم مخدوش و مغالطه است زیرا لازمه آن این است که اگر مردم خواستند اسلام و قوانین آن در حکومتی که ماهیتش "جمهوری اسلامی "است عمل نشود و آنچه میل انان میخواهد بر مبانی دموکراسی عمل شود باید عملی شود.سخنانی از امام راحل نظیر اینکه "جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم ونه یک کلمه زیاد" که در ابتدای انقلاب در درابر رای مرحوم بازرگان که از جمهوری دموکراتیک اسلامی سخن میگفتتد بیان شد نادرستی این طرز تفکر دوم را نشان میدهد.آری مردم مجازندبر رهبری از حیث عمل به شرایط شرعی این مقام و رعایت عدالت سوال کنند که این حق را به مجلس خبرگان داده اند که از سوی آنان در آن نظارت کند ولی باید بدانند که همان شرایط اسلامی رهبری گاه بدو اجازه میدهد که حتی خلاف میل آنان ملک شخصی آنان را که مزاحمتی برای مصالح عموم ایجاد کرده تخریب نماید یا انجام حج واجب را بواسطه مصلحتی که در آن است بگیرد و قس علیهذا که در عهد امام راحل پیش آمد و ایشان در گفتگوهایشان با رهبری معظم فعلی انقلاب در سال 66 که با پاسخ به سوالی از جناب سرحدی زاده آغاز شد و جریانش بخوبی از سوی همه قابل پیگیری است، کاملا آن دا تبیین کردند و اظهار داشتند که ولایت حاکم اسلامی از آن جهت که حاکم اسلامی است-نه از جهات دیگر-با ولایت رسول خدا از آن جهت که حاکم اسلامی بود-باز نه از جهات دیگر- یکی است و این ولایت مطلقه فقیه در تمام امور که مصلحت نظام ایجاب کند حق ورود دارد ورای مردم و تمایلاتشان بر خلاف ان وزنی در برابر اسلامیت این حکم ندارد وبر همین اساس در صحیفه نور در جایی امام راحل که میزان را رای ملت میدانند خود میفرمایند:"رای ندهند کسانی که... خودشان را روشنفکر میدانند، اینها رای ندهند! برای اینکه آرای مردم در مقابل حکم خدا رای نیست، ضلالت است! - 4 تیر 58 - جلد 8 صفحه 281.این نکته آخر است که معمولا توجه نمیشود که نخست باید احکام شرعی را شناخت و این امر را از سوی اهلش شناخت ودر نظارت خود در نظر داشت که گاه حکم شرعی میتواند در برابر رای مردم قرار گیرد.البته اینجا مردم اگر مسلمانند وامر خود را به ولی واجد شرایط شرع داده اند حق اعتراض ندارند و البته اگر نپذیرفتند دیگر از حدود حکومت اسلامی خارج شده اند و هیچ حکومت شرعی اسلامی هم بزور خود را به مردم تحمیل نمیکند. (3398365) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۷:۱۰:۰۶
زنده باد مطهری عزیز. (3398431) (alef-3)
 
عرفانی
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۷:۱۳:۴۴
متن نامه آقای مطهری حاوی شریف ترین خواسته های ملت انقلابی است و امید است رئیس قوه قضائیه به جای تفسیر قانون اساسی به اجرای منویات قانونی بپردازند. (3398433) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۸:۲۹:۴۰
درباره نامه جناب آقای مطهری یک نکته مغفول مانده است. نظارت بر رهبری دو گونه است: یکی نظارت خبرگان بر وجود و بقای شرایط رهبری، دوم نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری به این معنا که رهبری هر تصمیمی که می خواهد بگیرد باید به تصویب خبرگان برسد مانند نظارت شورای نگهبان بر عملکرد مجلس شورای اسلامی و انتخابات که هر تصمیمی که مجلس می گیرد و هر چه را مصوب می کند تا شورای نگهبان تأیید نکند قانونی نیست و در روند انتخابات هم تأیید نهایی از سوی شورای نگهبان است.
نظارت مجلس خبرگان رهبری از نوع اول نه دوم. برای نظارت در نوع اول نیز گاهی لازم می شود برخی عملکردهای رهبری مورد بررسی قرار گیرد در جهت بقای شرایط رهبری نه این که آن عملکرد به امضای خبرگان نیازمند باشد.
اگر در نامه آقای مطهری منظور از نظارت معنای دوم است که جای بحث نیست و فکر نکنم رئیس قوه قضاییه هم آن را رد کند و اگر منظور نظارت در این نامه نظارت از نوع دوم است که در قانون اساسی چنین چیزی نداریم.
شایان یاد است که نظارت بر دستگاه های زیر نظر رهبری به شدت و قوت انجام می گیرد. البته نه از سوی مجلس خبرگان (3398529) (alef-13)
 
ت.ن
۱۳۹۴-۱۰-۰۲ ۱۸:۲۲:۲۵
حرفت را قبول ندارم مولای متقیان میگفت از من انتقاد کنید (3410094) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۸:۳۷:۰۰
بد دفاع کردن ، بدترین حمله است . ایکاش ریاست محترم قضا بجای اینکه مرتبا پاسخ دیگران را بدهند کمی هم به اوضاع آشفته دادگاهها رسیدگی نمایند که این هم به صواب نزدیکتر است و هم تکلیف و هم تقویت ولایت فقیه.
درود بر مطهری شجاع و دیندار که زبان صریح ، عالمانه و گویایش ،همانند پدر بزرگوارشان میباشد . (3398541) (alef-13)
 
سید مسعود
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۸:۴۶:۴۴
آقای مطهری درست می گویند و در اینجا تذکر ایشان درست است اما آقای مطهری در تشخیص و حمایت از آقای هاشمی فراموش کرده اند که ایشان در زمان تصدی مقام اجرایی کشور دارای چه کار نامه ای بوده اند و نیز فراموش کرده اند که در خصوص خبرگان رهبری که وظیفه خطیر انتخاب رهبر را دارند این موج در حمایت از یک جوان که الحق و الانصاف فقط شایستگی که دارد انتصاب ایشان به امام خمینی است و این که موج سیاسی افرا حامی از هاشمی در صدد تایید مقام علمی ایشان است .که در اینجا سکوت آقای مطهری جای تعجب دارد چرا در این انحراف مبین سکوت اختیار کردند ایا بدین معنی نیست که منافع ایشان اقتضا می کند که چشم بر این انحراف مبین ببندد؟ (3398565) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۸:۴۷:۱۶
آنچه می نویسم حاصل مشاهداتم در بیش از سی کشور دنیا و زندگی ام در بیش از هشت تای آنهاست. اعم از اینکه توسعه یافته و یا در حال توسعه باشند؛ تفاوت بسیار اساسی و پایه ای میان ممالکی که از نظر اجتماعی و حقوقی توسعه یافته تلقی می شوند و ظواهر آن هم در جامعه قابل مشاهده و ملموس است(چنانچه از مغلطه و سفسطه بپرهیزیم) با جوامع در حال توسعه در همین شاه بیت این آقا نهفته است، قانون در جامعه در حال توسعه نه تنها ضمانت اجرایی ندارد، بلکه بسته به حال و روز و شرایط و متغیرهای موجود چه در تفسیر و چه در نص، تغییر می کنید. از اتاقی به اتاق دیگر و از حالا تا ساعتی دیگر. در ممالک توسعه یافته، اساسن چیزی به نام تفسیر قانون وجود ندارد بلکه قانون صریح و متقن است و در مورد سرزمین ما نیز تا هر زمان که باب تفسیر قانون باز است شرایط قطعن تغییر نخواهد کرد. مظاهر آن هم بر همگان روشن است و تجربه نیم قرن اخیر نیز در موارد معین و بی شماری آن را ثابت کرده است. تا زمانی که حقوقدانان و دولتمردان و کسانی که به هر نحوی در حوزه تقنین و اجرا و مراقبت از انها هستند بر این اصل بدیهی با هر توجیهی چشم بپوشانند وضعیت بهتر نخواهد شد و بلکه بدتر خواهد شد. حالا اسمش را سیاه نمایی و یا هر چیز دیگری بگذاریم و سفسطه کنیم. روشن و مبرهن است، قانون اگر صریح و روشن نباشد و تفسیرپذیر باشد هرگز به سر منزل مقصود که بر قراری عدالت اجتماعی و در نتیجه برساختن جامعه ای موزون است، رهنمون نخواهد شد. (3398570) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۹:۲۱:۰۹
درود و سپاس
این آقای مطهری که خدا پدرش را بیامرزاد علارغم ژست و پز بیطرفی و به قول امروزیها فراجناحی عموماً به یکطرف غش میکنه .شاید بشود گفت در مطالب ذکر شده رئیس قوه قضا شتابزدگی دیده میشود اما به استناد اصولی که در قانون اساسی آمده و حکومت کشور و انقلاب را به واسطه ولی فقیه به امام زمان (عج) میرساند ، مفهوم و کنه مطلب صحیح است . (3398645) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۹:۳۴:۲۹
به نظرم آقاي لاريجاني نبايد موضوع را به اين شكل مطرح مي نمود يا زمينه را در صحبتش ايجاد و سپس ارائه مي نمودند. آقاي مطهري چون علم كافي به اين قضيه ندارند و متوجه اصل و كنه حرف آقاي لاريجاني نشدند اين اقدام را انجام دادند. (3398673) (alef-13)
 
