نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 376929
کشف حقیقت شگفت‌انگیز تازه‌ای از زندگی زنبورهای عسل
تاریخ انتشار : جمعه ۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۹
در یک مطالعه جدید چگونگی عملکرد زنبورهای عسل برای مقابله با شرایط بحرانی همچون گرمای شدید آشکار شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس نیوز، زنبورهای عسل زمانیکه در گرمای شدید قرار می‌گیرند، بصورت سازمان یافته با این بحران مقابله می‌کنند. در این شرایط گروهی از این حشرات تحت عنوان زنبورهای آبرسان شروع به جمع‌آوری آب می‌کنند.

محققان با روش‌های مصنوعی گرم کردن محیط کندو، نحوه برقراری ارتباط زنبورهای عسل برای جمع‌آوری آب و انجام کار گروهی جهت تهویه، هوای کندو را مورد مطالعه قرار داده و متوجه اهمیت آب برای حفاظت گروه از گرمای بیش از حد شده‌اند.

در شرایط نیاز به آب، زنبورها تا حد ممکن از طریق نوشیدن شهد گل‌ها آب بیشتری بدست می‌آورند، اما در بعضی از شرایط مثل گرم شدن شدید هوای مرکز کندو، جایی که تخمها و زنبور های جوان در آن نگهداری می‌شوند، آنها به آب بیشتری نیاز دارند.

محققان دریافتند که با گرم شدن لانه، زنبورهای کارگر از طریق بال زدن تلاش می‌کنند که گرمای کندو را به بیرون برانند. همچنین صدها زنبور عسل با حرکت نزدیک بهم به صورت یک توده‌ خوشه‌ای از لانه بیرون آمده و با بازکردن مسیری برای جریان هوا باعث کاهش حرارت کندو می‌شوند. زنبورها همچنین از طریق ایجاد تبخیر باعث سرد شدن محیط می‌شوند.

در گرما زنبورهای میانسال با دراز کردن زبان مرتبا درخواست آب می‌کنند و زنبورهای کارگر را به فعالیت وا می‌دارند. این زنبورها ۸۰ درصد وزن بدن خود را با آب پر کرده و به زنبورهای داخل لانه تحویل می‌دهند، سپس زنبورهای تحویل‌گیرنده به ناحیه گرم رفته و آب جمع‌آوری شده را با استفاده از زبان به محل گرم می‌پاشند.

بعد از قرن‌ها مطالعه در مورد زنبورهای عسل، مشاهده زندگی اعجاب‌انگیز آنها همچنان شگفتی‌های تازه‌ای را به نمایش می‌گذارد.
کلمات کلیدی : زنبور عسل
 
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۰۸ ۱۵:۴۷:۴۶
این کجاش جدیدا کشف شده؟؟ این نحوه خنک کردن کندو دهها سال پیش کشف شده . دکتر نعمت الله شهرستانی در کتاب زنبورعسل و پرورش آن صفحه ۱۸۷ چاپ پانزهم سال 1387 نشر سپهر نحوه خنک کردن کندو را به همین نحو توضح داده در حالیکه چاپ اول کتاب سال ۵۸ انجام شده‌ (3853278) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۰۸ ۲۲:۰۸:۰۵
ایول (3854034) (alef-11)
 
عبدالله
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۰۸ ۱۹:۲۷:۲۸
1400 سال پیش خداوند قادر متعال در قرآن مجید از زنبور عسل یاد فرموده و انسانها را به مطالعه در باره این مخلوقش تشویق فرموده است. (3853678) (alef-11)
 
احمد
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۵-۰۹ ۰۹:۲۷:۰۵
همه زنبوردارهای حرفه ای و نیمه حرفه ای از این روش زنبور ها اطلاع دارند و این کشف نیست . بلکه یک مطلب علمی برای عموم مردم است. (3854541) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته