توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 357830
شغل جدید نمایندگان پیشین تهران چیست؟/ از اعزام به سوریه تا چند پیشنهاد دارم
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۰
نیمی از نمایندگان مردم تهران در مجلس نهم به این سؤال پاسخ دادند که "بعد از دوران نمایندگی چه می‌کنید".

تسنیم: کار نهمین دوره مجلس شورای اسلامی یک هفته‌ای است که تمام شده و حالا سوال اینجاست "نمایندگانی که چهارسال راه میدان بهارستان را برای حضور در ساختمانی هرمی‌شکل در شرق این میدان در پیش می‌گرفتند، از این پس سر چه کاری حاضر می‌شوند؟"

اینکه سه‌چهارم نمایندگان مجلس نهم با دریافت کارت نماینده ادوار، صندلی خود را به منتخبین جدیدی دادند، تعجب‌آور نیست، چراکه بنا بر آمار به طور میانگین کمتر از یک سوم نمایندگان هر دوره از مجلس شانس حضور در دوره بعدی خانه ملت را خواهند داشت اما قطعا پرداختن به جزییات شغل ۲۸ نماینده‌ای که اکثر آنها تجربه نمایندگی مردم پایتخت در دوره‌های گوناگون قانون‌گذاری در بهارستان را برعهده داشتند، می‌تواند برای هر مخاطبی جالب باشد.

اینکه "نمایندگان تهران بعد از دوران نمایندگی چه می‌کنند؟" در نگاه اول احتمالات زیادی را به ذهن متبادر می‌کند، چراکه بسیاری از مجلس‌نشینان قبل از ورود به عرصه تقنینی کشور در سمت‌های کلیدی و مهمی فعالیت داشتند، اما یکی از موضوعات جالب در مورد چهره‌های شاخصی که سال‌ها در رده‌های اول کشور و به عنوان قانونگذار در مجلس حضور داشتند، شغل و سمت‌ آن پس از خروج از کسوت نمایندگی مردم تهران است.

گرچه بدون تردید حضور چندین دوره‌ای در نهاد قانون‌گذاری کشور تجربیات زیادی نصیب این نمایندگان کرده است و همین موضوع سبب می‌شود سازمان‌های دولتی و یا سایر نهادها به طور قطع از سوابق بهارستان‌نشینان تهرانی برای فعالیت در سمت‌های مدیریتی دعوت کند.

حالا که به جز علیرضا محجوب و علی مطهری، ۲۸ تن از نمایندگان مجلس به مجلس دهم راه نیافتند، به دنبال پاسخ این سؤال که "بعد از نمایندگی مجلس چه می‌کنید؟" با نیمی از نمایندگان سابق مردم تهران به گفت‌وگو نشستیم.

غلامعلی حدادعادل، نفر اول لیست انتخابی مردم تهران در انتخابات دوره نهم مجلس که سیاستمداری با قریحه شعری است، با لحنی صمیمی گفت که از این پس در همان سنگرهای قبل از نمایندگی حضور خواهم داشت؛ در همان فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در همان شورای تحول علوم انسانی و در همان عرصه تدریس و پژوهش در دانشگاه خواهم بود.

احمد توکلی اقتصاددانان مجلس بود و جزو اصولگرایان تحول‌خواه به شمار می‌رفت و عزمی جزم در مبارزه با فساد داشت. وی در پاسخ به این سوال از حضور خود در سازمان مردم نهاد دیدبان شفافیت و عدالت خبر داد و گفت که از این پس در این نهاد وقت خواهم گذاشت و ان‌شاءلله بقیه عمر خود را برای دفاع از حقوق شهروندی و مبارزه با فساد صرف می‌کنم.

اسماعیل کوثری دیگر نماینده مردم تهران در دوره‌های هشتم و نهم و از جانبازان هشت سال دفاع مقدس بود که در پاسخ به سؤال ما تاکید کرد که اگر اجازه دهند به عنوان مدافع حرم به سوریه خواهم رفت.

حسین طلا که در دورهٔ نهم مجلس، نایب رئیسی کمیسیون اجتماعی را برعهده داشت، در مواجه با این سؤال گفت که در حال حاضر چند پیشنهاد مطرح شده اما هنوز تصمیمی نگرفته‌ام.

لاله افتخاری یکی از ۴ نماینده زن دوره نهم مجلس از حوزه انتخابیه تهران بود که در این باره می‌گوید "عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد بودم و اکنون چند روزی است که به دانشگاه بازگشته‌ام همچنین در شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون آموزش عمومی قرآن کریم نیز فعالیت خواهم کرد".

سیدمهدی هاشمی هم که در انتخابات دوره نهم مجلس از حوزه انتخابیه تهران راهی بهارستان شد و در حال حاضر رئیس فدراسیون تیراندازی است، در این باره می‌گوید "من از جمله نمایندگانی بودم که با حفظ سمت، نماینده مجلس شدم و فعلا هم در فدراسیون تیراندازی هستم البته در باره دیگر فعالیت‌هایم بعدا به شما خواهم گفت. فعلا عجله نکنید چند روز آینده می‌گویم".

علیرضا مرندی دیگر نماینده مردم تهران در پارلمان بود که به علت سنش نتوانست کاندیدای انتخابات مجلس دهم شود. او نیز به گفته خودش قرار است در کسوت ریاست فرهنگستان علوم پزشکی، تدریس در دانشگاه و طبابت کار خود را ادامه دهد.