مسعود
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۰۹:۵۴:۲۲
با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب خود از ارکان فعال انقلاب و از بنیان گذاران دستگاههای تقنینی و نظارتی هستند .و نیز از صادق ترین افراد حال حاضر جامعه.انشاالله نظر مبارک ایشان به نحوی اعلام تا تکلیف ما مقلدین هم روشن باشد .در هر صورت اینگونه بحثها لازمه جامعه پویاست امیدوارم در راستای تقویت نظام باشد. (3398723) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۰:۰۱:۱۰
با توجه به دیدگاه حضرت امام خمینی(ره) و امام خامنه ای نظارت بر امور مربوط و زیر مجموعه رهبری برای حفظ کیان انقلاب اسلامی و نظام لازم و مفید خواهد بود. بهتر است با وحدت و همدلی و دوری از تعصب جناحی به پویایی کشور کمک کنیم نا انشاء ا...وضعییت اقتصادی مردم روز بروز بهبود یابد. (3398746) (alef-13)
 
باييجاني
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۰:۰۲:۵۲
البته انتظار اين بود كسي كه در راس قوه قضاييه جلوس كرده داراي سعه صدر احاطه به علم روز بينش عميق و پرهيز از احساسي عمل كردن و داراي برخورد متوازن و معقول باشد و از تملق دوري كند .تا سرلوحه ساير افراد قرار گيرد. در هر حال اين گونه اظهار نظر ها زيبنده ايشان نميباشد (3398752) (alef-13)
 
دانشجو
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۱:۰۵:۲۵
جناب استاد آقای صادق آملی لاریجانی شما را به همان لباس مقدس پیامبر که به تن دارید قسم، لااقل به مجموعه تحت امرتان نظارت فرمایید.چرا وقتی مالباخته از دادستان میپرسد بعد از گذشت یکسال از سرقت گوسفندانم چرا کاری نکرده اید؟دادستان میفرمایند با من اینجوری صحبت نکن که الان اعلام جرم میکنم ومیفرستمت زندان!!!آیا مردم حق سوال هم ندارند؟طاقتمان طاق شده است شما را به خدا نظارت،نظارت،نظارت (3398951) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۱:۲۹:۴۴
فقط میتونم بگم شیر مادرت حلالت
حقا که فرزند خلف استاد شهید هستی (3399038) (alef-3)
 
