نظر منتشر شده
۲۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 432043
واکنش وزارت خارجه به اظهارات مقامات قوه قضائیه؛
هیچ اطلاعاتی درباره بابک زنجانی به وزارت‌خارجه داده نشد/ اظهارات برخی مسئولان آن قوه غیرمنتظره بود
بخش خبری الف، ۱۶ دی ۹۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۶
وزارت امور خارجه درباره پرونده بابک زنجانی اعلام کرد: هیچگاه از این وزارتخانه خواسته نشده رأساً وارد پیگیری موضوع شود و هیچ اطلاعاتی از محتوای پرونده برای پیگیری در اختیار این وزارتخانه قرار نگرفته است.

وزارت امور خارجه در پاسخ به اظهارات اخیر برخی مسئولان قوه قضائیه درخصوص پرونده بابک زنجانی توضیحاتی را ارائه کرد.

در این توضیحات آمده است: وزارت امور خارجه از جلسه‌ای که حدود دو سال قبل در دفتر ریاست محترم قوه قضائیه با حضور معاون اول محترم رئیس‌جمهور، وزیر امور خارجه و برخی مسئولان دیگر در خصوص پیگیری موضوع بابک زنجانی برگزار شد، تاکنون با قوه قضائیه همکاری کامل کرده و با فراهم ساختن تمام تسهیلات در مرکز و نمایندگی‌ها، هیچ درخواستی را بی‌پاسخ و پیگیری نگذاشته و هیچگاه نیز گلایه‌ای از سوی مقامات محترم قضائیه در این زمینه نشنیده است.

در ادامه آمده است: وزارت امور خارجه در اجرای درخواست‌های ریاست و سایر مسئولان محترم قوه قضائیه و همچنین ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با حضور فعال در پیگیری ابعاد خارجی مفاسد اقتصادی به ویژه پرونده بابک زنجانی، در حوزه و چارچوب مسئولیت‌ها و وظایف قانونی خود، تمام تسهیلات لازم را برای پیگیری موضوع توسط مسئولان ذی‌صلاح قضایی در کشورهای مورد درخواست فراهم نموده و با دستور موکد به سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در این کشورها برای کمک و ارائه تسهیلات به هیات‌های اعزامی به ویژه در مذاکرات با طرف‌های مقابل و خصوصا در مقوله شناسایی اموال غارت شده از بیت‌المال، درخواست‌های محوله از سوی قوه قضائیه و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط را با جدیت و احساس مسئولیت انجام داده و از هیچ مساعدت و همکاری کوتاهی نکرده و به تمام مکاتبات پاسخ مثبت، فعال و راهگشا داده است؛ چنانکه رسماً و به دفعات به دلیل اقدامات سازنده، پیگیری‌های موثر و فعال و همکاری‌های بی‌دریغ خود مورد تقدیر نهادهای پیگیر پرونده مزبور قرار گرفته است.

وزارت امور خارجه در توضیحات خود افزوده است: وظایف و حوزه فعالیت وزارت امور خارجه طبق قوانین داخلی و عرف بین‌المللی کاملاً مشخص است. ابهامات اخیر پیرامون پیگیری بین‌المللی موضوع بابک زنجانی از آنجا ناشی می‌شود که ورود دستگاه دیپلماسی به موضوعات باید به شکل «رسمی و آشکار» صورت پذیرد، در حالی که هیچیک از اقدامات بابک زنجانی و همدستانش از مسیرهای قانونی و رسمی انجام نشده و تمام اقدامات وی به صورت «متقلبانه، غیررسمی، زیرزمینی و مخفیانه» انجام پذیرفته به نحوی که نه تنها در داخل کشور با شبکه‌های فاسد و سرشاخه‌های آن هماهنگ بوده بلکه در خارج نیز صرفاً از ارتباطات غیرشفاف و شبکه‌های فساد مالی بهره می‌جسته است. شاید به همین دلیل است که هیچگاه از وزارت امور خارجه خواسته نشده که رأساً وارد پیگیری موضوع شود و لذا هیچ اطلاعاتی از محتوای پرونده برای پیگیری در اختیار وزارت امور خارجه قرار نگرفته، چون اصولاً ورود به چنین حوزه‌ای خارج از شئونات عرفی هر وزارت امور خارجه‌ای است. بر طبق عرف معمول جهانی، چنین حوزه‌هایی وظیفه ذاتی سایر دستگاه‌ها به‌ویژه دستگاه اطلاعاتی است که ظاهراً علیرغم تاکید ریاست محترم جمهور بر ضرورت احاله امر به آن دستگاه، تاکنون مستقلا اجازه ورود به این پرونده را نداشته است. 

