نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 489131
"حریم خصوصی در خودرو" از نگاه مراجع تقلید/ آیت‌الله مکارم شیرازی: داخل خودرو جزو حریم شخصی است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۵
ایسنا نوشت: سخنگوی نیروی انتظامی امروز درحالی صریحا اعلام کرد داخل خودروهای شهروندان جزو حریم خصوصی محسوب نمی‌شود که برخی مراجع تقلید، نظری مغایر با این گفته دارند.

سردار سعید منتظرالمهدی صبح روز سه‌شنبه (۱۳ تیر) در نشست خبری خود با بیان اینکه داخل خودرو حریم خصوصی نیست، به قوانین جاری و از جمله تبصره " ماده پنج از قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکراشاره کرد " و گفت: اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می‌گیرند از جمله وسایل نقلیه، مشمول حریم خصوصی نباید باشند و طبیعتا رعایت هنجارها و الزامات قانونی می‌بایست درون آن رعایت شود.

این در حالیست که برخی مراجع عظام تقلید در پاسخ به استفتاهایی که در همین رابطه انجام شده، نظراتی متفاوت با این اظهارنظر صریح داشته‌اند.

آیت‌الله شبیری زنجانی در این رابطه می‌گوید: خودروی شخصی نیز احکام ملک را دارد، بنابراین هرگونه تصرف و تفتیش آن بدون اجازه مالک، فی حدنفسه جایز نیست. البته اگر مصلحت اهمی مانند جلوگیری از حمل و نقل اسلحه متوقف بر تفتیش باشد، تفتیش آن طبق نظر حاکم شرع بلامانع است.

لازم به ذکر است که وسیله نقلیه، از لحاظ جواز نظر به داخل آن، نحوه پوشش سرنشینان و... ممکن است در برخی از صور دارای احکام خاصی باشد.

آیت‌الله مکارم شیرازی در این‌باره نظر خود را مطرح و اظهار کرده است: «داخل خودرو جزو حریم شخصی است و دیگری حق ندارد به آن تجاوز کند، ولی جهات شرعی مانند حجاب و امثال آن باید در داخل اتومبیل رعایت شود.

آیت‌الله نوری همدانی نیز در پاسخ به این سوال اظهار کرده است: «در فرض سوال، بلی خصوصی است و باید بر اساس مقررات حکومت اسلامی عمل شود.

مرحوم آیت‌الله موسوی اردبیلی نیز عنوان کرده است: حریم خصوصی از کلمات قرآنی و روایی و فقهی نیست و چنانچه برای این عنوان احکامی در قانون قرار داده شده، سعه و ضیق معنای مذکور، از قانونگذار سوال شود.
 
کلمات کلیدی : حریم خصوصی + مراجع تقلید + داخل خودرو
 
China
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۷:۳۱:۵۲
حریم شخصی نه خصوصی. فرقش اینقدر سخته؟ شما تو خیابون هم که باشی کسی زیاد بهتون نزدیک بشه به خریم شخصیتون تعدی کرده ولی حریم خصوصی نیست چون وسط خیابونید! (4459128) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۷:۳۸:۰۱
مثل اینکه هیچ چیزمان نباید به ممالک پیشرفته شبیه شود (4459130) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۵۳:۱۵
مغایرتی وجود ندارد موضوع تجسس و ورود داخل خودرو یه چیزه ، حجاب و پوشش که از شیشه دیده میشه چیز دیگر
نظراتشون باهم تفاوتی نداشت (4459248) (alef-11)
 
م
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۹:۰۲:۲۱
حریم خصوصی را که به درون خیابان نمی آورند ! سطح شهر و خیابان حریم عمومی و ملک همه است . وقتی شما پا به خیابان می گذارید ( چه پیاده چه با خودرو ) وارد حریم و مکان عمومی شده اید و باید حقوق عمومی و حریم دیگران را حفظ کنید . مالکیت موجب خودمختاری و ولنگاری نمی شود .
اگر یک نفر کنار خیابان و درون خودروی شخصی خود مواد مخدر بکشد یا مواد مخدر بفروشد یا کار مجرمانه دیگری انجام دهد همه انتظار دارند که پلیس با او برخورد کند . در برخی ایالتهای آمریکا و نیز برخی کشورهای اروپایی اگر صذای پخش صوت اتومبیل شما آنقدر بلند باشد که از بیرون شنیده شود پلیس با جدیت با شما برخورد می کند و حتی اگر احتمال نقض قانون را هم در رفتار شما ببیند شما را با قاطعیت متوقف می کند و نیاز به حکم هم ندارد . زیرا شما مالک و صاحب اختیار فضای داخل خودرو خود هستید اما در محدوده قانون و عرف جامعه نه هر طور که دلتان خواست . (4459259) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.