مبارز
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۲:۱۸:۰۲
بخشی از مصاحبه حجت الاسلام والمسلمین سیداحمد خاتمی با نشریه "شما" در سال 90:

آیت‌الله مهدوی‌کنی در جلسه‌ای که در خدمتشان بودیم، به جایگاه نظارتی مجلس خبرگان و به نظارت استصوابی و نظارت استطلاعی و موارد دیگر اشاره کردند و فرمودند عقیده من این است که نظارت خبرگان باید از نوع حراست از جایگاه ولایت فقیه باشد. آیا در فتنه‌ای که به عنوان فتنه آینده از آن یاد می‌شود و ما فکر می‌کنیم الان در وسط آن هستیم، در هجمه‌هایی که برخی به صورت غیرمستقیم به ولایت می‌کنند، انتظار حمایتی از سوی خبرگان متصور هست؟

اینکه مجلس خبرگان باید تقویت‌کننده جایگاه رهبری باشد در قَسَمی که آقایان خبرگان در اولین جلسه خبرگان می‌خورند، تصریح شده است. امام هم فرمودند وظیفه مجلس خبرگان، تقویت رهبری است، بنابراین حراست مجلس خبرگان رهبری از جایگاه رهبری، امر پذیرفته‌شده‌ای است، لکن می‌خواهم راجع به کلمه «نظارت» محضر شما بحثی را داشته باشم و آن اینکه در هیچ جای قانون اساسی، نظارت خبرگان بر رهبری وجود ندارد. اگر این مسأله بود، حتماً باید مطلب باز می‌شد که نظارت خبرگان بر مقام معظم رهبری یعنی چه؟ آیا معنای آن این است که مثلاً مجلس خبرگان رهبری نظارتی بر کل کشور داشته باشد؟ چون سه قوه طبق اصل 57 قانون اساسی زیر نظر ولایت امر عمل می‌کنند. آیا مقصود این است؟ یا مقصود چیز دیگری است؟

بنابراین «نظارت» در هیچ ‌یک از اصول قانون اساسی نیامده است. آنچه در قانون اساسی آمده این است که هم در حدوث و هم در بقاء شرایط رهبری، مجلس خبرگان صاحب‌نظر است. مثلاً رهبری بایستی مدیر و مدبّر باشد و تشخیص این امر به عهده مجلس خبرگان است. شما به مذاکرات قانون اساسی در زمانی که اصول مربوط به خبرگان مطرح شده بود، مراجعه کنید. در آن مذاکرات، اعضای خبرگان قانون اساسی می‌‌پرسند اگر کسی در این عرصه شکایتی داشت، این شکایت باید در کجا بررسی شود؟ بعضی‌ها گفته‌اند در قوه قضائیه، بعضی‌ها گفته‌اند شورای نگهبان. این پیشنهاد شهید بهشتی بود که در این عرصه هم باید تصمیم‌گیرنده همان‌هایی باشند که رهبر را تعیین می‌کنند، پس آنچه که در ذهن قانونگذار بوده، هرگز این چیزی که امروز به اسم نظارت از آن نام برده می‌شود، نیست.