فاطمه رهبر دیگر نماینده زنی بود که مورد اعتماد مردم تهران در سه دوره هفتم، هشتم و نهم مجلس قرار گرفت و حالا که از راه‌یابی به مجلس دهم بازمانده، چنین می‌گوید: "ما سربازان نظام هستیم و فرقی ندارد که کجا خواهیم بود. در کشورمان به قدری کار وجود دارد که گوشه هرکدام را بگیری، خدمت به نظام است. اما با این تفاسیر بنده کارمند رسمی سازمان صدا و سیما هستم. البته از جاهای دیگر پیشنهاداتی شده که ان‌شاءلله پس از جمع‌بندی نهایی یکی از آنها را انتخاب می‌کنم اما چون کارمند رسمی سازمان هستم، اکنون هدف‌گذاریم همان سازمان است".

زهره طبیب‌زاده‌نوری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم بود که در دولت نهم هم ریاست مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری را برعهده داشت. وی با اشاره به اینکه عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است، گفت که به دانشگاه برمی‌گردد و فعالیت خود را در زمینه تدریس ادامه می‌دهد.

مجتبی رحماندوست نویسنده و شاعری است که در دوره نهم مجلس نمایندگی مردم تهران را برعهده گرفت. او نیز در پاسخ به این سؤال که با اتمام دوره نمایندگی خود، چه می‌کنید؟ گفت: کسانی که در دستگاه اجرایی دیگری مشغول بودند و ۴ سال به مجلس آمدند، مانند دری هستند که با فنر نگهش داشته باشند و وقتی رها شوند، سرجای خود برمی‌گردند.

"بنده نیز عضو هیئت علمی دانشگاه تهران هستم و با اتمام دوره نمایندگی سر کلاس درس برمی‌گردم. البته وقتی دوره نمایندگی تمام می‌شود، به نمایندگان پیشنهاداتی می‌شود. بنده تصمیم دارم کار اصلی خود را تدریس در دانشگاه قرار دهم اما اگر در موضوعاتی مثل نظارت مجلس بر دستگاه‌های اجرایی، ایثارگران و عدالت اجتماعی زمینه کاری بوجود آید، پس از ارزیابی اگر ببینم حضورم در آن مسند، مثبت تلقی می‌شود، می‌پذیرم".

مهدی کوچک‌زاده دیگر نماینده پایتخت نشینان در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم مجلس در این باره می‌گوید که استخدام دانشگاه است و چند روزی می‌شود که کار خود را در دانشگاه شروع کرده است.

حسین نجابت هم که نماینده مردم تهران در دوره نهم بود و در دوره دهم نتوانست از حوزه انتخابیه شیراز در خانه ملت حضور یابد، می‌گوید: " عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد هستم و با اتمام دوره نمایندگی در سنگر تدریس ادامه فعالیت خواهم داد".

حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان یکی دیگر از نمایندگان مردم تهران در دوره‌های هشتم و نهم بود که سابقه قضاوت و حضور در عرصه‌های اجرایی زیادی را دارد اما به گفته خودش تصمیم دارد از این پس در همان مرکز اسناد انقلاب اسلامی ادامه فعالیت دهد و به امور پژوهشی بپردازد.

حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان نماینده دیگری از مجلس نهم بود که مورد سوال ما واقع شد و گفت که پیش از نمایندگی عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی بوده و در چهارسال گذشته به مجلس محکوم شده بود و حالا برای ادامه فعالیت خود در کسوت دانش‌یاری فلسفه به این موسسه برگشته و مشغول فعالیت است.

 

نام نمایندهشغل بعد از نمایندگی
غلامعلی حدادعادلادامه فعالیت در فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شورای تحول علوم انسانی و تدریس در دانشگاه
احمد توکلیفعالیت در سازمان مردم نهاد دیدبان شفافیت و عدالت برای دفاع از حقوق شهروندی و مبارزه با فساد
اسماعیل کوثریحضور در سوریه به عنوان مدافع حرم
حسین طلافعلا تصمیمی نگرفته‌ام
لاله افتخاریادامه فعالیت در دانشگاه شاهد و همچنین در شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون آموزش عمومی قرآن کریم
سیدمهدی هاشمیدر حال حاضر رئیس فدراسیون تیراندازی هستم و در باره دیگر فعالیت‌هایم بعدا سخن خواهم گفت
علیرضا مرندیریاست فرهنگستان علوم پزشکی، تدریس در دانشگاه و انجام طبابت
فاطمه رهبرکارمند رسمی سازمان صدا و سیما هستم و در حال حاضر هدف‌گذاریم همان سازمان است
زهره طبیب‌زادهادامه فعالیت در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
مجتبی رحماندوستبه دانشگاه تهران بازمی‌گردم و مشغول تدریس می‌شوم
مهدی کوچک‌زادهاستخدام دانشگاه بودم و چند روزی است که کار خود را در دانشگاه شروع کردم
حسین نجابتعضو هیئت علمی دانشگاه آزاد هستم و در سنگر تدریس ادامه فعالیت می‌دهم
روح‌الله حسینیانفعالیت در زمینه امور پژوهشی در مرکز اسناد انقلاب اسلامی
سیدمحمود نبویاندانش‌یار فلسفه در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

 

 
کلمات کلیدی : مجلس نهم، مجلس دهم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.