نظر منتشر شده
۱۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 197234
جناب نخست وزیر! شما را با کدام منش تان ببینیم؟
بخش تعاملی الف - ناصر خادمي ماشاري - 9 شهریور 92
تاریخ انتشار : شنبه ۹ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۵۰
کشور ترکیه با پیشینه تاریخی و فرهنگی قوی و موقعیت استراتژیکی اش بعنوان یک کشور قدرتمند اسلامی هم مرز با اروپا، می تواند از جایگاه ویژه ائی در جهان اسلام برخوردار باشد. متأسفانه با استقرار نظام لائیک در این کشور و تلاشهایش جهت پیوستن به اتحادیه اروپا، این کشور به مرور از کشورهای اسلامی ولو به لحاظ ایدئولوژیکی فاصله گرفت.

دولت ازبکان تلاشهائی جهت بازسازی چهره ترکیه نزد کشورهای اسلامی انجام داد ولی با فشار نظامیان دیری نپائید که این دولت، برکنار گردید وحتی آنچنان مشکلاتی برای این دولتمرد اسلام گرا بوجود آوردند که کمتر امیدی بود تا به این زودی دولتی اسلامخواه مستقر گردد.

روی کار آمدن دولت آقای رجب طیب اردوغان، بارقه امیدی را در مسلمانان بوجود آورد که کشور قدرتمند ترکیه به سمت تغییر رویکرد، از نظام لائیک به دولت اسلامی حرکت کرده است. آقای اردوغان به لحاظ قیافه و رفتار ظاهری، بسیار جذاب و دوست داشتنیست و دلنشین تر از این، حضور همسرش با حجاب اسلامی در مجامع عمومی است که نشان از تضعیف موقعیت و نفوذ نظامیان و لائیک ها در سیاستگذاری و تصمیم گیری های ترکیه داشت. برخورد قاطع آقای نخست وزیر با پرز رئیس رژیم جعلی که از تهاجم به غزه دفاع می کرد و ترک کنفرانس مطبوعاتی داووس در حمایت از مردم فلسطین، موجی از شعف و غرور در آزادیخواهان جهان و خصوصا" خاورمیانه و مسلمانان ایجاد کرد. متأسفانه با گذشت زمان و به تدریج، رفتار و مواضع ایشان در برابر رژیم صهیونیستی و نیز برخی مسائل منطقه ائی و بین المللی دچار استحاله گردید، تلویحا از برخی مواضع قبلی اش عقب نشینی کرد و در تصمیم گیریهایش در ارتباط با مسائل کشورهای اسلامی دچار تناقض و حتی رفتارهای حیرت آور گردید.

جناب نخست وزیر اخیرا" در برنامه تلویزیونی شبکه وابسته به حزب عدالت و توسعه ترکیه، به هنگام پخش ترجمه نامه محمد البلتاجی رهبر اخوان المسلمین مصر به دخترش که در درگیری های مصر کشته شده، بشدت منقلب شدند، دقایقی با بغض سخن گفتند و برنامه را به نحوی خاتمه دادند. البته و صدالبته کار جناب نخست وزیر قابل ستایش است. ظلم، بد است و نفرت انگیز و اگر انسان نتواند از ظلمی که بر مظلوم و مظلومانی روا داشته می شود جلوگیری کند بایستی لااقل با رفتار خود، نشان دهد که موافق آن نیست.

ای کاش جناب اردوغان لحظه ائی هم به کودکان، دختران و زنانی فکر می کرد که همه روزه در سوریه قربانی گلوله ، خشم و جنایت و حتی تجاوز وحشیانه تروریستهای به ظاهر مسلمانند. درد بدتر آن است که لااقل بخشی از این تروریستها، در خاک ترکیه آموزش می بینند و پشتیبانی می شوند. حتی در خبرها آمده که در مرزهای ترکیه، کارگاههای ساخت سلاح شیمیائی و کشتار جمعی ایجاد شده که ابزار جنایت را برای این تروریستها، تولید نمایند.

جناب نخست وزیر! شما روزی که آن خفت را بر سر پرز جنایتکار آوردید , مایه مباهات مسلمانان شدید. شما را با کدام منش تان ببینیم؟ با آن رفتارتان و یا این سکوت تان در ظلم به مردم سوریه و حتی حمایت از آدمکشان تکفیری و وهابی؟

برادر مسلمان، ملت مظلوم سوریه نیازی به بغض و گریه ندارند. دختران مسیحی و مسلمان مظلوم سوری، به غیرت اسلامی دولتمردان مسلمان، محتاجند.