در ادامه واکنش وزارت امور خارجه آمده است: حوزه دیگری که وزارت امور خارجه برای پیگیری این موضوع ملی می‌تواند درآن انجام وظیفه نماید تسهیل همکاری‌های قضایی است.  در این ارتباط هر گونه «اقدام قضایی» در دیگر کشورها، باید در چارچوب موافقتنامه معاضدت قضایی یا استرداد مجرمین بین کشورها صورت پذیرد که این امر مستلزم پیگیری اجرای احکام صادره قضایی محاکم جمهوری اسلامی ایران و در قالب اجرای یک ماموریت محوله مشخص از سوی قوه قضائیه و با رای دادگاه امکان‌پذیر است. بر اساس سوابق و اسناد موجود، تاکنون هیچگاه چنین ماموریتی به وزارت امور خارجه واگذار نشده است.

همچنین ادامه داده است: وزارت امور خارجه کماکان آمادگی دارد در چارچوب اختیارات و وظایف ذاتی، قانونی و عرفی خود به همکاری کامل با قوه محترم قضائیه ادامه داده و تمام تسهیلات لازم را برای پیگیری، کشف و استرداد اموال غارت شده از بیت‌المال در اختیار قوه قضائیه و سایر دستگاه‌های ذی‌صلاح قرار دهد.

وزارت امور خارجه در پایان تاکید کرده است: درخواست از وزارت امور خارجه تا کنون صرفاً تسهیل سفرها و ملاقات‌های مقامات قضایی با افراد و مقامات کشورهای مربوطه بوده که در این مسیر ستاد و نمایندگی‌های وزارت امور خارجه از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است. براین اساس است که اظهارات غیرمنتظره اخیر برخی مسئولان محترم این قوه در مورد این وزارتخانه که همواره مورد محبت و لطف دستگاه قضایی قرار داشته است، و کنایه به تلاش‌های مخلصانه سربازان کشور در عرصه دیپلماسی و دستاوردهای افتخارآمیز ملت ایران در ارتباط با برجام، سبب تعجب شده است.
 
کلمات کلیدی : قوه قضائیه ، بابک زنجانی، روحانی، آملی لاریجانی
 
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۱۹:۵۸:۳۲
ظاهرا قوه قضاییه اشراف کاملی به قانون ندارد. (4102656) (alef-13)
 
کمالی
Spain
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۲۱:۳۴:۲۷
همه دارن فرافکنی میکنند. فرار بجلو.فرار بسوی پیروزی در انتخابات (4102786) (alef-3)
 
Tajikistan
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۰:۴۰:۵۷
چرا اطلاعات غلط میدین متاسفانه وزارت خارجه با سفیرانی که در چندتا از کشورهایی که آقای زنجانی اونجا سرمایه گذاری کرده منصوب کرده اولا" باید یکی رو توی این کشورها پیدا کنید که به سفیران آموزش کافی و هم مواظب شدن باشن که پلیس جریمه شون نکنن کاری که این سفیران انجام میدن رو یه کارمند بومی خیلی بهتر انجام میده و بهتر میتونه از منافع ملی ما دفاع کنه و...... (4103011) (alef-13)
 
