توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 35583
صفوي: سياست آمريكا با اوباما تغيير نمي‌كند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۸۷ ساعت ۱۶:۰۰
دستيار و مشاور عالي فرمانده معظم كل قوا گفت: اوباما كمترين تغيير را در سياست خارجه خود در رابطه با موضوع خاورميانه كه به طور مشخص بحث فلسطين و جمهوري اسلامي ايران است، خواهد داشت.
   
به گزارش فارس،‌ سردار سرلشكر سيد يحيي صفوي دستيار و مشاور عالي فرمانده معظم كل قوا در امور مرتبط با نيروهاي مسلح صبح امروز يكشنبه در جمع بسيجيان دانشگاه تربيت مدرس، ضمن ارائه تحليلي در خصوص اوضاع خاورميانه در فضاي استراتژيك عصر حاضر اظهار داشت: به نظر برخي از محققين جهان، از نظر مسائل استراتژيك مانند اقتصاد، سياست، امنيت و فرهنگ، جهان در دوران عدم قطعيت و پايداري استراتژيك و يا به نوعي در دوران گذار حركت مي‌كند.

صفوي با اشاره به تلاش آمريكا براي تبديل جهان به يك جهان تك قطبي پس از فروپاشي نظام كمونيسم، گفت‌: اكثر دانشمندان معتقدند گرايش جهان به سمت يك نظام تك قطبي به رهبري امريكا اتفاق نخواهد افتاد.

وي با اشاره به اينكه منطقه خاورميانه تا ده‌ها سال آينده نيز بعنوان مهم‌ترين منطقه استراتژيك جهان باقي خواهد ماند، افزود:‌ با اين تفاسير بايد هرچه بيشتر در شناخت منطقه و جايگاه و اهميت كشورمان در آن تلاش كنيم.

فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامي اهميت منطقه استراتژيك خاورميانه را در 6 موضوع موقعيت جغرافيايي منحصر به فرد، وجود ذخاير عظيم نفت و گاز، تاثير و نفوذ ايدئولوژيك اين منطقه بر مسلمانان و بشريت،‌ بازار مصرف،‌ حمل و نقل دريايي و اهميت نظامي و امنيتي آن عنوان كرد و گفت:‌ منطقه خاورميانه به عنوان محور ارتباطي 3 قاره و نيز وجود بيش از 300 ميليون نفر در آن به عنوان يكي از مناطق مهم و استراتژيك جهان شناخته مي‌شود.

صفوي افزود:‌ طبق آمار تا سال 2005، حدود 75 درصد از ذخاير نفت كل جهان و 42 درصد از گاز موجود در جهان، در اين منطقه وجود دارد.

وي هچنين به وجود شهرهاي مهم مكه و مدينه به عنوان قلب جهان اسلام و ظهور و بروز پيامبران بزرگ در اين منطقه اشاره كرد و گفت: البته بايد مدنظر داشت كه قلب سياسي و رهبري اسلام سياسي و مبارز در منطقه خاورميانه بر عهده جمهوري اسلامي ايران است و اين موضوع يعني وحدت جهان اسلام به پرچم‌داري ايران موجب نگراني شديد امريكايي‌ها شده است.

دستيار و مشاور عالي فرمانده كل قوا همچنين خاورميانه را به عنوان بزرگترين منطقه خريدار اسلحه و تجهيزات نظامي عنوان كرد و گفت: امريكا تلاش مي‌كند تا ايران را به عنوان بزرگترين دشمن كشورهاي عربي معرفي كند تا از اين طريق به خواست خود يعني فروش اسلحه و تجهيزات نظامي بيشتر به آنها برسد.

صفوي با بيان اينكه 30 پايگاه نظامي امريكا در منطقه خاورميانه وجود دارد، اظهار داشت: هرچند ممكن است در دوره جديد رياست جمهوري آمريكا تعداد نيروهاي اين كشور در عراق كم شده و به افغانستان بروند اما بي‌گمان پايگاه‌هاي نظامي اين كشور در منطقه براي ساليان طولاني حفظ خواهد شد و معتقدم اوباما كمترين تغيير را در سياست خارجه خود در رابطه با موضوع خاورميانه كه به طور مشخص بحث فلسطين و جمهوري اسلامي ايران است، خواهد داشت.

وي خاطر نشان كرد: در دوره جديد بيشترين فشارهاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي مانند موضوع حقوق بشر عليه جمهوري اسلامي ايران اعمال خواهد شد كه اين امر هوشياري بيشتر مسئولان نظام را در زمينه‌هاي اقتصادي، سياسي و امنيتي مي‌طلبد.

دستيار و مشاور عالي فرمانده كل قوا تاكيد كرد: امريكائي‌ها امروز به ايران با ديد يك كشور قدرتمند و تاثيرگذار در منطقه نگاه مي‌كنند و مي‌دانند كه امنيت خاورميانه بدون خواست ايران محقق نمي‌شود.

صفوي با بيان اينكه امريكايي‌ها پس از رهايي از فشار عراق و افغانستان، توان خود را متوجه ايران خواهند كرد، افزود:‌ بايد خود را براي يك دوره سخت در جهت حفظ اقتصاد،‌ امنيت و سياست خارجي آماده كنيم.
Share/Save/Bookmark
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته