توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 493046
ماجرای پیشنهاد «صدام» به شاه سابق سعودی برای تقسیم کشورهای عربی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۷
مشاور دفتر پادشاه سعودی در راستای تداوم تبادل اتهامات میان ریاض و دوحه گفت که قطر در زمانی که صدام پیشنهاد تقسیم کشورهای عربی را به عربستان داد، دوحه در حال باج‌خواهی بود.

به گزارش تسنیم، بحرانی که از سوم خرداد گذشته، در پی سخنان منتسب به «تمیم بن حمد آل ثانی»، امیر قطر در مراسم پایان خدمت گروهی از سربازان این کشور، بین دوحه و ریاض ایجاد شد، نه تنها حل‌وفصل نشده که حتی به «جنگ افشاگری سعودی – قطری» تبدیل شده است.

در این میان، برخی واقعیت‌های جدید از پشت پرده سیاست‌های سران عرب، نقش آنها در بحران‌ها و پرونده‌های منطقه‌ای و نیز عمق اختلافات بین آنها پرده برمی‌دارد.

در جدیدترین مورد یک روزنامه سعودی گزارشی از موضوعی در زمان صدام علیه قطر منتشر کرد.

روزنامه فرامنطقه‌ای «الحیات» چاپ لندن به نقل از یک مقام مسئول سعودی می‌نویسد که قطر در زمان حمله صدام به کویت، به دنبال منافع خود بود و برگزاری موفق نشست شورای همکاری برای حل این مسئله را به موافقت بحرین با واگذاری جزیره «حوار» به دوحه منوط کرده بود.

«سعود القحطانی» مشاور دفتر پادشاهی عربستان و ناظر کل مرکز پژوهش‌ها و امور رسانه‌ای این کشور می‌گوید: قطر نخستین کشوری بود که فهمید «صدام» به ملک فهد پیشنهاد تقسیم کشورهای عضو شورای همکاری را داده بود. صدام کویت را می‌خواست و باقی کشورها را به عربستان پیشنهاد کرده بود.

این روزنامه در ادامه برای مبرا کردن شاه وقت سعودی نوشت که «پاسخ ملک فهد چیزی بود که در عمل دیدیم نه چیزی که گفته و شنیده می‌شود».

وی با اعتقاد به اینکه رسانه‌های قطری این‌روزها قصد دارند، چهره ریاض را بر سر حمله صدام به کویت، تخریب کنند، در صفحه توییترش نوشت: قطر اصرار داشت که میزبان نشست سران کشورهای حاشیه خلیج [فارس] درباره جنگ کویت باشد. سران عرب نیز پس از آنکه «حمد» به تحریم این نشست تهدید کرد، به منظور جلوگیری از توقف برگزاری این نشست، آن را پذیرفتند. «حمد بن خلیفه» توپ را از زمین پدرش برداشت و گفت: ما روسای این نشستیم و موضوع جنگ کویت بررسی نخواهد شد مگر اینکه مسئله جزیره حوار حل شود و بحرین اعتراف کند که این جزیره متعلق به ماست. اما حمد از ملک فهد و سایر سران عرب چیزی شنید که خوشایندش نبود و پادشاه وقت عربستان وی را به خاطر بی‌ادبی‌اش در قبال پدرش شیخ خلیفه توبیخ کرد.

قحطانی در ادامه پست توییتری‌اش با ادبیات توهین‌آمیزی که این روزها میان دوحه و ریاض به طور متقابل استفاده می‌شود، نوشت: این تاریخ عربستان است ای کوتوله‌ها.. دبیرخانه شورای همکاری سند این حادثه تاریخ و شرم‌آور را در اختیار دارد.. کوتوله‌های قطری تاریخ آزادی کویت را تحریف می‌کنند. موضع عربستان به رهبری ملک فهد هنوز در اذهان مردم است و شاهدان عینی زیادی هنوز آن روزها را به خاطر دارند.
 
کلمات کلیدی : صدام+عربستان+کشورهای عربی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.