نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 488925
اصلاح ساختار ایمنی در دولت
بخش تعاملی الف - سعید باقری فر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۶


دولت دکتر روحانی با تجربه یک دوره چهارساله قطعا در دوره دوم خود همچنان درگیر مشکلات ساختاری و اداری است. لایحه تفکیک وزارتخانه های ادغامی بیش از هر چیز به ناکارآمدی مدیران، توجه بخشی و فراموشی برخی وظایف، شدت مطالبات رسانه ها و افکار عمومی در برخی بخش ها و ... بر می گردد.

کاش دولت در دومین یا سومین سال کار خود لایحه مذکور را به مجلس ارائه می نمود تا با فرصت بیشتر و واکاوی علل ناکارآمدی وزاتخانه های ادغامی تصمیمی جامع و کارشناسی گرفته می شد. اساسا" کارآمدی و هزینه اداره (مهمترین دلیل ادغام) یک وزراتخانه نقشی متقابل دارند و بین این دو باید یک نقطه تلاقی که هم کارآمدی وزارتخانه و هم به صرفه بودن هزینه های آن را توجیه نمود پیدا کرد. این بدان معنا است که ادغام عملیاتی وزارتخانه ها تنها جایی مناسب است که کارآمدی و ارائه خدمات تخصصی به مردم و جامعه آسیب نبیند. از طرفی تفکبک گسترده و تخصصی شدن امور جرئی تا جایی است که هزینه های اداری را بصورتی غیرعادی افزایش ندهد. در این فرصت کم مجلس محترم باید نهایت استفاده را برده و ساختار نامتجانس برخی وزارتخانه را همزمان با بررسی تفکیک اصلاح نماید.

در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بطور خاص وظایف خدماتی و مالی به کارفرمایان در حوزه تعاون و اشتغال از یک طرف و وظایف حاکمیتی در حوزه کار از طرف دیگر در مرحله اجرا در ادارات شهرستانی بسیار به مشکل برخورده و گاها" غیرقابل جمع هستند. در دولت یازدهم این تناقض موجب شد وزیر محترم فعلی به سمت طرف اول متمایل شده و عملا" حوزه کار (بازرسی ایمنی و روایط کار) از اولویت خارج شده و دیدیم در نتیجه این موضوع رشد حوادث ناشی از کار و واگذاری بسیاری از امور حاکمیتی در امور بررسی حوادث بصورتی غیرقانونی واگذار گردید.

اینک بهترین فرصت برای اصلاح ساختار وزارت کار است. با عنایت به اهمیت ایمنی و بازرسی کار در قانون (فصل چهارم قانون کار)، بهترین شرایط در حال حاضر جدا نمودن بازرسی کار از وزارت تعاون و ادغام در وزارتخانه های حاکمیتی همچون دادگستری یا وزارت بهداشت و یا تشکیل سازمان مستقل ایمنی در کشور است. با وضعیت فعلی و انبوه وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تمرکز وزرا بر امور غیرتخصصی و مورد توجه رسانه ها (اشتغال، سبد کالا، بهزیستی، یارانه، سهام عدالت و ...) هیچگاه ایمنی و بازرسی کار به جایگاه اصلی و پر اهمیت خود باز نخواهد گشت و ایمنی و حوادث روز به روز بدتر خواهند شد.
 
 
کلمات کلیدی : سعید باقری فر
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۰۹:۳۲:۳۱
کاملا درسته. باید متولی ایمنی و بازرسی استقلال و حاکمیتی باشه تا بتونه با تخلفات صاحبان کارگاه ها و ... برخورد کند. وضعیت فعلی اصلا مناسب نیست و کارگران پیوسته آسیب می بینند. (4460893) (alef-11)
 
کارگر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۰۹:۴۴:۲۶
ارجاع حوادث ناشی از کار به کانون کارشناسان رسمی دادگستری بر خلاف ماده 96 و 99 قانون کار و قانون کارشناسان رسمی(ماده 15 و 18) در سایه تساهل وزارت کار و دادگستری در حال نجام است و حقوق کارگران آسیب دیده از بیم می رود. (4460910) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۱۷:۴۴:۵۱
ایمنی باید از وزارت کار به دادگستری منتقل بشه... وزیر کار دنبال سبد کالا و ...است (4461456) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۲۱:۳۳:۲۷
باور کنید بازرس کار با حقوق ۲ میلیونی و فشار صاحبان قدرت و عدم اجرای قانون استقلال شغلی بازرسان و سستی وزارت کار بسیار ضعیف شده اند و به تبع ایمنی کم شده (4461594) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته