توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 359441
قدرت سلاح‌های هسته‌ای پوچ است؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۶
امروزه یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها در جهان پیشرفت نامحدود زرادخانه هسته‌ای کره شمالی است. با این حال غالبا رهبران هشت کشور دیگر هسته‌ای با این باور که بازی هسته‌ای "جوجه" آن‌ها – که به عنوان «بازدارنده هسته‌ای» نیز شناخته می‌شود - موثر بوده است، به سلاح‌های هسته‌ای خود تکیه می‌کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از یواس نیوز، این روایت که سلاح‌های هسته‌ای «ضامن نهایی امنیت» هستند، قدرتمند و مایه تسلی بسیاری است. اندیشیدن به روی دیگر سکه که تنها شانس از جنگ جهانی سوم جلوگیری کرده است، بسیار ناگوار است.

افسانه‌های هسته‌ای به آغاز عصر اتمی باز می‌گردند. در سال ۱۹۴۵ افراد کمی از پروژه مخفی آمریکا برای ساخت بمب اتمی آگاهی داشتند. هدف پروژه منهتن، حتی برای اغلب صدها هزار کارکنانش و اعضای کنگره یک راز بود.

بنابراین جای شگفتی نیست که بسیاری از آمریکایی‌ها از بمباران هیروشیما و ناکازاکی حمایت کردند.

هنری استیمسون، وزیر جنگ ایالات متحده به سرعت اعلام کرد که این سلاح جدید به جنگ پایان داد و از طریق اجتناب از تجاوز آمریکایی‌ها به ژاپن جان یک میلیون نفر آمریکایی را نجات داد. بعدها جزییات اثرات مخرب این بمب‌ها مشخص شد - حدود ۲۰۰ هزار مرگ آنی، شهرهای ویران و آسیب و رنج بی شمار.

اما در آن زمان دیگر اهمیت پیروزی در جنگ هیروشیما و ناکازاکی به روح و روان مردم آمریکا نفوذ کرده بود.

با غیرمحرمانه شدن سوابق بایگانی این داستان رسمی مورد منازعه مورخان قرار گرفته است. در میان چیزهای دیگر، گروه بازبینی بمباران استراتژیک ایالات متحده در سال ۱۹۴۶ نتیجه‌گیری کرد حتی بدون این بمباران، برتری هوایی در برابر ژاپن می‌توانست فشار کافی وارد آورد تا تسلیم بی‌قید و شرط به وجود آید و ضرورت تهاجم رفع شود.

با این حال ۷۰ سال بعد این که این بمباران اتمی قاطعانه به جنگ پایان داد یا در مجموع جان بسیاری از مردم آمریکا یا ژاپن را نجات داد به نظر کم اهمیت‌تر از این افسانه است که استفاده از این سلاح‌ها را جاودانه کرد: سلاح‌های هسته‌ای ما را ایمن نگه می‌دارند.

امروز، بیش‌ از ۱۵ هزار سلاح هسته‌ای برروی این سیاره، صدها برابر قدرتمند از بمب‌هایی است که به روی ژاپن انداخته شد. این که کره شمالی از این تسلیحات برخوردار است به ما یادآوری می‌کند که این سلاح‌ها تهدید غیرقابل پذیرشی را بر بشریت وارد می‌کنند.

هری ترومن، رییس‌جمهور وقت آمریکا فرصت تلاش برای کنترل اشاعه سلاح‌های هسته‌ای از طریق توافق‌نامه‌های بین‌المللی را داشت اما به جای آن تلاش‌ها را دو برابر و با توسعه بمب هیدروژنی موافقت کرد که به گسترش رقابت تسلیحاتی انجامید.

امروزه رهبری آمریکا برای پایان دادن به تهدید هسته‌ای بسیار ضروری است. باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا این موضوع را درک می‌کند و برای مذاکره معاهده کاهش تسلیحات با روسیه،‌ طرح نشست جلوگیری از تروریسم هسته‌ای و مذاکره توافق تاریخی با ایران سزاوار احترام است. با این حال همان‌گونه که رییس‌جمهور پذیرفته است دستور کارش ناتمام مانده است.

با این حال اوباما پیش از ترک دفترش فعالیت بیش‌تری را می‌تواند برای ممانعت از امکان تجدید رقابت هسته‌ای جهانی انجام دهد. برای مثال،‌ آمریکا در نظر دارد تا تمامی زرادخانه‌های زمینی، هوایی و دریایی پرتاب سلاح‌های هسته‌ای را با هزینه تقریبی نیم تریلیون دلار به‌سازی کند. اوباما می‌تواند اقدامی در جهت عکس این طرح‌های غیرضروری از قبیل لغو برنامه موشک جدید کروز مجهز به سلاح هسته‌ای انجام دهد؛ هرچند یک شبه نمی‌توان افکار بسیاری به ویژه دشمنان‌مان را تغییر دهد.

با این وجود، هرگونه اقدامی برای کاهش قدرت سلاح‌های هسته‌ای می‌تواند به پوچ جلوه دادن قدرت افسانه‌ای آن‌ها کمک کند؛ اقدامی که در جهت درست است.
 
کلمات کلیدی : داعش+سلاح هسته ای
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.