لااقل اگر مروت پیشه کنید و در این مناقشات، بیطرف هم بمانید باز در بلاد اسلامی از نامتان به نیکی یاد خواهد شد.

بغض و گریه جناب نخست وزیر می ارزد، اگر برای همه مظلومان باشد.
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۹ ۰۹:۰۸:۲۶
به دولت و ملت مقاوم و آزاده سوریه و نیروهای مقاومت عرض می‌کنم، آمریکا و مزدورانش خیلی کوچک‌تر از آن هستند که بخواهند و بتوانند مستقیم به سوریه حمله کنند. این‌ها عربده‌کشی‌های سگی است که از ترس، پارس می‌کند و این جنایتکاران می‌توانند به کمک سرمایه‌های ملت‌های مسلمان و ایادی منافقشان در کشورهای اسلامی از غفلت مسلمین سوءاستفاده کرده و به دست خود مسلمین به اسلام عزیز ضربه بزنند. پیشنهادم این است اگر دست از پا خطا کردند، تمام سلاح‌ها و امکانات خود را بر ضد اسرائیل غاصب نشانه بگیرید و چشم فتنه جهانی را به توفیق خداوند از حدقه درآورید و یک بار برای همیشه به آنها بچشانید تخریب زیرساخت‌ها و کشتار مردم یعنی چه؟ (1603766) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۹ ۱۰:۰۰:۴۱
اميدوارم ياد گرفته باشيم كه مسلمان بودن يا نبود يك فرد يك بحث شخصي است .
آنچه مهم است جهان بيني و ايدئولوژي فرد است .
از روز اول مشخص بود نسخه اي كه اردوغان از اسلام ، نه نسخه ايراني بلكه نسخه عثماني آن است . (1603865) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۶-۰۹ ۱۱:۲۰:۴۴
دولت اسلامگرای واقعی همان اربکان بود که فکر میکنم یک سال هم تحملش نکردند لائیک ها و سرنگونش کردند . این رجب طیب اردوغان هم شاگرد او بوده ولی بعدا اختلاف پیدا کردند .
مرحوم اربکان یک مصاحبه دارد مدتها قبل از این افتضاحات اردوغان . حتما بخوانید ، نکات قابل تاملی دارد:

http://sadevasadeq.blogfa.com/post-263.aspx (1604000) (alef-13)
 
آزاد
۱۳۹۲-۰۶-۰۹ ۱۱:۲۶:۴۸
انصاف و وجدان انسانی خوب چیزی هست.

هیچ بهانه ای و هیچ چیزی بالاتر از عدل و انصاف نیست.

حالا نخست وزیر یک کشور با دیدن کشتار انسان های بیگناه اشک میریزد. آیا این کار ایراد دارد؟!!!
ایا باید با نگاه تعصب آمیز و مصلحت گرایانه چشممان را بر روی جنایاتی ببندیم که حتی در طول تاریخ بشریت از این موارد به ندرت دیده شده است.
به خدا بازی با الفاظ و قاطی کردن درست و غلط عین ظلم و بی عدالتی است.من از نویسنده محترم میخوام یک لحظه فکر کنه که اون بچه هایی که جلوی پدر و مادرشون در حالت خفگی کشته شدند اگر بچه های اون بودن باز هم این استدلالها رو میاورد.

الف جان اگر اهل انصاف هستی پیغام من رو چاپ کن و اگر نه که هیچ.

و با حذف نظرات منفی سایت شما شبیه یک میوه بیمزه و بی خاصیت شده. (1604015) (alef-13)
 
محمدرضا
۱۳۹۲-۰۶-۰۹ ۱۱:۴۴:۲۹
فقط خداوند از نیت انسانها بخبر است (1604060) (alef-13)
 
