توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 476324
نقش نارسایی سلول‌های ایمنی در ریزش مو
تاریخ انتشار : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۲
متخصصان معتقدند نارسایی در "لنفوسیت T کمک‌کننده" (Tregs) می‌تواند یکی از دلایل طاسی منطقه‌ای یا "آلوپسی آره آتا" باشد.

به گزارش ایسنا، متخصصان پس از مطالعه روی موش‌ها دریافتند نوعی از سلول‌های ایمنی (لنفوسیت T کمک‌کننده) که به طور طبیعی با التهاب مرتبط هستند می‌توانند سلول‌های بنیادی در پوست را تحریک کرده و به رشد موها منجر شوند. همچنین موش‌هایی که فاقد این سلول‌های ایمنی خاص بوده‌اند قادر به بازتولید مو نبوده‌اند.

متخصصان بر این باورند که بروز نارسایی‌ها در "لنفوسیت T کمک‌کننده" می‌تواند دلیل طاسی منطقه‌ای باشد و ممکن است به بروز دیگر انواع طاسی کمک کند.

"مایکل روزنبلوم" نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه کالیفرنیا – سان فرانسیسکو گفت: فولیکول مو (پیاز مو) به طور پیوسته در حال بازتولید است و زمانی که مو ریزش دارد فولیکول مو مجدد رشد می‌کند. پیش از این بررسی تصور می‌شد سلول‌های بنیادی کاملا مسئول بازیابی فولیکول مو هستند.

اما نتایج این بررسی جدید نشان داد "لنفوسیت T کمک‌کننده" برای بازیابی فولیکول مو ضروری است و در صورتیکه این نوع سلول ایمنی نارسایی داشته باشد مو رشد خود را نخواهد داشت.

اگر چه در اغلب مواقع طاسی منطقه‌ای در دوران کودکی آغاز می‌شود تمامی مردان و زنان در هر سن و با هر نژادی ممکن است به آن دچار شوند. حدود ۱۴۷ میلیون نفر از مردم جهان در دوره‌ای از زندگی‌شان این مشکل را تجربه کرده‌اند.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، همچنین نارسایی در این نوع سلول ایمنی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌هایی همچون اختلال‌های خود ایمنی و آلرژی‌ها را افزایش دهد.
 
کلمات کلیدی : سلول‌های ایمنی + ریزش مو
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.