توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 429731
ضربه محکم باراک اوباما به نتانیاهو
اقدام آمریکا به عنوان متحد اصلی رژیم صهیونیستی در وتو نکردن قطعنامه محکومیت شهرک سازی‌های این رژیم، اختلاف را در میان مقام‌های رژیم صهیونیستی افزایش داده است و خط بطانی بر روی ادعاهای نتانیاهو مبنی بر بهبودی جایگاه این رژیم کشید.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۷
به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه الخلیج امارات، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، تنها چند هفته پیش از ترک کاخ سفید ضربه محکمی را به صورت مقام‌های رژیم صهیونیستی نواخت. او در سازمان ملل، ادامه شهرک سازی‌های این رژیم که با محکومت گسترده‌ای روبرو شد از حق وتو استفاده نکرد. طی روزهای پیش تلاش‌های گسترده ای شده تا اقدام اوباما در چارچوب انتقام او از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی مطرح شود. زیرا که نتانیاهو در انتخابات پیشین آمریکا از کاندید جمهوریخواهان پشتیبانی و عرف دیپلماتیک را نادیده گرفت. همچنین او درباره انتقادهای اوباما درباره ادامه شهرک سازی ها گفته بود که اظهارات اوباما با ارزش های آمریکا در تناقض است.

همچنین نتانیاهو در یازدهم فوریه گذشته بدون اطلاع رئیس جمهوری آمریکا از جان بوینر خواست در کنگره آمریکا سخنرانی کند. اما به نظر می رسد اختلاف میان اوباما و نتانیاهو فراتر از اختلاف های شخصی است. در ماه مارس گذشته اوباما اختلاف خود با نتانیاهو را اساسی توصیف کرده بود. او گفت که نتانیاهو بر پایه راهبرد خود منافع  اسرائیل را دنبال می کند و این راهبرد با نگرش آمریکا درباره صلح و برپایی 2 کشور تفاوت دارد.

در توضیح اهمیت اقدام آمریکا، روزنامه وال استریت ژورنال نوشت: اوباما بالاخره اسرائیل را به شیوه ای بی سابقه مجازات کرد. هرگونه تلاش برای لغو این قطعنامه سازمان ملل که شهرک سازی را مخالف قوانین بین الملل می‌داند، موفقیت آمیز نخواهد بود؛ زیرا چین و روسیه آن را وتو خواهند کرد.

به نوشته وال استریت ژورنال، این تصمیم زمینه را برای کشورهای اروپایی، نهادهای بین المللی و آمریکایی فراهم می‌کند تا رژیم اسرائیل را از راه تحریم‌ها زیر فشار قرار دهند.

این قطعنامه سازمان ملل اختلاف‌ها را در داخل محافل رژیم صهیونیستی نیز افزایش داده است. اسحاق هرتزوگ رئیس حزب اپوزسیون اتحادیه صهیونیست، قطعنامه شورای امنیت را نشانه شکست آشکار راهبرد رژیم اسرائیل به شمار آورد.

روزنامه عبری زبان معاریو هم به نقل از یوال حسون عضو کنست رژیم صهیونیستی نوشت: قطعنامه سازمان ملل با آنچه که نتانیاهو درباره بهبود جایگاه رژیم اسرائیل از آن صحبت می کند تعارض دارد. همچنین سردمداران رژیم صهیونیستی نگران هستند که اوباما پیش از ترک کاخ سفید ضربه دیگری را به این رژیم وارد کند. نتانیاهو هفته پیش نگرانی خود را درباره تحمیل شرط‌های بیشتر بر اسرائیل در کنفرانس پاریس که قرار است  5 روز پیش از پایان دوران ریاست جمهوری اوباما برگزار شود، اعلام کرد.
 
کلمات کلیدی : رژیم صهیونیستی+باراک اوباما+نتانیاهو
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.