بنده خدا
۱۳۹۲-۰۶-۰۹ ۱۱:۵۹:۰۱
هیچ کس به اندازه ملت ایران مردم سوریه را درک نمی کند . وقتی جنگی آغاز می شود تمامی مردم از سیاستمداران و مسئولین تا نوزادان و کودکان بی گناه همگی در گیر جنگ می شوند . طی هشت سال جنگ ایران و عراق وقتی که باران بمب و موشک بر سر ما می بارید هیچ کدام از این کشور های دوست و همسایه دلشان برای ما نسوخت . من دلم برای کودکان و مادران بی پناه عراقی می سوزد ولی چهره مظلوم شهیدان ما از ذهن من پاک نمی شود . پس از گذشت سالها از جنگ من هنوز خواب وضعیت قرمز و موشک باران می بینم . آیا در طی جنگ مردم سوریه همین قدر دلشان برای ما می سوخت ؟؟؟ آیا سوریه تلاش کرد که تنها خاطره کودکی ما موشک و ضد هوایی نباشد ؟؟؟ جنگ پدیده شومی است و سیاست شوم تر از آن . مردم تابع تبلیغاتی هستند که دولتها به خورد آنها می دهند . من فکر می کنم ما و ترکیه و همه کشور ها باید تلاش کنیم اول از همه این اوضاع اسفبار برای مردم خودمان پیش نیاید و در مرتبه بعد با میانجی گری و بی طرفی و عدم دخالت در زورآزمایی های داخلی کشور ها درگیر جنگ اوضاع را آرام کنیم . بهتر است کاسه داغ تر از آش نشویم و بگذاریم هر کشوری مشکلاتش را خودش حل کند . بهتر است احساسات خود را برای حل مشکلات فقرای خود مصرف کنیم . مثل ترکیه . (1604085) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۹ ۱۲:۰۰:۰۱
اردوغان هیچ گاه تغییر نکرد و استحاله نشد. از همان ابتدا روی کار آمدنش با کمک آمریکا و اسراییل بود و هدف از این کار نیز استحاله کردن مسلمانی مردم ترکیه بود که داشت کار دستشان می داد....
درگیری با پرز و مساله ی کشتی مرمره هم تنها یک نمایش کثیف بود...... (1604087) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۹ ۱۳:۲۰:۳۷
به قول رهبر حزب رقیب در ترکیه این اشک اشک تمساح است (1604254) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۹ ۱۳:۲۱:۳۴
اردوغان يك مسئول مردمي و واقع بين است . (1604258) (alef-13)
 
تارا
۱۳۹۲-۰۶-۰۹ ۱۳:۲۸:۳۵
همین الان هم گوش می ده!!!! اینها سیاستشون منابع ملی شونه نه منافع مسلمانان. اگه داره از آمریکا حمایت می کنه از تکفیری ها. اگه بر علیه ملت سوریه قد علم کرده نه از باب نقش موثر خودش در سیاست منطقه که از باب تامین منافع کشورشه که از اینها حمایت می کنه. وگرنه رفتار ایشون در مقابل پرز که شما ها خیلی بهش افتخار کردید بازی سیاسی بیش نبود. (1604269) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۹ ۱۳:۵۸:۱۴
سلام
کاملا با مقاله الف موافقم
این دوستان ترکیه کنونی و عثمانی سابق در قرن گذشته و تا سال 1990 دست به نسل کشی ارامنه زدند و حدود 900 هزار تا یک میلیون و 700 هزار ارمنی بی دفاع و غیر نظامی رو که هموطنان خودشان بودند به فجیع ترین وضع ممکن به قتل رسانده اند و اکنون هم به گردن نمیگیرند.(دولت کنونی حاضر نیست محکوم کنه یا به گردن بگیره)-ضمنا همه این جنایات منبع و ماخذ داره
علاوه بر این تعداد حدود 350 هزار یونانی رو هم نسل کشی کرده اند و قریب به 70 هزار کرد علوی را هم پاکسازی نژادی کرده اند.وضع کردها هم اکنون هم در این کشور مناسب نیست
پس از جنایات هیتلر و استالین فکر کنم جنایات این دوستان در رتبه سوم قرار میگیره در قرن گذشته با این تفاوت که اینها غیرنطامی ها و هم وطنان خود را در اولویت اول پاکسازی قرار داده بودند.
دوستانی که مایلند اطلاعات بیشتری کسب کنند می توانند نسل کشی ارامنه را جستجو کنند تعداد دفعات پاکسازی نژادی به دست این دوستان چنان زیاد بوده که فهرست برای کشتارها تشکیل شده "فهرست نسل کشی ارامنه" را هم جستجو کنید می توانید جزئیات را ببینید.
بنده به عنوان یک ایرانی شیعه این حرکتها را محکوم می کنم (1604323) (alef-13)
 
A Teacher for All Seasons
۱۳۹۲-۰۶-۰۹ ۱۴:۱۶:۱۳
نویسنده عزیز. این نامش سیاست است چیزی که دولتمردان ما سر رشته کمی از آن دارند. هنوز ما تحلیل درستی از وضعیت منطقه پیدا نکرده ایم. چه اهمیت دارد که نام رجب در منطقه نیک بماند. در تاریخ ترکیه نام رجب حتما ماندگار خواهد شد. چرا که دست نظامیا و اطلاعاتیا را از صحنه سیاست برای همیشه کوتاه کرد. مگه یادمان رفته که چقدر در ترکیه کودتا می شد. (1604367) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.