نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 474830
زمان آغاز آموزش زائران حج
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۳
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان این که آموزش زائران حج 96 از ماه مبارک رمضان آغاز می شود، گفت : کارشناسان حوزه مسکن، تغذیه و تدارکات سازمان حج و زیارت با حضور دو ماهه در کشور عربستان و تلاش جدی توانستند امکانات بسیار خوبی را برای حجاج ایرانی فراهم آورند.

به گزارش ایرنا، حمید محمدی درباره زمان آغاز برنامه های آموزشی حج نیز بیان کرد: آموزش کارگزاران حج شامل مدیران مجموعه و کاروان ها، مدیران آشپزخانه ها و همچنین پزشکان حج هم اکنون هم در استان ها و بصورت متمرکز در حال اجرا است.

وی افزود: آموزش های زائران در حوزه مسائل اجرایی و دانستنی های سفر و ویژگی های حج امسال از جمله گرمای هوا و ازدحام جمعیت که زائران با آن مواجه خواهند بود و همچنین مسائل فرهنگی کاملا مدون شده که این مسائل در جلسات آموزشی کاروان ها و همچنین همایش های متمرکز به زائران آموزش داده خواهد شد.

وی در خصوص ثبت نام از واجدین تشرف به حج سال جاری گفت: ثبت نام نهایی کاروان های حج تمتع از 23 اردیبهشت بمدت 5 روز برای کسانی که ودیعه حج خود را تا مبلغ 10 میلیون تومان تکمیل کرده بودند، انجام شد و از 30 اردیبهشت ماه فرآیند تکمیل ظرفیت کاروان ها آغاز شد که دارندگان اسناد ودیعه گذاری حج تا پایان آبان ماه سال 85 می توانند برای نام نویسی در ظرفیت های خالی کاروان های حج اقدام کنند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: واجدین شرایط تشرف به حج سال جاری می توانند با مراجعه به دفاتر زیارتی در سراسر کشور و یا با مراجعه به سامانه HAJ96.HAJ.IR برای نام نویسی در کاروان های حج سالجاری اقدام کنند.

محمدی با تاکید بر این که دارندگان اسناد اولویت دار حج تمتع هر چه سریعتر برای نام نویسی در کاروانهای حج اقدام کنند، گفت: با تکمیل کاروان های حج آموزش حجاج آغاز خواهد شد.

وی در خصوص احتمال اعلام اولویت های جدید برای نام نویسی در کاروان های حج ، اظهار داشت: استقبال زائران برای نام نویسی در کاروان ها رضایت بخش بوده و بنظر می رسد با روند جاری طی روزهای آینده ظرفیت کاروان های حج تکمیل شود و عملا برنامه های آموزشی و معاینات پزشکی حجاج آغاز شود.

رئیس سازمان حج و زیارت در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به برخی نگرانی های زائران اظهار داشت: موضوع حج بر اساس نظر مسئولان ارشد نظام مجزا از روابط سیاسی ما با کشور عربستان دنبال شده و براین اساس راهکارهای اجرایی برای رفع نگرانی های حجاج دیده شده است.

وی در این خصوص اضافه کرد: بعنوان مثال یکی از دغدغه های مردم، سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری ازدحام جمعیت بخصوص در ایام تشریف در منا و جمرات بوده که برای این گونه موارد جدای از برنامه ریزی های عربستان ما هم بصورت ویژه برنامه ریزی کردیم بگونه ای که عزیمت کاروان ها از منا به جمرات کاملاً برنامه ریزی شده و زمان بندی شده باشد.

محمدی ادامه داد: امسال جدول زمان بندی را تنظیم کردیم و بر اساس این جدول زمانی عزیمت زائران از منا به جمرات ممکن است تا بعدازظهر روز دهم بطول بیانجامد بگونه ای که عزیمت زائران ایرانی به جمرات با زمان ازدحام جمعیت زائران دیگر کشورها تلاقی نداشته باشد.

رئیس سازمان حج همچنین بیان کرد: برنامه زمان بندی جدیدی نیز برای ذبح قربانی در نظر گرفته شده که متناسب با عزیمت کاروان ها به جمرات صورت می گیرد که زائران بتدریج و بر اساس یک برنامه زمان بندی شده اقدام کنند که با این تدابیر امیدواریم حجاج در کمال آرامش و آسایش و رفاه و امنیت، حج خود را بجا بیاورند.
 
کلمات کلیدی : حج، عربستان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۰۸:۳۵:۳۰
آفرین که با حج رفتن پول خرید تسلیحات عربستان بر علیه خودمان را تامین می کند.این کار نه تنها ثواب ندارد بلکه خیانت به کشور است (4385343) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.