- تعبیری در اذهان هست که ما در آینده فتنه‌های دیگری هم خواهیم داشت، علی‌الخصوص که از قول رهبری نقل شده است که فتنه آینده سخت‌تر خواهد بود. این فتنه آینده به نظر شما چه کمّ و کیفی دارد و الان باید چه مراقبت‌هایی داشته باشیم؟

من این نقل قول‌ها را چندان دقیق نمی‌دانم. حتی از سوی کسانی هم که در جلسات بوده‌اند، درست و دقیق نقل نشده‌اند، اما امیرالمؤمنین علی(ع) در کلامی در نهج‌البلاغه از پیغمبر اکرم(ص) نقل می‌کنند که تمام نگرانی‌ من از منافقین است. ما از کفّار نگرانی نداریم، بلکه نگرانی از کسانی است که ستون فقرات فتنه دیروز، فتنه امروز و فتنه فردا و فرداها را تشکیل می‌دهند. کسانی که چهره واقعی خود را نشان نمی‌دهند و پنهان نگه می‌دارند و چهره مردم‌پسندشان را نشان می‌دهند. امیرالمؤمنین علی(ع) فرمود: «إِنَّمَا بَدْءُ وُقُوعِ الْفِتَنِ أَهْوَاءٌ تُتَّبَعُ»، ریشه فتنه‌ها را هوس‌ها تشکیل می‌دهد و «وَ أَحْکَامٌ تُبْتَدَعُ»، ریشه فتنه‌ها را خودمحوری‌ها. «یُخَالَفُ فِیهَا کِتَابُ اللَّهِ»، قانون خدا شکسته می‌شود. «وَ یَتَوَلَّى عَلَیْهَا رِجَالٌ رِجَالًا عَلَى غَیْرِ دِینِ اللَّهِ» و به‌جای حق‌محوری، شخص‌محوری می‌نشیند. اینها ستون فقرات فتنه‌ها در همه ماجراها هستند، اما راه برون‌رفت از فتنه‌ها، به تعبیر امیرالمؤمنین علی(ع) تقوا و صبر و از اینها مهم‌تر، سوار شدن بر کشتی نجات است. کشتی نجات کدام است؟ «إنَّما مثلُ أهلِ بیتی فیکم کَمَثلِسفینةِ نوح، مَن رکبها نجا، و من تَخلفَ عَنها غَرَق» اهل‌بیت عصمت و طهارت، کشتی نجات هستند. ما ولی‌فقیه و نهاد ولایت فقیه را در تداوم این جریان می‌دانیم، بنابراین، این فتنه و هر فتنه دیگری، با حرکت پشت سر ولایت فقیه، به فضل خدا راه به جائی نخواهند برد. (3399179) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۲:۳۶:۳۸
اگر یک ساعت شهید مطهری را از نزد زیارت کرده بودید ، حرفهایتان را در مورد علی مطهری پس می گرفتید و این همه به به و چهچه و هورا برای علی مطهری سر نمی دادید و برای علی مطهری ذوق نمی کردید، واقعا علی مطهری ‌هرگز معرف شخصیت والای شهید مطهری نیست،گوهرشناسان می دانند، جایگاه علمی شهید مطهری کجاست تا چه رسد جایگاه معنوی و اخلاقی او، به راستی در مقایسه، یک خط نوشته او برابری می کند با یک جلد کتاب شخصیت بزرگ و متفکری مانند علامه محمدتقی جعفری. در حالی که علی مطهری از نظر علمی که در مقایسه با شهید مطهری صفر در برابر هزار است، و از نظر شخصیتی هم مذبذب و بی مبناست،نه لیبرال است نه اصلاح طلب است نه اصولگراست چون در همه اینها خدشه می کند و در عین حال در هر موقعیتی یکی از اینهاست، و استناد مواضعش به افکار شهید مطهری یک امر غیر واقعی و هزینه کردن از پدر است. (3399268) (alef-13)
 
حقگو
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۲:۴۷:۲۳
سلام
درست است که رئیس قوه قضائیه قدرتش را از رهبری می گیرد و منصوب ایشان است ولی پیامبر اسلام(ص) فرمود: قُلِ الحَقَّ و لَو على نفسِک؛ حق رابگو ، هر چند به زیانت باشد (3399306) (alef-13)
 
حسینی یگانه
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۳:۴۷:۱۸
انسان عاقل وعالم درسخن گفتن باید مکان شناس زمان شناس وازروی حب وبغض کلامی برزبان نراند واقعا از قاضی القضات جای باسی ....... (3399550) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۵:۱۰:۴۹
سلام و درود بر جناب مطهری بخاطر سخنان مستدل ایشان
آقایون محترم فساد موقعی پیدا می شود که قدرت
بدون نظارت و نقد باشد. (3399844) (alef-13)
 
احمد یاداور
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۵:۴۵:۰۸
چه عجب نظرات مردم را در باره اقای مطهری پخش کردید ظاهرا شیر شدید مدتی بود پخش نمیکردیدخودتونم میدونید مردم چه اقبالی ب ایشان وگفتهایش دارند . درود بر مطهری / هم مرتضی وهم علی (3399939) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۶:۲۳:۱۱
هیچ حکومت و نظامی بدون نظارت مداوم و حصول اطمینان اکثریت از صحت عمل آنان نمیتواند دوام و بقا بیاورد. مخصوصا در اوضاع و احوال فعلی جهان
بدون حمایت اکثریت بقا ممکن نیست.
مملکتی که غرق در فساد تباهی و بیعدالتی باشد و آزادیها بجناح حاکم محدود شود رضایت و پشتیبانی اکثریت را از دست میدهد و با هیچ عنوانی دینی و غیر دینی چنین حکامی نمیتوانند ادامه حیات دهند مگر بضرب شمشیر آنهم برای یک مدت کوتاه.متاسفانه وجود نارضائی در زمان وقوع بحران اجتماعی آثار و عوارض خود را بظهور میرساند.اگر اقشار و اقوام سوریه راضی و یک پارچه پشت سر بشار اسد بود هر گز سوریه این چنین ویران و ضعیف نمیشد طوریکه این کشور امروزه تبدیل بلانه زنیور نمیگردید.
اقتدار رهبری نظام سر افرازی کشور و بالندگی اسلام در ایران بحمایت مردم از رهبری است و ممکن نیست مگر با نظارت خبرگان رهبری آنهم مستمر و طبق مفاد قانون اساسی (3400039) (alef-13)
 
سخن
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۶:۴۲:۴۰
سلام- کاملا درسته البته اگه ایشان لالایی بلته خودشان طرح نظارت مجلس رو برای مجلس برن تصویب کنن نه اینکه هر سری اولویتشو کم کنن و بندازن بعدن و حالا با اعتماد به نفس بیاد غلط یکی دیگه رو بگیرن. (3400091) (alef-13)
 
مریم
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۷:۲۸:۱۳
" از فرط علاقه به پاسخگویی به سخن آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مبنی بر ضرورت نظارت بر زیرمجموعه نهاد رهبری، عجله فرموده و پاسخی داده‌اید که شاید خودتان هم آن را چندان قبول ندارید. " درود خدا بر این مرد نازک اندیش و دلیر خدا. (3400203) (alef-13)
 
محفوظ
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۸:۱۳:۵۲
رای اول بنده درانتخابات آقای مطهری میباشد چراکه تنها نماینده مجلس است که به وظیفه نمایندگی اش عمل میکندوهیچ وقت تملق وچاپلوسی مقامات رو نکرده است (3400332) (alef-13)
 
سهراب
۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۲۲:۴۶:۱۹
توجّه دوستان اندکی را که مخالف نظر آقای مطهّری هستند به موارد زی جلب مینماید:
1 - در ذیل اصل یک صد وهفتم آمده « رهبر در برابر قوانین با سایر افراد کشور مسا وی است» .
2 - طبق اصل یکصد ویازدهم هرگاه رهبر فاقد شرایط مذکور در اصول پنجم ویکصدونهم گردد خبرگان حق عزل اورا دارند .
3 - طبق اصل یکصد وچهل ودوم رئیس قوّه قضائیه موظّف است قبل وبعد از مسئولیت رهبردارائی او را رسیدگی کند که برخلاف حق افزایش نیافته باشد.

آیا بدون اعمال نظارت اجرای موارد فوق امکان پذیر خواهد بد ؟ (3400814) (alef-13)
 
نظارت فطرت است
۱۳۹۴-۰۹-۲۹ ۰۰:۱۳:۵۸
نظارت همانطور که از کلمه نظر دادن میاید اساسا موضوعی است فطری و انسانی و منکرین ان منکر فطرت هستند
والا چطور خدای تبارک امر معروف و نهی منکر داده است؟! (3401022) (alef-13)
 
نظارت امری است فطری
۱۳۹۴-۰۹-۲۹ ۰۰:۲۴:۲۴
حتی اگر خبرگان کشف و بیعت کنند باز نه تنها حق نظارت و تدقیق دارند بلکه این حق فطری است و توسط همه مردم روی فطرت خلقت انجام میگیرد
همانطور که امام مستضعفان سلام الله علیه در کتاب شریف خودش کتاب ولایت فقیه، حکومت ولی فیه یعنی عالم به دین حکومت کند - البته شروط اصلی فطری که تقوی و عدالت است باقیست والا نه هر فقیهی تقوی و عدالت دارد- همانطور که ولایت فقیه یعنی حکومت فقیه را امری عقلانی دانست جدا از مسئله شرع و فقه، بهمان ترتیب نظارت نه تنها عقلانی است بلکه یک قدم بالاتر از عقلانیت اساسا فطری است
ممکن است خلاف عقل گروهی جاهل از دینی را حاکم کنند میشود و ممکن است مثل حکومت رضا شاه که عالم و فقیه نبود خلاف عقل است ولی ناممکن نیست

ولی نظارت امری است ما فوق عقل چون اساسا فطری است و نمیشود انرا انکار کرد مثل انکه بگویی نظر نده و نظاره نکن و نگاه نکن و بینا نباش و کور باش!!! (3401040) (alef-13)
 
صابر
۱۳۹۴-۰۹-۲۹ ۰۱:۴۸:۵۵
آقای بختیاری از چه جایگاهی تهدید میکند اولا دوران تهدید حدود 40 سال است که گذشته دوماً اگر وظیفه خبرگان نظارت نیست پس برای چه اینهمه عالم در یک جا جمع شده اند بنشینند و نظاره گر باشند و یا چرت بزنند . بدان که پویایی نظام و اسلام به نظارت دقیق و پاسخگویی مسئولین آن است اگر مطالب آقای دکتر را خوب مطالعه کرده باشید میبینید که از سخنان حضرت آقا و همچنین از نظرات حضرت امام ره استفاده شده است--- بیشتر دقت کن ... درود خدا بر مرد حق و حقیقت مطهری (3401103) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۹ ۱۰:۲۳:۳۰
شجاع و عالم مثل پدرشان (3401787) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۹ ۱۰:۴۷:۵۶
الف جان خداییش کاری به هیچ چیزی ندارم اگه یک نفر واقعا به معنای واقعیه کلمه اصولگرا باشه یعنی به اصول انسانی و آیینی در مسیر اخلاق اسلامی پایبند باشه و منافع ملی رو در نظر داشته باشه یکی به نظر من آقای توکلی و یکی هم آقای مطهری هستن و دیگر هیچ بقیه انگار یکی به نعل میزنن یکی به میخ خدا ایشان را حفظ کند انشاا... (3401834) (alef-13)
 
راشد تهرانی
۱۳۹۴-۰۹-۲۹ ۱۵:۳۰:۲۴
وقتی که قانون اساسی صریحا می گوید که حساب و کتاب دارایی های مسئولین مملکت از عالی ترین مقام یعنی رهبری تا به پائین باید بررسی شود خوب ایا میشود بر عملکرد انان نظارتی از طرف مجرای قانونی نباشد بعد هم حتی طبق قانون اساسی حتی خانواده درجه اول انان باید حساب و کتاب دارائی هایشان بررسی شود بخاطر همین اصل قانون اساسی ایران در جهان بی نظیر میباشد (3402672) (alef-13)
 
