نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 208745
انتقاد کیهان از تکرار رفتار نابجا توسط ظریف
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۰۷
روزنامه کیهان نوشت: وزارت امور خارجه با انتشار اطلاعیه‌ای تماس تلفنی دکتر ظریف با جان کری را تایید کرد.

اداره کل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارجه اعلام کرد: پیرو تحولات اخیر در زمینه اجرای اقدام مشترک، وزیر خارجه آمریکا با ظریف تماس تلفنی داشته و وزیر امور خارجه کشورمان مراتب نارضایتی ایران را اعلام کرده است.

در این اطلاعیه آمده است: ظریف در همین زمینه با اشتون تبادل‌نظر کرده است.

این اطلاعیه به قدری مبهم و مغشوش است که حتی توضیح نمی‌دهد آقای ظریف مراتب نارضایتی نسبت به چه چیزی را اعلام کرده است!!

دولت آمریکا اخیرا با نقض بیانیه ژنو اقدام به تحریم ۱۷ شرکت ایرانی و غیر ایرانی مرتبط با ایران کرد. دکتر عراقچی معاون وزارت خارجه این اقدام را نقض روح توافق ژنو اعلام کرد اما دکتر ظریف هر چند قبلا در مصاحبه با تایم هشدار داده بود اعمال تحریم جدید، به منزله مرگ توافق ژنو خواهد بود اما اکنون به واشنگتن‌پست گفته که توافق ژنو هنوز نمرده است.

آنچه در این میان قابل تأمل است تکرار رفتار نابجا در ملاقات و مذاکرات حضوری و یا تلفنی با وزیر خارجه آمریکاست و این در حالی است که به عنوان مثال در همین ماجرای اخیر، تماس تلفنی مذکور منجر به جبران بدعهدی انجام گرفته نشده است. به نظر می‌رسد انجام چنین رفتارهای نابجایی هر چند که برای منافع ملی آب ‌نشود ولی برای جریان خوش‌بین متمایل به عبور از خط قرمزها نان بشود! این در حالی است که همین رفتارهای نابجا در سفر نیویورک به جای تغییر مواضع آمریکا، موجب گستاخی بیشتر در حد تهدید ایران به حمله نظامی از سوی اوباما شد.

در این زمینه می‌توان از وزیر محترم خارجه پرسید آیا اعلام مراتب نارضایتی غیر از ارتکاب یک رفتار بی‌جای دیگر ممکن نبود؟ و ما به‌ازای این هزینه چه چیزی عاید گردید؟!
 
دلسوز خوزستانی
۱۳۹۲-۰۹-۲۶ ۱۲:۳۹:۵۲
عزیزان وهموطنان گرامی همانطور که در داخل کشور ما گروهایی چه ازروی دلسوزی ویا عمدا با این مذاکرات مخالفت می کنند طبیعی است که در امریکا هم چنین گروهایی وجود دارد پس باید صبرکرد ونتیجه کار را دید.در ضمن یادمان نرود که ما پشتیبان عظیمی به نام رهبر وولایت فقیه داریم. (1848049) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۲۶ ۱۲:۵۲:۳۲
متاسفانه اقای ظریف فعلا در حال دادن امتیاز و گرفتن هیچی هستن (1848069) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۲۶ ۱۲:۵۴:۳۰
کاش روزنامه کیهان جایگزین مذاکرات با5+1را پیشنهاد بده تا کارشناس ها بررسی بکنن شاید راهی بلد هستن تا این تورم روکودی رو زودتر حل بکند (1848070) (alef-10)
 
جاوید
۱۳۹۲-۰۹-۲۶ ۱۳:۴۱:۲۲
لطفا کل وزارتخانه ها و هیئت دولت را به کیهانی ها بدهید تا با عمق درایت و بینشی که دارن یک مدیریت جهانی درس و حسابی راه بندازند و خیال همه را راحت کنند. (1848200) (alef-10)
 
امیر
۱۳۹۲-۰۹-۲۶ ۱۴:۱۸:۵۶
من نمیدونم چرا عبارت "همه گزینه ها روی میز است" رو تعبیر به تهدید نظامی میکنند. چرا از این گزینه ها مثلا مذاکره به ذهن متبادر نمی شود.
آمریکا در مورد سوریه خودش رو قانع به جنگ نکرده اونوقت یک راست میاد حمله میکنه به ایران! (1848279) (alef-10)
 
مهرداد
۱۳۹۲-۰۹-۲۶ ۱۴:۳۳:۵۵
ما هم به كيهان نياز داريم هم به ظريف (1848305) (alef-10)
 
مجید
۱۳۹۲-۰۹-۲۶ ۱۴:۵۳:۱۶
به این میگن دیپلوماسی روابط بین المللی که متاسفانه کیهان عزیز چیزی از اون متوجه نمیشه . حتما اگه دکتر ظریف قهر میکرد و کلی داد و بیداد می کرد کیهان خوشحال میشد . کیهان عزیز جریمه امشبت اینه که 100 بنویسی روابط دیپلماتیک و اصول مذاکره . (1848347) (alef-10)
 
حاجتی
۱۳۹۲-۰۹-۲۶ ۱۴:۵۷:۰۲
مسؤل دیپلماسی کشور رباست محترم جمهوری و شخص وزیر خارجه ای است که توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی ( از طرف مردم ) انتخاب و رآی اعتماد گرفته است .
معماری سیاست خارجی بدست وزیر خارجه است . (1848355) (alef-10)
 
barzin
۱۳۹۲-۰۹-۲۶ ۱۵:۲۶:۴۸
این دفعه آقای ظریف با کبوتر حرفهاش رو به آقای کری خواهد فرستاد که به برادران کهیان بر نخورد. (1848404) (alef-10)