توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 407249
دهها خلبان نیروی هوایی ترکیه دستگیر شدند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۳
دادستانی ترکیه در پیگیری پرونده گروه گولن متهم به تشکیل دولت موازی و سازمان تروریستی (فتو) و دست زدن به کودتا برای براندازی دولت قانونی این کشور، حکم دستگیری 73 خلبان نیروی هوایی ارتش ترکیه را صادرکرد؛ پس از این کودتا 300 خلبان از این نیروی هوایی ترکیه اخراج شدند.

به گزارش ایرنا، به نقل از شبکه تلویزیون دولتی ترکیه، پلیس این کشور به دستور دادستانی ترکیه، عملیات همزمانی را با مرکزیت شهر قونیه، در 17 شهر دیگر این کشور برای دستگیری این نظامیان شروع کرده است. این نظامیان متهم به عضویت در سازمان تروریستی و تامین مالی گروه گولن هستند.

به دنبال کودتای نافرجام 25 تیرماه گذشته در ترکیه، شمار قابل توجهی از نیروهای نظامی و امنیتی ترکیه اخراج شدند؛ شمار اخراجی ها در ارتش این کشور براساس آخرین آمار نزدیک به چهار هزار نفر می باشد.

در شب کودتا شمار قابل توجهی از جنگنده های اف 16 نیروی هوایی ترکیه که گفته می شد در کنترل اعضای فتو بود، در عملیات شرکت کرده و شمار دیگری که وفادار دولت بودند برای متوقف کردن این عملیات، با بمباران باند فرودگاه در پایگاه هوایی آکینجیلار آنکارا، مانع از پرواز اف 16 های در کنترل کودتاگران شده بودند. از سوی دیگر هوشیاری نیروهای امنیتی و شهرداری های در کنترل حزب حاکم موجب شد با ماشین آلات و کامیون های بزرگ، موانع فیزیکی در باندهای پایگاهها ایجاد شود تا از پرواز جنگنده - بمب افکن ها جلوگیری به عمل آید.

حکم دستگیری 73 خلبان نیروی هوایی ترکیه در حالی صادر شده که این نیرو علاوه بر 300 خلبانی که با پاکسازی های اخیر از ارتش اخراج شده اند، به علت استعفای شمار زیادی از خلبانان نیروی هوایی به ویژه در نیمه دوم اقتدار حزب حاکم عدالت و توسعه، ترکیه با کمبود جدی خلبان روبرو شود.
گفته می شود که شمار زیادی از این خلبانها اصولا به خاطر اعمال فشار عوامل گولن نفوذی در نیروی هوایی و جو حاکم بر این نیرو و با نارضایتی استعفا داده و در بخش خصوصی جذب شده اند. به عبارتی بزرگترین نفوذ گروه گولن در نیروی هوایی ترکیه بوده و از این رو، ادعا می شود بزرگترین ضربه را نیز نیروی هوایی از گروه گولن خورده است.

روزنامه خبرترک در شماره روز پنجشنبه خود از دو طرح ارتش ترکیه برای جبران کمبود خلبان در نیروی هوایی ترکیه خبر داده است.

به گزارش این روزنامه، تا حل ریشه ای موضوع کمبود خلبان در نیروی هوایی ترکیه، آندسته از خلبانان مستعفی که از نظر تحقیقات امنیتی مشکلی در بازگشت به ارتش ندارند ولی مایل نیستند دوباره به ارتش بازگردند، به عنوان دخیره خلبان احتیاطی در شرایط اضطراری جنگی به خدمت فرا خوانده خواهند شد.
 
کلمات کلیدی : ترکیه،کودتا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.