بیسواد
۱۳۹۴-۰۹-۲۹ ۱۵:۴۸:۵۳
واله ما یه چیز میدونیم به نام امر به معروف ونهی ازمنکر که دراسلام اهمیت زیادی دارد وامام حسین جانش رادراین راه ازدست دادند و....وهیچ کجاهم ذکری ازقانون برای این کارنیامده وجالبه که اگرهم قانون داریم برای اعمال به افراد عادی می باشد...نه مسوولین !دقت کردین چی گفتم. چون افرادعادی به جایی دسترسی ندارند وکل جامعه باتعدادزیادهستند ونیازبه نوعی قانون دارد...نه مسوولینی که درویترین ونما هستند اگرکسی نیاز به نظارت ندارد خب هیچ شغل ومقامی رادرجامعه اسلامی نباید قبول قبول....من عقلم همینقدر می کشه...وقتی میگن نمازجمعه وعیدین درغیاب امام معصوم واجب نیست گوش بدیم ...پس یه چیزایی هست (3402741) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۱۳:۰۷:۵۱
علی جون بی خیال
تو رو به چه این حرفا اصلا کی از افساید در اومدی که اینجور حرف می زنی؟
برو دنبال اونایی که تو شیراز کتکت زدن (همون کاری که پدر بزرگوارت وقت نکرد انجام بده) و اونارو زندانی کن. راستی شما که از چندتا مشت ولگد بچه شیرازی نمی گزری چه طور از خون و جان و مال مسلمین که در فتنه 88 لگد مال شد رئ اینقدر راحت هم خودت گذشت می کنی.
از گربه رقصون بودن آقای هاشمی چیزی عاید شما نمیشه جز عمیق تر شدن زاویه ی افساید تون آبروی پدرتون رو هم می برید.
خواهشا بست کنید. (3404821) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۱۴:۲۹:۲۷
درود خدا بر این نماینده واقعی مردمی، کاش آقایان آزادگی و مردانگی رو از ایشان بیاموزند. بحق انسان بزرگی هستند. جناب مطهری عزیز ، خدا شما را حفظ کند.بنده هم به ایشان رای میدهم... (3405039) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۱۵:۴۱:۲۶
بایدبه عرض اقای مطهری برسانم نکات مذکوره شما درباب نظارت بررهبری بایددرمجامع حقوقی ودرخانواده معتقدین به نظام موردبحث کارشناسی قرارگیردومااستقبال میکنیم اما واقعیت اینست که غرض مطرح کنندگان ان اصلاح نبوده خودبهترمیدانید که امام ساده لوحانی که زودتحریک میشوندرا به شدت ازدخالت درامورسیاسی بازداشتند واینهایی که زنده باد برای شما میگویندذره ای به پدربزرگوارتان ارادت ندارند ذره ای به واجبات دین واصل نظام وامثال حجاب اعتقاد ندارنداگرباورنداریدفقط یکهفته دم ازحجاب وارزشها بزنید وازسران فتنه اعلام برائت کنید ونتیجه راببینیدپس فاین تذهبون اگرازمشهوریت رسانه ای ولذت پست ومقام نمیتوانید بگذرید حداقل حق فرزندی رابجا اورید وپدرمظلومتان رادرسرای باقی اینقدرشرمنده رسول اله نکنید (3405218) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۲ ۲۲:۲۶:۵۶
ساده نباشید حتی دشمنان اعتراف به ساده زیسی رهبری دارند هدف از خود بیگانگان داخلی چیز دیگری است. (3410474) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نامه سرگشاده علی مطهری به رئیس قوه قضائیه پیرامون نظارت مجلس خبرگان بر رهبری