Tajikistan
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۰:۴۷:۱۲
عوض بیانیه دادن وزارت خارجه ای کاش یه ذره به فکر آبرو و حیثیت مردم باشن
دیروز رفتم بانگ 300یورو حواله کنم برای یکی از دوستانم که دارو برام بیاره یک ساعت داخل بانک نشستم بعد گفتن شرمند کلا" ایرانیها نمیتونن پول جابجا کنن و قبول نکردن خلاصه جلوی کلی مشتری افغان و چینی و.... که داخل بانک بودم برای خود و مسوالین کشورمون متاسف شدم که عوض این همه شعار و... یه ذره به آبروی به باد رفته کشور عزیزمون باشن (4103014) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۷:۰۰:۵۵
ابرو رو دولت فعلی نبرده که ازش انتقاد می کنی (4103112) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۲۰:۰۱:۲۴
وقتی قوه قضاییه هیچ اطلاعی از این پرونده به قوه مجریه نمیدهد چگونه انتظار دارد تا دولت در خارج پیگیر باشد؟با کدام اطلاعات؟ (4102660) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۲۰:۱۹:۲۵
درود بر ظریف بزرگوار (4102683) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۲۰:۴۲:۵۵
از وزارت خاجه به جهت گزارش به موقع تشکر می کنم (4102716) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۲۱:۲۱:۰۴
پاسخ وزارت خارجه به اندازه کافی گویاست (4102767) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۲۱:۲۲:۲۳
الان پرسش اینجاست که چرا پرونده به وزارت نرفت؟ (4102770) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۰:۰۹:۴۱
صبر کنید تا قوه قضاییه نظرش را اعلام کند این وزارت امور خارجه دست به تکذیبش خوبه بعد قضیه لو می ره مثل ماجرای کریم قدوسی و اشتباه اقای ظریف که ابتدا تکذیب شد بعد معلوم شد بله خبرایی هست (4102983) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۵:۵۲:۲۴
چه خبری بود ؟!!! (4103828) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۰:۵۱:۲۷
دوستان یکم صبر کنند تا جواب قوه فضائیه داده شود سپس قضاوت کنید مثل جریان نواراعتراف ظریف که وزارت خارجه اول این مسئله را منکر شد وسپس گفت نمایندگان مجلس چرا چواب کریمی را نمیدهند ودر پایان گفت این چنین ادعاها ارزش پاسخ کویی را ندارد حالا هم یکم... (4103016) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۶:۴۶:۴۳
خیلیها احساسی از دستگاه دیپلماسی و رئیسش طرفداری میکنن ، باید صبر کرد تا مسائل پشت پرده از محرمانگی خارج شود. (4103108) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۸:۴۶:۳۰
کم معضل در این مملکت داریم شماها مسولیت دیگری درقبال مردم ندارید که افتادید به جون هم. (4103153) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۰۸:۵۰:۴۹
ذرود بر ظریف (4103159) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۰:۵۹:۰۳
والا من دیگه به این وزارت خونه اعتماد ندارم (4103360) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۰۷:۰۶:۰۹
دولت برای بهره برداری بیشتر سیاسی از موضوع زنجانی اهتمامی به کمک و بازگرداندن پولها ندارد فقط شعا میدهد (4104803) (alef-3)
 
مهران
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۰۷:۳۳:۵۳
یادم میاد وقتی که خبر وجود یک جاسوس در تیم مذاکره کننده هسته ای لو رفت سخنگوی وزارت امورخارجه از اصل این قضیه رو منکر شد و گفت این اخبار برای ضربه به تیم مذاکره هسته ای است اما بعد که جاسوس مورد نظر دستگیر شد دیگر صدای وزارت امورخارجه در نیومد (4104823) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۰۸:۵۴:۱۱
نوار اعتراف ظریف مربوط به یه موضوع جزیی از کل بود اینقدر سو استفاده نکنید (4104942) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته